Bu Bence Geçmişten Pişmanlık Duymayı Nasıl Bırakabilirim Diyenlere Gelsin!

Bu Bence Geçmişten Pişmanlık Duymayı Nasıl Bırakabilirim Diyenlere Gelsin!

Geçmişle ilgili pişmanlıklar insanın hayatına büyük ölçüde müdahale ediyor, bu konuyu tek bir benceye sığdırmak pek mümkün olmasada deneyeceğim. Maalesef insan geçmişte kaçırılan fırsatların acısını çekmenin yanı sıra, şu anda da hiçbir şey yapmamaktadır. Suçluluk ve üzüntü kişi için fazlasıyla bunaltıcıdır.

Bu alışkanlık birçok nedenden dolayı oluşabilir, en sık olanlar ise:

  • Pişmanlık uzun süredir devam eden bir aile geleneğidir. Kesinlikle ailedeki herkes ne olursa olsun her şeyden pişmanlık duyar. Sadece kaçırılan zengin olma şansından dolayı pişmanlık duymak kolaydır, aynı zamanda dün indirimde mayonez almadığınız için pişmanlık duymak da modadır.
  • Uzun süredir devam eden bir başka aile geleneği de sevincin yasaklanmasıdır. Mutlu olmak tehlikelidir, aksi takdirde kıskanç insanlar tüm arabayı/evini/hayatını mahveder ve siz de mutluluğunuzdan memnun olmazsınız. Sevinmek utanç verici çünkü etrafınızdaki herkes acı çekiyor. Sevinemezsiniz çünkü Allah sizi cezalandıracaktır. Dünyada değil, sadece cennette sevinmelisin programı bir çok insanın içinde yaşıyor.
  • İnsanların doğal zihinsel yapısı melankoliktir . Onun girdileri onun yas tutmasına, suçlamasına ve pişman olmasına en kolay şekilde olanak sağlar.
  • Yaşam koşulları öyleydi ki, kişi derin bir suçluluk duygusuna kapılmıştır. Belki de bu suçluluğu aşılayan bir şey olmuştur. Belki suçluluk aşılamak aynı zamanda bir yetiştirme geleneğidir. Belki de kişi bir zamanlar kendini suçlama stratejisini seçmişti ve hiçbir şey onu bu stratejiyi değiştirmeye sevk etmemişti.
Bu Bence Geçmişten Pişmanlık Duymayı Nasıl Bırakabilirim Diyenlere Gelsin!

Geçmişten pişmanlık duymamak için ne yapmalı? Her zaman pişman olan insanlar için bir dizi öneri var:

  • Herhangi bir şükran egzersizi yapın. Örneğin her gün akşamları, gün içindeki güzel şeyler için bir kağıda 3 madde yazın. Pişman insanlar sahip oldukları her şeyin değerini büyük ölçüde düşürürler. Bu nedenle hayat onlara genellikle sıkıcı ve kasvetli görünür. Minnettarlığı geliştirecek uygulamalar gözlerinizdeki gri tonlamaların giderilmesine yardımcı olur.
  • Bireysel olarak seçilen bazı uygulamaların yardımıyla umutsuzluk durumundan irade gücüyle çıkmayı, duygusal olarak eşit bir duruma dönmeyi ve oradan ilerlemek için kendinizi motive etmeyi öğrenin.
  • Umutsuzluk durumundan çıkmak için onu takip edebilmeyi öğrenmeniz gerekiyor. Yani, birkaç gün bu durumun içinde haşlamayın, en başında, hatta önceden fark edin ,kara bulutların üstünüze geldiğini illa ki hissedeceksinizdir hepimiz hissederiz. Bu, vücudunuzun tepkilerini ve otomatik düşüncelerini inceleyerek ve tetikleyicilerinizi öğrenerek yapılabilir. Bunun için "gözlemci" tekniğini uygulayabilirsiniz. Gözlemci tekniği: Bu duygulara kapıldığınız zaman kendinizi tiyatro salonunda kendinizi izliyor olarak hayal edin, kendinize yabancılaşın ve durumunuzu analiz edin. Üstüne birde izleyicinin izleyicisi olursanız işler daha ilginç bir hal alıyor.
  • Şimdiki korkularla baş etmeyi öğrenin. Pişmanlıklar çoğu zaman şu andaki hedeflerle ilgili korkuları maskeler. İnsan 30 yaşında yönetmen olmadığına pişman olurken, 35 yaşında olacaktır. Rahatlayacak ve asla yönetmen olamayacağının pişmanlığını yaşayacaktır. Bu arada hâlâ yönetmen olmayı başaracak olmanız çok korkutucu. Neden korkutucu olduğu, kendiniz üzerinde çalışmanın ayrı bir konusudur. Günlük tutmak ve duygularınızın köküne inmek yardımcı olucaktır.
  • “Burada ve şimdi” anı yaşamayı öğrenin. İnsan geçmişe ve ona bağlı deneyimlere takılıp kalırken tamamen “şimdi” anın dışına çıkar. "Şimdi" anına odaklanabilmeniz için konsantrasyonunuz üzerinde çalışmanız gerekiyor Daha Fazla Zamana Değil, Daha Fazla Konsantrasyona İhtiyacınız Var! isimli bencemde sizlere paylaştığım egzersizleri uygulayabilirsiniz.

"Dün gitti. Daha yarın olmadı. Sadece bugünümüz var. Hadi başlayalım."

Devamı için takip etmeyi ve yorum yapmayı unutmayınız <3

Bu Bence Geçmişten Pişmanlık Duymayı Nasıl Bırakabilirim Diyenlere Gelsin!
Cevapla