Babamı Facebook'ta Tanıdım

Bazıları, Herkes Kadar Şanslı Değildir.

İyi tatiller.

Garip bir başlık oldu bu. Farkındayım. Ama olanı anca bu şekilde özetleyebilirdim. Nasıl anlatılabilir aslında pek emin değilim. Hani cümleler kafamın içinde dizilmiş, fakat çıkarken dağılıyorlar.

Babamı Facebookta Tanıdım.

Güzel bir çocukluğum oldu. Çok zengin değildik. Ama aç da kalmadık diyebilirim. Ters, düz yuvarlanıp giden bir aileydik. Eksik yanları da çoktu. Örneğin babam. Ben küçükken ailem boşanıyor. Ben hiç hatırlamıyorum yıllarca babamın yüzünü. Çocukluğumda, beni görmeye devamlı geliyor. Ama ailem, dayılarım istemiyorlar onu. Buna izin vermiyorlar. Yani bana anlatılan bu.

Zamanla ben büyüyorum. Duygularım yerine geliyor, şekilleniyorlar. Ve o kahrolası gurur bende de yüzünü gösteriyor. İlk okulda, babasıyla dolaşan, okula gelen çocukları gördükçe, içimdeki nefret, kin denilen bıçak daha da bileniyor. Kafamın içinde hep ona dair silik hayallerle dolaşıyorum.

Yüzünü bile bilmiyorum. Bakıp bakıp gördüğüm büyük amcalara, oğullarına, kızlarına sarılışlarına, aklımda resimler çiziyorum. Bu tablolar beni daha çok üzüyorlar. Ve bana danışılmadan, fikrim sorulmadan, yıllar önce verilen bu karar ile bana ailem öyle bir tablo çizmiş ki, yüzümde beliren tüm tebessümleri silip geçiyor.

30 yıl boyunca görmüyorum hiç yüzünü o adamın. Adam diyorum çünkü Baba kelimesini kullanınca rahatsız oluyorum. Bünyem alışık değil. İsmini, soy ismini ve benimle aynı şehirde oturduğunu biliyorum sadece. Mesleği saygın bir meslek.

Bir gün Facebook'ta ismini aratıyorum. İlk denemem de çıkan sonuçlardan birine yapışıyor gözlerim. Resmine bakıyorum. Tıpkı ben. Çok benziyormuşum babama...

Anneme gösteriyorum. Evet o diyor. Ona da çok kızgınım ya neyse. Derinleştirmeye gerek yok bu muhabbeti. Bir şekilde o ulaşıyor bana. Aslında direkt bana olmasa da bir yakınıma ulaşıyor. Bana yazmasını istiyorum. Bana olan milyonlarca özür borcu varken, ben ondan sadece hatalı olduğunu kabul etmesini bekliyorum. Ama yok...

Saçma sapan bir umut beslediğimi fark ediyorum. Cümlelerimi, içimde biriken binlerce cümleyi eleyerek yazmaya başlıyorum. Ve mesajımı yolluyorum facebooktan.

Yazdığım mesaj şuydu;

Merhabalar. Bundan bir süre önce "Nasılsınız" yazdım.Sadece bir şeyleri konuşmak istiyordum.Aklımda onlarca cevap bekleyen soru vardı.Amacım ne sizin hayatınızı mahvetmek,ne de herhangi bir şey istemek değildi.Ben senin oğlunum vs gibi cümlelerle hesap sormak da değildi.Çünkü benim hesap sormak veya kimsenin düzenini bozup bakın ben varım demek gibi bir niyetim yoktu ve olmayacak.Sizi,başkasını suçlamak da istemiyorum. Gördünüz okudunuz ama cevap yazmadınız.Neden yazdıgımı kim oldugumu söylememe gerek olmadıgını düşünüyorum.Bunu zaten biliyorsunuz.Sadece kendinize dürüst olamadıgınıza eminim.Sözü çok uzun tutup zamanınızı almayacagım. 32 yaşındayım ve benim elimde olmadan bencil,kendini düşünen insanlar yüzünden mahvolmuş bir hayatı yaşamak zorunda kaldım.Allah'a şükür ben kimseye benzemedim ya da çekmedim sanırım.Bunları bugün neden yazıyorsun diyecek olursanız yakında baba olacağım.Ve bu duygunun nasıl bir şey oldugunu kendim yaşadığım için doğru zamanın bu oldugunu düşünüyorum. Size yazdım hemen cevap vermenizi de beklemedim ama birkaç aydır bakıyorum da boşuna bekliyormuşum meğer.Bu saate kadar bu şekilde yaşadıysam bu saatten sonra da yaşayabilirim.Ne bir beddua ne de başka bir sözüm olmayacak. Kim ne hak ediyorsa onunla yaşayacak zaten.Kimseden nefret etmiyorum.Çünkü nefret edecek hiç kimsem yok.Allah'a emanet olun.Söyleyecek söz dahi bulamıyorum.
2 Ocak 2014
02.01.2014 18:28


