Türk'ün Töresi, Bizim Töremiz

Milattan önce 2000li yıllar, yani çok,çok uzun yıllar öce, soğukların en dayanılmaz, olduğu zamanlarda, kimsenin tanımadıklarına, gıcıklık ve düşmanlık yapmadığı, ailelerin, boy boy yaşadığı o dönemde,

Göçlerin; uzun yıllar önce Mezopotamyada meydana gelmiş olan, büyük tufanın etkisinden olsa gerek, doğuya yapıldığı zamanlardı. Aral gölünden ve tanrı dağlarından gelen iki boy bu günkü saydam gölü yakınlarında karşılaştılar, konaklaştılar, sohbetleşitiler.

Bir zaman geçer, soğuk dayanılmaz bir hâl alır. Yorgunluktan bitkin düşmüş topluluk artIk kurtuluş olmadığını düşünerek, uçmağa hazırlanırken, yok olmanın eşiğine gelmişken o boyların içindeki en büyük evlat uğraşmış didinmiş odunların arasından, küçük bir güneş çıkarmıştı.

Bu küçük güneşi gören boylar, bu ak saçlı ağabeyin etrafında toplanmış ve ağabeyin istediği odunlarla küçük güneşi besleyip büyüterek, soğuk rüzgarın, göğüslerindeki sıcağı alıp götürmesinin önüne geçmişlerdi.

"Vefa" kelimesinin, bir semt adı olmadığı o zamanlarda, uçmağa varmaktan kurtulan boylar, ak saçlı ağabeyin etrafında birleşerek, ağabeylerini başbuğ edindiler.

Aral'dan gelmiş olan başbuğlarının, kendisi için dediği gibi, kendilerinede "Türk" adını verdiler.

Artık hayat daha çekilebilirdi, aksaçlının "bir" dediği iki edilmiyordu, kararları o veriyor, adaleti o sağlıyor, herkese adilce iş bölümü yapıyordu. Ava gidenler av getiriyor, toplayan, topladığını getirip pay ederek yiyorlardı.

Yaz geldi, kış çıktı böylece çok zaman geçti, nüfus artı, bolluk geldi

Bu kalabalığın artması sonucu, tartışmalar ve haksızlıkların artmasına ve kavgaların çıkmasına da sebep oldu. sürekli bir tartışma ortamının oluşup, halkın sürekli ak saçlıya danışması nedeniyle, ak saçlı halkına belirli kurallar getirdi.

Bu kurallar o zamanki anayasa gibi kabul edip çok hürmet gördü. "töre" dediğimiz bu kurallar topluluğuna, uymayanın cezalandırılmansın yanında, çok ayıplanması ve dışlanmasından dolayı, kimse bu duruma maruz kalmayı göze alamaz oldu, bunun neticesinde tekrar huzur ortamı sağlanmıştı artık.

Zamanla daha kalabalık olan Türkler, demiri kullanarak silah yapmaları, daha ince ayaklı, daha hızlı yeni at ırklarınıda bulmalarıyla, evcilleştirdikleri ren geyikleriyle vede davarlarıyla, yurt edindkleri bu topraklardan yeni yerler göçtülar.

Kâh savaştılar, kâh barış içinde başka halklarla yaşadılar ama törelerinden asla vaz geçmediler.

Türkler töre denilen bu kurallar topluluğunu o kadar benimsedi ki bu töre zamanla yeni kuralları içine alarak, değişimler gösterse de, töreye bağlılığın hiç değişmemesi sayesinde, binlerce yıl devletler kurdu, milletler yönetti, imparatorluklar kurdu,

imparotorluklar yıktı. Kurduğu devletlerin içinde töresinden vaz geçenler, her seferinde kendi devletlerini yıktı.

Artık öyle bir zamana geldik ki, töreyi dizilerdeki ağa sapıklıkları zanneder olduk

Töremizi vahabi töresiyle karıştırıp, mazlum, tecavüze uğramış kızlarımızı kendi suçuymuş gibi, öldürür olduk. Kadının eşit söz hakkı olan bir töreyi unutup, Vahabiler gibi, onu mal sayar olduk. İslam kadına hürmet isterken, vahabiler gibi onları aşşağıladık.

Allah kuranda "çocukları kız, erkek ayırmayın" peygamber "İlim taleb etmek her kadın ve erkeğe farzdır" dediği halde, din diye vahabi töresini öne sürerek, kızlarımızı okutmaz olduk.

Aslında biz töremizi unuttukça, sapkınların töresini, töre edinir olduk. Töremizde birbirimize saygı ve sevgi varken, başkalarının kalıplarına uymak için, bir birimizden nefret eder olduk. Umarım kendi özümüze döner, başkalarının kurallarından, kalıplarından ve törelerinden kurtuluruz. Sürçü klavye ettiysek affola.


