Günümüz Türkiye Sorunsalları !

Elbette ki 20.000 karakterli bir yazı da değineceklerim günümüz Türkiyesinin sosyoekonomik sorunlarını anlatmaya yeterli olmiycaktır. :(

Yazının yazılış amacı siyaset değildir. Liberalist yapıya sahibim. Benim dikkatimi çeken sadece rakamlarla olan değişmelerdir. Eleştiri ve yorumlarınız sağlam argümanlarla olması temennisini diliyorum.

Günümüz de Türkiye sorunsalları !

Yaptığım araştırmalar ( bu ülkede çok ciddi sayısal veriye ulaşma sıkıntısı var rakamlar kötüye gittiğinde yeni bir sistem geliştirildiğinden hesaplama adına eski verilere ulaşmak oldukça güç ) neticesinde karşılaşılan tablolar çok ürkütücü.

Osmanlı devletinin son yılları ile günümüz Türkiyesinin tablasu arasında çok ciddi bir benzerlikden ötürü çok korkutucu bir preformans var finansal ve faliyet anlamında.

Osmanlı imparatorluğunda son dönemlerde kamu gelirlerinin giderlerini karşılıyamaması nedeniyle borçlanma yoluna gidilmiş ve borç stoğu artmış. Bilime uzak kalınmış ( 1400 lu yıllarda reform ve renosans olayları sırasında Lale devrinde oluşumuzdan 300 yıl sonra matbaa ile tanıştık ) Tarıma uzak kaldık.

Günümüz Türkiyesinde durum çok farklı değil gene dış borçlanma yoluna gidildi.Tarımdaysa patlıcan tohumumuza kadar aldılar.. Bor madeni hala topraklarımızda ama çıkartıp işleyemiyoruz. Son 10 yıldır cari fazlalık 1 kez bile olmadı. Enflasyon da dünyada 2. sıradayız. Faiz rakamları en üst seviyede.

Neden mi ?

Tasarufu yatırıma çeviremiyoruz.
Hükümetin en büyük derdi tasarufu ne yapıcağını nasıl yapıcağını bilememek.

 • 2 3 yıl öncesine kadar HES ler Allah ne verdiyse dere irmak nehir ne varsa 22 projeyle kuruldu yapıldı Almanlara Fransızlara satıldı. enerjimizi sattık yabancılar. ( pardon kiraladık )
 • HAV fransızlarda (havaalanı)
 • Telekom israilde

özelleştirme ile enerji iletişim ulaşım yabancılarda ( ben yabancı sermayeye karşı değilim ama çok kilit sermayeler bunlar bir savaş esnasında Tarihten silinmeye sebebiyettir) ( satmadık.. kiraladık.. ! ) peki o gelirler nereye kullanılıyor ? kamuya mı özel sektöre mi ? bence cari yatırımlara gidiyor yap işlet devret modeli hep bu kamu yatırımı değildir !

di̇ger teşvikler
1- para biriktir bankaya koy çeyi̇z parası adı altında bir hesap aç onun 3 de 1i kadarını da biz sana vericez ( hem evliliğe teşvik hem de parayı sisteme çekme (yastık altı birikimi önlemek) ) !
2- bireysel emekliliğe gir her 100 liraya sana 25 lira vericez !
ev alicaksın 100.000 lirayı sen ver yüzde 15 i de benden seni ev sahibi yapıcam !
3- bütün bunlar tasarufu artırmaya yönelik politikalar literatürde.
bu bizim ülkemizde böle mi ? gelirden birikim yapmaya tasarufa para ayırabilen var mı ? aylık maaşı 2000 tl harcanan para 5000 tl ! ekşi tasaruf otonom harcama yapmayan kaldı mı bu düzende ?

