Özrü Dahi Kabul Edilemeyecek İnsanların Sergilemekten Utanmadığı Evrensel Erdemlere Aykırı Davranışlar

Bu Bence'de yazacaklarım eğer sizi rahatsız edecekse siz de bunun bir parçasısınız demektir. Yazacaklarım her milletin, her toplumun, tüm zaman dilimlerinde karşı çıktığı evrensel erdemlerdir. Bunlara kendinizi layık görseniz de görmeniz de sergilemiş olduğunuz bu davranışlar sizi haklı yapmaz.

Bir insanı ırkından dolayı aşağılamak, sakat doğmuş bir insanla alay etmekten farksızdır.

Bana göre ırkçılık siyasi güçlerden doğan bir tutumdur. Tarihe baktığımızda da en güçlü olanların en zayıf olanları ezdiğini görürüz. Ne yazık ki doğru olmayan bu davranış ülkemizde de uygulanıyor. Özellikle Kürtlere karşı. Bir insanın doğarken nerede doğacağını, ailesini ve ırkını seçemediğini size hatırlatmak isterim. Ülkemizde bu öyle bir hâle gelmiş ki artık başka ırktan olan insanların her davranışlarına alaycı bir yüz ifadesiyle bakar oldu bu millet. Peki ırkçılığa yönelten nedir?

Saf ırk anlayışı mı?

Üzgünüm Türk dostum, eğer ülkedeki diğer ırkları bu yönden hor görüyorsan senin de saf olmadığını belirtmek isterim. Türk tarihinde hiçbir hükümdar saf ırk anlayışına önem vermemiştir. Milattan önce hüküm sürmüş bilinen ilk Türk devleti olan Büyün Hun İmparatorluğu da buna dahil. Eski Türklerin Çinlilerle yaptıkları evliliklerden Osmanlı sultanlarının Slav ırkı kadınlarıyla yaptıkları evliliklere kadar çoktan saflık anlayışımızı kaybettik. Ayrıca bir kanın bir kandan daha üstün olduğu hiçbir şekilde ispatlanamaz. Hangi yolu denerseniz deneyin, bu gerek somutsal yönden gerekse tinsel yönden kanıtlanması mümkün olmayan bir olgudur. O hâlde seni ırkçılığa iten sebep bu olamaz öyle değil mi? Çünkü saf ırktan olduğunu iddia eden bir kimse kendi tarihinde saf ırkın önemsenmediğini bilir.

Dağa çıkanların bir kısmının Kürt olması mı?

Aslında bunu üzülerek yazıyorum ama ülkemizde en çok ön yargıya maruz kalanlar Kürtler oluyor. Bu zaten herkes tarafından biliniyor. Bunun sebebi dağa çıkanların bir kısmının Kürt olması mı? Kurtuluş yıllarında şehadet nidaları ile vatanını savunup şehit düşen Kürt atalarımız ne olacak? Şu an vatanı savunurken şehit düşen asker ve polis Kürt kardeşlerimiz ne olacak? Bir kimsenin düşman kesilmesi için onun illa farklı ırktan mı olması gerekiyor? Kişisel çıkarlar uğruna Türk'ün Türk'e düşman kesildiği zamanları bilmez misiniz? Ben size en yakın örneğini vereyim. 15 Temmuz 2016 gecesi en ufak bir argo ve aşağılayıcı ifadelere yer vermenin kanunen yasak olduğu ve Kurtuluş yıllarında düşmanların bile saygıdan dokunmadığı TBMM'yi bombalayanlar kimlerdi? Ülkenin silahlarıyla insanları öldürenler kimlerdi? Bu vatan toprağı için canını seve seve feda eden Kürtlerin hatırına bu sözlü katliamlarınızdan vazgeçin. Amerika'da sırf zenci diye bir zamanlar insan öldüren ve şimdi ise provokasyonlarla alay eden Kukluksklan tarikatından farkınız olmuyor.

İnsanların dış görünüşleriyle alay etmek.

Hiçbir insanın boyu, kilosu, gözü, burnu, kulağı, saçı komedi hâline çevrilip mizah malzemesi olamaz. Bu söylemimden hemen ''Önemli olan iç güzellik'' anlayışını çıkarmayın. Bir insanın dış güzelliğe önem vermesi başka, dış görünüşüyle alay etmesi başka. Yine ırkta da olduğu gibi insanlar kendi göz rengini kendileri seçemiyorlar. Dış güzelliğin çalışılarak elde edilemediği de ortada. Bakımlı olmak başka, burnun ya da kulağın kusurlu olması başka. Ki kulak duyuyorsa, burun koku alıyorsa ve göz görüyorsa kusurlu değildir.

Dini inançlara saygısızlık ve getirilen kısıtlamalar.

