Sahi Kadınlar Mağdur mu?

Ülkemizde 'kadınların mağdur durumda olduğu,baskı altında kalıp acı çektiği' kadın cinayetleri,tecavüzler ve şiddet kullanılarak sosyal medya ve televizyonda sadece para için kadını malzeme yapanlarca kullanılmakta.Gerçekten insanlıktan utandıran,sözlü ve psikolojik şiddet,taciz,tecavüz ve toplum baskısı sadece kadında değil,erkeğe,çocuğa ve doğaya varken insanlar 'Nasıl çözüm buluruzdan çok kin kusabilme derdinde.' Sürekli ortalıkta dolaşan mağdur kadını savunan ,güçlü kadın tasviri yapanları ve güçlü kadını gelin benim penceremden inceleyelim. Mağdur Kadınlar Kimlerdir?
Sahi Kadınlar Mağdur mu?

1) Ailesi yüzünden okula gidemeyen kadın.
.Ama nedense bazıları okulda sınıf sonuncusu olur,okulu sevmez hatta okuldan kaçar,eteğinin belini kıvırıp bir kutu sigara için onun bunun peşinden koşar,babası okuldan alınca sadece baba suçludur,kızcağımız masumdur... Ne dramatik... Oysa devlet fakir çocuklara Aile Birliğindan yardım yapar, (erzağından,okul masrafı ve giyime kadar) gerekirse öğretmenler böyle durumda çocuk için aile ile görüşür hatta zorunlu eğitim olduğu için aile şikayet edilir ve hapis cezası vardır,kız ya da erkek çocuğu için masrafı karşılayacak bursda bulunur ama kız hala okumaz,neden?Çünkü ailesi ona sözlü ya da psikolojik şiddet uyguladı...Hadi Canım,kızcağımız bakarız on altılı yaşlarda kendine sevgili bulmuş,milyoncudan yüzük almış sevgilisiyle söz yapmış :), ,on sekizlerde hatta hamile kalıp bilerek düşürenleri bile oluyor,bazıları vardır evden kaçıyor,ailesi kötü,okulu kötü bir o iyi ama gidip bir fabrikada çalışamıyor... Bazıları da çıkıp geceleri konak dizileri seyredip hayatında doğu ili görmemiş,fakir mahalle görmemiş kadın hakkı savunuyor,savunun da bakalım o kadın bunu istiyor mu?Çalışkan ve mücadeleci mi? 2)Kocasından şiddet gören kadın.Bazıları isteyerek evleniyor bazıları zorla ama senelerce dayak yiyor da bir gün aklına çalışıp paramı kazanayım,çocuğuma bakayım,baş kaldırayım demek gelmiyor...Neden?Çünkü üç kuruşluk yemek parası,bir pazardan elbise parası yetiyor ya da sözüm ona gurur yapıyor...En sonunda ya cinayet hikayenin sonu ya da dayağa devam,kurbanı oynamak hoşuna gidiyor. :)Alışmış. 3)Ailesi fakir diye ondan utanan zengin koca avcıları,Halis Toprak aşığı kadınlar.Bu tarz tiplerde kendini biblo taşı gibi görüp bedenini parayla satıyor,sonra kocası bunu aldatıyor zırıl zırıl ağlıyor,kırkından sonra azıp seni almış,ne bekliyorsun be kadın? Aldatılan ve hor görülen kadın olarak hakkımı savunun diyor... 4-)Kocası ya da sevgilisi kaçan kadınlar :) En nefret ettiklerim,bazı kadınlar var,çocuk yapıyor sonra o çocuğu erkeği kaçınca çöpe ya da sosyal hizmetler kurumuna bırakıyor,ne adi kadınlar...Sonra aynı sorumsuz hayata devam edip 'Ben acı çektim,toplum baskısı,sevgilim/kocam becerdi beni kaçtı ,çocuğa bakamazdım' deyip Beyoğlu'nun arka sokaklarında beşinci sınıf hayat kadını replikleri ile hak istiyor...Peh... Yaaa böyle işte,hayatını oturup sabahtan akşama iki kap yemek yapıp,makinede bulaşık ve çamaşır yıkayıp,dizi seyreden,açıköğretimden bile okumayı aklına getirememiş kadınlar,sorumsuzca önüne gelenle yatıp kalkıp,biri yüzüne bakınca bile 'toplum baskısı var' diyecek kadar paranoyaklaşmış kadınlar,şiddet görüp,kocası evde yokken çocuğunu ya da yoksa kendini dışarı atıp hayatını devam ettiremeyen kadınlar var,haklarını savuncacağız.Bu tarz tiplerin kendine hayrı yok,zaten savunulmak da istemez bunlar...Dışarda bağırır içerde erkeğine köle olurlar,bedenlerini meze ettirir sonra da ağlarlar acımıyorum,haklarını da savunmuyorum. Bunlar mağdur değil tembel ve savaşcı olmayan ezik kadınlar.