PARA YETMİYOR TASARUF YAPAMIYORUZ !
(https://www.cnnturk.com/video/ekonomi/genel/2012/11/15/para.yetmiyor.tasarruf.yapamiyoruz/50931.651652/index.html )Keyifli okumalar diyip bence mi noktalamak isterdim ama pek iç açıcı şeyler yazamadım sanırım bu defa geliriniz tüketim ve tasarufları açısından bol oluşsun efenim

İyi günler :)


0|0
1537

En İyi Erkek Görüşü

 • Şimdi bunun hakkında ki sorunlar şöyle Türkiye 1930 yılına kadar dünyanın gelişme potansiyeli en yüksek ülkeydi. Yapılan icraatler doğrultusunda Amerikayı yılda %25 büyümeyle sollamıştık. Peki bu nasıl oldu şöyle oldu ilk önce uçak fabrikaları kapatıldı. Marshall planı ile natoya girmek istediğimiz için onların paralarını yiyip tarıma yatırdık. Tarımımız elbette ki gelişti. Öyle gelişti ki devletimiz çiftçilere arazin varsa senin tavuğundan fabrikana kadar ben yapıcam ve sen bana bunu 5 yılda geri ödeyeceksin hemde sattığın tavuk üzerinden. Yani bu ne demek herşeyi devlet hazır bir şekilde çiftçiye vericek çiftçide hem para kazanıcak ama 15.0000 tavuk sattıysa 10.000 tavuk parası alıcak çiftçi zaten 7000 tane tavuk sattığında maliyetini karşılayabiliyordu kalan 3000 tavuk onu hayli hayli kurtarıyordu. Sonra ne oldu devletimiz karaktersizlik yaptı saolsun adnan menderes ve karaktersiz sağ partileri uyanıklık yaptılar güya. Bizim çiftçimiz tavuğu 6 tlye satıyordu hemde 1 tl kar koyarak. Elin ingilizi çiftçileriyle anlaşıp maliyeti 5 tl olan tavuğu geldi burada 3 tl ye sattı hükümetimiz dururmu ulan bu çiftçilere vereceğim parayla bu sene voleyi vuruyorum dedi ingilizlerden tavuk aldık böylelikle. Tüm çiftçilerimiz üst üste iflaslar eşiğine geldi borcunu ödeyemediler dolayısıyla bankaların gelişimide %12 kurlarından %-14 e geldi. Gelişeceğimize battık. Bitti mi bitmedi tabi ki geldik 2001 yılına Kemal Derviş ile krizi kurtardık. Tüm bankalarımızı para eden herşeyi satıp ülke içine potansiyel dolar pompaladık. Böylece kur avantajımız oldu dolar ile tl neredeyse aynı değeri görüyordu AKP ise bununla çok müthiş bir dereceyle gurur duyuyordu.(Kemal Derviş ) Bülent ecevit zamanının ekonomik politikasıyla gurur duyan AKP gerekli zamanında 2b hamlesini yapmadı yani hazır kurlar sabitken yurtdışından yatırımcı çekemedi. Osmanlıdada böyleydi ele geçirdiğimiz yerlerin vergileriyle yaşıyorduk. İstediğimiz ülkeyi kılıçtan geçirip onların paralarını yiyorduk varsa birisi yalan desin hadi

  0|1
  0|0
  • Hepsini Göster
  • tesekkurler @Osillus

  • eyv abi daha çok şey yazarım bu arada ingilizler bizim çiftçilerimiz batınca tavuğu 9 tlden sattılar hem bankaları batırdılar, hem çiftçileri gömdüler, hem tarımı bitirdiler hem de bize 8 tlye tavuk sattılar tabi bunlar örnek rakamlar yani burada 8 tlye tavuk falan satılmadı ben sadece örneklemek için bu liraları koydum bu arada ziraat mühendisi ailesinde dolu olan biri olarak söylüyorum türkiye'de genetiğiyle oynanmamış bir tohum dahi bırakmadılar. En az genetiği ile oynanmış tohumlarımız mersinde bir fabrikada üretiliyor kanal d nin haberine göre tabi ki (yaklaşık 4 yıl önce izlemiştim) Türkiye bütün ilaçlarını alman ve israil firmalarından alıyor. Hani diyorlar ya ekonomik istikrar diye ekonomik istikrar çiftçinin eline 20bin tl vermekle olmaz çiftçinin elinde ki malı satabilmesiyle olur. Her zorda kaldığında benzine zam koyarsan ulaşımı patlatırsın. Benzine zam yapmak demek bibere, domatese, tüm tarım ürünlerine , Tüm teknolojik ürünlere, Tüm hizmet sektörüne, Tüm madenlere zam yapmaktır

En İyi Kız Görüşü

 • Teşekkür ederim görüş açın çok güzel
  Liberal olmanı ayrı sevdim.

