Düşüncelerimiz Hayatımızı Nasıl Kontrol Edebilir: Başarı Psikolojisi!

ColorfulDarkness
Düşüncelerimiz Hayatımızı Nasıl Kontrol Edebilir: Başarı Psikolojisi!

Psikoloji insan davranışını, düşüncesini ve duygularını inceleyen bir bilimdir. Başarı psikolojisi; motivasyon, öz disiplin, kendine güven, hedeflere ulaşma arzusu, zaman ve stres yönetimi ve başarıyı etkileyebilecek diğer psikolojik yönler gibi faktörlerin incelenmesini içerir. Farklı durumlarda nasıl düşündüğümüzü, hissettiğimizi ve davrandığımızı anlamamıza yardımcı olur. Bu bencemde düşüncelerimizin hayatımızı nasıl etkileyebileceğinden ve başarıya ulaşmak için psikolojiyi nasıl kullanabileceğimizden bahsedeceğim.

1. Olumlu düşünce

Kendini kandırmak ile olumlu pozitif düşünmek arasında ince bir çizgi vardır. Burada önemli olan kısım düşüncelerimizi olumlu şeylere odaklanmaktır. Odak neredeyse orası büyür. Bu yüzden durmadan olumsuzluklara odaklanmak olumsuzlukları çoğaltır ve büyütür. Her şeyin ters gittiği anlarda odağımız tersliklere yoğunlaştığı için her şey üst üste geldi dediğimiz anları yaşarız. Düşüncelerimizin davranışlarımız ve sonuçlarımız üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bunun yerine sakinleşip/yavaşlayıp olumlu düşüncelere odaklanmalısınız. Zor olabilir ama pratik yaparak ve sabırla olumlu düşünmeyi öğrenebilir ve her gün iyi bir şeyler bulabilir ve olumlu şeyleri çoğaltabilirsiniz.

“ Enerji her şeyin merkezinde yer alıyor. Kendiniz için yaratmak istediğiniz gerçekliğin enerjisel frekansına uyumlanırsanız, o zaman tam olarak frekansınızın ayarlandığı şeyi elde edersiniz. Bu felsefe değil. Bu fiziktir. » Einstein

Düşüncelerimiz Hayatımızı Nasıl Kontrol Edebilir: Başarı Psikolojisi!

2. Stres yönetimi

Evet klişe ancak bir çok insanın hala öğrenemediği bir sanat. Psikolojinin yardımıyla stresle baş etmeyi ve onu yönetmeyi öğrenebilirsiniz. Bunun bir yolu rahatlamayı ve gevşemeyi öğrenmektir. Meditasyon, spor, açık havada yürüyüş, esneme egzersizleri, nefes çalışmaları, konsantrasyon egzersizleri, yatıştırıcı çaylar hepsi stresi azaltmaya ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. Başarının önemli bir anahtarı rahat olmaktır. Karşı tarafın bilinçaltı sağlıklı/rahat/esnek bir vücudu algılar ve böylece size bilinçsizce daha yakın olmak ister.

Düşüncelerimiz Hayatımızı Nasıl Kontrol Edebilir: Başarı Psikolojisi!

3. İletişim ve ilişkiler

Basmakalıp sözleri tekrarlamak istemiyorum ama eğer insanlar sizi duymuyorsa, bu genellikle sizin hatanızdır. Sözlerde, tonlamada, yüz ifadesinde bir sorun olduğunu, asla bilemezsiniz. Nörofizyologlar, iletişim sürecinde yalnızca söylenenlerin özünü değil, aynı zamanda kelimelerle ifade edilmeyen tüm mesaj akışını da algıladığımızı kanıtladılar. Konuşurken sadece bilgi alışverişinde bulunmuyoruz, aynı zamanda kendimizi de sunuyoruz (konumlandırıyoruz), birbirimize karşı tutumumuzu ifade ediyoruz, bilerek veya bilmeyerek muhatabı manipüle etmeye, gösteriş yapmaya, "bölgeyi işaretlemeye", ahlak kurallarını okumaya veya kendi komplekslerimizi yatıştırmaya çalışıyoruz. Genellikle iletişim becerilerimizi abartırız; bize öyle geliyor ki, gerçek duyguları nasıl gizleyeceğimizi ve insanları bizim için yararlı olan şeyler yapmaya nasıl motive edeceğimizi biliyoruz. Ancak bırakın insanları, kelimelerin arkasına gizlediğimiz duyguları evcil hayvanlar bile tahmin edebilir. Bilim adamlarının yakın zamanda keşfettiği aynı ayna nöronlar, muhatabımızdan gelen olumsuzluğu veya samimiyeti, daha ağzını açmadan hissetmemize olanak tanıyor. Diyalogda sanata dair bir şeyler olduğunu unutmamalıyız.

Düşüncelerimiz Hayatımızı Nasıl Kontrol Edebilir: Başarı Psikolojisi!

4. Kararlarınızın sorumluluğunu almaktan korkmayın

Başarının ön koşulu karar verme yeteneğidir; Bu süreçten kaçınamazsınız. Yalnızca bu durumda aktif eylem doğru yönde başlar. Kararlarınıza bağlı kalmayı, gerektiğinde onları savunabilmeyi ve onlara her zaman inanmayı öğrenmelisiniz. Kendi sorumluluğunuzu almaktan korkmayın. Duygularımızdan ve onları nasıl ifade etmeye karar verdiğimizden biz sorumluyuz, düşüncelerden ve yargılardan biz sorumluyuz çünkü onlar tarafından yönlendirilmeye karar veririz, ruh halimizden biz sorumluyuz.

Başarılı bir iş insanından duyduğum ve etkilendiğim bir sözü vardı ''İş hayatındaki başarının insani niteliklerinizin bir devamı olduğuna eminim.'' Kişi başarılı olmak için önce kendi niteliklerini kişiliğini geliştirmeli.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bencelerimi kaçırmamak için takip etmeyi unutmayın <3

Düşüncelerimiz Hayatımızı Nasıl Kontrol Edebilir: Başarı Psikolojisi!
11 Cevap