Kendine Güven; Özgüven!

Şairin de dediği gibi,

Bütün gerekli olan biraz CESARET.

Duruş

Her yerde dik durun, dik oturun, dik yürüyün. Eğer başınız önde, omuzlarınız düşük olursanız özgüveniniz falan kalmaz.

Kendine güven; ÖZGÜVEN!

Diksiyon

Eğer insanlarla konuşurken düzgün cümleler kuramıyorsanız ve anlatmak istediklerinizi karşı tarafa aktaramıyorsanız, kimseyle konuşmak istemezsiniz. Ama diksiyonunuz iyi olursa her şeyi istediğiniz gibi aktarır aynı zamanda öz güveni de tavan yaptırırsınız.

Bol bol iletişim kurun, yemeğinizi getiren garsona teşekkür edin, otobüse bindiğinizde şoföre iyi günler dileyin, tanımadığınız insanlarla kurduğunuz kısacık diyaloglar bile çok şey fark ettirir.

Kafaya takmamak

Kafanızın dışında düşünmekten vazgeçin. Yani yaptığınız her harekette insanların sizi yargıladığını düşünmeyin çünkü kimse sizi takmaz siz takıyor musunuz? Ben şahsen takmıyorum. Çok sıradışı bir olay bile olsa en fazla 1 dk dikkatimi çeker gerisi umurumda olmaz. Yani insanların sizin düşündüklerinizi düşündüğünü sanmaktan vazgeçin. Çünkü dış dünya için en fazla 1 dakikasınız.

Hayatta başa gelen ufacık sorunları kafaya takmamayı başarabilmelisin. Seni kullandığını, sana değer vermediğini, yalan söylediğini farkettiğin insanları kolaylıkla hayatından çıkarabilmek. İşte o zaman kim tutar seni?

Her şeyi takmayın, kimseye kendinizi ispat etmek zorunda değilsiniz. Başarısızlığınız da sizin, başarınız da sizin.

Objektif olmak

Böylelikle her soruya bir cevap, her saldırıya bir savunma geliştirilebilir.

Kendini övmek

Cesaret edemediğin bir hamle yapmak

Bu hayatta ölebilirim. Ölüm bir doğa olayı ve ben de öleceğim. Ölene kadar hayat içinde olan hiçbir şeyden korkmam için sebep yok. Kimsenin beni beğenmesine ya da beğenmemesine ihtiyacım yok. Ben buyum ve değiştirebileceğim bir şey değil bu. Amaç koyarım ve uğrunda elimden gelen her şeyi yaparım. Başarırsam mutluluk duyarım başaramazsam, çok istiyorsam tekrar denerim isteğim kalmamışsa başka hedefler koyar yeni yöntemler denerim.

Hayatınızda bir kerecik de olsa, evet bir kerecik de olsa, yapmaktan, yüzleşmekten, karşısına çıkmaktan hayvanlar gibi korktuğunuz, belki de kabuslarınızın öznesi olacak derece etkili olan bir şeyi yapın. Her neyse artık o. evet yapın onu, durmayın. Sadece gidin ve yapın. Yara alsanız bile, adrenalin patlaması yaşayacaksınız, söz veriyorum. Bir süre sonra aynı şeyi ya da benzer şekilde korktuğunuz başka bir şeyi bir daha yapın.

Grafikteki gibi her seferinde korkunuz azalacak, bunun yerine de öz güveniniz artacak, hayatta gerçekten de bir şeyler başardığının farkına varacaksınız. Göreceksiniz çok şey değişmiş olacak. Üstelik bunu birilerine kendinizi ispatlamak için değil kendi varlığınızı devam ettirebilme güdüsü için yaptığınızın farkında olacak, insanlara olan bağımlılığınızın bu sayede gittikçe azaldığının farkına varacaksınız. Bu, gerçekten de muhteşem bir his.

Hani o hep yapmak isteyip de yapamadığımız, korktuğumuz, utandığımız şey vardır ya. İşte onu yapın denemekten korkmayın. Hemde en yakın zamanda yapın, sonra başka bir şeyi tekrar yapın, tekrar, tekrar. İnanın daha güzel olacak.

Kendinizi bilin

Zayıf noktalarınızı / kusurlarınızı bilin ve onları yok etmeye çalışın. En önemlisi de kendinizi kabullenin ve onaylayın.

Tereddüt etmeyin

"Ama, lakin, fakat" gibi kelimeleri hayatınızdan çıkarın.

Ne derler?