Aldığım cevap ise;

merhaba;inanır ya da inanmazsınız,ama ben buraya bakmıyor ve fazlaca ugrasmıyorum. esim bakıyor ve mesaj geldiyse beni uyarıyor ,sizin yazdıklarınızdan da böyle haberim oldu.yıllarca önce olan seylerin dogruysa böyle sonuclanmasından da gercekten üzülürüm hicbirseyi degistirmesede vede bu konuda hicbir sucum olmadıgını bilmenizi isterim yani isteyen ve karar veren ben olmadım,ama sonuc malesef söylediginiz gibiyse sucun büyügü nü ben işlemisimdir.yılları irdelemek istemiyorum ve sizin durumunuzu iyi anlıyorum.kimseyle hesaplasmak niyetim yok ,hesaplasmak gerekirsede bu asla siz olmayacaksınız.bazı seylerin telafisinin cok zor ve gereksiz oldugunu da biliyorum,aslolan birsey söyleyememek, ya da söylenecek birsey bulamamak

02.01.2014 18:38

eger benimle konusmak isterseniz debirgün ourur konusuruz telefon numaram 05******* iyi günler.esinizin saglıklı dogum yapması,cocugunuzun saglıkla dünyaya gelmesi dileklerimle

Yapabildiğim tek anlamlı ve mantıklı hareket bu oluyor. Utanıyorum kendimden. Çünkü herkesi kendim gibi sanıyorum. Ve yıllar sonra bulduğum o adamı, bir çırpıda yok etmek, silmek, hafızamdan kazımak istiyorum..

Bana yazdığı cevabından çıkan tek özet cümle şu,

Yapabileceğim bir şey varsa, numaram 0 5........

İstemiyorum, ne yardımını, ne numaranı. Tek başıma geçen yıllarımın acısını en derinden çekmenizi diliyor ve noktayı koyuyorum...


1|1
7929

En İyi Kız Görüşü

 • İnanmayacaksın ama ben varlıklı bir ailede maddi hiçbi sıkıntı yaşamadan "annemle" (sadece) babamı hiç tanımadan büyüdüm..
  16 yaşındayken ilk defa banamın fotoğrafını facebookta gördüm , yeni eşi ve yeni çocuğunun da fotoğrafıyla birlikte hemde.
  Buraya yazamayacağım kadar özel ve ailevi şeyler yaşadım. Kimsede doluşup tepeme , soru sormazsa sevinirim.

  Sizi sanırım şu platformda en iyi anlayacak kişi ben'im :(

  Benceyi okurken çok farklı duygular yaşadım... Tarifi mümkün değil.

  11|4
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

 • Hayat işte ustam.. Herkese eşit davranmıyor. Kimilerine mutluluklar verirken kimilerine üzüntüler veriyor..
  Asıl olan yere düşmemek. Savaşmak, calışmak, çabalamak.
  Hayatta güclü olmak istiyorsan: ya kılıcını cekip savaşacaksın. Ya da kafanı cekip bir yerlerde sızacaksın.
  Ve görüyorumki sen savasmıssın. Ve sen güclüsün. Yakında bebeğin olacak. Ona dört kolla sarılmasın. Onu koruyup kollamalısın. Gerektiği zaman baba, Gerektiği zaman bir dost olmalısın.
  Ve ben eminimki sen yukarıdaki herşeyi yapabilecek bir abimizsin.
  Herşey gönlünce olsun abi. Her zaman mutlu ve huzurlu ol..

