İş Bulamayınca Kendini Yollarda Buldu! Gezgin Özlem Keşifte KizlarSoruyor'da!

kesfegel

İşte Özlem Keşifte ve hayatı. Gezmek insanı neredeyse en çok rahatlatan eylemlerden biridir. Bir odada kapalı tutulduğunuzu ve az oksijen aldığınızı hayal edin. Bunları geçtim diyorsanız, kalabalık şehirlerde arabaların egzos dumanlarıyla boğulduğunuzu ve yeşili tozlu olarak gördüğünüzü hayal edin. Bunların sonucunda sürekli stresli ve huzursuz olacağınızın garantisini verebilirim. İşte bu durumdan muzdarip biriyle daha tanıştırayım sizi; belki bu sayede hayatınızda değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Karşınızda Özlem Akçin yani diğer bir deyişle Özlem Keşifte!

Maral şelalesi
Maral şelalesi

KİMSİN SEN?

İzninle hemen başlıyorum gezgin Özlem. Nasılsın? Hayatın nasıl gidiyor?

Çok naziksiniz. Gayet iyiyim diyebilirim. Ayağımın tozuyla 30 gün süren bir doğu karadeniz turundan yeni dönüş yaptım. Pandemi hissedilir derecede ülkenin dört bir yanında yaşanıyor. Bende kişisel önlemlerimi alarak seyahat etmeye devam ediyorum.

Pandemi demişken; seyahatlerinde bu konuya dikkat edebiliyor musun? Ne gibi önlemler alıyorsun?

Öncelikle tabiki bende sürekli maskeyle geziyorum. Maskemi 3-4 saatte bir mutlaka yenisiyle değiştirmeye özen gösteriyorum. Topluluk içerisinde fazla durmamaya ve mecbursam dezenfektan kullanmaya çalışıyorum. Bu gibi dikkatler sayesinde sorun yaşamadım diyebilirim.

Buzul gölleri- Rize
Buzul gölleri- Rize

Peki seni tanıyalım, Özlem KEŞİFTE kimdir? Neler yapar, ne yer, ne içer?

Gerçek adım Özlem Akçin ama sosyal medyada beni herkes Özlem keşifte olarak tanıyor. Gittiğim yerlerde mekan tanıtımları, keşfedilmemiş yerler ve öneriler gibi konuları ele almaya çalışıyorum. İstanbul Beşiktaş'ta ikamet ediyorum.

Yıllardır yaptığım muhasebe mesleği bana dört duvar haricinde hiç bir yenilik katmadı, bu yüzden kendimi keşfetmenin en iyi yolunun başka şehirleri ve ülkeleri keşfetmek olduğunu farkettim. Yola koyuldum. 1 ay süren Ege yolculuğum oldu ve bunu en az bütçeyle ve kamp yaparak tamamladım. Bundan sonra ise 2015 yılında başlayan seyahatlerim sürekli olarak devam etti. Ülkemizin en doğusundan, en batısına kadar keşfedilmemiş bir çok yeri tanımaya ve tanıtmaya çalışıyorum. Ülkemiz dünyanın en güzel yerlerinden birisi bana göre ve bunu insanlara daha çok göstermeliyiz.

Elevit yaylası 💚 Uzun zamandır hayalim olan Doğu Karadeniz gezimde 1 haftayı bitirdim. Motive edici mesajlarınızla ve desteklerinizle hergün daha fazla keşfetme hevesi ile uyanıyorum... Bugün Elevit yaylasını keşifteydim bakalım yarın rota neresi olacak? 😍 #elevityaylası #karadeniz #travelergirl ☀Traveler|YouTuber|Camper (@ozlemkesifte)'in paylaştığı bir gönderi (24 Ağu, 2020, 11:12öö PDT)

BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELİYOR?

En çok sorulan sorulardan ve KizlarSoruyor'un değerli takipçilerinin en çok merak edeceği sorulardan biriyle ben de geldim sana. Bu para nereden geliyor Özlem Keşifte? Geçimini nasıl sağlıyorsun?

Çalışmıyor gibi görünsem de aslında seyahat etmek benim işim. İnanın dışarıdan kolay gibi gözükse de bir influencer olmak için bir çok teknik bilgiye sahip olmanız gerekiyor yani sadece seyahat etmek yeterli değil. Güzel fotoğraf çekmek ya da yazmak iyi bir başarıdır fakat tek başına yeterli değildir. İyi bir PR çalışması ya da SEO çalışması sizi çok daha iyi yerlere getirebilir.