Bu ne derler korkusunu içinizden atın. Bunu atmaya da önce etrafınızdan başlayın. Bir süre sonra kendinizle alakalı ön yargılarınız yok olacaktır.

Dil öğrenmek

Sınırlarını arttırmak

Bedeninizin sınırlarını arttırın; nefesinizi daha çok tutun, daha uzun süre koşun vb.

Kendinizle dalga geçin

Kendinizle dalga geçtikçe, hoşunuza gitmeyen gerçeklerinizi kabullenme katsayınız düşecek, öz-değeriniz artacaktır bu da öz güven için gerekli olan temel şeydir.

Müdahaleci kişilik

"Bir saniye", "Ne yapıyorsunuz" diyebilin.

Kendini karşı tarafa kanıtlayabilmek

"Sen benim kim olduğumu biliyor musun?" diye gereksiz bir cümle kurmadan karşı tarafta "ulan bu l---- kim?" sorusunu sorduracak cümleler kurabilin.

Yalnızlık

Yalnızlık, onunla başa çıkabilmeniz için ek güçler çağırır ve bu ek kuvvetlerin içinde bu başlık altında listelenen hemen her şey vardır. Bütün bunlar insanın kendini tanımasını sağlar. Kendini tanıyan biri, kendine güvenir. Yanına alıp içinde taşıdığı her şey, onun öz güvenini oluşturur. öz güven, pat diye oluşacak kadar basit ve ucuz değildir.

Geri çekilmemek

Kimisi kılı kırk yarar, ben bu işi becerebilir miyim, yeteneğim yeterli midir diye sorgular, haddimi bilmeliyim der ve geri çeker kendini herhangi bir işten. Belki de çok önemli fırsatları kaçırır bu yüzden. O kaçan fırsatları da kendini bilmez, yeteneğinin o iş için ne derece yeterli olduğunu bilmeyen, "hallederiz elbet" kafasında olan insanlar yakalar. Halbuki diğerlerinden daha yeteneksiz ve kapasitesiz. Bu ikinci tiplerin cehaletten aldıkları cesaret, onları diğerlerinden ön plana atar. olan kendini ve haddini bilen insanlara olur.

İyi giyinin

İyiden kasıt pahalı değil, kendinizi içinde şık ve rahat hissettiğiniz kıyafetler. Bakımsızlık (saçlarını taramama, diş fırçalamamak, aç karnına dışarı çıkmak) insanın kendine olan saygısızlığıdır, zamanla kendinize olan saygıyı yitirmenize öz güveni sarsmaya sebep olabilecek durumlardan birisidir. Ayrıca kişi kendini belli bir sınıfa koyarsa bu da öz güven kaybına yol açacaktır. Mesela bazen tanık olursunuz bankada bir işçi, veznede derdini anlatamaz kızarır bozarır. Burada işçi kendini bankada çalışandan küçük görür ve kendi alt kimliğini kendisi oluşturur. Bunun sebebi o kişinin karşısındakinin işi ile kıyaslaması veya eğitim durumundan oluşan uçurumu irdelemesi ile ortaya çıkar.

Kültürünüz geliştirin, bilgi edinin

Her kesimden insanla bir kaç konu konuşabilecek düzeyde bilgi edinin. Zengin veya fakir, patron veya işçi.. Bu mevki sahibi kodamanlardan artı puan, emekçi tayfasından takdir kazanmak demektir. Öz güven her yerde, herkesle kem küm etmeden konuşabilmek sanatından başka şey değildir..

Kaybetme kaygın olmasın

Birileri sizin fazla kiloda olduğunuzu düşünebilir, birileri sizin çirkin olduğunuzu da düşünebilir, hatta bunu direkt size de söyleyebilir, anneniz babanız size en ağır ithamlarda bulunabilir, kötü bir karne getirdiğinizde veya okula gitmediğinizde ''senden bir bok olmaz'' diyebilir... yani şu hayatta öz güveninizi yerle bir edecek birçok şey olabilir. ama kulak vermeyin hiçbirine, eğer kulak vermez ve aksine hırs yaparsanız ileride o lafları bir bir yedirirsiniz.

Utangaç olmayın

Yapamazsın denileni yapın.