  1|1
  0|0

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 78

 • buradaki birçok insan ve sen mesajı çok yanlış anlamışsın, sadece görmek istediğin yerleri görmüşsün.

  babanın, imla hatalarından yola çıkarak anlıyorum ki kendini ifade etmekte zorlanan ve birçok şeye de zamanı olmayan bir insan. görmen gereken mesajlarla bu bilgiyi birleştirirsen, şu mesajları da görürsün:

  ''yıllarca önce olan şeylerin, doğruysa, böyle sonuçlanmasından da, hiçbir şeyi değiştirmese de gerçekten üzülürüm''

  ''bu konuda hiçbir suçum olmadığını bilmenizi isterim, yani isteyen ve karar veren ben olmadım''

  ''ama dediğiniz gibiyse suçun büyüğünü ben işlemişim''

  ''kimseyle hesaplaşmak niyetim yok, hesaplaşmak gerekirse de bu asla siz olmayacaksınız'' (bu cümleyi yanlış anlamış olabilirsin. demek istiyor ki, birilerinden hesap sormam hiçbir şeyi değiştirmeyecek ve hesap sormak da istemiyorum (mesela oğlumu benden niye aldınız gibi), ama hesap sormak istersem de senden hesap sormam çünkü bu durumda senin hiçbir suçun yok)

  baban seninle görüşmek istiyor, bunda üzülecek bir şey yok. üstte dediğim gibi meşgul bir adam olduğu için (saygın bir mesleği var da demişsin, zamanı azdır büyük ihtimal) ve büyük ihtimalle facebook gibi yerlerden mesajlaşmak huyu olmadığından (yaş itibariyle) sana numarasını vermiş. daha düzgün konuşun, daha açıklayıcı olun ve belki de birbirinizin sesini duyun diye.

  6|2
  0|0
  • Söylediklerine katılıyorum. Ben de babadan gelen mesaj da umursamaz bir içerik görmedim. Arkadaşımın babasına karşı mühim bir önyargısı var ve bu onun objektif olmasını engelliyor. Onu suçlamıyorum zira kim olsa aynı olurdu. Bence bu ilişkiye, işler iyice kopmadan sizin gibi düşünen ve ayrıntıları görebilen pozitif birinin müdahil olması faydalı olacaktır...

  • Kesinlikle bende öyle düşünüyorum. Nerdeyse tüm görüşleri okudum ve tam sizin gibi birinin yorumu aradım. Nerdeyse şansa en sonlarda buldum. Aslında buldumda en fazla ne yapabilirimki anca bir artı verebilirim. Ha sen niye yazmadında aradın diye sorsanız bunda bende kendime üzülüyorum. Arkadaşın başta belirtiği gibi bende "Hani cümleler kafamın içinde dizilmiş, fakat çıkarken dağılıyorlar." Hahh bnde tam öyleyim. Yazamıyorum neyse keşke adam bunu cevaplasıyda bu yazdıklarınızı okumuş diye emin olsaydık. Belki önyargıları değişir diye düşünüyorum. Vede buna cevabısını gerçekten merak ediyorum. (Hedefim işalla ALLAH'ın izniyle Psikolog olmak. ondan ben fazla takıyorum bu konuları)

  • @isimsizim-ben ve @deadman1 aynı düşünmemize sevindim, umarım okur arkadaş bunları...

 • Siz de onun canından bir parçasınız. Anneniz ile ayrılıp kendine yeni bir hayat kurduğunda, yeni eşinden olan bebeklerini kucağına aldığında hiç mi düşünmedi acaba? İnsan hayata yeniden başlamak zorunda kalabilir. Fakat burada konu 'evlat'. Siz doğru olanı yapmışsınız. Sizin en özel, en güzel, bir babaya ihtiyacınız olduğu en kötü zamanlarınızda yani hayatınızın hiçbir döneminde yanınızda bulunmayan adam yine olmasa da olur. Çocuklarınıza iyi bir baba olacağınız aşikar. Geçmişi düşünüp karanlığa karışmayın. Sevdiklerinizle mutlu olmaya bakın.😊

  2|1
  0|0
 • İçin sızladı ya...
  Senin ona böyle konuşmanı anlarım da onun sana sizli konuşması o kadar saçma ki tamam annenin tavrı da doğru değilde, o bbaba yani baba
  Baba demek önce evladını düşünmek gerek kendinden önce senin olman gerekirdi. Yanı benim suçum yok deyip bir kenara çekilerek baba olunmuyor. Mücadele edecekti diretecekti. Baba diye hitabı hak etmiyor haklısın yerine ne koyarsan koy geçmicek sen de bıraktıkları...

