Yaşanabilir Bir Şehir: Rize

Yaşanabilir bir şehir olan: Rize.

Merhabalar. Ben iki yıl Rize'de okudum. Bu bencemde sizlere Rize'yi ve Rize insanını, iyi kötü, maddi ve manevi her yönüyle tarafsız bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

1) Coğrafi özelliklerine alışabilir miyim?

Rize, Türkiye'nin Doğu Karadenizi'nde yer alan bir ilimizdir. İstanbul'un dörtte üçü kadar büyüklükte bir yüzölçüme sahiptir. Toplam nüfusu, son verilere göre 329.779'dur. Türkiye'nin en çok yağış alan ilidir. Yıllık ortalama 2300 mm yağış alır. Rize dört mevsim de yağış alan bir şehirdir. Kışları ne çok soğuk, ne de ılımandır. Köy veya yayla gibi yüksek kesimler daha soğuk bölgelerdir. Rize'de Ağustos ayında sağanak yağışla karşılaşırsanız şaşırmayın. Bu gayet doğaldır. Rize; Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında çok sıcaktır. Türkiye'nin en nemli şehri burasıdır. Bu aylarda nem %95'e kadar çıkabiliyor. 25 C derecelik bir havada bile olduğunuz yerde terleyebiliyorsunuz. Dört mevsimin de yaşandığı bu şehirde sıcaklık farkları diğer şehirlere oranla daha azdır. Rize doğal olarak oldukça zengindir. Alçak kesimlerde bile ağaç türlerine rastlamanız mümkün. Bu şehir oldukça çok ağaç barındırıyor.

2) Kültürel yapısı ne durumda?

Rize, kültürel yapısıyla diğer şehirlere oranla daha fazla çeşitlilik gösterir. Kendine has yemekleri ile meşhurdur. Rize'nin en meşhur yemeği ise muhlamadır. Tereyağı, mısırunu ve peynirden yapılan bu yöresel yemeyi tatmanızı tavsiye ederim. Rize'nin ağız türü diğer şehirlere oranla farklıdır. Buna en yakın olan Trabzon'dur. Konuşmaları oldukça eğlenceli ve düşündürücüdür.

3) İnsanları nasıl?

Rize insanı oldukça misafirperverdir. Özellikle bu şehrin yabancısıysanız zorluk çekmezsiniz. Çünkü her türlü yardım da bulunmaya hazır insanlardır. Sıcakkanlı, sevecen ve meraklıdırlar. Eğitim ve kültür açısından diğer şehirlere oranla biraz geridedir. Tabi yeni nesil böyle değildir. Yüksek sesle konuşabilirler. Pek anlayışlı değillerdir. Karşıt görüşlü insanların fikirlerine pek saygı duymazlar ve sürekli kendi bildiklerini okurlar. Muhafazakar bir şehirdir, burada giyim-kuşam olarak çok açık giyinen kişilere pek sıcak bakmazlar. Rize insanı oldukça milliyetçidir. Vatanına gönülden bağlı kişilerdir. Ben iki yıl Rize'de kaldığımdan beri hiçbir tecavüz olayına rastlamadım. Burada gece saat 00:00'da bile merkezde erkek görmeniz çok nadirdir. Bu yönde kadınlara saygısı fazladır lakin işte çalıştırma dışında. Ayrıca burada bir kadına tecavüz veya hırsızlık gibi bir olayla karşılanırsa o kesim bu suçu işleyen kişiyi hunharca linç eder. Bu yönüyle karşı tarafı dinlemeden, yaptığı bir hatada üzerine gitme huyları vardır. Tecavüz, hırsızlık, cinayet ve diğer hukuki anlamda suç sayılan kötü işler diğer şehirlere oranla çok daha geridedir. Burada bu suçları işleyen insanları sevmezler. Zaten bu suçu işleyen birilerine de rastlamadım.

4) Bir öğrenci için nasıl bir şehir?

