Sokağa Terk Edilen Patili Dostlardan Mesajınız Var: Beni Unuttunuz!

pentin a

Cıvıl cıvıl turistleriyle, deniziyle, plaj partileriyle tatilcilerin gözde beldesi Bodrum'da hayat hep çiçek sanıyorsanız, aldanıyorsunuz. Bir heves hayvan sahiplenen, yüzlerce özçekimden sonra bakmanın da anlamı kalmadığını düşünen yüzeysel beyinler, bu canları sokağa bırakıyorlar. Bu bütün ülkenin sorunu ama Bodrumlular sessiz kalmadılar ve bir proje başlattılar. Sloganları: #BeniUnuttunuz

Sokakta bir başına, kaç gün yaşayabilirsin?

Bodrum'da sokağa terk edilen canlar projesi
Bodrum'da sokağa terk edilen canlar projesi

Düşünün ki aileniz tekmeyi bastı, sokakta kaldınız. Kaç gün yaşarsınız? Ya da şöyle sorayım, nasıl şartlarda yaşarsınız? Sadece maddi beklentiler, karnının doyması da değil konu, sevdiğini zannettiğin tüm insanlar sırtını dönüyor mesela. Ortada kalıyorsun, öylece... İster empati kurun ister kurmayın, patili dostlar diyor ki;

Bizi unuttunuz ama bizi görmezden gelemezsiniz. Bodrum sokaklarındayız.

Bodrum sokaklarındaki billboardlarda Baron'u, Şanslı'yı, Karamel'i görebilirsiniz.

Bizi Unuttunuz
Bizi Unuttunuz

Proje kapsamında farkındalığı arttırmak için öncelikle reklam görmeye alışık olduğumuz billboardlarda karşımıza çıkıyorlar. Hepsinin hikayesi var, birkaçıyla tanışmak ister misiniz?

Karamel'i vızır vızır işlek bir caddede kamyonetten atıp, yollarına devam ettiler

Selam. Ben Karamel. Karamel rengi gözlerimden ötürü Torba Barınağı’ndaki ablalarım bu ismi bana verdi. Babamla, Şile’de yaşarken ismim başkaydı. Ama yaşadığım büyük zorluklardan sonra artık ne eski ismimi, ne de ailemi hatırlayamıyorum bile… Babam oldukça ihtiyardı. Avlanmayı çok severdi. Benden önce avlanırken kullandığı bir çok köpeği de olmuştu. Bir sabah ava gitmek için onu uyandırmaya çalıştım. Bir türlü uyanmadı. Sonra kızı geldi eve. Babamın cansız bedenini alıp götürdüler, beni de kamyonetlerinin arkasına attılar. Bir süre kamyonette yaşadım. Sonra Bodrum’a geldik babamın kızı ve ailesi ile. Ben kamyonette yaşamaktan sıkılmıştım ve belki biraz iyi vakit geçiririm diye düşünürken beni arabaların vızır vızır geçtiği Torba Kavşağı’nda kamyonetten atıp yollarına devam ettiler. Bir daha onları asla görmedim. Demek #beniunuttunuz dedim sadece arkalarından. Kendime yaşayacak güvenli bir alan bulana kadar çok korktum, çok hastalandım. Bir de hamile kaldım. Bu haldeyken beni Torba Barınağı’na getirdiler. 6 bebek dünyaya getirdim. Ama o kadar zayıftım ve o kadar yetersiz beslenmiştim ki bebeklerimden sadece 1 tanesi hayata tutunabildi. Şu an Torba Barınağı’nda fiziksel sağlığımı geri kazanmaya çalışıyorum. Kalbimin kırıklığını, üzüntümü, özlemimi, acımı ise sadece gözlerime baktıktan sonra anlayabilirsiniz. Gözlerime bir kez olsun cesurca bakabilir misiniz? . . . #beniunuttunuz #bodrumdabeniunuttunuz #torbabarınağı #bodrumhayvanhaklarıderneği #bodrumbelediyesi #sokakhayvanları #sokağaterkedildim #satınalmasahiplen #hayvanhakları #bodrumsokakhayvanları #strayanimals #dontshopadopt Beni Unuttunuz (@beniunuttunuz)'in paylaştığı bir gönderi ()