Bu arada az önce KizlarSoruyor'da dolaşırken "İlgi göstermeyen koca nasıl yola getirilir?" yazısına göz attım. Bu tarz konular tabiki çözülmeli ama buradan onlara sorunlarını çözmek istiyorsanız bol seyahat edin demek istiyorum :)

Maddiyatımı ise sosyal medyadan sağlayan biri olarak bu tarz konulara hakim olmaya ve daha çok öğrenmeye çalışıyorum. Bunların da bana getirisi maddi şeyler oluyor. Neredeyse internet üzerinden gelir sağlayabileceğimi düşündüğüm tüm platformlarda var olmaya çalışıyorum. Gerekli sponsorluk destekleriyle de yollarda olmaya devam ediyorum.

Göller bölgesi
Göller bölgesi

Nasıl sponsorluklar bunlar konuyu biraz daha açarmısın?

Şöyle anlatayım. Gittiğim yerlerde ilk önce konaklama araştırması yapıyorum. Aralarından benim konseptime uygun olduğunu düşündüğüm yerlerle iletişime geçiyor ve reklam anlaşması yapmak isteyip istemediklerini soruyorum. Günümüzde sosyal medya çok önemli bir yer aldığı için çoğu firma hoş karşılıyor. Konaklamamı gerçekleştiriyor ve karşılığında firmanın sosyal medya üzerinden PR çalışmasını yapıyorum. Takipçilerime yer hakkında bilgiler veriyorum ve karşılığında maddi getiri sağlıyorum. Böylece win to win olmuş oluyor.

Website, Instagram, Tiktok ve Youtube olmak üzere tüm mecralarda Özlem Keşifte olarak varım ve takipçilerime paylaşımlar yapıyorum. Sponsorluk anlaşmalarının dışında youtube, gelirimi finanse etmek için bana azda olsa finansal özgürlük kazandırıyor. Minimal yaşamayı seven biri olduğum içinde çoğu şey sorun olmuyor. Hiç bir yer bulamazsam en çok sevdiğim şey olan Kamp yapıyorum. Yollarda ise otostop.

Gökçeova göleti - Muğla
Gökçeova göleti - Muğla

ÖZLEM KEŞİFTE ve SOSYAL MEDYA

Sosyal medya hesaplarından en çok hangisi seni yoruyor ve zamanını ayırıyorsun?

Aralarında tartışmasız en zoru youtube. Çekimleri ayrı bir konu, editlemesi apayrı bir konu. Neredeyse haftada en az 1 günümü alıyor. Yollarda olduğunuz zaman konu bulma konusu sorun olmuyor fakat video stoklarınız bittiyse ve eve dönmüşseniz yeni konular şart. Youtube kanalımda genel olarak seyahat videoları ve Tiny house yani küçük ev videoları hazırlıyorum. Arasıra ise kamp ipuçları ve karavan konularına değiniyorum. Genel olarak seyahat temalı konular diyebilirim.

Sonrasında ise ozlemkesifte.com web sitesine yazı yazmak ve ilgilenmek geliyor. Websitesine içerik oluşturmak ise aylık olarak planlıyorum. 1 günümü bu işe verdiğimde 1 ay rahat etmiş oluyorum. Seyahat rehberi oluşturmak gezgin olarak en sevdiğim işlerden biri. Tiktok ise işin en eğlenceli kısımlarından biri diyebilirim. En kolayı ve aslında beni ben şey ise Instagram adresim.

Sosyal medyada Influencer olmanı ailen nasıl karşılıyor?

İlk başlarda her ailede ve kültürümüzden dolayı oku, çalış adam ol mantığında olan bir yapı var. Benim ailemde de durum bu şekilde. E ben o zaman büyük adam olmak istemiyorum. Kendim olmak istiyorum. Kendimi geç keşfettim belki ama beni ben yapan doğa oldu. Büyük paralara ihtiyacım yok, yaşamımı devam ettirsem yeter. Mutlu olmayacağım bir iş yaşantısında 5 bin tl maaş alacağıma doğada olur, seyahat eder 2 3 bin tl kazanır ama mutlu olurum. Bunu aileme aşılıyorum. Eskisi kadar sert değiller ama kültür bazen ne olursa olsun karşımıza çıkıyor.