Güçlü Kadın Kimdir?

Güçlü kadın dertlerini ona buna şikayet edip durmaz,çözümlemeye çalışır,düşünmeyi bilir daima çıkış yolu bulur,engelleri aşar,her tatlı söze inanmaz,sorgular,insanlara saygı ve sevgi ile yaklaşır,tatlı dili ve ikna kabiliyeti ile çevresini yönetebilecek lider bir ruha sahiptir,içi boş,moda akımı olan sloganlar ve yazılarla vakit kaybetmez,anaçtır,erkeğinin arkasında ya da önünde değil yanında olmayı bilendir,'İnsanlar hakkımda ne düşünür' diye sormaz kendine,'Bana karekterime,şu eylem yakışır mı' diye sorar? Derdi fettan kız olmak değildir,onun derdi öğretmen olmaktır ve hayatta kaldığı müddetçe öğrenci olduğunu da bilir.Güçlü kadın insana yakışmayan davranışlardan utanır,en basitinden bir insana yalan söylemez,açıksözlüdür,vicdanlıdır. Umut doludur ve gücün görünenden öte görünmeyen ruhtan geldiğini bilir güçlü kadın iyi bir anne,eş ve çalışandır.

Sahiden Mağdur Olan Kadın Var mı?

Elbette var. Mağdur olan kadınlar tacize,tecavüze uğrayan,takıntılı sapık ruhlu erkeklerin hatta toplumdaki bazı insanların sözlü ve psikolojik şiddetine maruz kalanlardır.İşte bu kadınlar eğitim seviyeleri,giydiği kıyafet,oturduğu ev,kocasının cebindeki para,ailesi nasıl olursa olsun bir şekilde haketmeden haksızlığa uğramışlardır ama onlar en azından savaşmışlardır.

Kıza kadın deme,bayan deme,diyerek,tüm erkeklere küfür ve hakaret edip uydurmasyon hikayeler düzerek (dün eniştem tecavüz etti bugün hikayemi yazıyorum.?),Kadını özgürdür deyip M.Kemal Atatürk'ün getirdiği Medeni Kanunu yok sayıp evlenmeden ilişki ne güzel deyip kadına hak veren atamızın kemiklerini sızlatarak,savunduğun ideolojlerin nerden geldiğini ve kimlerden para desteği aldığını bilmeyerek kadın hakları savunulmaz.Sadece laf kalabalığı olur,kimsede böyle insanları ciddiye almaz. Önemli olan insan olmaktır,insan olan kadın ya da erkek kötü veya iyi olur.Ben kötü erkeği de kötü kadını da savunmam...

Bana 8 Mart kadınlar değil,emekçi kadınlar günüdür. :) Hem de bir gün değil her gündür.

Ben bu kadınlara değil;

Cumhuriyet Kadınlarına saygı duyarım ve bir Cumhuriyet Kızıyım.


0|0
59

En İyi Erkek Görüşü

 • Bir de "Gece gezemiyoruz, güvenliğimiz tehlikede, çok mağduruz" diyen kadınlar var..
  Penceremden bakıyorum gece 12'de sokak arasından caddeye doğru giden kızlar var..
  Bunlar gezmekten dönmüyor bakın "gezmeye gidiyor".. Vakit gece yarısı..
  Ulen o saatte ben bile gezmeye gitmiyorum..
  Gecenin 03:00'ünde mana mesaj atıp "Taksimdeyiz, çok eğleniyoruz, keşke sen de olsan" diyen kız tanıdım ben..
  Şu eğlence anlayışına bakın ya..
  "Gecenin 3'ünde taksimde tinerciler, travestiler, sen ve ben", vay be ne kadar da romantik..
  Bunlar kadın falan değil ya.. Böyle kadın olmaz..