Bir Hristiyanın çan sesine gitmesi, bir Müslümanın başörtü takması neden rahatsızlık versin ki? Bir insanın inançsızlığı neden devlet meselesi hâline gelsin ki? Bütün insanlar öyle güzel yaşıyor ki tek sorun bir öğrencinin okula başörtü takarak gitmesi. Dünyada huzur öyle bir sağlandı ki tek sorun Yahudilerin Ağlama Duvarı karşısında gözyaşı dökmesi. Başka birisinin seninle aynı inanca sahip olmamasının sana bir zararı var mı? Mantıklı olmayan hiçbir kısıtlama kabul edilemez. İnsanlar özgürlüğünü diledikleri gibi yaşayabilmeli. En basitinden burada bile, birisi ateist olduğunu beyan ettiği zaman hemen eksi yağmuruna tutulup türlü ithamlara maruz kalıyor. Savunma cümlesi ise ''Onlar da bize yapıyor.'' yönünde olması. Bir kimsenin inancına küfür etmesi senin dinine zarar vermez. Boş ver, o onun saygısızlığı; ileride hiçbir zaman itibar göremeyecektir.

Kılık kıyafetle dalga geçmek.

Kıyafetin temel amacı vücudu örtmek. Bu anlayış bazı yerlerde farklılık gösteriyor ki bu da tamamen coğrafi şartlardan alakalı bir durum. Mesela Araplar başlarına bez takıp bol cübbeler giyerler. Çünkü çöl çok sıcak ve beyin kanamasından kurtulmanın en etkili yolu bu. Fakat aynı giyim tarzını İskandinavya ülkelerinde göremezsiniz. Orada daha çok postal ve kürklü kıyafetler tercih ederler. Coğrafi şartlar üzerine tercih edilen kıyafetler üzerinde de bir kıyaslama olamaz. Günümüzde kimileri kıyafetteki geleneklerini devam ettiriyorlar. Bir insanın kültürünü yansıtan kıyafetleri giymesi kimseyi ilgilendirmez. Bir insanın giydiği terlik, pantolon, etek boyu kimseyi ilgilendirmez. Kimse kılık kıyafete bakıp karakter yorumlama hakkına sahip değildir.

Bazı durumlarda kendinizi savunmak için dünyaya ismini duyurmuş sanat ve bilim adamlarının sözlerini tanık gösterirsiniz ya hani, ekleyeyim: Albert Einstein, Pierre Berton, Carl Sagan, Francois Fenelon ve Benjamin Franklin gibi daha birçok bilim adamı ve düşünür, bu davranışlara yönelik tepkilerini ortaya koymuşlardır.


30|2
2925

En İyi Kız Görüşü

 • Sırf ırkımdan dolayı arkadaş çevremden çok tepki aldım. Dayılarım 5 yıl öncesine kadar yine bu nedenden üniversitelerinde hakarete uğradılar. Her kürde 'sen teröristsin' damgasını yapıştıran kesim yüzünden yine ailemden darp edilenler oldu. Dediğin gibi kimse ırkını, dinini vs seçemiyor. Soluduğumuz hava bir, bastığımız toprak bir, vatan bir, bayrak bir. Neyin kini bu, bunca zamandır anlamış değilim. Ben her zaman insana önce insan olduğu için saygı gösteririm. Kimseyi ırkından, dininden dolayı yargılamak ne insanlığa ne de vicdana sığmaz. O da bir birey, o da bu toplumun bir ferdi. Keşke bu düşünce tarzı değişse de ülkemiz daha güzel bir hale gelse. Tek temennim bu.

  Bence için de ellerine, emeğine sağlık. 🤗🙏🏻

  3|2
  1|1
  • Özellikle yüze karşı alay edip arkadan çekiştirenlerin ortak bir özelliğini söyleyeyim mi sana? Kendilerine bile faydalarının olmamaları. Saf ırk olayından da bahsettim, bunlar kendilerini fena kaptırmışlar. Bunların ortak özelliklerinden biri de geçmişini bilmemeleridir. En komik yanı da budur. En övülmesi saçma bir şey üzerine kendilerini överler. Başka övecek bir tarafları yok ki? Ne yapsın zavallılar. Ben bugüne kadar 1 tane akıllı ülkücü görmedim, 1 tane...

  • Onlara sorarsan en mükemmel kişiliğe, karaktere, vicdana sahipler.. Eskiden daha fazla ırçılık yapılırdı. Şimdi biraz daha az ama hala öyle olanlar var onlar en fenası. Yazacak çok şey var ama her şeyin iyi olmasını temenni etmekten başka diyecek bir şeyim yok şu an. Gönlü güzel olan insanlar yetiyor. Gerisini takmamakta en iyisi.