Arapapıştı kanyonu
Arapapıştı kanyonu

En sevdiğin içerik üreticileri kimler?

Bu soru güzel bir soru. Benim yaşadığım durumda olan bir çok youtuber ve ınstagramer arkadaş bulunuyor. Ben artık Emre Durmuş, Rotasız Seyyah gibi kişileri saymayacağım. Kendileri artık işin başka bir boyutuna geçtiler. Daha lüks seyahatler düzenliyorlar ve bana hitap etmiyor. "Yırtık pantolon", "değişik yollarda" gibi arkadaşlar gerçekten güzel ilerleme kaydediyorlar ve severek takip ediyorum. Aynı şekilde bayanlardan Eda Karacaoğlu nam-ı değer "cantasisirtindabirkiz" işini iyi yapan kişilerden. Tavsiye ederim kendilerini.


GEZGİN YAŞAM

Yollarda güvenlik konusunu nasıl hallediyorsun? Kadın olarak zorlukları neler?

Bence bu işin kadını erkeği yok. Zor durumda kalınacaksa cinsiyetin önemi kalmıyor. Bu güne kadar yollarda başıma kötü bir şey gelmedi. Sadece ne yaptığıma, hangi araçla yol aldığıma, sohbet ettiğim ve tanıştığım insanlara dikkat etmeye çalışıyorum. Misafirperver bir halkımız var ve bu bizim açımızdan sevindirici. Tek zorlandığım nokta hastalık ve kadınsal konular. Bu tarz sorunlar yaşadığımda ise evime dönmeyi ve iyileşene kadar dinlenmeyi tercih ediyorum.

Dalyan Deltası
Dalyan Deltası

Son olarak Özlem Keşifte olarak seyahat etmek ve yollarda olmak isteyenler için bizlere neler tavsiye edersin?

Öncelikle ne istediğinize karar vermeniz gerekiyor. Gerçekten yollarda olmak ve sürekli seyahat etmek için bir takım zorlukları göz önüne almanız gerekiyor. Maddi konuları çözebileceğiniz şekilde hareket etmeniz gerekiyor. Eğer bunların üstesinden gelebilirseniz diğer konularda da kozunuz olmuş oluyor.

Bunları hallettiysek geriye zaten gezme ruhu ve iyi bir plan yapmak kalıyor. Seyahat etmek gerçekten insanın ruhunu değiştiriyor. Yeni ve farklı kültürler tanıyorsunuz. Yeni yemekler deniyorsunuz. Doğanın farklı tonlarıyla karşılaşıyorsunuz ve bu hayata karşı fikirlerinizi değiştiriyor.

Özlem Keşifte bize bu hoş sohbetin ve kibar cevapların için KizlarSoruyor ailesi olarak çok teşekkür ediyoruz. Yolunun açık olmasını diliyorum. Umarım bu yazıyı gören arkadaşlarımız içinde bir ışık olmuş olur. Kendine iyi bak.

Kendisini takip etmek isterseniz,

https://www.instagram.com/ozlemkesifte/

https://www.youtube.com/channel/UC-1cuE0WDs1LFro53j-9lUw

adreslerine bakın derim.

Benimle bu hoş sohbeti yaptığınız için ben çok teşekkür ediyorum. Elimden geldiğince tüm sorulara yanıt veriyorum bu yüzden aklınıza takılan her şeyi bana sorabilirsiniz.

Keyifli günler diliyorum.

#ozlemkesifte

#gezmek

#seyahat

#yolculuk

İş Bulamayınca Kendini Yollarda Buldu! Gezgin Özlem Keşifte KizlarSoruyor'da!
25
43
Görüşünü yaz
25Kız Görüşü
43Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • KürkMantoluHayri
  Ne güzel bir sohbet olmuş böyle. Sitemize hoş gelmiş kendisi. :) Sosyal medya hesaplarını inceledim de ne kadar güzel gezmiş kendisi. İmrenmedim değil açıkçası. Darısı başıma. :D Bu güzel sohbet için teşekkürler. <3
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

2443
 • biradetmehmet
  Guzel yazi tebrikler iyibl gezmeler
  Sevdim 1 Kişi
 • Pullman
  emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • pentin
  Çok keyifli bir yazı olmuş, bir solukta okudum.