  0|1
  0|0
 • Böyle bir olaya maruz kalmanız çok, çok üzücü. Evlatlar kaç yaşında olurlarsa olsunlar, ana babaların yaşattığı travmaları unutamıyorlar maalesef.

  Siz kurtulamasanız dahi, içinize atıp kabullenmeyi öğrenmişsiniz. Böyle geçen bir çocukluk için hesap sormanız gerekirken-her iki tarafada- sükunetle konuşmanız daha da yürek burkuyor.

  Umarım kendi evinizde, kendi eşiniz ve evladınızla hem bu dünyada hem de ahirette büyük mutluluk içinde yaşarsınız. Ama emin olun yapandan yaptıkları çıkıyor. Ya bir hastalıkla, ya mutsuzlukla, ya ölümle... Bir bakın çevrenize. Yaptığını çekmeyen var mı?

  2|0
  0|0
 • ''SİZİN ''
  yazık çok yazık

  3|1
  2|0
 • Ayni seyi yasiyorum. Henuz 18 yasindayim. Oz babamin kim oldugunu bilmeden buyudum ve yeni ogrendim. Esiyle cocuklariyla olan mutlu fotograflarina gunlerce baktim. Benimde hicbir amacim yok birden ortaya cikip bende varim demek gibi. Ama insanin umurunda bile olunmadigini gordugu zaman ici aciyor. Sizi cok iyi anliyorum ben cesaret edemedim edemiyicegimde sanirim yuzlesmeye.

  0|1
  0|0
 • Seni anlamam çok imkansız çünkü babami çok seviyorum ama sana yapilan bana yapılsa belkide hiç aramazdım hiç biyerden. Ama şu bir gerçek her insan bir şans hakediyor.

  1|1
  0|0
 • Sizin adınıza aslında üzülmekden ziyade örnek almak gerekir benim gözümde, güçlü bir şekilde duruş, merhamet, iyi niyetle yaklaşmışsınız babanıza da onu da tanımıyorum annenizi de ama evlet bırakılmamalı her ne olursa olsun, Ben hayatta hep başarılı ve bu kadar iyi yürekli olmanızı dilerim, İyi bir baba olacağınıza da eminim.

  0|1
  0|0
 • bence anne tarafını da çok suçlamamaya çalış, durumları bilmiyorum ama görmek isteyen bir şekilde görür gibi geliyo insana... Gönül ister ki face de sana şunu "bazı seylerin telafisinin cok zor ve gereksiz oldugunu da biliyorum, aslolan birsey söyleyememek, ya da söylenecek birsey bulamamak" yazmak yerine başka bişey yazsaydı...

  1|1
  1|0
 • Kötü davranmışsın ona.

  3|1
  2|1
 • Gözlerim doldu okurken..

  0|1
  0|0
 • Kader işte. Herkesin bir hikayesi var. O adam sayesinde nasıl baba olunmayacağını öğrenmiş oldun. Eminim senden cok iyi bir baba olucak.

  :)

  1|1
  0|0
 • Kaderlerimiz aynı sizden daha küçük olsam da hissettiklerinizi anlayabiliyorum, babam olmanızı çok isterdim.

  0|1
  0|0
 • Sabah sabah gözlerimi yakıp boğazıma düğüm oldunuz. Çok üzgünüm, çok üzüldüm.. İnsanların bencilliklerinin sorumsuzluklarının bedelinin çocuklara yüklenmesi kadar adaletsiz acımasız bişey yok şu dünyada..
  Hadi bir şekilde kanıksıyorda insan bur durumu aradan seneler gečmiş senin hiç vicdanın sızlamamış kalbin acımamış uykuların kaçmamışta bu neyin yüzsüzlüğü hala bu neyin kendini bilmezliği vurdumduymazlığı? Dayılarınızda herkes herkes suçlu siz hariç! Ama en büyük yükte acıda sizede kalmış eksikliklerle..
  Ama ne güzel ki siz bilinçli bir insan olmuşsunuz inşallah ailenizle eşiniz ve evladınız/evlatlarınızla huzurulu mutlu sağlıklı bol tebessümlü kalbinizi huzura boğan bir ömür diliyorum.. Rabbim kendi ailenizde yüzünüzü güldürsün inşallah..