  Ancak maalesef son zamanlarda Türkiye liberalleştiğini zannediyor da durum tam olarak öyle değil
  Devlet merkezli tekel özel sektöre kaydı. Rekabet yasaları olmayınca da halka pek bir faydası olmadı. Elbette serbest olmalı piyasa ama bu ranta değil de rekabete dayalı olmalı.. .

  Türkiye bu konuda çok eksik gerçekten. Sosyal adalete başarısız olduğumuz bir diğer konu

  Profil resmine göre çok iyi tebrikler =)

  0|1
  0|0
  • Ben tesekkur ederim oncelıkle okudugun ıcın
   ozgurlugun tanımı dogru yapıldıkdan sonra her alanda özgürlükden yanayım.
   Türkiyenin hükümet olarak yanılgısı zaten en basta bu kemık olan sektorlerde kı yaptıgı ozellestırmelerde yoksa sanmıyorum bu yuzyılda kımse yabancı sermayeye karsı cıksın gelsınler gıdelım bız de yatırım yapalım ama bu ıletısım ulasım enerjı alanları cok buyuk hamleler.. yanlıs. gozu kapalı koyun gıbıyız.

   sosyal adalet konusuna da degınmıssın cok haklısın.

   doktora performans koyan bır sosyal devletız bız. Gunde su kadar hastaya bakmakla yukumlusun dıye bır hedef koyarsan hangı dıscı o dısı kurtarma cabasına gırebılır ucunda ekmegı varken sorusturma acılıyor maas kesıntısı ?
   performans geldı gelelı apandısıt amelıyatları Turkıyede yuzde 350arttı :) cerahı operasyon ver 5

   yanı sıstem her alanda hatalı toplan gıdelım buralardan gurucum :)

   (profıl resmıme de gonderme yapmıssın sagol ıronım o benım :D )

  • Hepsini Göster
  • Ya bakın öğrenciler çocukluktan itibaren öyle yetiştiriliyor ki her şeyi zorlama ile yapıyoruz bu da kalite düşüklüğüne neden oluyor.

   Aksine girişimcilik aşılanmalı :) Bu yok bizim ülkemizde işte zorunluklara dayanıyor hep

  • @sirkafka o bahsettıgın sey neden oluyor ben sana ustu kapalı bahsedeyım. Veri kitliği var cıddı anlamda bu bılgıler gızlenıyor rakamlar kotuy gıdınce bunu ıyıye gıdıyor denılebılmesı adına yenı bır hesap sıstemı gelıstryrz uzgunuz paylasamıoruz dıyorlar resmı kuruluslar. yabancı kaynaklar bu noktada daha net oluyor malesef

Senin görüşün nedir?

Erkekler Ne Diyor 36

 • Yazdıkları doğru şeyler. Her şey birbirine bağlı ve hepsinde neden - sonuç ilişkisi var yapılan özelleştirmeler vatandaşlara verilen teşvikler. Bir yandan yapılan özelleştirmeler ile günümüz kurtarıldı sözüm ona memleketin tek derdi gibi görünen IMF kapatıldı ama özelleştirmelerden gelen para IMF 3 kere kapatıyor. Tabi bu gün kurtarılırken gelecek batırıldı ve vatandaş yine sağılacak inek muamelesiyle bu teşvikler ortaya atılıyor ve senin yazdıklarının dışında şimdide kıdem tazminat fonu var o da yakın zamanda yasalaşacak gibi görünüyor. burada biriken para tabiki devler senelerce kullanacak zamanı geldiğinde verecek. Bunlar hep kaynak üretmeye yönelik çalışmalar. Amerika örnek alınarak özelleştirmeler yapıldı ama biz amerika gibi sömüren, özel şirketleri çok kuvvetli olan bir ülke değiliz bu yüzden devlet maddi anlamda zayıf kaldı çunku bizim özel şirketlerimiz güçlü değil. güçlü olanlarlada bizim devletin arası iyi değil. yanı tam bir çıkmaz döngü ama sonuç ne olursa olsun acısı bizden cıkıyor ve cıkacak. Sinekten yağ çıkarmaya devam. Daha girmediğim birde inşaat sektörü var balon piyasa ülkeye katma değeri olmayan piyasanın tıkanmasına sebep üçkağıtçılara milleti dolandırma imkanı veren bir sektör. Buna da devletin çanak tutması ayrı bir acınası durum.