Utanç duygunuzu bir kenara bırakın, biriyle tanışmaya çalışırken ya yanlış bir şeyler söylersem ya beni reddederse gibi kaygılara düşmemeye çalışın ve en önemlisi karşınızdakilerinde sizin gibi sadece insan olduğunu unutmayın. İnsanlari değerli kılan dış görünüşleri değildir, bakmayın toplumun böyle lanse ettiğine, sağlam bir kişilik her zaman görünüşten önce gelir siz de güvenilir ve iyi olmaya çalışın. Kendinizi tanıyın,isteklerinizi bilin,beklentilerinizi açık bir şekilde ifade edin. Bunları uygulamak kolay değil biliyorum ama yinede uyguladığınız zaman işe yaradığını göreceksiniz.

Kalitenizi arttırın

Her gün evden çıkarken bugün yine çok güzel olacak, evet sen iyisin gibi mesajlar verin kendinize. Kalitenizi ne kadar artırırsanız kendinize o kadar güveninizde artacaktır.

Sosyalleş

Topluluk içine karış. Kursa yazıl, üniversiteye yazıl, ya da hangi partili isen o partiye git ben üye olmak istiyorum de zaten harıl harıl üye arıyorlar. Ak partide bayanlar genelde kapalı oluyor ama yemekler filan güzel parti yemekleri oluyor bazen ya da eğer iş arıyorsan adamlar iş kur gibi çalışıyor zaten önüne gelen ak partili oluyor. İş verirler diye ortam yapar takipçi sayını artırırsın. Ülkü ocaklarını da biliyorum ülkü ocaklarında sınırsız çay imkanı vardır, orası da güzeldir. Açık saçık kızlar için chp'yi tercih edebilirsin beleş sıkıntı yok. Unutma öz güvenin çaresi SOKAKTIR.

Sakin olun

Evet en önemlisi bu bence. Her türlü olay karşısında sakin olmayı başardığınızda artık öz güven sahibi birisiniz demektir.

Aslında; öz güvenli insan yoktur. Deneyimli insan vardır. Yamaç paraşütü yapmamış biri nasıl ki ilk denemede öz güvensiz olur, konuşma yapmamış kişi de öyledir.

Olasılık

Beyinde öz güveni yenmenin en güzel yolu olasılık. Nasıl kendi beğenmediğin, çirkin olduğunu düşündüğün, sevgili olarak düşünmediğin bir kızla, ne kadar rahat konuşabiliyorsan (Ki burada beyninde olasılık yok gibi bir şey.), diğer kızlarla da aynı şekilde olmalısın. bu durumla ilgili çok güzel bir söz vardır;

Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkansız olduğunu ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız onu yapmak üzere çözümü bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar.

Asla unutmayın

Bu dünya da yalnızsınız. Kimseye tam anlamıyla güvenmeyin, bağlanmayın. Her an s----r çekebilecek pozisyonda olun. Hayata bir kere geliyoruz hep hatırlayın.

Bonus 1

Çevrenizdeki insanların aslında var olmadığını yani onları canlı olarak tahayyül etmenin sadece bir yanılgı olduğunun farkına varabilmek. Bir gün okulun koridoruna öz güvensiz, silik bir şekilde girmişken birden karşımdaki insanları birer ölü gibi imgeledim kendi nazarımda. Her şey daha güzeldi artık. Lan hepimiz ölüyüz zaten, sadece kendimizi kandırıyor ve yalandan yere utanıyoruz fani insancıklardan. Bu hayal tiyatrosunda rolümüze o kadar ısınmışız ki nerden gelip nere gittiğimizin farkına varamıyoruz.

Bonus 2

Bütün kötü tecrübeleri unutmak, "bunu yeneceğim, üstesinden geleceğim" düşüncesini yerleştirmek, erteleme olayına son verip "hemen şimdi" demek, neyin, nerede, ne kadar nasıl icra edileceğini düşünüp odaklanmak, çözüm düşünmek, spor yaparak enerjiyi çoğaltmak, kendi kendini telkin etmek, renkler; giysiler ev eşyaları yaşantımızda bulunan objelerin renkleri de insanı olumlu olumsuz etkilemekte bu yüzden renk tonajlarına dikkat etmek gerek... "evet" ve "hayır" kelimelerini yerli yerinde kullanabilmek bu çok önemli; çünkü hiç kimse istemediğimiz bir şeyi bize zorla yaptıramaz yapamaz... Geleceği belirsiz bırakmamak, planlamak... pozitif düşünmek, pozitif eylemlere yol almak... Unutmamalı ki;

İnsan servetini kaybederse bir şey kaybeder, arkadaşını kaybederse çok şey kaybeder, öz güvenini kaybederse her şeyini kaybeder.

İnsanın hayattaki başarının yüzde seksen beşini sahip olduğu öz güven seviyesi belirler.

