Türk-Kürt Sorunu..

Taraflar

Birbirinden bağımsız değerlendirilmesi gereken 4 ana taraf var. Türkler-Kürtler-PKK ve dış güçler.

Ben, soruna sorun katan taraftan, yani PKK’dan bahsetmek istiyorum..

Açıkçası bu terör örgütünün hiçbir şekilde tam anlamıyla biteceğini düşünmüyorum. Kendi lehlerine oluşacak en güzel sonuçta bile; yani bağımsız bir Kürdistan kurulması halinde de örgüt eylemlerine faal olarak devam edecektir. Eylemleri silahlı olacak demiyorum. Öyle ya da böyle, devam edecek.

Çünkü kendilerini Kürtlerin silah ve istihbarat gücü olarak görüyorlar.

Ve kesinlikle dünya üzerindeki hiçbir terör örgütü “masada” görüşülerek bitirilmez. Türk milletinin milli bilincini ayakta tutmak adına, PKK’nın hiçbir zaman askeri güçle bitirilmek isteneceğini de sanmıyorum.

Acı ama gerçek.

Arada bir şehit cenazesi görmek, Türkiye’de devleti yöneten hükümetler tarafından Türk halkının ‘ortak manevi duygularını’ canlı tutmaları açısından isteyeceği bir durum.

Türk – Kürt Sorunu

‘Hayır öyle bir sorun yok ki’ diyecek Pollyannacılar şimdiden okumayı bırakabilir. Sevgi pıtırcıklarına hitap etmek yerine, gerçeklerle yüzleşmek gerek.

PKK’dan tamamen bağımsız olarak, her Kürt vatandaşımızın isteyeceği bazı imtiyazlar var! Bunlar da çıkar çatışmasına sebep olup sorun yaratıyor. Kürtler ve diğer Türkiye vatandaşlarının kültürel ve sosyal farkları, huzursuzluğa sebep oluyor..

Ana Dil

Doğudaki halkı bu istek konusunda haklı görüyorum. Eğer aynı sınırlar içerisinde ülkenin tamamının Kürtçe bildiği durumda olsaydım, ben de Türkçe eğitim almak isterdim.

Burada uzlaşma sağlanması adına Türkler açısından şöyle bir gereklilik var; ‘bütün ülke tek bir dili akıcı şekilde konuşabilmeli!’

Sosyal Yaşam

Doğuda işsizlik var. Aç kalan insanlar da doğal olarak iş imkanı bulmak umuduyla batıdaki büyük illere göç etti, ediyor.. Fakat bu, göç eden insan için kurtuluş olmaktan çok daha da büyük azap oluşturuyor. Hem göç eden için, hem de göç alan…

Kürtler alınacak ama; Batı’daki sosyal hayata adapte olmakta zorlanan Kürtler, bölgede huzursuzluk yaratabiliyor.

Tıpkı Türkiye’den Avrupa’ya göç eden vatandaşlarımızın uyum sağlayamayıp o ülkelerde ön yargı oluşturmaları gibi :))

Mesela Kürt erkeklerinin kadınlara ilgisini belli etme şeklinde sıkıntı var.

Ekonomik Sebepler

Batıya göç eden Kürtlerin işsiz kalması dedim..

Ekonomik sıkıntıya düşen Doğulular, Batı’da mecburiyetten de olsa illegal olaylara karışmak zorunda kalıyor.

Kimse maval okumasın.

Birbirini hiç görmemiş İzmirli ve Antalyalı iki Türk, Kürtler hakkında aynı yaftaları yapıştırıyorsa, altında gerçeklik payı vardır.

En basitinden, Kürt vatandaşlarımızın devlete olan kinlerinden dolayı vergi ödemek istememesi, Türkler tarafından antipatik bulunuyor.

PKK’nın yarattığı Ön Yargı

İşte en büyük anlaşmazlık sebebi de bu.

Türkiye’de birçok etnik kökenden insan yaşıyor. Çerkezler, Lazlar, Tatarlar, Boşnaklar vs..

Özellikle Kürt halkına olan olumsuz ön yargının en büyük nedeni, PKK ve yandaşlarının eylemleri. Kurunun yanında yaş da yanıyor. Çözüm yanlısı halk da damgalanıyor.

Nasıl Çözülür?

Çözülemez.

Ben, iki halkın ne kadar ılımlı olursa olsun, ortak bir noktada buluşacakları konusunda umutsuzum. İki tarafın isteklerinde büyük zıtlıklar var. Ayrıca, Kürtler’in şimdiye dek en hümanist Türk’te bile yarattığı ön yargının yıkılabileceğini de düşünmüyorum.

Tıpkı bu yıllarda olduğu gibi ‘idare etmeye’ devam ederiz.

Nereye kadar, bilinmez..


