Yaşar Kemal Benim İçin Adaletsizliklere Boyun Eğmemek Demektir !

Yaşar Kemal'in Uğurlarken . .

Yaşar Kemal Benim İçin Adaletsizliklere Boyun Eğmemek Demektir !

Bugün Yaşar Kemal'i kaybettik. Çok büyük ve yeri doldurulamayacak bir kayıp çok üzüldüm. Ancak bu ölüm bile çok asilce son vasiyetini okursanız bunu anlarsınız :/

Bir, benim kitaplarımı okuyan katil olmasın, savaş düşmanı olsun. İki, insanın insanı sömürmesine karşı çıksın. Kimse kimseyi aşağılayamasın. Kimse kimseyi asimile edemesin. İnsanları asimile etmeye can atan devletlere, hükümetlere olanak verilmesin.
"Benim kitaplarımı okuyanlar bilsinler ki, bir kültürü yok edenlerin kendi kültürleri, insanlıkları ellerinden uçmuş gitmiştir.
"Benim kitaplarımı okuyanlar yoksullarla birlik olsunlar, yoksulluk bütün insanlığın utancıdır. Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar.

Yaşar Kemal'i tanımayanlar var mı bilmiyorum. Aranız da olabilir. Ama mutlaka okuyun okutun. Çünkü onun kitaplarında hep adaletsizliğe, insan sömürüsüne tepkiyi göreceksiniz. Bu sıralar unutmaya başladığımız bazı değerleri onun kitaplarında yeniden tatacaksınız.

Sadece ülkemizi değil tüm dünyayı etkilemiş bir yazar o. Öyle ki Nobel Edebiyat Ödülüne bile aday gösterilmiş. Benim Yaşar Kemal'e ilk tanışmam İnce Memed'i okumamla oldu. Çok etkileyici bir kitap ve bir başlayınca bırakamıyorsunuz. Dili çok güçlü, halktan bir ses okurken hiç kasmıyorsunuz.

Bir köy ancak bu kadar güzel anlatılabilir zaten . . O dönemler Ağa zorbalığı dediğimiz Orta Çağ feodilesinin bir çirkin örneği. Adaletsizlikler buna tepki olarak yapılan eşkiyalıklar ve VİCDAN ! O kadar güzel bir eser ki ve olaylar o kadar güzel bir sıra ile gerçekleşiyor ki tarif etmek çok zor. Tek diyebileceğim okumanız.

İyi insanların hayatları hep bir mücadeleyle gemiştir. İyi olmayanların ki ise yalakalıkla ..

Tabi adaletli davranmanın gerçekleri dile getirmenin bir bedeli var bu dünyada :/ Yaşar Kemal gibi bir yazar kaç defa hapisle yargılandı biliyor musunuz ? Türkiye olarak bu utancı bilelim. Sözde vatanseverlerin(!) bu halkın içinden çıkmış Nazım Hikmet Yaşar Kemal, Orhan Kemal gibi yazarlara adalet sevdalılarına bu despotik zihniyetin neler yaptıklarını bilelim. Bu utanç hepimizin ! :( Ve halen bu değerli kalemlere saygı göstermeyenleri gördükçe utanıyorum. Sizler onların yaptığının binde birini yapabilir misiniz ? Yoksa her zaman olduğu gibi rüzgara göre güçlünün yanında mı durursunuz ?Vicdansızlar!

Beni sansüre mahkûm edeceğinize idama mahkûm edin

Kalemi adalet, hak ve doğruluk için akan bir insan ancak bu cümleyi kurabilir.

Çok büyük bir kayıp :( Tüm Tükiye'nin başı sağ olsun. Yakınlarına baş sağlığı dilerim.

Hoşça kal Yaşar Kemal ! Yaşarken kıymetini bilemedik bari öldükten sonra bilelim :/ :/ :/

Okuduğunuz için çok teşekkür ederim

Sevgiyle kalın,

ρ-Łσηєłiηєss


1|0
00
  • Bu Bence, görüş paylaşımına kapalı!
Yükleniyor...