Türk Halkının Belli Bir Mesleğe Sahip İnsanlara Bakış Açısı

Türkiye'de birçok insan çeşitli mesleklerde görev yapmakta. Herkesin çocukluktan bu yana birtakım mesleki hayalleri vardır. Genelde; astronot, doktor, hakim, veteriner ve asker gibi meslekler olsa da herkes bu mesleklere yönelemez. Bazen kişinin becerisi, performansı ve elinde olduğu imkanlar rotasını başka mesleklere yönlendirebilir. Herkes astronot, doktor, polis olacak diye bir kaide yok. Öyle olsaydı terzi, bakkalcı, işçi, itfaiyeci kim olacaktı ? İnşaat işçisi olmadan inşaat mühendisliğinin bir anlamı kalır mıydı ? Ülkemizde de her meslek grubuna farklı bakış açısı vardır. En baskın olanlarını sizlere anlatacağım.

1-İşçiler

Türk Halkının Belli Bir Mesleğe Sahip İnsanlara Bakış Açısı

Ülkenin büyük bir çoğunluğunu oluşturan kesimdir. İnsanımız, işçilere pek değer verilmediğini düşünse de ne yazık ki kendileri de bu duruma haklı olarak bakmaktan başka bir şey yapmıyor. Evlilik hayatları zor olur. Buna tanık olan kadınlar da kızının işçi bir erkekle evlenmesine razı olmaz. Özel sektörler hariç en düşük maaş alan sınıftır. İşi istatistiğe dökecek olursak ülkemizde iş kazalarının düşük seviyede olduğunu ne yazık ki söyleyemiyoruz. Bu veriler, maden işçileri de dahil ülkemizde işçilere gereken önemin verilmediğini ortaya koyuyor. Çalışma sürecindeki performansı değerlendirecek olursak da fiziksel olarak en çok efor sarf eden meslek grubudur. Çalışma saatleri genelde 08.00-17.00 arasıdır. Çoğu işçi vardiyalı olarak çalışır. İşe bazen gece bazen ise sabah giderler. Paket olacak şekilde bir minibüse binerler ve işlerinin yolunu tutarlar. Gerçi sabit bir iş yerleri de olduğunu pek söylenemez. Türkiye'de haber basınlarında işçi ölümlerinin ünlü bir kimsenin pırlantaya verdiği para kadar değer taşımadığı da ortada.

2- Öğretmenler

Bence'nin başında herkesin bir mesleki hayalinin olduğunu belirtmiştim. Çocukluğumuzdan bu yana hayallerimizdeki mesleğe ulaşmamızda bize en çok destek olanlar da elbette öğretmenlerimiz idi. Bazı öğretmenlerden duyduğumuza göre 30-40 yıl önce kız istemeye gidildiğinde kayınpeder, damadın işini sorduğunda muhtemel gelecek cevabın ''kapı önü'' olduğunu iddia ederler. Günümüzde Türkiye şartlarını ele alacak olursak ortalama gelir düzeyine sahip meslektir. Bazıları öğretmenlerin daha fazla maaş alması gerektiğini vurgulasa da bazıları maaşının kendilerine yeteceğini ifade eder. Mustafa Kemal Atatürk'e mektep öğretmenlerinin maaşları sorulduğunda, ''Vekillerin maaşından daha fazla olsun.'' demiştir. Ayrıca ''Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır.'' sözü de Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün öğretmenlere verdiği değeri gözler önüne seriyor. Günümüzdeki insanların öğretmene bakış açısı nötr. Öğretmenlerin evlilik hayatları rahat olsa da bir öğretmenin bir öğretmenle evlenmesi tavsiye edilir.

3-Şoförler

Uzun mesafe için vasıtaya ihtiyaç duyarız. Genelde 15 dakika ile 2 saat arasında geçen süre zarfı içerisinde vasıtayı kullanan görevli gitmek istediğimiz yere bizi ulaştırır. Kendisi vasıtada kaç can taşıdığının farkında ve en ufak bir hatası vasıtada bulunanların ölümüne neden olabilir. Kısacası canımız, 15 dakika ile 2 saat arasında şoföre emanet. Şimdi bu yönden bakınca şoförün değerini anlıyor musunuz ?

Bir de tır şoförleri var. Şüphesiz ki en çok sabır isteyen mesleklerden biridir. Genelde ticaret sektörü içerisinde olan şirketlerin alım-satım işini yapmada araç olarak görev yaparlar. Eve ekmek getirebilmek için birkaç gün eşinden ve çocuklarından ayrılmak zorunda kalırlar. Bir seferi en az 2-3 gün sürer. Bu mesleği sürekli hale getirenlere genelde ''yolların adamı'' denir. Çok uzun süre araç kullanırlar ve en ufak bir hatası veya karşıdaki sürücünün hatası ölümüne neden olabilir. Aldıkları maaş genelde işçi düzeyindedir.