0|0
24

En İyi Kız Görüşü

 • ne kadar aptal bir karikatür..
  tüm türkler kardeşlik heveslisi ve dost gibi yansıtılmış. türkleri temsil eden adam kardeşlik için müthiş hevesli ama tek kusur pkk

  maalesef kardeşliğin önündeki tek engel pkk değil. az kendinizede bakmayı öğrenin. çok basit bir örnek vereyim; kürtlere hakaret içerikli bir sürü yazı gördüm internette ve bu yazılar pkk'yi değil direkt kürtleri hedef alan yazılardı
  tabi internetlede sınırlı değil doğululara yapılan saldırılar malum. sırf hakkari plakası taşıdığı için İstanbul'da arabası çizilen tanıdığımız bile var
  pkk öncesindede kürtlere duyulan bir önyargı vardı bunu nihal atsız gibi ırkçı türkçü yazarlarda yansıtıyordu

  demek istediğim kardeşlik isteniyorsa birazda hatayı kendi tarafınızdada arayacaksınız. bu karikatür inanılmaz bir dar bakış açısı ile yapılmış umarım yapanın yaşı en fazla 17 falandırda kendini ilerde dahada geliştirebilir

  2|1
  0|2

En İyi Erkek Görüşü

 • Kürtce biliyor olsaydim Türkce ögrenmek bnde isterdim.
  Ozaman Batıda yaşayan insanlara da Kürtce dil Egitimi verilsin.
  Tek bir dili akıcı konusa bilmeliyiz ama Kürtcede ögrenilmeli.
  Dogudaki kürt gercekten cok huzurlu. zaten o insanları o duruma itenlerde Türkler oldu. 65milyon kürt var o insanlar aç açikta kalmaz yine kaçcılık yapar bir yolunu bulur. zaten zorladıgınız icin cahil bir toplum yarattıgınız icin ellerinden ne varsa aldıgınız icin adamlar dağa cıkıyor. Acıp internette bakın kac katliam yapilmiş kac köy basilmiş youtubede videolar var ispatli. olmadi ispatlı yabancı kaynaklara bakın. Bunu araştiran bilir. Bu ülkede 44 tane etnik köken vardir. Asıl zazalar baş kaldirir ise o zaman korkun. zazalar asil insanlardır. büyük bir cogunlugu kürtlügünü kabul etmesede az bir miktar insan asimile olup türküm demiştir. kökende kürttür. Kürdistan diye Özerk bir bölge var zaten kabul etmeyen Türkiyedir. Mesela bunu şöyle ögrene bilrsin. Mülteci kamplarına gidip sorabilrsin mesela. Türkiyenin neden kabul etmedigi ise siyasi bir cıkardır. Cok degil bir süre sonra korktuklarıda olur.
  Ben insanların ölmesini istemiyorum. Çözüm ariyanlar var kabul etmeyen devlettir. Saçma sapan sebepler gösteren sorunları aşilmiycakmiş gibi gösteren devlettir. Ben bu toproklarda huzurun olcagini düşünmüyorum Hümanist bir insan olarak Herzaman mazlumun yanında olucam. Olan oldu artık Gecmiş geçmişte kaldi. Kendi Düşüncem ise Eyalet sistemidir.

  Son olarak : Doğuda felaket kıyım var. Medya yansımayan Akrabalrım var orda. Şırnakta daha 1 yaşindaki yigenim var Anasi babasi ögretmen ve bomba patladiginda Anne Boomm diye sevinci var. Onun icin sevinc, peki ya öbür yüzü?

  1|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

 • Güzel olmuş eline sağlık

  0|0
  0|0

Erkekler Ne Diyor 3

 • karikatür ve yazdıklarında tek bir doğruluk noktası yok hani şurda 1-2 cümle doğru var diyeceğim bir yer dahi yok. kürtlerin lozan ile çiğnenen bir bağımsızlık hakkı var kürtlere yapılmış katliamlar ve işkenceler gerçeği var. sorunun çözümü lozanda çiğnenen bağımsızlık hakkının iade edilmesidir fakat özerklik ve geçmiş adına dilenecek özür ve geçmişte yapılanların acısını biraz olsun dindirmek için yapılacak ciddi tazminat ödemeleri ile kürtler birlikte yaşam seçeneğini düşünebilir

  0|0
  0|0
 • Kürt/Türk sorunu diye bir şey hiç olmadı. Savaş ya mazaretli ya da mazeretsiz olur. Bu da mazereti geçersiz bir savaş!

  0|0
  0|0
 • Yüzyılı aşkın süredir birbiri ile sürtüşme içinde olan 2 ırk. Bu seçimlerde fitiller ateşlendi ama olmadı.. Önemli derecede algı operasyonları yapıldı.
  Patlamalarda ölen insanlar ardından sevinenler.
  Kürt gencinin cesedinin polis aracının arkasında sürüklemesi.
  Daha 35 günlük bebeğin öldürülmesi sokağa çıkma yasağı olduğu için annesi derin dondurucu da saklıyor bir kaç gün.
  Kapı arasında vurulan yaşlı bir amca daha nicesi Doğu topraklarında yapılmaya devam ediliyor.
  Son 1 hafta içinde 4 tane 20 22 yaşları arasında gençler öldürüldü.
  Doğu da bir baskı var ve o baskı ya direnen halk terörist olarak gösterilip öldürülüyor.. Basında doğuda terörist olayları adı altında gösteriliyor bu olaylar.

  1|1
  0|0
Yükleniyor... ;