  1|2
  2|0
  • Çoğu erkeğin kız ayarlamak için bulunduğu bir ortamda böyle bir konuya yorum yapılmamasına şaşırmamak gerek..
   Mazallah kızların gözünden düşerler falan..

   Kızlar desen, bu yazdıklarına karşı çıkamıyorlar çünkü doğru.. Ama sana hak da veremiyorlar, postu yere sermek istemediklerinden..
   O yüzden onlar da sus pus..
   Aynı küçük bir çocuğun "kral çıplak" demesinin ardından herkesin sus pus olduğu gibi..

   Helal olsun sana sancaktepeli..
   "Kendi cinsini kayırma uğruna hakkı adaleti hiçe sayanlar"dan olmadığın için..

  • Merak etmeyin yazan bayanlarda olur , yazmadığımı yazmış gibi gösterirller. Artık bazı insanlarda utanma kalmamış yukarda yazdığım bile çarpıtımış aşağıda, kız çocukları okuldan alınsın diye bir ifadem yokken aşağıdaki bayan kalkmış öyle bir yalan iftira atıyor ki ben de diyorum sadece baba mı suçlu?
   Her neyse ben iyi insandan yanayım, teşekkür ederim bu arada iki cinsinden iyi ve kötüsü mevcut... Ben mücadeleci kişilerden yanayım.

En İyi Kız Görüşü

 • Bazı yerlerde evet kesinlikle haklısın ama bazı yerlerde çok yanlış düşünüyorsun. Okuma çağındaki kız çocukları dersleri kötü ya da eteklerini kiviriyorlar diye okuldan alınmamalıdır. Ve bu gerçekten ailelerin ve öğretmenlerin suçudur. Bunu ders notları kötü ve eteğini kiviran bir öğrenci olduğum zamanlara dayanarak söylüyorum. Küçücük çocuktum aklım havada salakca davrandim evet bu okuldan alınmamı gerektirmez ki diğer senelerde çok başarılı bir ogrenciydim ve aynı şekilde mezun oldum. Ayrıca terk edilen kadınların çocuklarını boşladığını söylemişsiniz fakat suç sadece kadınlarda değil bunu siz de biliyorsunuz. İki taraf da haksız ama cümle tarzınız sadece kadın sucluymus gibi. Son olarak evlenmeden ilişki konusu tamamen kişiyi ilgilendirecegi için bu konuyu konuşmanın gereksiz olduğunu dusunuyorum. Bence için tesekkur ederim.

  4|1
  1|2
  • Hanımefendi zaten kelimelerimi dikkatli kullandım... İlla alıp cümlelerimi buraya yapıştırmalı mıyım? Nerde var okuldan eteğini kıvıran ve dersleri kötü kızlar alınmalı cümlesi?
   'Ama nedense bazıları okulda sınıf sonuncusu olur, okulu sevmez hatta okuldan kaçar, eteğinin belini kıvırıp bir kutu sigara için onun bunun peşinden koşar, babası okuldan alınca sadece baba suçludur, kızcağımız masumdur.'Bakınız 'bazıları' diyorum ve SADECE BABA SUÇLU DEĞİL diyorum. burada demek istediğim baba hedef gösterilip okulu sevmeyen kız çocuklarının masum gösterilmesi ve suçun tamamen aile ve öğretmene atılması. Bu cidden çok yanlış.
   Benim Hülya diye bir arkadaşım vardı, ailesi okula hiç göndermemiş, ortak arkadaş vasıtasıyla tanıştık, kız evde okumayı yazmayı kendisi öğrenip, açıköğretimden liseyi bitirdi...
   Benim gözümde güçlü kız budur...
   Ailesi iğrençti..
   Okulda merve diye bir arkadaşım olmuştu ortaokulda ailesi iğrençti oda sürekli okuldan kaçıyordu, ailesi ile görüşüldü kız aşık oldum diye okumadı... Rehber

