Kadın ve Erkek eşit midir?

Eşitliğin olmadığı durumlar:

Kadın ve Erkek eşit midir?

1- İlk yaratılan erkek Adem, ilk yaratılan kadın Havva dır. Allah önce Ademi daha sonra Havva yı yaratmıştır. Yaratılışları farklıdır, erkek ve kadın eşit değildir.

Hatta ademin biraz hızlı Havvanın biraz yavaş ve özenle yaratıldığı dahi iddia edilmektedir.

2- İlk ana ve babamızın cennetten kovulması, Havva anamızın hatasıdır, Adem de suça iştirak halinde dahil olmuş aynı cezaya çarpılmıştır. Ceza yer yüzünde mecburi ikamettir. Suç işlemede erkek ve kadın eşit değildir, ceza da eşitlik vardır.

Hatta cennette yenilen yasak meyvanın tadının dünyada da halen devam ettiği, her iki cinsinden bu meyvayı yemek için sabırsızlandığı, biraz daha ileri görüşle dünyanın bu meyva etrafında döndüğü vb. iddia edilmektedir.

Bir diğer iddia ise Ademin suçu olmadığı, Havvanın Ademi kandırarak suça teşvik ettiği, Havva olmasa idi Ademin halen cennette olacağı vb. iddialarda vardır.

3- Havvanın cennette yediği yasak meyvadan olma Kabilin, dünyada af gelince Ademle-Havvadan olma Habili, cinayet sonucu öldürmesi ile başlayan suç ve ceza ikileminde, Kabilin Havva tarafından daha çok sevilen Habili kıskanmasının etken olduğu, bu nedenle kıskançlık cinayetlerinin en çok işlendiği bilinir. Çocuk doğuran kadın ve çocuğun doğmasına neden olan erkek eşit değildir.

4- Çocuğun doğumu ile başlayan yaşantısında ana ve baba eşit değildir.

Doğum öncesi ve sonrası bir çok fedakarlığa katlanan kadın ile çocuğun büyümesinden itibaren fedakarlığa katlanması gereken erkek eşit değildir.

Hatta kadınlar için ağlarsa anam ağlar, herkes anamın adını soruyor, ana gibi yar ... diye başlayan bir çok değiş varken babalara ait fazla bir deyiş yoktur. Hep analara deymişler babaları pas geçmişlerdir.

5- Çalışma hayatında (tarım toplumu-kadın ağırlıklı (1800-1900), endüstri toplumu-erkek ağırlıklı (1900-2000), bilgi toplumu (2000-) eşit ağırlıklı) erkek-kadın ayrımı yapılmaz iken, Savaşta erkek ve kadın aynı değildir.

Hatta silah elinde bulunan kadın düşman uzakta iken tetiğe basar da, düşman yanına gelince neye basar diye alay bile edilmiştir.

6- Hukuk (adalet) önünde kadın-erkek eşit olsa da, adaletin eşitlik olmadığı, Allah'ın bile adalet sahibi iken kullanına eşit davranmadığı, kim neyi hak ediyor ise o kuluna onu verdiği, eşitliğin ancak hak edilende olduğu bilinmektedir. Adalet, esnaf, öğretmen, vb. toplumun tüm kesiminde kadın ve erkeğin eşit olmadığı, eşit davranılmadığı bilinmektedir.

Eşitliğin olduğu durumlar:

1- Kadın veya erkeğin parası veya malı varsa eşit ve hatta üstündür.

2- Kadın veya erkekden bir şey alınacak (oy, kan, böbrek, para, bilgi vb.) veya bir iş yaptırılacak ise (memurluk, temizlik vb) eşitlik vardır.

3- Kadın veya erkek ölünce musalla taşında ve mezarlıkta eşittir.


0|1
10

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

  • eşit değildir

    0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 0

Kendi cinsiyetinde ilk görüşü sen paylaş ve
1 Xper puan fazladan kazan!

Yükleniyor...