18 gü

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı

Ütü-Masası s

Türkiye, insan çeşitliliği yönünden dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Üzerinde yaşayan insan topluluklarının bir kısmı, belli bir akım içinde yoğrulup kısa sürede viral olabilmektedir. Türkiye'nin geçmişine gittiğimizde bunu her dönemde görebilmek mümkündür. Son yıllarda bir grup insanın fazlasıyla bağımlı olduğu TikTok büyük rağbet görürken, bir o kadar da tepki çekmektedir. Bu tepkiler eşliğinde, TikTok bağımlılarından evvel çok konuşulan ve arada hatırı sayılır biçimde isimlerinden söz ettiren kekolarla karşı karşıya getirip etraflıca irdeleyeceğiz.

Keko ırkının menşei ve ilk ortaya çıkış süreci

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı

Keko ırkının Türkiye'de ilk olarak 2010 yılının başlarında görülmeye başlandığı düşünülmektedir. Ancak tam olarak çıkış noktası belirsizdir. Yaygın olarak İstanbul'un Bağcılar semti düşünülmektedir. Kısa bir süre içinde Türkiye'nin bütün illerinde teşekkül kazanmış ve giderek hızla yayılmışlardır. Bu grup, genelde çakma Adidas ve Nike marka parlak eşofmanlarla ayakkabılar giyerek daha çok kahvehane, çay ocağı, kuaför önü gibi mekânlarda takılır. Düşük bel pantolonlar da giyen kekolar, saçlarının orta kısmını havaya dikerek yan ve arka kısımları dümdüz biçimde uzatmaktadırlar.

Kekoların sosyal yaşamları ve diğer insanlarla olan münasebetleri

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı

Daha çok çay ocağı ve kahvehane gibi ortamlarda faaliyet gösteren kekolar, toplumsal yönden tehlike arz etmeseler de birçok insanın canını sıkabilmektedirler. Özellikle kendilerinden yaşça küçük bireylerden 50 kuruş istemeleri başta gelen davranış meziyetleri arasında yer almaktadır. Buna mukabil, uyuşturucu madde alıp sapıtmalarıyla ve kollarına jilet atmalarıyla da meşhurdurlar.

2015'ten sonra nesilleri giderek tükenmeye başladı

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı

2010-2015 yılları arasında Türkiye'nin her ilinde faaliyet gösteren kekolar, 2015'ten sonra bilinmeyen bir sebeple yok olmaya başladılar. Ancak gene de İstanbul ve Adana gibi şehirlerin muhtelif semtlerinde güvenlik kameralarına yakalanabilmektedirler.

Yeni bir neslin doğuşu: Çok daha hızlı yayılan TikTokerlar

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı

Bu grubun sosyal yaşamları, kekolardan daha kısıtlı olsa da çok daha geniş kitleye hitap edebiliyorlar. Çünkü kekoların yaşam alanları çoğunlukla kendi mahalleleri üzerinde idi. Ancak TikTokerlar, internete erişimi olan herkese ulaşabilmektedirler. Bu sebeple izlenme sayılarına bağlı olarak önceki nesil kekolardan çok daha sığ davranışlar sergileme cesaretinde bulunabilmektedirler.

TikTokerlar, zehir gibi yayılan ve çok daha hızlı sürede tesir altına alan bir kitle olmayı başarmıştır

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı

Günümüzde dalga konularından biri hâline gelen kekolar; insanlara pek zararı olmayan, dostluk ilişkilerine önem veren, insan ilişkileri daha güçlü ve en önemlisi mutlu ve yaşamdan keyif alan bir gruptur. Lakin TikTokerlar, viral olabilmek için değişik söz ve eylemlerde bulunan, çocuk ve ergenleri kendilerine özendiren, depresif hareketleriyle başkalarına örnek olan çok daha tehlikeli bir tarikattır. Kılık kıyafet yönünden kekolara kıyasla daha medeni olsalar da manevi yönden çok daha zararlıdırlar.

TikTokerlara günümüzün kekoları demek doğru olur mu?

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı

TikTok uygulaması, sadece Türkiye'de değil dünyanın her yerinde yaygın olarak kullanılan sosyal bir platformdur. Bunu faydalı işler için kullananlar olduğu gibi değişik ve havalı olmak için kullananlar da vardır. İşte bu amaçla kullanan; farklı gözükmek ve popüler olabilme amacı güden, çevresine kötü örnek olup zarar verebilen insanlar için ''günümüzün kekoları'' demek yetersiz olur kanımca. Çünkü kekolar, her ne kadar bir dönem Türkiye'nin muhtelif semtlerini istila etseler de herkese hitap etmiyorlardı. Ancak sosyal medyanın genişlemesiyle biraz daha modern ve çok daha tehlikeli olan TikTokerlar, çocuk ve gençlerin ilgisini viral videolar sayesinde daha hızlı çekebilmektedirler. Korona gibi giderek mutasyon geçiren ve her seferinde farklı olmak için daha da tehlikeli olan bu güruhun toplumdan dezenfekte edilmeleri mucip olmuştur.