  0|0
  0|0
 • Ben de bir sosyalist olarak, en azından kapitalist sistemi doğru uygulayalım kafasındayım.

  Babandan, dedenden kalma arsan varsa, bunları satıp bir kaç milyonu cebe indirebiliyorsun.

  Ama serbest piyasa ekonomisinin en temel söylemini yerine getirip "müteşebbis" olunca kibarca sıçıyorsun. Yani teknik bilginle ve rekabetçi ruhunla vasıflı bir iş kurma çabasına girince, para kazanamıyorsun, ağır vergilerle önün tıkanıyor. Özellikle genç olmanın en büyük avantajı olan risk alma ve iş kurma konusuna bodozlama dalmaktansa büyük bir şirkette hiç bir şey üretmeden takılmak ve en azından hayatını bir şekilde "garantiye almak" daha kolay geliyor.

  Yasalar büyük şirketlerin daha çok para kazanması için hazırlanmış.

  0|0
  0|0
 • Sonunda aynı dili konuştuğum birini buldum. Bunların yanı sıra 1999 yılından itibaren SGK primi asgari ücret üzerinden yatan çalışanların emekli maaşı 350 TL oldu. Hükümet 700 TL olan alt emeklilik maaşı sınırını 350 TL'ye çekti. Ayrıca Tübitak her sene açlık ve fakirlik gelirini hesaplıyor. Açlık geliri 1300 TL iken asgari ücretin 970 TL olması sizce de biraz anormal değil mi?

  0|0
  0|0
  • bu ıste bı yanlıslık var ama ıste tezatlıgı gorebılene tesekkurler

  • Hepsini Göster
  • Boşver hiçbirine cevap bile verme. Sen doğru bildiğinin peşinden koş. Bunu da aynı davayı savunduğumuz için değil "insan" olduğun için söylüyorum. Düşünceye zincir vuramazsın, düşüncelerimiz en özgür yorumlarımızdır. Bu yüzden sen doğru bildiğin davanın peşinden koş...

  • ole yapmakdan baska care yok ınsan uzuluo

 • Orayı burayı kiraladık diyorsun ama sen ilk önce Türkiye'nin en büyük firmalarına bak bakalım başındakilerinin kaçı Türk cirosunu kaçı Türkiye'de kalıyor, gelelim enflasyona dolar 2,5 civarlarında bunun artışında ki %5.4 yurt içi %6 sı yurt dışı sebepli, dünyadaki en büyük bor madenine sahip olmamıza rağmen faaliyete geçiremiyoruz bunun da hangi anlaşmalardan dolayı olduğuna bak, bir de petrol konusu var ; dünyada petrol galon başına %40 ücüzlamasına rağmen Türkiye'de bu %10 olarak indirilmiştir. Bak hepsinin ucu yurt dışına çıkıyor aceba neden başımızda ki büyüklerimiz (!) yerli sermaye yerine bizi bu zamana kadar dışa bağımlılığa alıştırıp onların eline diline bakmamızı sağlandığında olabilir mi?

  0|0
  0|0
  • burada kimi eleştirdiğini anlayamadım kardeşim.. şu an başımızdakileri savunuyorsun sandım başında , e ama onların b*k yemesi üzerine böyle oldu ülke e ama eleştirmiyorsun da anlayamadım

  • Hepsini Göster
  • Yaşın yazmasa erken menopoz mağduru biri sanıcam :) hayalini sevdim 👍

  • dur sana anlıycagın dılde cevap verım
   yaw he he

 • Yorum yapmak için okumaya başladım ama ortaya olan bir şeyi ucundan gösterip konuyu kapatmışsın. Bir de enflasyon konusunda da saçmalamışsın.