  • Hepsini Göster
  • İlk önce 'nedense bazıları okulda sınıf sonuncusu olur... ' diye cümleye girmissiniz. Buradaki bazıları sadece haylaz öğrencileri değil tüm öğrencileri kapsıyor cümleye baktinca. Siz ne kadar bu anlamda kullanmak istememiş olsanizda okunduğunda bu anlam çıkıyor. Bu yüzden size bu açıklamayı yaptım. Ki karşı aciklamanizda yine öğrenci değil aileler suçlu çünkü bahsettiğimiz kişi ergenlik çağında muhtemelen beynini kullanamayan bir cocuk. Ayrıca tabi ki çocuğunu terk eden her iki taraf haksız ama bu anne daha haksız anlamına gelmiyor. İkisi de aynı. Annenin ne özelliği var babadan daha haksız olsun? Burada kadınlardan bahsediyoruz ama çocuk tek başımıza yapmadığını için kafaniza gore 10/7 anne suçludur diyemeyiz. Tabi ikisi de benim için korkunç insanlar baba anne fark etmiyor. Evlilik hakkında hala yorum yapmıyorum turkiyede evlilik çok yanlış anlaşılmış olabiliyor çünkü.

  • Cümlenin başı nerede hanımefendi? Ailesi yüzünden okula gidemeyen kadın. diye başladım cümleye ve bazıları diye devam ettim. Kocaman koyu yazı var Allah aşkına yapmayın lütfen, yazmadığım cümleyi yazmışım gibi gösterdiniz ilk yorumda ve kızları okuldan alan baba haklıdır diye bir cümlem dahi yokken , bu çok adice cidden, sizin yazdığınızı ciddeye alan okuma özürlüler çıkıp beni suçlayacaklar ve ben herkese size attığım uzun yorumu mu atayım?
   Lütfen haklı çıkmak için yırtınmayın yanlış yazdınız, iyi okuyunuz yazıyı
   ! tek suçlu kadın değil ama ANNE çocuğunu asla bırakmamalı... Erkek suçlu! bunu da yazan benim hala diretiyorsunuz yapmayın Allah aşkına...
   ki zaten başlık kadınları ele alıyor , erkek suçlu diye anne eline alıp çocuğu terk mi etsin? Bu ne saçmalık lütfen matığa davet ediyorum sizi.

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 8

 • Zayıf olan mağduru oynuyor hep. Güçlü olmaya çalışmıyorlki. O kadar ev kadını var hayatları ev işleri başka bişey yok. Hiçbir aktivite yok sosyallik yok bir seminere gitmezler... Vs.
  Kadın güçlü olursa aile güçlü olur unutmayın

  2|0
  0|0
 • Valla çoğu benceni zevkle okuyorum helâl olsun sana. Hatta bana çokça fikir bile verdin 👍
  Sana sormak istediklerim de var. Ama biraz daha zaman var 😉
  Bencelere devam 👌

  Bazen senin aklinin makina gibi caliştigini düşünüyorum 😀😀😀 ( Latife 😀 )

  1|0
  0|0
 • bir kadın olarak farklı bir pencereden bakmaya çalışmışsın haklı olduğun yerleri görebiliyorum ama özellikle bir söz var ki çok güzel insan olmak kadın veya erkek önemli değil insan olmak işte mesele bu

  0|0
  0|0
 • Kadınlar mağdur durumda gercekten. Kendını bılmez adamlar yuzunden sıddete maruz kalıyorlar.

  3|0
  0|0
 • bence değillerrrr

  0|0
  2|0
 • Kadınlar mağdur mu bilmem ama mağdur ettikleri kesin.

  0|0
  1|0
 • Herkes mağdur bence. Sadece kadınlar değil. Erkeklerde sap gibi dolaşıyor ona bakarsan.

  0|0
  0|0
 • nerden nereye

  0|0
  0|0

Kızlar Ne Diyor 4

 • Mağdur kadın yoktur onları mağdur durumuna düşüren âciz insanlar wardır

  1|0
  0|0
 • güçlü kadın değil mutlu kadın olmak istiyoruz hepsi bu

  1|0
  0|0
 • Bütün insanlardan nefret ediyorum. En başta da sizden.

  1|0
  0|1
 • Emegine saglik katiliyorum sana

  0|0
  1|0
Yükleniyor... ;