Suya Düşen Taş Sen Ol

Çevremizde, hayatımızda hep bir mucize olsun isteriz. İnsanların kötülüğünden, yaptıklarından ve yapacaklarından tiksiniriz.

Oysa biz de insanızdır.Suya Düşen Taş Sen Ol

Büyüdükçe daha iyi tanırız aslında her şeyi. Perde varmışçasına göremediğimiz şeyler çarşaf gibi serilir önümüze. Bunları fark ettiğimizde o acı tadı damağımızda hisseder ve tekrar çevremizi kötüler, kin kusarız. Bundan başka yapabileceğimiz daha iyi şeyler yok mu? Elbette var. Ama bizler genelde hep başkalarını düzeltmeye, başkalarını iyi bir insan haline getirmeye çalıştıkça kendimizin de bir insan olduğunu unuturuz ve bunu unuttuğumuz için de başarısız oluruz bu değişimi gerçekleştirmede.

Peki niye başkalarını değiştirmek için çaba sarfederiz?

Şu bir gerçektir ki kişi kendisindeki eksikliklerin ve yetersizliklerin farkına varamadan başkaları düzelsin diye uğraşır. Oysa kişi kendindeki yetersizlikleri ve eksiklikleri düzeltmeden nasıl çevresi için uğraşma gücüne sahip olabilir ki? Ama genelde insanlara bu uğraş daha kolay gelsede pek bir sonuç alınamamıştır. Başkasına "Sigara içme, Anlayışlı ol, Temiz ol, Görgü kurallarına uy" derken kendisinin bunları yapamadığını farketmesi gerekir. Kimse siz "Yap şunu" dediniz diye değişemez. O enerjiyi ve çabayı başka şeyler için kullan.

Değişime kendinden başla!

Doğru duydun. Bunu öneriyorum sana. Etrafındaki insanları kendin değişmeden değiştiremezsin. Çünkü kişi duyduğunu değil gördüğünü uygular. Sigara mı içiyorsun? Bundan rahatsız mısın? Ailendekiler de mi içiyor? E ne duruyorsun bırakmak için? Ona buna içme diyeceğine sen içmesen daha güzel olmaz mı?Pasaklı olan insanlardan mı rahatsızsın? Tamam o zaman sen iyice temiz ol ve bunun için gereken adımları gerçekleştir ki çevrende senden örnek alsın.Spor mu yapsın istiyorsun çevrendekiler? Yap hemen. Ben spora başladığımdan beri arkadaşlarım, kardeşim ve hatta babaannem bile spor yapıyor. Birilerine şöyle böyle yap demek yerine o şeyi yapmak daha kolay. Bunu öğrenin. Zaten siz yaptıkça çevrenizdekilerde o suya atılan taşın dalgalarından etkilenecek ve yayılacak tüm çevrenize.Dediklerimden sonra değişmek isteyen arkadaşlarım olabilir. Değişmek için size kılavuz niteliğinde olacak bu benceleri inceleyebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim :)


0|0
12
yarenbirsen KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 2

Kızlar Ne Diyor 1

Yükleniyor...