  1|0
  0|1
  • hadi sen açıkla bakalım daha iyisini kendi birinci ağızdan

  • ıste elestırdıgım kıtle temsılı burada sıze gore hersey cok guzel ıyıye gıdıyoruz dımı gelısmekde olan Turkıye

 • geçekten çok iyi bir paylaşım

  0|1
  0|0
 • Son dönemde okuduğum en iyi yazı elinize sağlık. Enflasyon rakalmarıyla oynamak için değerlendirmeye alınan ve gerçek hayatta kimsenin alakası olmayan materyallerin sürekli değiştirildiği bir ülke burası. Siyasi gücü korumak için. Yapılamayacak yolsuzluk ve dümen yoktur

  0|0
  0|0
  • tesekkurler bır de dıs basın da kı ınsanların bakıs acısına bak herkes herseyın farkında enflasyona cozum buluyoruz yerıne hesaplama sıstemımızı degstryrz daha ıyı gorunmek ıcın dıye bıle bı acıklaması var bakanlarımızın

  • Hepsini Göster
  • malesef acı gercek mılet bu yazdıklarımda saglam argumanlı olmasına ragmen kafa tutuyor ınsanın elını ayagını cekıp gıdesı gelıo

  • Aynı düşüncedeyim :)

 • bakın para nasıl kazanılıyor ülkemde: 1,000,000tl' gidiyor bir arsa alıyorsun 3 sene sonra sana 10,000,000tl olarak dönüyor ali babacan'nın açıklaması var artık ekonomiyi inşaat sektöründen üretim sektörüne kaydırmak lağzım diye. iyide kim üretime o kadar para yatırıp riske girsin ki?

  0|0
  0|0
  • rısk yukseldıkce getırısı artar rızıko her ıste var ama

  • Hepsini Göster
  • vergı affını ben de anlamıorum neyı af edıosalar Amerıkanın hep ısıne gelen yonlerını ornek almıslar Amerıka da vergı kacakcılıgı adam oldurmekle bırebır

  • bu ülkede anca paran varsa para kazanırsın. çalışarak didinerek çok büyük paralar kazananlar ne yazık ki yok denecek kadar az.

 • Aynen pek iç açıcı değil :) teşekkürler.

  0|0
  0|0
 • herşey sorun yani

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler

  0|0
  0|0
 • iyi pralar alıp çarçur edenler çok okusun

  0|1
  0|0
 • Devamının da gelmesi gereken güzel bir yazı, teşekkürler

  0|1
  0|0
 • cay be senden bu yorumlar ılgınc guzel olmus elıne saglık

  0|0
  0|0
 • Seni ayakta alkışlıyorum..

  İnsanlar bu terimlerle bilemese de kendi dillerinde bir çoğunun farkında ancak ellerinden bişey gelmiyordur eminim.

  0|0
  0|0
  • tasarrufu birazda becereemiyoruz aslinda
   ör: asgari ucretle calisan birinin iphone sevdasi
   yanlis hatirlamiyosam eger kredi karti kullaniminda 2. sirada olmamizin nedenlerinden biri ulkemizin teknoloji çöplugu olmasi lüx yaşamin ozendirilmesi
   devletin yqptigi bu uygulamalar [bireysel emeklilik 100 tl ye 25 tl devletten] gidisatimizin kotu oldugunu gostermekte

  • Hepsini Göster
  • luks hayat herkes için olmalı ama GSMH o kadar düşük ki yurtta bu dediiğin şey anca belki 1000 yıl sonra mümkün olur. bu gidişhatla elimizde bir kaç enerji kalırsa tabi. geçenlerde norveç ile ilgili bir soruda bir kaç cevap okudum insanlar soğuktan ya da yaşayabilmenin zorluklarından dert yanmış. bizim ülke iklim olarak oradan bir milyon kat daha iyi olsa ne oluyor ki? Norveç dediğimiz ülke insana verilen değerde dünyanın açık ara farkla lideri. bu maaş olsun insan hakları olsun.. insan istedikten sonra yapılmayacak şeyler değil bunlar. ama öyle herkes kendi cebini düşünmeyecek işte. tamam küçük şeylerle mutlu olmak harika bişey ancak bu halk için beklentiler artmalıyken gittikçe düşmeye başlıyor.. hiç bişeyin değerini bilemiyoruz. antalya dediğimiz kent miami'den iyi sahillere sahip ancak baktığımızda daha sahil kesimlerinin ulaşım araçları veya yolları bile köyü andırıyor bana malesef.. herkes herşeyin farkında ama cesaret sıfır bu halkta