Bonus 3

Tek başınıza gezmeye çıkın, bir anket konusu belirleyin ve sokaktan geçenlere sorun,vücudunuzda beğenmediğiniz bir şey mi var ? Değiştirin. Etkinliklere katılın, gezin ve yalnız olmaktan korkmayın aksine zevk alın. Farklı olmaktan korkmayın. Bunları yaparsanız insanlar size ilgiyle yaklaşmaya, merak etmeye başlar. Gizemli olmak iyidir az konuşun öz konuşun. Zaten kendinize güvenmeye başlarsınız insanlar size yaklaşınca. Öz güvenli olmak ukalalık yapmak, vurdumduymazlık değildir. Terbiyenizi bozmayın ve burnunuz havada olmasın. Samimi olun. Asla ve asla sahip olduklarınızla hava atmayın.

-Bot giymek,

-Otobüste rastgele yanındaki kişiyle bir kaç laf çevirmek,

-Dürüst olmak, edepli olmak, büyüğü küçüğü bilmek,

-Fedakar olmak,

Derun-i aşina ol taşradan bigane sansınlar, bu bir ziva reviştir akıllı ol divane sansınlar.(Kalp gözüyle görenlerden ol, dışarıdan câhil sansınlar seni. Husûsî ve güzel bir gidiştir şu ki; sen akıllı ol da seni deli sansınlar.)

-Otobüste "Arkalara doğru ilerleyelim!" diyebilen amcalardan olmak,

-Küçümsemeyin,

-Dinleyin,

-Deneyin,

-Hesaplı riske girin,

-HAYIR! diyebilin,

-Gerçekçi hedefler belirleyin,

-Kendinize zaman ayırın,

-Umursamaz olun,

-Kimseyi takmadan konuşabilin,

-Kalabalık bir gruba küfür edin,

-Otostop ile şehir dışına seyahat edin.

VE SON OLARAK

Ya disiplinin getirdiği acıya katlanırsın ya da pes etmenin getirdiği tüm acılara katlanırsın. Bunun başka yolu yok.


4|1
35

En İyi Kız Görüşü

 • "Bir şeyin imkansız olduğuna inanırsanız, aklınız bunun neden imkansız olduğunu ispatlamak üzere çalışmaya başlar. Ama bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, gerçekten inandığınızda, aklınız onu yapmak üzere çözümü bulmanıza yardım etmek için çalışmaya başlar." Bu ve Bonus 1 bayıldım. Ellerine sağlık. Uzunluğu sıkıcı ama iyi bir motive bencesi :)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Hepsi çok önemli ve büyük bir özenle yazmışsınız. Okurken keyif aldım gerçekten. Elinize sağlık :)

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Sıkıntı yaşadığımı düşündüğüm bir konudur özgüven, teşekkürler çok güzel açıklamışsın okurken canlandım diyebilirim :)

  0|1
  0|0
 • Süper !

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 4

 • Otostop ile sehir disina bir kere seyahat ettim, ve cok gittim 2 sene icinde otostop ile., empati ile dusunce gucum artti, ne sarhoşa ayyaş diyebiliyorum simdi, ne de issize serseri, geri kalanlari ben yapamiyorum burc ozellikleri gibi sanki, ben kalabalikta ahmet mehmet diye bagiramam, kendime yakistiramiyorum, parasutle atlamayi, kayak yapmayi, bunge jumping yapmayi cok istemisimdir, su an bir hedefim yok napcam bilmiyorum, saldim kendimi

  0|0
  0|0
 • Bencen o kadar boş ki. bir erkek kısacık boyuyla özgüvenli oşamaz anında indirirler o güveni. Herkes kısa erkeklerdrn nefret ediyor yaptığın hiç bir işi beğenmiyor sürekli yargılıyor kısa erkeğin akşıda kısa olur diyolar ne kadar akıllı olduğumuzu kanıtlasak bile

  0|0
  0|0
  • Bkz. Bonus1; "Çevrenizdeki insanların aslında var olmadığını yani onları canlı olarak tahayyül etmenin sadece bir yanılgı olduğunun farkına varabilmek. "

  • Hepsini Göster
  • Sen tek bir pencereye odaklanmışsın, diğerlerinden bakmak değil onları görmüyorsun bile.

  • Haa tabi gördük de noldu yine hüsran

 • çok değerli bir yazı olmuş yüreğine sağlık

  0|1
  0|0
 • teşekkürler :)

  0|1
  0|0
Yükleniyor...