  Gezmeyi seven ve dahası paylaşan insanları çok severim. Hayata pozitiflik katarlar, mutluluğu arttırmaya destek olurlar.

  Gayet sempatik biriymiş ilk kez denk geldim Özlem'e. Radarıma alacağım kendisini :)
  Sevdim 1 Kişi
 • Funda_a
  Öncelikle eline sağlım. Zevkle okudum. Benim dışımda söyleşi yapan bir üyeyle karşılaşmak çok mutlu ediyor.. Devamını diliyorum.. :) Özlem hanıma da sevgiler.. Yeni yerler gezsin. Bizde takip edelim. Görmüş kadar olalım. :) (Malum pandemi. Her yere hepimizin gitmesi zor.)
 • spacescom
  hayat size güzel, pandemiden ötürü milyonlarca kişi işsiz ve evlerine para götüremiyor. Ne güzel siz bunların arasından kurtulmuşsunuz
  Sevdim 1 Kişi
 • KızılTurp
  Özlem’i çok uzun zamandır takip ediyorum ama sunum aşamasında kendini geliştirmeli sürekli ya aynı şeyi söylüyor ya da konuyu uzatıp girişi çok uzun tutuyor onun dışında severiz kendisini
  Sevdim 1 Kişi
 • Jidotojimoshi
  Bu tarz hayatlar yaşamanın bir bedeli var ve o beli ödeyebilecek maddi kaynağı olmayan yüzlerce binlerce genç mevcut ülkemde. Ferrarisini Satan bilge mantığı ile PR çalışması yapamayan gençlerimiz İzmitten öteye bırakın Gezgin olmayı otobüsle geçemiyor. Kaldı ki kadın olmanın başlı başına bir problem olduğu ülkemde, Kadın gezginlerin belirli bir maddi kaynağı olmadan bu tarz eylemlere kalkışması neredeyse Çernobile koruyucu giysi olmadan girmek ile eş değer. O yüzden "iş bulamayınca falan çıktı kendini dağlara vurdu" PR ı bende işe yaramaz, "yaşadığı hayattan bunaldı maddi imkanları elverişliydi birkaç ay belki bir iki sene özgür bağımsız kendi başına kalmayı tercih ederek gezgin oldu" derseniz bunu kabul ederim...
  Sevdim 3 Kişi
 • HürreemSultaaN
  Ne güzel geziyor hep. Karadeniz turuda yapmış. Hayat Özlem Hanım'a güzel. Çok gıpta ettim 🌺
  Sevdim 1 Kişi
 • Siyaah_Beyaaz
  Ne güzel imrendim kendisine. İyi gezmeler diliyorum
  Sevdim 1 Kişi
 • MrMyopıc
  Benim de çok istediğim doğu Karadeniz turunu yapmış ne güzel
  Sevdim 1 Kişi
 • Deliyimbendeliyim
  insta da ne para alıyordur bu aylık en az 30-40 bin kazanıyordur işe girseydi asgari maaş alacaktı
  Sevdim 2 Kişi
  • mulayimcucuk

   Max 5 10 arasi hatta cadir koymhs ama resim icin koymustur hemen otele gidip kalmistir sosyal medya yalan hersey

 • Fkusna_Huy
  Bu bir başarıdır. Ayakta alkışlıyorum ve tebrik ediyorum
  Sevdim 1 Kişi
 • fangoria
  bu zor dönemlerde aslında güzel bir gezi (seyahat) hepimize iyi gelirdi
  Sevdim 1 Kişi
 • Ozan_Saral
  çıkıp sokağa gezesim geldi
  Sevdim 8 Kişi
 • mahmut80
  Bu işi çözemedim ben işsiz kalsam herhalde perişan olurum, gezmekte bir maliyet
 • Baalll35
  Gezmek güzelde nasıl finanse edicez. Biz erkeğiz bide kim sponsor olacak. 😂😂
 • serdaryildirim4486
  Ne Güzel Keşke Bizim de böyle imkanımız olsa Özgür Olmak buna denir :)
 • Secret1313
  Cok iyi ya hayalim bu umarim ben de bir gun gerceklestirebilirim.. :'(
 • dertlikiz18
  Guzel paylaşım teşekkürler
  Sevdim 2 Kişi
 • tutkununellitonu
  Benide yanına alsana 😄
  Sevdim 2 Kişi
 • Daha Fazla (47)
YÜKLENİYOR...