Bizim Toplumun Psikolojik Rahatsızlıkları

Bu ikinci bencem. Çevremde ve internet ortamında ( sanal tüm sitelerde) gördüğüm insanların psikolojik rahatsızlıkları.

1- Hergün yeni bir elbise giyme takıntısı: Bu takıntı tüketim sektörünün hergün insanlarımızın beynine işlenmesiyle hergün aynı elbise giyince toplum tarafından dışlanacağına inandırılması ile yaratıldı. Çevresindeki insanların "aa sen bunu dünde giymiştin" psikolojik baskısıyla insanlarımızda valiz valiz elbise almaya başladı. Aynı sektör sezon olayı ile bir önceki kış aldıklarınızı bir sonraki kış giymemizi engelliyor. Gidip almaz isek insanlar birbirini dışlıyor. Ve bu durum kişiler arasında artık psikolojik rahatsızlık haline gelmiş.Bizim Toplumun Psikolojik Rahatsızlıkları

2- Sürekli makyaj yapılması: Bu özellikle kadınlarımızda kısmende erkeklerde görülen psikolojik rahatsızlık. Hergün baştan aşağı süslenerek toplumda güzel görünmeye çalışılması ile olan doğal güzelliğinde kaybolduğunun farkında değiller. Bunun temelinde sektör süslenmeyen kadının çirkin olduğu ve erkekler tarafından beğenilmeyeceği diktasıyla oluşuyor. ya da -erkeklerde de var bu durum- insanların birbirinin aldığı kozmetişk ürünlerini sen 15 TL parfüm mü kullanıyorsun, ben watsoon vs. işte marka yerlerde alışveriş yapıyorum- ile sürekli birbirini aşağılaması ile gittikçe ruh hastası haline gelmesi.

3- Erkeklerin trafikte ışıklardaki hali: Bu durumda erkeklerde var. trafiktesin kırmızı ışık yanmış yanında duran araba sana bakıyor el viteste daha sarı yanar yanmaz gaza basıyor. 100 mt sonraki ışıkta yine duracağını bile bile. Sadece bak ben seni nasıl geçtim psikolojisi ile yanındaki araçtaki kişiden üstün olduğunu göstermeye çalışıyor. Bu artık her yüz sürücünün yarısında görülen bir durum.

4- Kadınların sürekli aldatılma korkusu ve erkeklerin çok sevgili yapma durumu: Bu vaka ülkemizin % 70 yakın görülen bir durum. Kadınların sürekli aldatılacağı korkusu, terk edilme korkusu artık rahatsızlık haline gelmiş. sevigli olmayı yıllarca abes görmüş toplumun ilk ilişkisinde cuvallayınca sonraki tüm ilişkilerinin böyle olacağı korkusu psiklojik rahatsızlık haline gelmiş ve ilişki iyi de olsa bozuyor. Diğeri ise erkeklerin çok sevgili yapma merakı- tabi burada birde çok kadınla yatma takıntısı var- sanki bu yapılınca insanlık erdemini elde etmiş gibi hissi yaratılıyor.

5- Marka giyinme lüks yerlere takılma: Sosyal olarak gelişmenin marka ya da lüsk yere gitmekle oluşacağına inanan kişilerde az değil. Tabi buda tüketim sektörünün halkın üzerindeki etkisi. İnsanlar bu tür olmadığı zaman diğer insanlarca dışlanması ile ekonomik durumu ne olursa olsun bu ortamın içinde yer edinme hali.

Bu tür rahatsızlıklar madde madde çoğaltılabilir. Ben beş madde ile bırakıyorum. Hemen hemen çoğumuzda bu tür obsesif takıntılar oluşmuş ya da oluşmaktadır. Çünkü sürekli birileri ile kıyaslama modeli ile bilinç altımızda bunlar takıntı haline gelebiliyor.


2|0
32

En İyi Kız Görüşü

 • genelde bu durumlar soz konusu toplumumuzda
  emegıne saglık

  0|1
  0|0

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 2

 • Emeğine sağlık, teşekkür.

  0|1
  0|0
 • Güzel bir paylaşım...

  0|1
  0|0

Erkekler Ne Diyor 1

Yükleniyor...