Dünya ve Türkiye'de Kalıplaşan İş Çalışma Anlayışları

Çalışan insanlar için haftanın 6 günü ya da 5 orasını bilemem ama genelinde vasat geçer. Nedir bu?

Standart olarak bir fabrika, bir özel sektör ya da kamu personeli olarak çalışan kişilerin standart olarak işe giriş saati ve çıkış saatleri dışında her zaman ki gibi eve gidilir. Hafta sonu ise tercihe göre alışveriş merkezi, doğal yaşam parkı ya da eğlenceli aktivite yapabilecekleri alanlara yoğunlaşırlar. Şu an diyeceğim kelimeyi herkes gibi bende isterim. "Pijamayla çalışmak" ... Ya da ben size anlayabileceğiniz gibi anlatayım. Her gün yerinizden kalkmadan bilgisayar başında işinizi yapmak.

İlk okuyuşta okuyanların "Oh valla olsa ne güzel olur" diye iç geçirdikleri makul bir olaydır. Bu işi dünyada yapan bir tek firma var. O da her 4 web sitesinden birisinin çalışmasını sağlayan bir şirket, WordPress.

WordPress şirketinin bir ofisi yok yani belli bir düzen içerisinde günlük çalışma saatlerini bitirip giden bir çalışanları yok. 170 farklı şehirde yaşayan 230'a yakın personeli internet üzerinden Skype gibi iletişim araçları ya da bloglar üzerinden iletişim kuruyorlar. İşe giriş için bir başvuru formu ya da ilginç sorular yok. Deneme amaçlı size iş veriliyor ve öğrenmeye başlıyorsunuz.

Deloitte'nin 1982 kuşağı ve sonrası üzerine yaptığı araştırmalar sonucu Türkiye'de işe giren çalışanların %54'ünün iki yıl içinde mevcut işlerini bırakmayı düşündüğü görülüyor.

Bunların en büyük nedeni ise sürekli olarak kontrolü ele alma iç güdüsünü içinde besleyen patron ve müdür gibi artık ağırlaştırılmış kelimelerin hissiyatları ve artık elemanları sadece bir robottan ibaret sadece gerekli ihtiyaçları dışında çalıştırılma zorunluluğundan kaynaklıdır. İçlerinde kalan mevcut işindeki yaratıcılık becerileri ise bastırılmış zorunlu iş sistemi dolayısıyla ortadan kalkmıştır.

Yetkisiz ve özgür fikirli bir iş! (Başka bir şey)


Evet biraz reklam amaçlı olabilir diyebilirsiniz ama üstte paylaştığım video bir üstte bahsettiğim iş standartlarının ötesinde olan bir çalışma sistemini anlatmaktadır. Tam olarak şöyle bahsetmek isterim ki her iş yerinde görebileceğiniz tablo bir öncekiyle aynı olacaktır. Yani fikirlerinin ya da fikirlerimizin ulaşamadığı havada süzülürken çaresizce düştüğü bir çalışma prensibinde elemanlar işini yapan ve her ayın sonunda maaşlarını alan standart bir işçiye dönüşecektir.

Aslında bilgi ve fikir özgürlüğü eğitim seviyesine bağlı değildir! - Bunu sadece göremeyen insanlar vardır etrafımızda.

Mark Zuckerberg: Harvard Üniversitesi'nde ilk yılında facemash.com adlı sitesine okulda öğrencilerin fotoğraflarını bulmak için okulun veri tabanına girer. Fotoğrafları alır ancak bunu farkeden okul yönetimi Mark'ı okuldan atar. (2004)

Bill Gates: Arkadaşı Paul Allen ile Microsoft'u kurmak için Harvard Ünivertesi'ni bırakmıştır. (Okuduğu Tarih 1973-75)

Evet tırnak içinde bahsettiğim iki kişi şu an sürekli olarak ihtiyacımız olan bir işi başardıkları için buralara kadar gelebilmek için neredeyse çoğu insanın yapamayacağı bir işe adım atmışlar. Onlarda hayatının hatasını yapabilirlerdi ama bir şeyleri kazanmak için bir şeylerden fedakarlık etmek gerekirdi.

Benim bu yazıda ise asıl anlatmak istediğim yani asıl parmak basmak istediğim nokta ise eğer sen bir iş üzerinde çalışıyorsan buna fikir alman için çalışanlarına da söz hakkı vermelisin. Günümüzde neredeyse belirli işlerde çoğu kişinin bir fikri varken bunlar söylenmediği sürece kalıbına oturtulup ray gibi ileri geri sürdürülen ve devir daim olarak ilerleyen iş sisteminde aslında yenilikçi olmak gerekir. Bir şeyleri başarmak için bir şeyleri fedakar ederken aklımıza işin olmayacağına dair olumsuz düşünceler olmamalı.

Bu nasıl olmalı peki?

Evet, bildiğin bir işin üzerine başka kişilerin fikirleri sana olumsuz gelebilir. Bunun kaynağı ise işe kendinin başkalarından çok daha fazla odaklandığını gösterir. Evet bu işi sevdiğin anlamına gelebilir ama çevreden gelecek fikirler belki de elindeki işini daha iyi yapmana olanak sağlayabilir. Bu yüzden vasat iş süresinde başkalarından gelecek fikirleri daha fazla önemsemek gerekir. Önemsemek gerekmek lazım, zira en başta bahsettiğim araştırma her nesil böyle devam eder.

Bir başka bencemde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın! :)

#Gencaver


1|2
01
_Gencaver_ KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Erkekler Ne Diyor 1

  • Eline sağlık ,

    0|1
    0|0
Yükleniyor...