 • Türkiyede senin gibi akıllı, araştırmacı bir kızın olması beni gururlandırdı

  1|1
  1|1
 • Elinize sağlık. Türkiyeyin bir çok sorunu var bunlarda onlardan biri.

  0|0
  0|0
 • para çok sıkıntı ya çok önemli bir ihtiyaç

  0|0
  0|0
 • En başta soruna sorunsal dediğime havalı görünüyorum düşüncesi gelir.

  0|0
  0|0
 • vaziyet kötü..

  0|0
  0|0
 • Erkekler Devam
  16

Kızlar Ne Diyor 14

 • Asgari ücret 950 tl milletvekili maaşı 15.000 tl. bir tane bakan (!) maaş yetmiyor dedi. Ona yetmiyorsa biz nasıl tasarruf yapalım...

  0|0
  0|0
 • Haklısın yürü be. Senin gibi bilinçli be liberal girişimcilere ihtiyaç var.

  0|1
  0|0
 • Türkiyede herkes konuşuyor herkes sosyalist herkes yardımsever benim ise düşüncem para... paran varsa değerin ve fikirlerin oluyor çok yanlış fakat bunu türkiyenin en basit tuvalet patronuna baksan anlarsın..

  0|0
  0|0
 • Aynen

  0|0
  0|0
 • Çok güzel yazı olmuş, ellerine sağlık :D

  0|0
  0|0
 • Şuanki iktidar Akp'de liberal bir parti ve bunları görmesi lazım

  0|0
  0|0
 • Güzel olmuş

  0|0
  0|0
 • sadece cozum yok sorun var :)

  0|0
  0|0
 • Teşekkürler

  0|0
  0|0
 • Guzel tesekkurler

  0|0
  0|0
 • Tesekkurler

  0|0
  0|0
 • Bir kısmı yanlış bilgi de olsa güzel paylaşım.

  0|0
  0|0
  • yanlış bılgıden kastınız kendı kısısel yorumlarımsa amenna bunlar kısıden kısıye gorecelı nıtelıklerdır. Ama sahsı yorumlarım dışındakıler alıntıdır.

 • Yalnız Türk Telekom Arabistan firmasına kiralandı. Satılmadı.
  Bunun yanı sıra Osmanlı Döneminde bilimden uzak kalındı sözünüz çok saçma çünkü ilk robot Osmanlı Döneminde yapılıp Japonya'ya gönderilmiştir. Belgeleri bile var bunun. İsrail'e satıldı demenizden sonra okumadım çünkü %99 hepsi cevaplanabilecek ve yanlış anlamış olduğunuz şeylerdir diye düşünüyorum.

  1|0
  1|1
  • evet ılk robatta cok onemlı bı gelısmeydı matbaaya 300 yıl uzak kalınmasının yanında sızı alkışlarla kutluyorum bu dusunce yapısından oturu :)
   HER SEY COK GUZEL IYIYE GIDIYOR dıyen koyun kısımdansınız anladığım o kı
   yazımı okuma nezaketınde bulunmadınız hıc onemlı degıl her konuda bu sekılde yaklaştığınızdan oturu yüzde 99 yanlış gelmesı sıze ondandır ben bu verılerı bır cok bılgı sıstemınden harmanlayıp yazdım. Kıralanan bır sey uzun vadede bızım ıcın ne olduğunun farkında degılsınız bundan 60 yıl sonra nereler ve nelere mal olucagını da kestıremeyıp satılomadı demenız de ondan sanırım mısyonunuzu genısletı-menız dılegıyle sızı esenliklerle yazımdan uğurluyorum.

 • emeğine saglık

  0|0
  0|0
Yükleniyor...