7|1
42

En İyi Kız Görüşü

 • Türk, turk, turuk, törük, yörük kelimelerinin hepsi aynı şeye işaret etmektedir. Yani "töreye tabi olan" manasındadır.
  Boylar kendilerine oğuz, kıpçak, karaman, kırgız gibi isimler verse de töreye tabi olduklarını beyan eden Türk kelimesi ortak payda olmuştur.
  Töreye tabi olmak ihtiyaridir. Yani töreyi kabul edenler Türk sayılmışlardır. Örneğin Moğollar töreye tabi oldukları için Türk olmuşlardır. Keza Bosna'lı sırplar da töreyi benimseyerek Türk olmuşlardır.
  Bunu en veciz şekilde dile getiren Mustafa Kemal "Ne mutlu Türküm diyene" cümlesiyle özetlemiştir.
  Velhasılı kelam: "Ben töreye tabiyim, ben Türküm diyen Türktür". Zaten eğer Türk değilse dili dönmez. Ben Türküm diyemez. Türkiyeliyim der, şuyum, buyum der ama göğsünü gere gere ben Türküm demiyorsa, diyemiyorsa Türk değildir. Ha tabi ki herkes Türk olmak zorunda da değildir.
  Ben Türk değilim diyene de dönüp zorla sen Türksün demek de abestir.

  1|1
  0|0
  • Olmuşmu? Eksikleri hataları varsa lütfen bildir. Araştırma göre Aral dolaylarından gelenler, kendilerind Türk diyorlarmış. Sümerlileri yıkan Akad kıralı, Naramis'in düşmanlarının yazıldığı listede Türki'ler adında bir şehir kırallığıda var.

  • Hepsini Göster
  • İyi bir başlangıç.
   Ancak gözden kaçmaması gereken bir detay ise Türk kelimesi belli bir kavme değil, Töre'ye biat eden manasında kullanıldığı için zaman zaman kafa karışıklıklarına sebep olmaktadır.
   Töreye biat eden herkes Türk olarak adlandırılmıştır. Moğol veya Boşnak olması fark etmez.

   Tıpkı Tatar kelimesi gibi. Türkçe bir kelimedir. İr, ır, er, ar eki Türkçedir. Şahıs anlamındadır. (Macar, Bulgar, Avar, Hazar... vs gibi.) Ta kelimesi de Türkçedir ve Uzak, bilinmeyen, yabancı manalarında kullanır. Ta-tar ise uzaktan gelen, yabancı manasındadır. Yani belli bir kavme işaret etmez. Bibirine uzak bir çok Türk boyu bir diğerine Tatar diye adlandırma yapmıştır.
   Yani ezcümle Tatar=Moğol algısı tamamen yanlıştır.

  • Teşekkür ederim. Sanırım benim hikâyemdeki törenin ak saçlı tarafından belirlenmesi bölümü yanlış. Acele ettim. Daha çok araştırmam lazımdı.

En İyi Erkek Görüşü

 • BU sadece Arabın suçu değil esas suç Siyonist Yahudi köpeğinin suçu.. Muaviye denilen deyyus oğlu deyysu tarafından İslam Yahudinin istediği şekle sokuldu.. Gavur orospuları ile sarayda keyif çatan padişah deniken gebeşlerde Türk halkını dergah şeytanlarına terk etti sonuç ortada Arap kaşığı ile Yahudi boku yiyen Türk demeye utanan bir millet.

  0|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 3

 • Bu sitede şimdiye kadar okudugum en güzel yazıydı.. Tebrik ederim..

  Kendi özümüze dönmek cok mümkün müdür bilmiyorum ama , Turk kültür ve örfunun hem tarihi hem sosyolojik olarak araştıran sivil toplum kuruluşları dernekler gibi toplumun kendi iç dinamikleriyle gün yüzüne cıkarılmadıkca yokoluruz. Dede korkutu okutup öğretebilmeliyiz cocuklara.. Noel baba neyimize?
  Sadece vahhabi arap degil avrupanın da cok fazla etkisindeyiz..
  İslam bir din... Türklük bir din degil.. bu iki kavramı da karıştırmamak lazım.

  Teknoloji cagındayız , hersey cok hızlı degisiyor.. Irklar bile ortadan kalksın diyecek tuhaf anlayışlar mevcutken ibundan sonrasında öz kültürümüze nasıl sahip cıkarız bilmiyorum.. Egitim anlayışından başlar degiişim.. ama malesef hal ortada..

  Törenin devamı devlet anlayışında da olmalı.. Siyaseten müslüman kardeşlerin ekolunun bize faydası olmaz.
  genlerimizde saklı olanlar milli refleks olarak ortaya cıkmadan.. bir takım politalar geliştirilebilmeli.

  neyse işte mevzu derin. böyle birkaç cümleyle anlatılcak gibi degil.

  paylaşımınız ihmal etttiğim, erteledigim bir kitabımı okumaya başlamama sebep oldu.:)
  Türk tarihinin sosyolojisi..

  0|1
  0|0
  • Teşekkür ederim ☺ çok mutlu oldum. Ayrıca görüşlerine bütün içtenliğimle katılıyorum. Kitaba bakıcam.

 • Türkçe’de de cinsiyet ayrımı yoktur.“O” denilince hepsi birden kastedilir. Erkek, dişi ayrımı gerektiğinde cinsiyetini söylemek gerekir. Diğer dillerde ayrıca nitelendirilir.
  Bunun farkında mıyız acaba?

  0|1
  0|0
  • Evet, lakin abhazlarda kadına ayrı erkeğe ayrı hitab edilmek zorunda. Oda kadınahürmetten.

 • Güzeldi eline sağlık

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

 • Bizim Atalarımız Sasaniler de Zerdüşlüğün etkisiyle eşitlikç ihoşgörülü kadın erkeğin eşit olduğu bir kocaman delet ve kavimdi. 2 tarafıda böyle yapan bence sapkın arapların kültürü

  0|1
  0|0
Yükleniyor... ;