  1|0
  0|0
 • Sen o kadar güzel bir adamsın ki. Hayatından nefret etme. Çünkü bütün yaşadıkların seni böyle bir ADAM haline getirmiş. Yaşayıp bilen biri olarak evladına yaşatmayacağını biliyorum. Belki bu seni üzecek ama anneni aileni suçlama. Gerçekten isteyen elde eder. Annen de nadir bulunan kadınlardan. (Benim annem de onlardan :) ) senin için şu an tek dileğim sağlıklı bir evlat yetiştirmen.

  0|1
  0|0
 • Umarım çok iyi bir baba olursun

  0|1
  0|0
 • Kısa filmlere bayiliyorum, ellerine sağlık.. Babanın bir ailesini koruması kadar güzel bir şey yoktur ya, babama son sarılışım geldi aklıma

  0|1
  0|0
 • Mesajlar gerçekten beni çok etkiledi. Duygulandım birden.. İnşallah istediğiniz gibi bir hayatınız olur. İyi günler..

  0|1
  0|0
 • Sen nasıl birseysin ya.. Hep böyle insanlar olsa ya.

  0|1
  0|0
 • Sonumu senin gibi görüyorum. Şu an 20 yasında olmama rağmen disardaki baba kız lari görünce gözlerim doluyor.

  Yaşamayan anlayamaz ama animasyon tam yaşadıklarımı anlattı

  1|1
  0|0
 • Kızlar Devam
  58

Erkekler Ne Diyor 28

 • Bana çok tanıdık gelen bir konu.. Verilen cevap çok düşündürücü.. İnsana öfkeden soğuk ter attıracak derece.. Hikâye çok tanıdık dedim ya.. Verilen cevap da çok tanıdık.. utancin küstahlığı gibi.. Ya da utancın umursamazlığı.. Bu yaşıma kadar anladığım bir şey varsa. Baba gibi baba, şartlar ne olursa olsun, evladı için dünyayı yıkar ve evladını görür.. Ve, ortalarda olmayanı da.. er geç karşılaşıldığında -ki bulan evlattir genelde , olan biteni piskinlige vuruyor.. Sonuç sadece , cocugun , hayal kırıklığı da değil sızı ve pişmanligi oluyor.. Durduk yere sınır bozukluğu ve son kalan bir kirintinin da buharlaşması gibi.. Ama bu acı ve pismanligin öyle bir sonucu oluyor ki, bunu başka hiç bir baba adayı yasayamiyor.. Şöyle ki , o müstakbel baba, o yaşamadığı baba sevgisini, başka hiç bir erkeğin sunamayacağı şekilde sunuyor evladına.. Henuz sunmamis olsa bile, ona sunulmayan o sevgiyi , kendi kalbinde taşıyor kendisine verilen -verilecek evladına sunmak üzere.. Beni derinden etkileyen sayılı yazıdan biri. Tesekkur ederim.. Bu dünyada yalnız olmadığımı bilmek güzel..

  1|0
  0|0
 • Okurken yutkundum bı an... nefesım kesıldı..

  0|1
  0|0
 • Vay be film gibiymiş cidden.

  1|2
  0|0
 • Ayakta durabilmene kendi ailene olan sağlamlığına sevindim bir bakımada adına üzüldüm zor olmalı ama asıl zor olan asıl koyan babasız geçen 32 yıl değildir eminim asıl zor olup koyan böyle duygusuz duyarsız bir mesaj silsilesi yaşamaktır. İnsan duygusunu aktaabileceği bir telefon görüşmesi ya da adresini ver geliyorum sözleri bekler ümit eder ve asıl acıtanda bunların hiç birinin olmaması olur

  0|1
  0|0
 • Annemle babam ben bebekken ayrılmışlar.
  Ben 3 yaşındayken..
  Ben 6 yaşımda babamı aradım gelicekmisin bu yaz görücekmiyim seni diye?
  Evet gelicem dedi. Gelmedi
  7 yaşımda bida aradım. Yazın gelicekmisin dedim?
  Gelicem dedi. Gelmedi.
  8 yaşımda bir daha aradım.
  Gelmedi.
  Artık bir daha aramadım. O gün anladım. Ben babamı sokakta görsem tanımam. Onunla ilgili 1 tane anım yok.
  Ben ondan nefret etmiyorum. İçimde ona karşı sevgide yok.
  "Baba" diyince içimde kocaman bir boşluk var.
  Bende korkuyorum. İlerde çocuğum olduğunda ona nasıl baba olucam diye.
  Ya bende babama benzersem diye? Hiç baba sevgisi görmeyen bir insan nasıl babalık yapar bunu düşünüyorum.
  Ben senin gibi mesaj atmadım hiç bir zaman. O son telefon görüşmesinden sonra bidaha aramadım da.
  Bundan sonra benden uzak olsun.
  Onun bir evladı, benimse babam yok..