Snow, sahibinin kız arkadaşı tarafından sokağa terk edildi

Benim adım Snow. Genç bir Dogo’yum. İstanbul’da oldukça varlıklı bir ailenin köpeğiydim. Sahibim benimle Bağdat Caddesi’nde turlar atar, gösteriş yapardı. Aşılarımı, mamamı, tedavilerimi geciktirdiği olurdu ama yine de sahibimdi o benim. Onu canım pahasına sever, korurdum. Sonra sahibimin bir kız arkadaşı oldu. Kızın köpeklere alerjisi olduğu ortaya çıktığında Bodrum’da tatildeydik. Sahibim seçimini çok hızlı yaptı. Beni getirip Torba Barınağı’na bıraktılar. Şimdi “tehlikeli ırk” olarak gözüktüğüm bu barınaktan dışarı çıkmam mümkün değil. Ömrümün kalan yıllarını küçücük bir kafes içinde, tek başıma tüketeceğim. #beniunuttunuz ama şunu sakın unutmayın: Tehlikeli olan ben değilim ama esaret altında ben öleceğim. . . . #beniunuttunuz #bodrumdabeniunuttunuz #torbabarınağı #bodrumhayvanhaklarıderneği #bodrumbelediyesi #sokakhayvanları #sokağaterkedildim #satınalmasahiplen #hayvanhakları #bodrumsokakhayvanları #strayanimals #dontshopadopt Beni Unuttunuz (@beniunuttunuz)'in paylaştığı bir gönderi ()

Bu videoları herkese ulaştırmak için de şahane bir yöntem düşündüler.

Sokaklara patilerin maketleri asıldı, hikayesini merak edenler QR kodla okuyabiliyorlar

Beni Unuttunuz (@beniunuttunuz)'in paylaştığı bir gönderi ()

Projenin amacı hem artık sokağa hayvanlarınızı bırakmayın insafsızlar demek hem de onlara yeni yuvalar bulabilmek. Çünkü sevilmeyi çok hak ediyorlar.

Biz de birkaç ay önce KScanlar'la birlikte İstanbul'daki hayvan barınaklarını ziyaret etmiştik. Bodrumlular'ın bu duyarlı projesine katkıda bulunmak için sosyal medya hesaplarını takip edebilir, eğer imkanınız varsa bir patili sahiplenebilirsiniz. <3

Sokağa Terk Edilen Patili Dostlardan Mesajınız Var: Beni Unuttunuz!
43
24
Görüşünü yaz
24Kız Görüşü
43Erkek Görüşü
Kapat

En İyi Kız Görüşleri

 • mutnojmet
  Çok güzel bir farkındalık projesi yapılmış. Benim yaşadığım ülkede neredeyse hiç sokak hayvanı yok, herkesin sahibi var ya da barınaklarda. Birkaç sene önce Türkiye'deyken bir sokak kedisi sahiplenmiştim, yavru olmasına rağmen ciğerlerindeki bir mikroptan dolayı can verdi, ne yaptıysak da kurtaramadık.
  Böyle farkındalık projeleri artmalı, çok anlamlı bir soru olmuş tebrik ederim.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • mutnojmet

   Şimdi tek tek baktım dinledim, o kadar üzüldüm ki anlatamam... Neden insan yıllarca baktığı köpeğini sokağa atar, nasıl atar ya? Hiç mi bağ kurmuyor insanlar şaşkınlık içindeyim...

  • pentin

   Ben de ona sasiriyorum insanlarin kendisine de saygisi yok cok yazik cidden.

 • ponçikmom
  Gerek Torba'da gerek Turgutreis'te her ne kadar kurumlar belediyenin olsa da gönüllülerin yardımıyla yürüyor işler.
  Ne kadar güzel bir kampanya, ne kadar kalpten çalışan güzel insanların düşünceleri bunlar. Senin de bu güzel paylaşımı yapman çokoş @pentin'im. Senin de tatlış kalbine sağlık <3 <3 <3
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   Tabii ki bu işler tamamen gönül işi, belediye veya birkaç kişinin finanse etmesi başarıyı getirmez. Başarı tamamen bu işe gönül vermekle olacaktır. O nedenle gönüllüleri öncelikle kutlamak, sarılıp kucaklamak gerek.

   Ben teşekkür ederim beğenmene sevindim <3 <3

En İyi Erkek Görüşleri

 • recalar
  Evet onlar bizim dostlarımız. İnsan dostunu terkettiğinde neler düşünür hepimiz biliyoruz. Empatiye hiç gerek yok. İnsanlık denen şey bir kez daha düşünülmelidir. Bu konuda toplumsal duyarlılık ve okur yazarlık algısı bu tür yazılarla daha fazla geliştirilmelidir. BU yüzden size çok teşekkür ettim.
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   Ben teşekkür ederim güzel görüşün için. Açıkçası bir gün ya başıma gelirse şeklinde düşünüp bir şeyler yapmaya da karşıyım. Benim başıma gelmeyecek dahi olsa, gelenler için de konuşmak gerek. O nedenle bu konuları çok sık tekrarlamak lazım.

  • recalar

   Dedikleriniz çok doğru.