4-İş makinesi operatörleri

Şüphesiz ki çalışma saatleri içerisinde en çok seyredilen meslek grubudur. İş makinesi seyretme hobisinin günden güne yayılması üzerine komedi malzemesi haline gelmişlerdir. Genelde inşaat sektöründe çalışırlar ve işçiden bir tık daha yüksek maaş alırlar. İş kazalarına kurban gidenlerin sayıları azımsanacak gibi değil. Özellikle Karadeniz Bölgesi'nde meydana gelen sel felaketlerinin hasara yol açması ve ulaşım yollarını kapatması sonucu birçok operatör işbaşı yapar. Fakat bu süreçte gelen sel veya kaygan toprak sonucunda dere yatağına harman olmuş, cesedi kilometrelerce öteden bulunmuş birçok operatör var.

5-Din görevlileri

Türkiye'de en çok değer gören meslek gruplarından biridir. Çoğu insan tarafından sevilirler. Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi'nde atanan bir imamın evinde yemek pişirmesine gerek kalmaz. Bizzat çevre halkı onun için her gün yemek hazırlar ve sunar. İbadet sırasında lider görevi gördüklerinden saygıdeğer insanlar olarak bilinirler. İnsanın en hassas noktasından biri de dini inancı olduğu için bu inanç doğrultusunda söylenecek en ufak bir yanlış söz veya hüküm belirten fetva birçok insanın şaşırmasına ve hayretlere düşmesine sebebiyet verebilir. Bizzat bu işin içinde olmaları ve değer görmeleri üzerine böyle bir hataya düşmeleri çevresindeki insanları hayal kırıklığına uğratabilir. Bu meslek grubundaki insanlara maddi açıdan ziyade daha çok manevi açıdan bakılır.

6-Mühendisler

Türkiye'de daha çok tekniker olarak kullanılırlar. Mühendislik bilgilerini konuşturabileceği ortamdan genelde mahrum kalırlar. İyi bir üniversitede eğitim görmemeleri durumunda işçiden farkları kalmaz. Mühendis oldukları genelde işverenleri tarafından kendilerine hissettirilmez. Türkiye'deki mesleki gruplar içerisinde maaşı en çok oynayan meslek grubudur. Bazen aynı işi yapmaları halinde iki mühendis arasındaki aylık gelir farkı oldukça fazla olur. İşleri sorulduğunda ''Mühendisim'' şeklinde verdikleri cevaptaki çekicilik, yaptıkları iş ve gördükleri muameleden daha çekicidir. Birçok mesleki gruba oranla daha fazla saygı görürler.

7-Ambulans şoförleri ve itfaiyeciler

Acil durum çağrılarına koşan insanlardır. Onların verdiği hizmet tamamen can kurtarma yönündedir. Yaralı bir insanın hayati tehlikesi ambulans şoförünün hızına bağlı olabilir. Ambulans şoförünün bir kazası içindeki yaralı insanının ve kendisinin ölümüne neden olabilir. Yaralıyı hastaneye, doktorların kucağına ulaştırabilmek için hızlı bir şekilde arabaların arasından yılan gibi sıyrılırlar. Mesleki hayatları pek konuşulmaz fakat sağlık sektöründe olmaları sebebiyle değer görürler.

Ateşte yanarak ölmenin ne kadar kötü bir ölüm şekli olduğunu, çakmakla kısa süre yanan parmağımızın acısından anlayabiliyoruz. Nice insanlar ateşte yanarak öldüler. Nice insanlar ise itfaiyeciler tarafından kızgın ateşin arasından kurtarıldılar. Maddi açıdan bakıldığında kazançlarını hak etmediklerini düşünürler. Sanırım değerlerini anlamamız için yanan evimizin içinden ateşe meydan okuyan elleriyle kurtarılmamız gerekiyor.

8- Doktorlar

Sağlığın her şeyden daha önemli olduğu bir gerçek. Sağlığımızı emanet ettiğimiz birtakım insanlar var. Eğitim hayatında çok yoğun bir şekilde çalışan ve can kurtaran bu eller, Türkiye'nin neresinde olursa olsun en çok değer gören insanlar arasında yer almakta. Eğitim-öğretim hayatındaki başarıları da çevresindeki insanlara hayranlık uyandırır. Maddi ve manevi açıdan gördükleri değerin çok daha fazlasını hak eden meslek grubudur. Türkiye'de en olumlu ve sıcakkanlı bakılan meslek, doktorluktur.

