Hayatta Neleri Arkamızda Bırakmalıyız?

Selam KizlarSoruyor Ailesi...

Öncelikle, bu benim ilk bencem olacak o yüzden hatalarım ve kusurlarım olursa beni affediniz....

Evet arkadaşlar farkındasınız ki hayat gelip, geçiyor... Ne geçen zamanı yakalayabiliyoruz ne de hayatta bizi neyin beklediğini bilebiliyoruz. Hatta bir dakikamızın bile garantisi yok...

Geçenlerde youtube'da halkla yapılan küçük bir röportaj izlemiştim. Tek bir soru vardı ve şuydu;"Bu gün hayatınızda ki son gün olsa ne yapardınız?" Tabi ki de inancı olan çoğu kişi bu soruya;" İbadet ederdim, tevbe ederdim, du ederdim..." gibi şeyler söylediler ama röportajı alan eleman ;"bunu değil, bunu herkes yapmak istiyor onun dışında daha spesifik bir şey söyler misiniz?" diye sorunca kimse hemen cevap veremiyor, şaşırıyor, tabi soru da zor olunca...

Bu örnekte de görebileceğimiz gibi hayatı hiç bitmeyecek gibi yaşadığımızdan son günümüz olsa ne yapacağımızı bilemiyoruz. Ciddi manada çok aciziz, aslına insan olarak bütün varlıktan daha şanslıyız ama ne kadar da aciz olduğumuzun farkında değiliz.

Velhasıl geri röpartaja dönelim, oradan yaşlı bir amcamız denk geliyor ve diyor ki; "Öncelikle hayatımın son gününü hiç düşünmedim ama son günün geleceğini bildiğimden arkamda hep iyi şeyler bırakmaya çalıştım. Mesela eşimi tam sevdim, onu hiç aldatmadım, çocuklarımı iyi yetiştirdim hayata, hani şartlar ne olursa olsun... Çünkü yeri geldi fakir olduk yeri geldi zengin olduk şu hayatta ve bu değişimler hayata karşı duruşumu hiç değiştirmedi. İnsanları sevdim, hiç bir zaman menfaatim için kullanmadım onları, dost oldum hep, çokça düşmanım oldu ama düşmanıma bile düşmanım gibi davranmadım, dostum bildim.

Zaten onlar bana düşman oldular, ben hep dost kalmıştım onlarla. O kadar çok kötülük gördüm ki insan elinden şu dünyada haddi hesabı yok ama yine de hümanist olmaktan yılmadım. Tabi şimdiki gençler teknolojinin elinde savruluyor, eski ahlak kalmadı, ahlaklı olanların hakkını yemek istemem ama... Sonra tabi hiç hata yapmadım diyemeyeceğim, hatasız kul olmaz ama hatalarımdan ders çıkardım hep, suçun bende olduğunu bildim. Yeri geldi özür diledim, özür dilemek iyi bir şey... Bazen insanlar suçlu olduğunu kabul edemez, bu konuda gurur yapar, bu da kibirdir. Bundan hep uzak durmaya çalıştım, tabi elimden geldiğince... Çünkü yarın bir gün öleceğim ve arkamda beni bu anılarla anan insanlar olacak, bunun bilincinde olmak çok güzel bir şey... Bunu gençlere öneriyorum, hayatları boyunca kötü olmaktan kaçınsınlar, iyilik yapsınlar bu dünya gelip geçici arkalarında sadece bunlar kalacak..."

İşte arkadaşlar böyle bir hayat yaşamak hakkıyla sevmek, insana hakkıyla değer vermek ne kadar güzel bir sey böyle bir hayat yaşadıktan, arkanda bu güzellikleri bıraktıktan sonra insan rahat bir şekilde ölebilir heralde...sizler ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?


0|1
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor... ;