90'lı Yıllarda Çocuk Olmak Ayrıcalıktır. :)

Çocuk olmak başka 90'li yılların çocuğu olmak başka!

Her ne kadar site yaş ortalamamız biraz düşük olsada vardır 90 li yıl çocukları. Aslında yazmakla bitmez ama bi kaç güzel aklıma gelen şeyleri sizlerle paylaşmak istedim :)

Başlayalım mı? E hadi o zaman..

Doksanlarda pazar günleriniz vardı bizim. Misafirliğe gittiğimiz ya da evimize misafir ağırladığımız. Misafirlikte çay içilirken annemiz bizim adımıza o çayı sevmez der ve çay içmemizi engellerdi. Bazen çay bardakları fazla gelir o fazla çaya şu katılır doğutulur ve bize verilirdi. İşte dünyanın en mutlu anıydı o an pazar günleri banyomuzu yapar bizimkileri izlerdik. Kapıcı Caferi sever Sabri beye çocuk aklımızla kıl olurduk.

90'lı Yıllarda Çocuk olmak Ayrıcalıktır. :)

Erkek çocuklar için geçerli olan mahalle maçları vardı mesela. Topun sahibi kaleye geçmez , annesi çağırdımı maç otomatikmen biterdi. Ya da yol ortasına kurulan sahadan geçen Çingenelerin atları sahamiza sıcardi. Birde hali yıkayan birinin suyu bizim sahamiza sorgu dökmesiydi maçı bitiren sebeplerimizden. 10 da biter derdik maçlara ama 9a geldiğinde yenilen takımdan 11e uzar beylerrr diye bir sesle maç uzayıp giderdi.

3 Korner

1 Penaltı :)

Futbolcu kartları vardı birde bizim hayatımızda. Takımına göre sayısınına göre ölümüne kapıştığımız kartlar. En sonda çaaakkk diye bir şey çıkmıştı ki akıllara zarar. 5 erli derdik 5 kart elimize alır karşılıklı ellerimizi çakardık. On arka düşenleri kim hangisini seçtiyse alırdı. Arka diyipte hepsinin arka geldiğini düşünsene bir :D Bir de o yanında çıkartma tamamladığında vaadedilen albüm vardı. Her takımdan bir kişi eksik olan bir albüm :)

Misketlere değinmeden olmaz aslında. Batu bir tane borç versene diye bir başlardık miskete bir poşet misketle Batunun misketlerini fazlasıyla ödeyerek çıkardık misket sahasından. Çıkmak kolay değildi tabi çünkü zarar eden asla bırakmazdı seni kaybettiğini kurtarana kadar.

Bide bu saçma alet vardı tabii :D okun ucuna koyardık patlayıcıyı en yükseğe fırlatır yere düşüpte patlama sesiyle kendimizden geçerdk.

Şu tabancası boncuk tabancası mantar tabancası da hatırı sayılır şekilde konuk olmuştur evlerimize odamıza.

Halı desenlerinin çizgileri yol terliklerle halı kenarlarına araba garajları ve çeşit çeşit arabalarla bıraksalar saatlerce tek başımıza oynardık aslında.

Bilgisayar kavramını bilmiyorduk bile biz. Bizim için teknoloji silahı televizyona doğrultup tabak ya da kuş vurmaktı.

Süper mario vardı tabi bide bitirmek için can attığımız. Son bölümde prenses büyüyomuş aman Allahım nasıl heycan nasıl mutluluk!

En sevdikleriminden biri de buydu tabii. Yeşil askerler. Hali üzerinde durmayan ama kendimizi dünya savaşlarında hissettiren çeşit çeşit askerlerle tüm gün oynamak.

Formülayi sevdiren oyun... Taşa vurduğunda arabanın etrafında döne döne kenara çarpmasını izlemek bir ümit çarpma hadii bee çaprma be diye bütün tuşlara basmak. hatırladın değil mi?

Ablalarım vardı benim o yüzden kız çocuklarınında 90 larını bilirim fazlasıyla. En güzel örneği mesela. Kağıtlardan kıyafetleri kesip mankene giydirmek :)

Neden yaptığını bilmesemde ablamların peçete kağıt vs koleksiyonları yaptığı dönemlerimde olmadı değil :)

Özmo vardı hayatımda görüp görebileceğim en kaliteli dergi oalrak. Bir de Türkiye çocuk tabii.

EE tabi birde evrensel ders kitabımız vardı bizim :D

Bisikletimizi gazete kuponlarıyla almışızdır çoğumuz. Bissan markalı bisikletin tüm tekerlerine süslerden doldurup o teker dönerken susun aşağı düşmesiyle çıkan ses ile hava atardık kendimizce.

Olmazsa olmazlarımızdan teletabiler. Pijama takımım vardı benim sarı olanında sapsarı şekilde evde gezerdim üstümden çıkarmadan günlerce

Tasolari unuttuk mu ? Aslaaa. Sahi ya newtoon Tasosu olan çocuk varmıydı ki ya da raichu.

Bu oyunuda herkes bilmez ama yinede koyayım

Nice balıkçı abilerimiz bu yoldan geçti

Kemal Suna ve Barış Manço Unutulamaz

Biraz Fazla uzun bir Bence oldu. Çok daha fazla resim paylaştım ancak en fazla 20 resim paylaşabilrsin uyarısı aralarından seçmeme sebep oldu. Bence çocuk olmak demek 90larda çocuk olmak demektir. 80ler de darbe savaş imkansızlıklar derken çocuk nesli haliyle imrenilecek gibi değildi. Milenyum çağı desen fazla imkanlardan çocukların seslerini cıvıltılarını sokaklarda duyamaz oldu. Nerde kaldı maçlarımız saklambaçlarımız sek şeklerimiz ip atlamalarımız. 90 lar öylemi ? İmkansızlıklardan sıyrılmış yeni bir dönem ama imkanlarında yeni yeni oluştuğu ve bizleri hayretlere düşüren, sokaklarda her köşede annelerimizin bir çay , bir kek sofrasına konuk olabldiğimiz, hayatın sokakta yaşandığı ve bakkal amcalarımızın olduğu , halıların sokakta yıkandığı , bayramalarda torpil seslerinden yerinde duramadığımız, gece yarılarına kadar sokakta saklambaç oynamamıza rağmen hiç bir şekilde sıkıntı yaşamadığımız ve yazmakla saymakla bitiremeyeceğim güzellikler... Kendi adıma çok özledim. Okuyan herkese teşekkürler..


0|0
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...