Etkili İletişim Nedir ve Etkili İletişim Teknikleri Nelerdir?

Etkili iletişim teknikleri ve etkili iletişim nedir? Nasıl etkili bir iletişim kurabiliriz?

Öncelikle merhabalar KizlarSoruyor ailesi, 😊 Bugünkü bencemde sizlere etkili iletişim kurma yollarını anlatacağım keyifle okumanız dileğiyle..

1. TOKALAŞMA

Nasıl etkili bir iletişim kurabiliriz?

Her topluluğa özgü bir tokalaşma şekli var. İletişim de her Ülke, her İnsan topluluğu genelde sarılıp öpüşmeden çok tokalaşmayı tercih ederler. Bu diplomaside de böyledir. Bu yüzden resmiyetide temsil eder açıkçası. Tabi bunda bile yapılan hatalar çok ne gibi der dediğinizi duyar gibiyim! mesela erkekler, karşı taraf ile kurbanlık pazarlığı yapıyor gibi tokalaşıyor karşısında ister bayan olsun ya da bay değiştirmez bu el sıkma şeklini halbuki bayanlar ile erkekler nazik olarak selamlaşmalı ve elini çok sıkmamalı. Kızlar ise sanki karşı tarafta sapık var! gibi el ucu ile tokalaşırlar normal olarak eli çok sıkmadan tokalaşma yaparak daha etkili iletişim kurabiliriz.

2. KONUŞMA MESAFESİ

Nedense biz Türkler sıcakkanlı olduğumuz için midir bilemeyeceğim orasını! Sarılır öperiz bu genelde samimiyetten dolayı olsada insanların konuşurken ağzının içine gireriz ama konuşurken aramızda mesafe olmalı bu karşı tarafında sizinde etkili iletişim kurmanızı sağlar. Hele ağzınız kokuyorsa ve soğan veya sarımsak yediyseniz mutlaka uzak durun.☺

3. YÜKSEK SES

Yüksek ses tonu konferans salonlarında veya toplulukta işe yarasa bile maalesef birebir etkileşimde karşı tarafın sinirlerini bozabilir ve bu cümleleri siz duymasanızda içinden söylediğini tahmin edebilirsiniz. ☺☺ Bitirsede gitsem.. Offf bu da baydı be.. kafamı şişirdi.. beynim yandı.. vs. Mutlaka karşı tarafın duyacağı şekilde, yumuşak ses tonu ile konuşmanız etkili iletişim kurmanızı sağlayacaktır.

4. GÖZ KONTAĞI

Etkili iletişimin en temel prensibi diyebilirim. Göz kontağı konuşmanın gidişatını bile anlatan bir eylemdir. Gözler gerçekten de kalbin aynasıdır. 👀Kişi ile konuşurken gözleriniz ile kontak kurun ve ara sıra gözleriniz ile onay verin. Sürekli göze değil Kaş, göz, burun arasında bir üçgen🔺 kurun öyle konuşun çünkü sürekli göz göze gelmek karşı tarafı rahatsız edebilir.

5. GÜLÜMSEME

Gülümsemeniz iletişimde karşı tarafın rahatlamasını sağlar ve daha rahat iletişim kurabilirsiniz.

6. KİBARLAŞMA SORUNU

Genellikle yeni tanıdığımız biriyle konuşurken ses tonu istemsizce incelir. Ama bazıları var ki fiyk fiyk bebek gibi konuşur boyke kibar olduğunu düşünür karşı taraf direk kaçmak isteyebilir benim gibi. Ses tonu incelmeli fakat konuşma tarzı değişmemeli.

Bir bencenin daha sonuna geldik görüşmek üzere. Kusurum varsa affola. Eklemek İstedikleriniz varsa görüş yazabilirsiniz. Sizleri seviyorum.


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 1

Kızlar Ne Diyor 1

  • Hepsi bir bütün. Teşekkürler.

    1|0
    0|0
    • Evet oyle rica ederim ☺

Yükleniyor... ;