 • saykosun
  o kadar az önem veriliyor ki, sanki onlar gelmiş bizim habitatlarımıza çökmüş aksine gün geçtikçe ortak sahip olduğumuz doğayı onlara dar ediyoruz maalesef :(
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • pentin

   Evet ya biz yaşayacağız çekilin derken hiçbir canlıya yaşam hakkı da sunamıyoruz. Çok büyük kötülük.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2241
 • Ready_Rookie
  Eline sağlık çok haklısın ben onları böyle gördükçe üzülüyorum bir ara kapıdan çıktığımda hepsi üstüme geldi mama vereceğimi zannetiler ama veremedim hiç bişi yok tu çok üzülmüştüm ama param olunca mama vericem hepsine 👍
 • Sariaydinnn
  Harika bence olmuş...
  Evet köpeklerden korkuyorum ama biliyorum ki o hayvanlar bazı insanlardan daha sadık biz evde sıcak otururken onlar soğuğa terk edilmiş. Ne dışarıda kalan insanlara ne de dışarı da kalan hayvan görürsem elimden geldiğince yardım ederim😊
  Ama. Daha fazlasına ihtiyaç var 😔😔
  Sevdim 1 Kişi
  • pentin

   Ben de aynı şekilde özellikle kedilerden korkarım mesela. Ama bu demek değil ki zarar verelim, tekme atalım vs. ne bileyim... Görsem aklım gidiyor aman da aman diye. Mevzu zarar vermeyi maharet zannedenleri vazgeçirebilmek.

  • Sariaydinnn

   Aynen öyle 😔 yardım etmek lazım 😔

 • ZodiacK
  Güzel ve anlamlı bir bence olmuş, ellerine sağlık. Belki kaba olacak ama içi boş benceler yerine bu tür benceler artmalı. Eminim duyarsız kalmayanlar olacaktır.

  Sokakta ne kadar kedi varsa düzenli yemek/su veriyorum. Az önce ikisi kapımın önüne gelmiş miyavlıyordu. :D Hemen verdim yemeklerini. Verdiğiniz yemek/mama sizi fakir etmez gençler, biraz duyarlı olalım.
  Sevdim 2 Kişi
 • Ayzıiıtt
  Çok güzel proje ama yine etki etmeyecek kimseye. 5 dk sonra unutacak yine yemekleri bir köşeye koymak yerine çöpe atacaklar. Vah tüh deyip yorum yaptıkları gibi.
  Sevdim 2 Kişi
  • pentin

   Biz sokağın köşesine döküyorduk orada kedi köpek yiyor diye. Sonra bir salak, tam manasıyla salak adam sokağı kirletiyorsun diye çocuklara bağırdı yavrularım iyi niyetle yemek koyarken. Camdan aşağı düşüyordum az daha bağırmaktan. Böyle kalitesiz pisliklerle savaşmak çok zor. Kötülerin sesi çok çıkıyor maalesef.

  • Ayzıiıtt

   Mamaların üstünde tepinen yaşlı bir öğretmeni gördükten sonra şu anlattığın hiç anormal gelmedi. O tepindi süpürüp çöpe attı ben gidip daha fazlasını döktüm. Ne diyeyim eden bulmuyor sürünerek ölsünler.

 • Saura
  Ne güzel bir proje olmuş ♥️🙏🏻
  Çok kızıyorum o yavruların güvenini kazanıp sonra sokağa terk edip daha büyük travmalara sebep olanlara. Hayvanları kediyi köpeği evdeki barbie gibi görüyor bir çok insan. Çocuk oynasın diye aldık diyorlar. Ne kadar yanlış bir şey. Onların bir canlı olduğunu herkes farkeder umarım geç olmadan. Zaten dahipli hayvanı sokağa terk etmek suç olmuştu sanırım yakın zamanda, azalmalar olur inşallah.
  O güzelliklerin gözleri korkuyla değil parıl prıl umutla baksın 🙏🏻
  Sevdim 1 Kişi
 • OneMoreCup0fCoffee
  Ben de köpüşümü barınaktan sahiplendim, iyi ki sahiplenmişim.
  Sevdim 2 Kişi
 • beyazorkidem
  Bu aralar bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorum tabi korkularım da mevcut ilgisiz kalsın istemiyorum. :(
  Sevdim 2 Kişi
  • pentin

   Açıkçası ben de kedilerden korkuyroum biraz çılgınlar ama arkadaşımın kedisi var. Görünce beraber lolipop yalıyoruz dünyanın en güzellerinden biri. Yani alışınca seversin diye düşünüyorum :)

  • beyazorkidem

   Zamanında ev kedim vardı dişi kocaya kaçtı 😂😂 ondan dolayı bir daha almamıştım ama şu kedi tüm ön yargımı yıktı gene aşırı tatlı değil miiiii? 😍😍

   Sokağa Terk Edilen Patili Dostlardan Mesajınız Var: Beni Unuttunuz!