  1|0
  0|0
 • abim karısını ve çocuğunu bırakıp başka bir kadına gitmiş abim olabilir ama yaptığı yanlış ben daha 18 yaşındayım ama işte o da senin gibi acı çekmesin diye ona babalık yapıyorum nerdeyse bazen baba da diyor ama gerçekten çok zor bir durum ben ne kadar onun açığını kapatmaya çalışsamda arada bir ağlıyor ama sanırım zamanla geçer

  0|1
  0|0
 • Allah yardımcın olsun

  0|1
  0|0
 • !!!😔

  0|1
  0|0
 • 32 yıl dile kolay ve o yıllarda neler yaşandı alınan kararlar ne derece doğruydu bunu sadece olayın içinde olan annen ve baban biliyor. O an böyle bir kararın doğru olduğunu düşünüp vermişler. Biraz empati kurarsan eğer babana annene ya da olaya karışmış akrabalarını suçlamazsın. Şöyle bir örnek vereyim, yakında bir çocuğunuz olacak ( ALLAH bağışlasın ) eşinizle geçinememeye başladınız. Her gün tartışma kavga ve birbirinize karşı sevginiz saygınız yok olmuş. Siz isteseniz de artık o noktadan sonra kendinize ve çocuğunuza mutluluk veremezsiniz. Aksine daha çok zarar verirsiniz çünkü aynı ortamı paylaşıp tartışmalar huzursuzluklar ve kendinizi çocuğunuzu yıpratacaksınız. Bu yüzden böyle olmasındansa ayrılıp sadece anne veya baba eksikliğini hissetmeyecek oluşabilecek huzursuzluk ve daha fazlasından da mahrum kalmış olacaktır. Umarım anlatabilmişimdir kötü olaylardan iyi şeyler çıkarmasını bilmek gerekir. Babanıza dediniz ya hiçbir şey istemiyorum tavsiyem babanızdan çocuğunuz için manevi destek isteyin. Çocuğunuzun dede sevgisinden mahrum bırakmayın. Sizin hissettiğiniz baba sevgisinin eksikliği hissetmeyecek bundan eminim fakat dedenin sevgisinin yeri de başkadır. Babanızla görüşüp çocuğunuzun dedesi hayattayken dede sevgisinden mahrum kalmasını istemediğinizi dile getirin. Eminim o da olumlu karşılayacaktır. Aksi bir durum olursa en azından çocuğunuz için denemiş olursunuz. Olurda bu hayata geçerse mutluluğunuza mutluluk katarsınız.

  0|0
  0|0
 • Ulan gece gece tüylerimi diken diken ettin, gözlerimi doldurdun... :(

  1|1
  0|0
 • soylenecek cok soz var yazilacak cok sey var ama susmayi tercih ediyorum. Tek soyleyecegim sey senin sonuna kadar hakli oldugundur.

  0|1
  1|0
 • Buna ilerde en çok senin çocuğun şükredecek sanırım :/

  0|1
  0|0
 • Var oyle aileler

  0|1
  1|0
 • Bu hikâyeyi daha önceleride anlatmiştin sanirim insanlarin sana acimasini istiyorsun bu sana haz veriyor

  0|0
  2|0
 • Hikaye anonim diye dusunuyorum hocam yaniliyosam kusura bakma

  0|0
  0|0
 • len harbiden babanı burada mı yakaladın ona göre okucam

  0|0
  0|0
 • Güzel :)

  0|0
  0|0
 • peh peh çok uzun okuyamam

  0|0
  4|0
 • Çok uzun

  0|0
  0|0
 • Guzel bence olmuş

  0|1
  0|0
 • Erkekler Devam
  8
Yükleniyor...