Bir öğrenci için rahat bir şehir. Tabi maddi kısmı buna dahil etmiyorum. Çünkü kira fiyatları dudak uçuklatabiliyor. Rize'de genelde öğrenciler için ayrılmış evler çok az. Kiralar en az 600 TL'den başlamakta. Bu yüzden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesine gelecek olan öğrenciler işin bu maddi kısmını bir kez daha düşünsün. Sosyal yaşam olarak bir öğrenci için oldukça rahat bir şehirdir. Bir kadının gece saatlerinde bile tek başında sokaklarda dolaşması hiçbir tehlike arz etmez. Buranın insanı çirkinliği sevmez. Rize'de spor salonlarından tutun yüzme havuzuna kadar, ılıcasından tutun saunasına kadar çeşitli sosyal aktiveteler yapabileceğiniz bir şehirdir. Tabi bana göre en önemlisi sabah yürüyüşü yapabileceğiniz bir sahilinin olmasıdır. Ben deniz kıyısında yürüyüş yapmaktan hoşlanmıyorum diyenler üzülmesin. Burada yürüyüş yapabileceğiniz ormanlık alanlar da var. Ormanlık alan dediysem de hemen ürkmeyin bu alanlar da hiçbir vahşi veya yırtıcı hayvan yaşamamaktadır. Aksine yürüyüşünüzü yaparken duyacağınız tek ses kuşların cıvıltısı ve yaprakların savruluken ki çıkardıkları o ses olacaktır.

5) Gezilecek yerleri var mı?

Rize kafa dinlemek isteyenler için oldukça ideal bir şehirdir. Bütünüyle güzel olan bu şehirde bazı yerler var ki, sadece birkaç gün kalmanız bile size ilaç gibi gelecektir. Gelin bu yerlere bir göz atalım.

A) Verçenik Dağı

3711 metre yüksekliğinde olan Verçenik Dağı, Kuzey Anadolu Dağları'nın Doğu Karadeniz bölümünde, Kaçkar Dağları'nda yer alıyor. Bu dağın tepesine çıkıp sevdiğinizin ismini rüzgara karşı haykırırken, havada süzülen o ses tonları şüphesiz çılgın ve bir o kadar da eğlenceli olacaktır. Ruhunuzu tırmalayan her ne varsa onu burada haykırabilirsiniz.

B) Çeymakçur Yaylası

Çamlıhemşin'den Çeymakçur Yaylasına Ayder yolu üzeri gelinmektedir. Ah bir yamaç paraşütüm olsa da bu ayrık vadiyi havada süzülürken seyretsem. Veya bir çılgınlık yapıp, yere yatarak buradan aşağıya doğru yuvarlansam.

C) Zil Kale

Duyduğuma göre Zil Kale Yavuz Sultan Selim döneminde yaptırılmış. Zil Kale Rize'nin Ardeşen ilçesinde bulunmaktadır. Ardeşen demişken bu Ardeşen ismini de Yavuz Sultan Selim koymuştur. Sultan Selim'in vali olduğu bu kesimlerde buraya Ardışen adını vermişti. Zamanla Ardeşen olarak değişti. Gerçekten de ardı şen olan bir yer. Çıksam o surların en tepesine, alsam elime çekirdeğimi, ardında ki Erzurum dağlarını seyretsem.

D) Büyük Deniz Gölü

Büyükdeniz Gölü, Kaçkar Dağları'nda yer alan buzul göllerinden en büyük olanıdır. Burada balık tutmak çok eğlenceli olurdu.

F) Elevit Yaylası

Tipik yayla evlerine merakı olanlar 1800 metre yüksekliğinde ki bu Elevit Yaylasına gelebilirler.

G) Diğer yerler:

Rize'de daha çok görülmeye değer yerler var. Lakin bunların hepsini burada detaylı bir şekilde anlatmak çok uzun süreceğinden onları sadece başlıklar halinde vereceğim. Bunlardan bazıları:

-Atatürk Müzesi

-Rize Müzesi

-Ayder Yaylası

-Palovit Yaylası

-Avusor Yaylası

-Kapılı Göller

-Polakcur Yaylası

-Palovit Şelaleleri

-Verçenik Yaylası

-Kale Yaylası

-Ovit Yaylası

-Anzer Yaylası

-Ciha Kalesi

-Sal Yaylası

(Şehir Merkezi)

İki yıllık gözlemlerim sonucunda ancak bu kadarını yazabilildim. Umarım faydalı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim. Esen kalın.


0|0
12

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • doğu karadenizde çirkin şehir yok zaten :D tek sıkıntıları sosyal şehirler değiller :)

  rizenin ufak butik bir şehir oluşunu bende çok beğenmiştim :)
  keşke hala küçükken şu yapılaşmasını düzenlese şehir planlamacılar..
  AKPye verdikleri %70ler bir işe yarasa böylece :)
  trabzonunki gibi berbat bir şehirleşme içine girmeden önü alınlmalı

  1|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 2

 • cok guzel rıze trabzon uzun gol gıresun bulancak ayder off ozledım oraları :(

  0|0
  0|0
 • Yağmurlu havaları sevemiyorum bir türlü. Yaylalara gidilebilir.

  0|0
  0|0
Yükleniyor...