En İyi Erkek Görüşü

 • Kürt olduğum için dışlanmışlığım da oldu, çirkin olduğumu düşünmüyorum ama buna rağmen benimle dalga geçen insanlar da oldu. Çirkinsem bile kendime çirkinimdir buna pek üzülmedim ama sırf ırkımdan dolayı canımın yakılması beni bir hayli yıpratmıştır zamanında ki hala ara sıra görüyorum şahsıma yapılmasa da canımı sıkıyor bu durum.

  Birini ırkından dolayı aşağılayıp hor görmek, onu ezmeye çalışmak, insanların tipi ve giyinişleriyle dalga geçmek en nefret ettiğim şeylerin başında geliyor, özellikle dalga geçilmesi çok küstahça bir tavır. Umarım bu tür insanlar en kısa zamanda vicdan sahibi merhametli birer mahlukat haline gelirler. Tek temennim bu.

  11|1
  0|1
  • Umarım bu tür insanlar en kısa zamanda yok olurlar. Bu kadar iyimser olmamak lazım, toplumun huzurunu bozanlara müstehak.

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 28

 • O kadar guzel bir bence olmuş ki.. Ayakta alkisliyorum bu guzel dusuncelerini Yılmaz. Kesinlikle katılıyorum sana.. Her zaman da belirtmisimdir. Kimse irkindan, cinsinden, maddi durumundan, dininden dolayi yargilanamaz ve asagilanamaz. Bunu yapan varsa da kafatasci yapida olan bir varliktir..
  Emegine saglik 💕💕

  0|1
  0|1
 • İnançlara saygısızlık nasıl bir yobazlıktır?
  Bir insanı nasıl toplumdan ayırırsın?
  Nasıl kıyafetine göre yargılayıp dış görünüşleriyle dalga geçersin?
  Ne oluyor diye soruyor insan, nereye gidiyoruz?
  İçinde bulunduğumuz, gördüğümüz, yaşadığımız, okuduğumuz haberler gerçek mi diye sorguluyoruz. Yazık. Umarım düzeliriz, umarım gittikçe kötüleşmek yerine, biraz olsun iyiye gideriz.

  0|1
  0|1
 • Dil, din, ırk farketmez benim için, ama arkadaşlık etmem için görüşler aynı olmalı. En başta da insancıl olmalı. Kürt arkadaşlarım da oldu. Sevdiğim. İyi insanlar olarak gördüğüm. Her milletin içinde kötüler var ve emin olun teroristlerden daha pislik insanlar var dünyada.
  İster istemez bazı milletlere karşı antipatim var, o da onların kendilerini diğer bazı milletlerden üstün gördükleri veya kendilerini 1. sınıf olarak gördüklerinden dolayıdır.
  Ayrıca ateistler var, fırsat buldukça saçma sapan tutunduğu bir kaç cümlesiyle kendini aydın sanan, onları da sevmem.
  Ama kendi içinde yaşadıktan sonra vede kimseyi rahatsız etmeyen, iyi birisi olduktan sonra can ciğer arkadaş bile olabilirim :)) var öyle arkadaşlarım.

  Son olarak söylemek istediğim, son yüzyılın din alimi de Kürtlerden çıkmıştır, hz. Beddiüzzaman Said Nursi. Yani Allah katında ne olduğumuz önemli 😊

  1|0
  0|1
 • Okuduğum en iyi benceleren biri olmuş.
  Emeğine sağlık. :)

  0|0
  0|2
 • Irkçılık zaten başlı başına saçmalık. Ait olduğun ırkı seversin seversin de diğerlerini dışlama hakkı vermez bu. Türkiye'de Kürtleri Arapları ve hatta çerkezleri ayrıştıran bir çok insan var. Ha bazıları da kendilerini bizden ayrıştırıyor da orası onların sorunu. Dış görünüşle kıyafetle alay etmek kısaca alay etmek ancak o an güldürür zaten insanı. Kendisi veya bir sevdiği aynı duruma düşünce ise pişman ettirir. Dinlere de tarafsız yaklaşamam yalan söylemiyim şimdi. Diğer dinlerden olanları sevmeyelim ama düşmanlıkta beslemeyelim. Her karşılaştığımızda tartışma gereği de duymayalım.
  İnsanları sadece insan olarak değerlendirebilsek her şey daha güzel olacak belkide

  1|0
  0|2
 • Son derece doğru tespitler olmuş. Eline sağlık.

  0|1
  0|1
 • Hay ellerinden öpeyim ne güzel yazmışsın öyle ağzına yüreğine sağlık

  0|0
  0|1
 • eline sağlık güzel bir bence olmuş :)

  0|0
  0|2
 • Keşke herkes bunların farkında olabilse.. Irkçılığı bana utanmadan savunan onlarca kişi oldu. Ben bu dünyadan ümidimi kestim. Bence için teşekkürler

  0|0
  0|2
 • Ben de ilk kez bir benceyi sonuna kadar okudum çok doğru tespitler hem faydalı hem ilgi çekici bir konu öyle lafta filan değil hakikaten editör

  0|0
  0|2
 • Şahane.☘

  0|0
  0|2
 • Çok beğendim eline sağlık 😊

  0|0
  0|1
 • Adamsın!

