Kendinle Barışık Ol - Asosyalliğe Boyun Eğme

Merhaba ks halkı, bugün kız erkek konularından çok genel sorunlara değinmek istiyorum. İnsanlar kendilerinin bazı özelliklerini beğenmeyebilirler, gerek fiziksel gerekse karakteristik özellikler açısından, kendinle barışık olmayan insanlar ya da bunu çok kafaya takanlar, köşeye çekilip yanlız kalmayı asosyalliği seçiyorlar. Bazı insanlar diyorlar, ben insanları sevmiyorum bana çok yapmacık geliyorlar. Bana bunlarla gelin ben saygı duyarım bu görüşünüze, zira ben de birçok insanı yapmacık bulup mesafeli davranıyorum ve arkadaş konusunda çok seçici davranıyorum. Giriş yazımızı yazdıktan sonra gelelim neler yapabileceğimize, ama önce bir konu daha var onu bir irdeleyelim bakalım:

Asosyallik Kaderiniz Değil Sizin Seçiminizdir!

Kendinle Barışık Ol - Asosyalliğe Boyun Eğme

Bazı insanlar diyor, ben tipsizim boyum kısa kilom çok insanlar bana acıyarak bakıyor, bu yüzden kendi halimde takılıyorum diyerek asosyalliği kaderleri sanıyorlar ama çok yanılıyorlar. Kendi hikayemi anlatayım sizlere:

3-4 sene önce(liseye ilk başladığımda) tipsiz, uzun boylu ve oldukça zayıftım(bildiğin sıska), bu tiple kızlar bana bakmaz kimse beni kaale almaz diyordum. Ve koskoca bir senem sadece 1(bir) arkadaşla bitti. Sonra bir gün dönüp baktım kendime ve şunları dedim. "Sen ne yapıyorsun, böyle yapa yapa gençliğini çöpe atacaksın" dedim ve silkelenip kendime geldim. Artılarımı ve eksilerimi bir kağıt kalem alıp yazdım, zayıf noktalarımı geliştirdim, baskın özelliklerimin farkına varıp iyi kullandım. Bir gün sınıfta halı saha maçı olacaktı, defansa ihtiyacımız var gelirmisin dediler, gelirim dedim. Bak iyi oyna ama dediler tamam dedim, yani burada kendime güvendim ve teklifi kabul ettim, gerçekten konsantre oldum ve elimden geleni yaptım, yani kalıpsız olmama rağmen görevimi layıkıyla yerine getirdim(eksilerime rağmen artılarımı görerek), o günden sonra biraz da kendimi kanıtlamış bir şekilde daha bir özgüvenliydim ama hala eksiklerim vardı, nelerdi bunlar. Kızlarla iletişim, en büyük sorun yaşadığım konuydu. Ama bu sorunun da üstesinden gelmeyi başardım, nasıl mı? çok kolay:

Bir gün hoşuma giden bir kızdan defterini istedim(aslında ihtiyacım yoktu). Sonra verdi defterini, onunda bir konuda eksiği vardı ve o da benden defterimi istedi, bu şekilde başladı arkadaşlığımız. O kızla arkadaş olunca kızın diğer iki arkadaşıyla da otomatikman arkadaş olduk, bu olay zincir gibidir, bir tanesini ağına düşürdüğün zaman öbürleri de geliyor(ağa düşürmek kavramı yanlış anlaşılmasın). Evet tipsiz olabilirim, sıska olabilirim, kaslı ve zengin hiç değilim ama kendimi geliştirdim ve ağzım iyice laf yapmaya başladı, giyimime özen gösterdim, gerçekten paraya kıydım birkaç parça kıyafet aldım ve özgüvenim geldi. Yani bir - iki artıyla bütün eksileri götürdüm, kendimi övmek için söylemiyorum 3-4 sene önce bana bakmayan kızlar şimdi peşimden dolanıyor. Tabi ki de birden olmuyor bunlar, 2 senelik bir emeğin meyvaları. Kendi hikayemi anlattığıma göre şimdi en önemli iki sorunumuzu nasıl yenebileceğimize bakalım. Benim hikayemden de illaki birşeyler çıkarmışsınızdır ama sadece özet geçtim, önemli yerlerin üstünde durdum, soruna kökünden inelim:

1 - Eksilerinizi Değil Artılarınızı Görün

Her insanın elbette kusuru vardır. Az da olsa çok ta olsa vardır, burada önemli olan artılarınızı görmektir.