9- Polisler ve askerler

Ülkenin iç ve dış güvenliğini sağlamaları sebebiyle halk tarafından oldukça fazla değer görürler. Doğu'da görev yapan vatanseverlerin hakkını ödemek çok zor. Birçoğu gönüllü olarak çalışır. Polis özel harekat olmayı seçmenin bir nedeni varsa o da vatan sevgisinden gelir. İnsanın tehlikede olduğu anlarda gelirler ve sırf sizi korumak için gerekirse kendi canlarını tehlikeye atarlar.

Askeri grup içerisinde de yüzbaşı, binbaşı, albay, general ve diğer rütbe askerlerin de bir ağırlığı vardır. Ülkenin huzur iplerini elinde tutan bu meslek sahibi insanlar nerede olurlarsa olsunlar saygı görürler ve görmeye de devam edeceklerdir.

10-Çöpçüler

İşçi başlığı adı altında değerlendirecektim fakat çöpçülerin de ayrı bir yeri var. Maalesef çoğunun dilinde alay konusu haline gelmiş bir meslek. Türkiye'de çevre temizliğine pek önem verilmediği halde nasıl oluyorlar komedi malzemesi haline getirebiliyorlar anlamış değilim. Ülkede en az değer gören, adıyla espri yapılan meslek grubudur.

Her şeyden önce iş ahlakı gerekir.

İş ahlakı yoksa hangi işi yaparsan yap hiçbir anlam ifade etmez. İçerisinde olduğun mesleği hakkıyla yapabiliyorsan yaptığın mesleğin pek bir önemi kalmıyor. Daha anlatılacak birçok meslek var. Görüldüğü üzere her meslek birbirini tamamlıyor. Ülkede bir tanesinin bile olmadığını varsayın. Ne kadar çok eksiğimiz olurdu değil mi ? Herkesin doktor olduğunu düşünün. Herkesin öğretmen olduğunu düşünün. Hayatın bir anlamı olur muydu ? Ülkede hiç çöpçü olmadığını varsayın. Kirden, pisten geçilir miydi bu sokaklar ? Kendinizi o insanların yerine koyun ve hayatın zorluklarını bir gözden geçirin. Ali, Erdem; Sibel, Özlem seni terk edince hayat zor olmuyor. Hayat, yaşamasını ve keyif almasını bilene güzel.

Keyifli günlere. Hoşça kalın.


16|7
2913

En İyi Kız Görüşü

 • "Din görevlileri; Türkiye'de en çok değer gören meslek gruplarından biridir. Çoğu insan tarafından sevilirler. " tv'ye çık, denizin ortadan nasıl ikiye bölündüğünü anlat ve 75 bini al. Günde 1 saat çalış ve diğer maddeler yer alan meleslekle aynı hatta daha fazlasını indir cebe. Insanların inançları üstünden para kazanıp yükselen hiçbir şeye saygım olmadığını söylemiş miydim

  0|1
  0|0
  • Söylememiştin. Bu arada şaşırdığım bir husus var Arabistan'da din görevlileir maaş bile almıyor, tamamen gönüllü işiymiş. :D

  • Gönüllü ha, gönüllü olarak milleti hikayelere inandırmak. Kufretcem simdi he onlara

En İyi Erkek Görüşü

 • isde geliyor özel harekattt hilal bıyıkli bozkurtlar bizim çocuklar Allah var gam yok

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 28

 • Guzel bir yazı olmuş :))

  0|0
  2|0
 • Ambulansta sadece şoförlerin olmadığını, hatta çoğu ambulans sürücüsünün paramedik/ATT olduğunu, ATT ve paramediklerin acil doktoru kadar kapsamlı bilgiye sahip olup hastalara müdahale edip ilaç yapabildiğini, ölen bir insanı hayata döndürdüğünü falan da belirtseysin.

  1|1
  6|0
  • Bence'de mesleklerin görevlerinden değil, o mesleğe karşı bakış açısından bahsettim. Değerlerinin anlaşılması için bazı mesleklerin fazla detaya inmeden ana görevlerini yazdım. Burada yazılan mesleklerin görevlerini tek tek yazmanın Bence'ye sığmayacağını düşünüyorum. Zaten burada meslek tanıtımı yapmıyoruz.

  • Hepsini Göster
  • Bu arada o eksileri görünce ben şok oldu. :S

  • Umrumda değil.😏

 • bizim ülkede bir öğretmen ve doktor takıntısı var zaten.

  1|1
  0|0
 • Doğru yerlere değinmişsin.

