Öz Güven Eksikliğiyle Baş Etme Yöntemleri

Dostlar öz güven aslında hayatımızda çok önemli bir rol oynar sizde biliyorsunuz. Bende öz güveni olan bir insan değilim aslında bakarsanız :)

Öz güvensizlik neden ortaya çıkar

Öz güvensizlik öyle bir problemdir ki sanki içinizde bir kurt var gibidir siz bir şey yapmak istediğinizde kendinizi ifade etmek istediğinizde o kurt çıkar ve bunu engeller.

Öz güven problemi yaşayan bir insan sevdiği bir kıza ya da uzun zamandır aşık olduğu bir kıza sevdiğini söyleyemez. Öz güvenin temelinde değersizlik ve yetersizlik vardır.

Mesela okulda iş yerinde bir soru cevaplayacaksınız ama içindeki eleştirel ses buna izin vermez. İçinizdeki sesi dinlemeyin

'Hadi bir yanlış söyle de görelim'

'Sen ne yaptığını zannediyorsun'

Eğer Öz güven problemi yaşıyorsak bunu yenmemiz çok önemli onu önemsizleştirip işimize odaklanmak. O sizin dostunuz değil.

Hata yapmaktan korkmayın en önemli unsurlardan bir tanesi hata yapabilmek hata yapmaktan korktuğumuz için Öz güvensizlik yaşamıyor muyuz arkadaşlar. '

Yapamıyorum, başaramıyorum' değil;

'Yapabiliyorum, başarabiliyorum' duygusunu yerleştirmeliyiz kendimize.

Öz güveni iyileştirmek için ne yapılabilir?

1.Yaşamda kötü şeyler yerine iyi şeylere ağırlık vermek
2. Kendiniz hakkında olumlu düşüncelere sahip olmak
3. Deneyimlerden ders çıkarmak
4. Gerçekçi ve olabilir hedefler belirlemek
5. Öğrenmeye açık olmak
6. Cesaretli davranmak
7 .İşe yarayan işler yapmak
8 .Değişime açık olmak ve hoş karşılamak
9.Basitliğe önem vermek

Unutmayın Dünyaya bir kere geliyoruz. Belkide bundan 20 Yıl sonra yaptıklarınız için değil yapmadıklarınız için hayal kırıklığına uğrayacaksınız...

Ramazan T .

#ÖzgüvenÖnemlidir


1|1
13

En İyi Kız Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 3

 • Özgüvensizliğin temelinde mükemmeliyetçilik, kendini topluma onaylattırma ve karşılaştırma duygusu yatar. Özgüveni düşük insanlar sürekli en iyi olmaya çalışırlar. Bu bağlamda mükemmel olmalıyım. Herkes beni iyi görmeli ki toplum içinde eğreti durmayayım ve ve kabul göreyim. Bu yüzdendir ki kişiler eğer dış görünüşlerinden memnun değillerse (Burada bir paradoks da vardır. Özgüveni zayıf olan kişi zaten dış görünüşünden çeşitli sebeplerle memnun olmaz) bu onların düşündüğü mükemmeliyetçiliğe karşı gelir ve kendini sevmezler. Özgüvenleri daha da sarsılır ve başarılarını göz ardı ederler. Bu noktada karşılaştırma hissiyatı da devreye girer. Kimi insan 1 konuda iyiyken diğerinde o kadar başarılı olmayabilir. Normal insanlar 'Karşımdaki şu konuda iyi ama ben de bu konuda iyiyim. İyi olmadığın konuların üzerinde çok da takılmamam lazım.' diyebilmelidir. Ancak özgüveni zayıf insanlarda bu yoktur. Aynı şekilde onaylattırma da bunlara benzerdir. Başkalarının 'Sen yapamazsın' dediği şeyleri pısarak yapmamak özgüvensizliğin işaretlerinden biridir. Sonuçta toplum baskısıyla farklı şeyler denemekten uzaklaşıp, herkesin yaptığı ''Normal'' davranışlarda bulunur bu kişiler. Yeni bir şey deneyemezler.

  Bu konuyu aşmak için ise yukarıdakilere ek olarak geçmişteki başarılarımızı düşünüp bazen o anlarda yaşamak, kendimizi tanıyıp sevmek, içsel konuşma yapmak (Bazen herkesin özgüveni biraz da olsa sarsılabilir. Bu noktalarda 'Hop o kadar da değil demek gerekli.', içsel değerlendirme yapmak gereklidir.

  0|0
  0|1
 • Küçüklüğün alameti kendini büyük göstermek büyüklüğün alameti tevazudur

  0|1
  0|0
 • özgüvenım yok ve mutuyum kendıme niye guveneyım ki kendımı neden ispat edeyim ki

  0|0
  0|1
  • Özgüvenin yoksa mutlu olamayacagin zamanlar gelir karşına tadını alınca anlarain ;)

  • kımse beni ezemez karsılıını vererim ama ben böyleyımsöyleyımde demem bana göre herkes eşit

  • Bencecyi okumamışsın

Yükleniyor... ;