Tavsiyem: Kağıt kalem alın eksilerinizi ve artılarınızı yazın, ama önce kendinize dürüst olarak bu işi yapmalısınız. Eksilerinizi göremezsiniz ve daha ilk aşamada gümlersiniz. Artıları ve eksileri belirledikten sonra ilk olarak eksileri artıya çevirmeye çalışmalısınz. Bazı eksiler düzeltilemez(genelde fiziksel özellikler) bu yüzden şimdilik bunlara takmayın. Hatta bu eksileri kağıda bile yazmayın, artıya çevirebileceğiniz eksilerle uğraşın. Bulduğunuz eksiklerin çözüm yollarını arayın ve kendinize plan çıkartın, x eksiğimi düzeltmek için önce y planımı uygulayacağım, bundan sonra a eksiğimi düzeltmek için b planını uygulayacağım gibisinden. Ama burada en önemli nitelik sabır. Sabır olmazsa pes edersiniz ve plan çöp olur. Fazla sıkmadan ikinci maddeye geçelim.

2 - Sürekli Kendinizi Geliştirin

Ben artık kendimi yeterli görüyorum deyip ipin ucunu bırakmayın, illaki vardır eksikleriniz, arada bir listenizi kontrol edin, eksilerinizi silmekle yetinmeyip artılarınızı daha da geliştirin. Size kendi artı eksi listemden örnek vereyim, hala çekmecemde duruyor.

+ Espiri yeteneğim iyi
+ Ağzım laf yapar
+ Bir çok konuda fikrim var
+ İyi futbol oynarım

- Oldukça zayıfım
- Giyimim özensiz
- Aksesuarlarım yok
- Zengin sayılmam(orta-fakirim)
- Çok sivilcem var

aslında daha bir sürü var da ben özet geçiyorum sıkılmayın diye. İlk önce en kolayından başladım, elimde 500 tl ye yakın bir para vardı. Gittim biraz alışveriş yaptım(3 gömlek 2 t-shirt 5 pantolon 2 ayakkabı), aldığınız kıyafetlerin aşırı pahalı olmasına gerek yok. Uyumlu parçalar olsun yeterli. Daha sonra biraz kilo alıp azcık vücut yaptım, bu eksiğimi de giderdim. Yani kolaydan zora doğru gittim, böyle yaparsınız plan size daha kolay gözükecektir. Şimdi genel olarak yapılabileceklere göz atalım.

1 - Spor Yapmak

Spor yapmak hem duruşu düzeltmek hem de özgüveni arttırmak açısından önemlidir. Aynı zamanda fazla kilolarınız varsa vermenize yardımcı olur. Burada en önemli özellikler kararlılık ve sabırdır.

2 - Bakımlı Olmak

Bakımlı olmak sadece giyimle ilgili değildir. Düzgün giyinme, kişisel temizlik ve güzel bir koku, bunların hepsini kapsar. Bakımlı bir insan olduğunuzda 1-0 önde başlarsınız.

3 - Kendi Tarzınızı Yaratın

Kendi tarzımı yaratacağım derken abuk sabuk şeyler yapmayın. Diğer insanlardan bir farkınız olsun, giyiminize özen gösterim, aynı zamanda bunları uygun aksesuarlarla tamamlayın. Bir artı puan daha kapın.

4 - Saçlar Önemli!

Dış görünüşte en önemli etkenlerden biri saçtır, saçlar ilk göze çarpan şeylerden biridir. Saçlar ne kadar özenliyse bir insanda o kadar özenlidir(genellikle)

Şimdilik aklıma gelenleri yazdım ve bencemi bitiriyorum, umarım beğenirsiniz ve işinize yarar.

Diğer bencelerim:

Erkekleri Tanıma Rehberi:

https://www.kizlarsoruyor.com/kisilik-karakter/a9489-erkekleri-tanima-rehberi

Kızların Hatalı Davranışları:

https://www.kizlarsoruyor.com/ask-iliskileri/a43163-kizlarin-hatali-davranislari

Erkeklerin Hatalı Davranışları:

https://www.kizlarsoruyor.com/toplum-sosyal-iliskiler/a43543-erkeklerin-hatali-davranislari

Yakın zamanda kızları tanıma rehberimi de görücüye çıkaracağım, takipte kalın sevgiler :D


1|1
13

En İyi Kız Görüşü

 • çok güzel olmuş bence artılara kalemim de iyi diye ekleyebilirsin :)

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • kurtulunamaz bir asosyallikteyim bazen senin eksiğin olmuyor da milletinkine katlanmak zorunda kalıyorsun

  0|0
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

Erkekler Ne Diyor 2

 • Cok guzel olmus şu an ayni bu asosyal ylnz durumdayim ben

  0|0
  0|0
 • Cidden eline saglik harika olmus bro 👍👍

  0|0
  0|0
Yükleniyor...