  0|0
  0|0
 • Hukukçuları unutmuşsun :)
  Benim hukukçulara mühendislere ve polislere zaafım var
  Bu arada işçilere neden potansiyel tecavüzcü. Gözüyle baktıklarını da anlamış değilim özellikle inşaat işçileri.

  0|0
  0|0
 • Farklı bir yazı olmuş, keyfle okudum, ellerine sağlık. Bilgilendirici. Öğrenmiş oldum

  0|0
  0|0
 • Şoför maaşları na düzenleme gelsin artık karayolu kanunu istiyoruz 😂😂

  0|0
  0|0
 • Güzel bı bence olmus elıne saglık

  0|0
  0|0
 • Çok iyi olmuş eline sağlık

  0|0
  0|0
 • Yazıları kısmen okudum ama yinede güzeldi

  0|0
  0|1
 • Hz. Muhammed (s. a. s.)"İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır." demiş.
  Bu insanların bizlere faydaları öyle ya da böyle var
  Şanslı olduğumuzu bilmemiz lazım.

  0|0
  1|0
 • Emeğine sağlık, keyifle okudum. :)

  0|0
  0|0
 • Muhasebecilere nasıl bakılıyor acaba :)

  0|0
  0|0
 • Hmm güzel

  0|0
  0|0
 • Guzel olmus

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık.. bence hepsi değerli

  0|0
  0|0
 • sosyal calismaciyi unutmussun?

  0|0
  0|0
 • Eline saglik guzel bir bence olmus..

  0|0
  0|0
 • Avukatlar nerede? :( Ayıp oldu bana.

  0|0
  0|0
 • Eline sağlık çok güzel bence👌

  0|0
  0|0
 • Kızlar Devam
  8

Erkekler Ne Diyor 12

 • Çöpçüler değil Temizlik görevlileri

  0|1
  0|0
  • Çok haklısın. Öyle yazsaydım çok daha iyi olacaktı.

  • evet şikyet ediyorum seni insanları aşağılaman hiç hoş değil

  • Çöpçü demekle aşağılanmıyor ki?
   Zaten günümüzde temizlik görevlisi diyen bil yok.
   Çöp arabasından tut çöpçüye kadar... Herksin dilinde bu şekilde yuvalanmış.

 • Bana daha iyi maaş versinler kendi sektörümü bırakırım.
  İcabında gidip çöpçülük bile yaparım yav, ne olmuş yani.

  0|0
  0|0
 • mustafa kemalin bir sözü vardır; vatanını en çok seven işini en iyi yapandır der!
  doktor ve temizlik görevlisinin işlerini bir yana bıraktığımız vakit bu ikisi de vatandaş ve farklı birer meslek icra ediyorlar. gelir ve gösterdiğimiz saygı açısından bu kadar ekstreme fark olmamalı!

  0|0
  0|0
 • Öncelikle seneye özel harekata katilcam ve şunu söyliyim bu mesleğin diğerleriyle mukayesi olmaz çünkü biz canımızı aslinda oraya giderek size ve ülkeye feda ediyoruz ayrica din hocalarına gelince bu bir meslek olamaz bunun üzerindn para kazananlar olabilir fakat din işi vs imamlık bir hobi Allah yolu olarak gorulur bu bir meslek değildir nasıl ki Hristiyanlık daki papalık ve rahibelik bir din uğradıysa burada öyle gidilmeli fakat ne yazıktır ki şu zamanda artık meslek niyetine goruyor insanlar yani kimine göre herşey zaten para olmuş bu devirde

  0|0
  0|0
 • Herhangi bir mesleği aylık kazancı ile değerlendirmek yalnız bizim milletimize mahsus galiba.

  0|0
  0|0
  • Bu potu kırmak için; gelirden çok işini düzgün yapabilmenin her şeyden daha önemli olduğunu belirtmek için en sonda iş ahlakından bahsettim; ama birçok kişi, işini ustalıkla yapmaktan ziyade gelir kısmıyla ilgileniyor.

 • turizmciler nerde rehberler tercümanlar :D

  0|0
  0|0
 • Sonuncu görsel mükemmel...

  0|0
  0|0
 • Savcı hakimi avukatıda yapmalıydın bence

  0|0
  0|0
 • Okunması gereken güzellikte eline sağlık. Sonuncu efsane olmuş

  0|0
  0|0
 • Emeğine sağlik

  0|0
  0|0
 • Eline saglık..

  0|0
  0|0
 • "Polis özel harekat olmayı seçmenin bir nedeni varsa o da vatan sevgisinden gelir."

  Yukarida ki kisma katilmiyorum egm bunyesindeki subelerin hepsi savasiyor.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...