  • pentin

   hay maşallah bu ne güzellik ya :) valla insanı mutlu eder

  • Hepsini Göster
 • küçükabla
  Bakmaya göttü olmayacak insan görünümlüler almasınlar lütfen.
  Sevdim 2 Kişi
  • pentin

   En ötüsü eve alıştırıp sonra sokağa bırakıyorlar. Yahu nasıl yaşasınlar insaf cidden.

  • küçükabla

   Dilerim ne bu dünyada ne öbür dünyada böyle yapanların, işkence edenlerin iki yakası bir araya gelmesin.

 • labirentiiiwolfff
  sokak canlılarına karşı her ne koşulda olsun yardıma ihtiyacı olan bütün canlıları görmemezlikden gelmiyorum gelmeyin hiç bir şey yapamıyorsak sadece 1 kap su kapılarınıza koymanızı rica ediyorum saygılar
  Sevdim 1 Kişi
 • Bjkkkkkkk
  Benim bir kedim var ve sokaklarda bir sürü kedim var gücüm yettiği kadar da hayvanlara sahip çıkacağım
  Sevdim 1 Kişi
 • NKFVAK
  Benim evde beslediğim çok tatlı güzel kedim var onu çok seviyorum sanki evladım kardeşim gibi evin balkonundada beslediğim 3 tane yavru kedim var sabah ve akşam mamalarını veririm beni beklerler kapı önünde iş yerinde de bir tane kedimiz var onada Allah’a şükür gücümüz yettiği kadar bakıyoruz arkadaşlar hayvanları sevin başını okşayın çok mutlu oluyorlar yapmıyorsanız bile zarar vermeyin onlarda bir canlı onlarda anne onlarda kardeş
  Sevdim 1 Kişi
 • Novolllllll
  Köpekleri bende cok severim ama biraz korkarım açıkcası
  Sevdim 2 Kişi
  • pentin

   ben de korkuyorum aslına bakarsan. öyle kucağıma alıp yuvarlanamam ama dediğin gibi mesele zarar vermemek aslında.

 • Pan_Zehir
  Maalesef çok az değer veriliyor. Hatta bazı insanlar onları canlı olarak bile görmüyor. Farkındalık çalışmalarının sayıları artmalı, herkes kendi çocuğuna bu bilinci kazandırmalı.
  Sevdim 1 Kişi
 • KahveSacliHeRif
  kedi buyuttum dah once... kopekler konusunda sahıplenmeyı cok ıstıyorum ama Şu an yasadıgım ev ve cevre ortamı buna musaıt degıl yaza tasınıyorum o zaman kesın kararım barınaga ugrayacgım burdurda
  Sevdim 1 Kişi
 • _Cambaz_
  Görgüsüz pislikler 🤬 sırf tatilde vakit geçirmek için hayvan edinip sonra bırakmak nedir ne kadar o.. çocuğu bir topluluk onlar öyle.
  zaten tatilcilerin herşeyi yazlık m, k aşkı bile
  Sevdim 1 Kişi
 • biradetmehmet
  köpek deyince bir çok insan hakaret sanıyor ama köpekler bazı insanlardan daha kıymetli
  SevdimKatılmıyorum 2 Kişi
  • pentin

   aynen ya hayvana hayvan demeye korkar olduk halbuki ne kadar güzel bir şey.

 • Fkusna_Huy
  Ben sokaktan bir kedi sahiplendim
  Çok şirin bir şey
  Beni de çok seviyor
  Sevdim 1 Kişi
  • pentin

   yaaa çok keyifli. İyi yapmışsın cidden.

  • Fkusna_Huy

   Harika birşey
   Kendini sevdirmek için ne şaklabanlıklar yapıyor

 • yabuseydegilmi
  Hayvanların birer eşya olmadığını, terk edilmenin her canlıya acı verdiğini anlamayanların gözüne sokmak için çok başarılı bir proje olmuş. #BeniUnuttunuz
  Sevdim 1 Kişi
  • pentin

   Umarım hep birlikte hatırlamayı başarırız. Hiç almamak, bırakmaktan daha iyi bari o evi öğrenmez, o insanı öğrenmez. Çok zor...

 • Ourang_Medan
  Ne zaman pati beslesem evde sıkıntı çıkıyor, hem bir canlıya bakmak çok zor. Üzülüyorum ilgilenemeyince.
  Sevdim 1 Kişi
 • moonandsea
  Kimsesiz hayvanları görünce direk sevgi gösteririm ben imkan varsa o an yemek falanda verşyorum elimizden sadece bu kadar geliyor malesef
  Sevdim 1 Kişi
 • Daha Fazla (43)
YÜKLENİYOR...