  0|0
  0|3
 • İlk defa bir bencenin tamamını okudum çok haklısın çok güzel bir bence olmuş insan kendisini karşısındakinin yerine koymalı ona yapılan banada yapılsaydı ben nasıl hissederdim demeli😊

  1|0
  0|2
 • Güzel olmuş, eline sağlık

  0|0
  0|2
 • emeğine sağlık güzel bir bence olmuş

  0|0
  0|2
 • adamsın dostum

  0|0
  0|2
 • çok güzel olmuş :))

  0|0
  0|2
 • Bencnizin bir kısmını okudum ve çok güzel yazmışsınız yazdığınız her kelimenin bende arkasındayim.

  0|0
  0|2
 • Col guzel olmus elinize saglik

  0|0
  0|2
 • Kızlar Devam
  8

Erkekler Ne Diyor 24

 • Dinî inançların, giyim tarzlarının (abes olmadığı takdirde), yeme içme alışkanlıklarının, metabolizma hızlarımızın ve yeme içme şekillerimizin sonucu olarak da sahip olduğumuz kilolaların yahut O'nun bahşettiği kişiye özel fıtratımızın yansıması dış görünümümüz ile alakadar kırıcı tavırlar aynen senin de söylediğin gibi affedilemez.

  Tıpkı; nefse hizmet edip çıkarcı tavırlar sergileyen (alttaki yorumlarda da var öyle "mahluklar") ve karşıt cinsin kişisel duygu ve gururunu hiçe sayan, para için insanlıktan olmayan davranışlara bürünen, gururu;ar'ı ve de iffeti olmayıp "öylesine" yaşamlarının suçsuz insanlara zarar verenlerin yaptıklarının affının olamayacağı gibi...

  Yüreğine sağlık.

  0|0
  0|1
 • ~Emeğine Sağlık~ Güzel olmuş.

  3|0
  0|1
 • Çok güzel bir konuyu ele almışsınız. Tebrik eder. Teşekkür ederim.
  Ne Acem'in Arap'a ne de Arap'ın Acem'e üstünlüğü vardır. Üstünlük takvadadır. Hadis'ini dile getirmiş oldunuz.

  0|0
  0|1
 • Güzel ve faydalı bir çalışma olmuş. Teşekkürler... Her şeyden önce insana saygı, farklılıklara tahammül etmeyi gerektirir. Hangi dinden, milletten, renkten, coğrafyadan, dilden, düşünceden ve anlayıştan olursa olsun, "insan" olması yönüyle her birey saygıya değer bir varlıktır. Ve en büyük ortak payda insan olmaktır.

  1|0
  0|1
 • Çok doğru bir konuya değinmişsin kardeşim insanlığın titreyip kendine gelme zamani geldide geçiyor bu alay eden mizahcilar birde anonim takılıyor ya tam korkaklık ediyorlar bir tarafın yiyorsa anonim olma senin mükemmel kul olup olmadığını görelim başkasının özellikleriyle dalga geçiyorsun 😡

  0|0
  0|1
 • Düşüncelerim ve görüşlerim insanlara çok batıyor galiba. Durup dururken bunun konusunu açıyorlar. Saygısızlık, dar görüşlülük çok maalesef. 😐

  0|0
  0|1
 • Dünyada iyi ve kötü vardır. Bu kadar.

  1|0
  0|1
 • Emeginize saglik..

  0|0
  0|1
 • Ellerine sağlık güzel bir bence

  0|0
  0|1
 • Dindarlar bile tipr kıyafete bakıp yargılıyo be

  0|0
  0|1
 • hepsi yanlış

  0|0
  0|1
 • Benceni kismen beğendim ama seninde bir tarafin var yazından belli.

  1|0
  0|0
 • bunları cahil patavatsız insanlar yapıyor malesef onların oranı toplumda 100/80

  0|0
  0|1
 • Iyi diyelim iyi olsun

  0|0
  0|1
 • Çok güzel paylaşım olmuş tebrik ederim.

  0|0
  0|1
 • vala mukemmel olmus kardesim helal olsun

  0|0
  0|1
 • Emegine saglik

  0|0
  0|1
 • Malesef çok oluyor..

  0|0
  0|1
 • Goruslerin hepsine katılıyorum. Önemli olan insan olabilmektir.

  0|0
  0|1
 • Cok haklisin dostum

  0|0
  0|1
 • Erkekler Devam
  4
Yükleniyor...