Benden Nefret Etmeyi Bırakın Artık

Küçük bir kasabada büyüdüm ben. Bakkalımız, kasabımız, manavımız, mahalle kahvemiz, berberimiz vardı. Okul, cami, komşular, çarşı pazar vs. Gayet normal ve sıradandı.

Devlet okullarında okudum, mezun olunca bir kamu kuruluşunda çalışmaya başladım. İşimi iyi yapmaya çalışıyorum, vatandaşın işini görmeye gayret ederim hep, yardımcı olurum. Aç değilim ama zor geçiniyorum elbette. Annem babam memleketteler, bayramda seyranda yanlarına gidiyorum. Her hafta da ararım mutlaka.Benden nefret etmeyi bırakın artık...

Tüm ve her türlü ölüme üzülürüm. Ülkemdeki politik siyasal çalkantılar terör beni çok tedirgin eder. Ekonomik refah, barış demokrasi ülkesel değerler vaad eden herkese sempatiyle, aksi yönde söyleme girişen herkese de antipatiyle yaklaşırım.

Bu gayet dürüstçe, kabaca çizdiğim çerçevede benden nefret etmenizi gerektirecek ne var? Bir düşünün... Ne var?

Ben ateistim. Bir yaratıcının, ulu ve üstün bir gücün var olduğuna inanmıyorum. Dinlerin de tamamen insanın eseri olduğuna inanıyorum. Şimdi her şey değişti değil mi? Bu metni okuyan her on kişiden en az 7-8 kişi için değişti. Neden? Neden değişti? Şu an neden öfke nefret ya da en azından antipatiyle yaklaşıyorsun bana?

Bir ateist olarak dünyaya ve hayata bakışım farklılık içerse de yaşamım, ülkemdeki inançlı birinden çok da farklı değil. Başka ülkedeki bir ateistten çok kendi ülkemdeki inançlı insanına benziyorum. Sen inançlı bir insan olarak da başka ülkedeki inançlı kişiden çok inançsız olan bana benziyorsun. Çünkü bir yurttaşız. Biz aynı ülkenin toprağın kültürün insanıyız. Bu, biz kardeşiz demektir. Çünkü çok fazla benzerliğimiz ve ortaklığımız var.

Endonezya’daki (Dünyanın en büyük Müslüman ülkesidir), Irak’taki, Arjantin’deki, İsveç’teki bir Müslümanla mı daha çok benziyorsun yoksa kendi ülkendeki bir ateistle mi? Yaşamını, dertlerini, sorunlarını, mutluluklarını, hasretlerini, hüzünlerini başka bir ülkedeki Müslüman mı daha iyi anlar kendi ülkendeki ateist mi? Dürüst ol ve bu soruya cevap ver…

Ben anlarım! Çünkü seni, herkesten çok ben tanıyorum. Çünkü seninle aynı sokakta caddede okulda işyerinde büyüdüm ve yaşıyorum. İnananların ateistlere duyduğu antipatinin sebeplerinden biri olan, manevi değerleri küçümseme ve aşağılama meselesi üzerine ayrı bir yazı derleyeceğim.

Şunu unutma… Aynı anneden doğmuş ama başka evlerde yaşamış iki çocuktan çok, ayrı annelerden doğmuş ama aynı evde yaşamış iki çocuk birbirine daha çok benzer. Ve onlar çok daha fazla kardeştir.

Ben senin kardeşinim. Benden nefret etmeyi bırak artık…


2|1
13

En İyi Erkek Görüşü

 • Insanlar nefret dolu, kendinden olmayana nefret dolu, anlamadığına nefret dolu. Dinler her ne kadar sevgiden bahsetse de uygulamada nefretten yana. Kanser gibi her yere dağılıyor. Tek tedavi yolu sevgiden geçiyor. Yunus Emre demiş ki; "Maharet güzeli görebilmektir, sevmenin sırrına erebilmektir. Cihan, alem herkes bilsin ki şunu; en büyük ibadet sevebilmektir." Sevgiyle kalın dostum.

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • nefret etmem ama senin yolun kendine benim yolum kendime.

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • Saygı duyuyorum. İnançlarından dolayı kimseyi ayırmam. Peki güzel abicim şu sorumu cevaplar mısın? Ya Allah varsa... Ya cennet cehennem varsa... İnsanın fıtratında şu vardır:sonsuzluk. Hep mutluluk isteriz. Hiç bitmesin isteriz. Yokluk bize göre değil. Şu saçma acı dolu hayatın bir mantığı olmalı. Başlayıp bitemez. Sadece inanmayı dene. Kendini bırak. İnançlar olmasaydı herkes savaşırdı. Çevrendekiler belli kültüre belli inançlara göre yetişti ve seni etkiledi. İşte bu yüzden sen iyi bir insansın. Ama tercihin ateistlik olmuş. Ama bana sorarsan, sonunda yok olacağıma inansam şu hayatı 1 gün daha yaşayamazdım.

  0|0
  0|0
  • Benim öncelikli derdim, benim ateist olmama karşı alınan tavır. Neden ateistsin sorusu sohbeti, allah ya varsa meselesi apayrı bir konu.
   Sorduğun soruya cevap versem, allahın varlığını yokluğunu konuşmaya başladığımız anda biz ateistlere kesin ve kesin hakaret, aşağılama, tehtid vs. geliyor. Çok isterim sorduğun soruya cevap vermeyi dostum ama dilim varmıyor. İnan ki bıktım artık inançlı insanlardan hakaret görmekten. Bu sitede bir arama yap istersen, ateizm sohbetlerinin hepsinde mutlaka ama mutlaka hakaret kötü yönde eleştiri var. Küfür var. Aşağılama var vs. var.
   Sana çok basitçe şunu söyleyeyim: Beni inançlı biri olmaya davet ettiğin söylemleri, seni ateizme davet etme amacı ile benim kullandığımı düşün...
   "Kendini bırak. İnançlar olduğu için herkes savaşıyor. Çevrendekiler belli kültüre belli inançlara göre yetişti ve seni etkiledi. İşte bu yüzden sen iyi bir insansın. Ama tercihin inançlı olmak olmuş olmuş. Kendini bırak ve inanmamayı dene"
   Bıktım dostum. Nefret görmekten bıktım.

 • Emeğine sağlık

  0|0
  0|0
Yükleniyor... ;