Devr-i İstila: TikToker, Kekoya Karşı
11
6
Görüşünü yaz
11Kız Görüşü
6Erkek Görüşü

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • _LydiaMartin_
  Ben son zamanlarda Tiktok'ta takılıyorum ve oradaki yayınları izliyorum. Orada tanımış kişilere atılan hediyelerin haddi hesabı yok. Gün içinde yaklaşık 3 bin, 5 bin lira falan kazanlar var. (20 bin TL kazananı da gördüm.) Bir de Tiktok'ta fenomen olmak, youtube ve instagrama göre daha kolay. Kaliteli video paylaştığın takdirde o video yüzbinlerce, milyonlarca kişiye ulaşabiliyor ve bunun içinde takipçiye gerek yok. Tek kıstas; kaliteli, özgün ve ilgi çekici olması. Videon tutulursa takipçin de artıyor. Özetle TikTokçular bizden daha uyanık bence. Bizim 1 ayda kazandığımız maaşı yarım saatte kazanıyorlar. Bak mesela bu videoda spor araba atıyorlar. O spor arabanın alış fiyatı 3200 TL, satış fiyatı 1300 TL. Bu video'da sadece 50 binin üzerinde kazanmıştır. 🙄https://www.youtube.com/embed/GsBYDGIVfU8
  Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

96
 • birbukre
  Belki de utanmam lazım ama tam bir keko fanıyım, keko hayranıyım lkhsdlszkh Şu an bunu derken utanıyorum skhzlh Tiktiok'daki keko akımlarını arkadaşlarım bana atar aşırı eğlenirim hatta Devr-i İstila: TikToker, Kekoya KarşıFotoğrafa bakarken arkada tripcolik çalıyor sskjz
  • Ütü-Masası

   Utanılacak bir yanı yok. Neticede sirkteki maymunları seyrederek de eğlenebilen insanlarız. ☺️

  • birbukre

   Ahaha doğru : ))

 • Gizeemmm8
  Okurken çok eğlendim. Böyle bir içeriği bile ciddiyetle yazmış olmanı tebrik ederim 😂 Ben Tiktok akımlarından sonra nelerle karşılacağımızı çok merak ediyorum gittikçe daha kötü oluyor 😶
  • Ütü-Masası

   Evet ben de büyük merak içerisindeyim, umarım farklı olma adı altında iyice sapıtmazlar 😄

  • Gizeemmm8

   Umarımm 😄

 • Kendinemeftun
  Kekoların Tiktoktakilerden daha zararsız olduğu gerçeği.😂Nasil da doğru tespit👏
  Emeğine sağlık, keyifle okudum.
  Kekolarin çıkış bölgesinin Bağcılar olduğunu varsayıyorum.😅
 • MustiEmre
  Apaçi tayfa mı, Tik Toker mi desen Apaçi derdim. Adamların kendilerine özgü dansı, müziği var.
  Tik Toker soytarılıktan başka bir şey değil. Ha sevene saygım var zevk meselesi.
  https://youtu.be/Lv_i5o8kdZchttps://youtu.be/lhwxSbZA9fM
 • hemşizohembipo
  Arizona kertenkelesi belgeseli izliyormuşum gibi hissettim
  Bu duyguyu bana hissettirdiğin için teşekkür ederim
 • DoğrulukCadısı
  Okurken ciddi olamıyorum keko diye tabir ettiğin tespitler sanki bilimsel bir açıklama gibi ve gülmemek elde değil güzel ve komik bir bence bana göre. Konusuna gelirsek evet haklısın.
 • meyvelisedaaaaa
  ay çok güzel anlatmışsın sıkılmadan okudum gülerek 😂
 • Karamelaaaa
  Dur bir istifra edip geliyorum 🤢🤮
  • Karamelaaaa

   Şaka gibi ama gerçek bunlar

  • Ütü-Masası

   Evet ben en çok TikTok'tan sonrasını merak ediyorum :)

  • Karamelaaaa

   Rezillik öncesi de sonrası da beyin hücreleri ölüyor 😕

 • kübiicim
  Çok güzel ve faydalı bi bence olmuş ellerine sağlık 😄😄😄
 • UDixon
  Yanlışın var onlar keko değil APAÇİ
 • nedenlazım
  Seneye neler görecez bakalım
 • doanylmz
  İkisi de bana çoook uzak böyle iyi :)
 • nirvanacı
  Kekolar her yerde
 • Gizli Üye
  Modern kekolar ve şimdi rağbet buna çok beğenirler kızlar bu akımı
 • Gizli Üye
  Keşke miss world keko yarışması olsa da kekolarımızla diğer ülkelere dis atsak... 😎
YÜKLENİYOR...