Eleştiri-Hakaret-Nefret Böyle Olmamalı

Merhaba arkadaşlar bugün bazı arkadaşlara bir şeyler anlatmak için bu benceyi yazıyorum önyargılı davranmayın hepsini okuyun öyle yazın eğer bir şey yazacaksanız. Sitenin genelinde dikkat ediyorum herkes asabi, agresif tavırlar sergiliyor kimse objektif değil herkes her konuya önyargılı davranıyor.

Kızlar erkeklere, erkekler kızlara savaş ilan etmiş sanki herkes birbirine hakaret ediyor yok kezoydu, ameleydi bilmem ne falan arkadaşlar bugün bunları ortadan kaldırmak için size kendi fikrimi anlatıcam.

Eleştiri-Hakaret-Nefret böyle olmamalı.

İlk önce şunu anlayalım eleştiri nedir?

-Eleştiri, bir kişi, eser ya da konuyu doğru ve yanlışlarını göstererek anlatmak amacıyla yazılan kısa metinlerdir.

Sanat, edebiyat, düşünce eserlerini hem öz hem yapı yönünde açıklayan, başarılı ve başarısız ya da değerli ve değersiz yönlerini gösteren, bunları örneklerle somutlayıp belirten yazı türüdür.

Kısaca anladık ki eleştiri bir hakaret veya küfür değil . Yani eleştiriye kafamızda büyütmeyelim eleştiriye açık olmalıyız. Devam edelim.

-Kişinin eleştiriye açık olabilmesi için kendine güveni olması gerekir.

Özgüveni sağlam olan biri kendisinin eleştirilmesine kızmaz aksine dikkate alır . Eleştirilere kabul eder veya etmez o ayrı bir konudur, ama kişinin özgüveni sağlam değilse, eleştirilmeye katlanamaz, hatta eleştiriler kavga sebebine bile dönüşebilir.

Yani şunu anlamalıyız eğer biri sizi eleştiriyorsa amacı sizi rencide etmek ya da aşağılamak değil tam tersine hatalı yönlerinizi,düşüncelerinizi ve hareketlerinizi size söyleyerek sizin kendinize çeki düzen vermesini istemesidir. Bu demek oluyor ki eleştiri alınca hemen agresif bir tavır almanıza gerek yok .

Gelelim şu noktaya bu davranışlarınız oldu ve eleştiri aldınız ne yapmalısınız? Cevap gözler önünde "Öz Eleştiri" ...

Buna aynı zamanda " Nefis Denetlemesi" de deniyor. Kişinin bir olayda, bir hareketinde nefsani (bencilce) davranıp davranmadığını ortaya çıkarmak üzere, kendi içinde bir tür mahkeme kurup, vicdanının sesine kulak vererek ve vicdani olmayı esas alarak, doğru gözlem, tarafsız ve dürüst bir muhakeme ve kuşku-eksiklik taşımayan diğerkamca bir kararla son bulan özeleştirisi.

Yani şu an anladık ki eleştiri kesinlikle kötü bir şey değil tam tersine bir ayna.

Arkadaşlar bu kadar yazıyı yazdım çünkü sitenin bu hali hiç hoşuma gitmiyor kimse üstüne toz kondurmuyor. Yapılan masumca bir yoruma bile nefretle yaklaşılıyor. Lütfen kendinize çeki düzen verin olaylara objektif olarak bakın, düşmanlık beslemeyin içinizde nefret olmasın bu konulara girildiğinde. Biliyorum kimse kendine hakaret edilmesini istemez ama eleştiri-hakaret kesinlikle bir şeyler değil. Seviyenizi koruyun her zaman için. Tek amacım bir şeyler paylaşmaktı Sürç-i Lisan ettiysek affola.


0|0
11

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...