Dağcılık Sadece Bir Macera Değildir

Tehlikeli ve faydasız bir iş, benden uzak olsunDAĞCILIK SADECE BİR MACERA DEĞİLDİR

Şehir yaşamında dağcılıktan daha fazla tehlike vardır; çünkü etrafımızda kontrolümüz dışında gelişen anlık olaylar ve bunu yaratan güvenlik algısı zayıf, sayısız amatör vardır. Her an kafamıza 5. kattan bir boru anahtarı düşebilir ya da kaldırıma çıkmış bir araç görebiliriz. Dağcılıkta ise tehlikenin çoğunluğu, dağcının karar mekanizmasının kontrolü altındadır. Bu karar mekanizması sıradan bir kazanım değildir.

Karar mekanizması “planlama ve strateji” becerisiyle doğru ilişkili olduğu sürece sağlıklı işler. Bu beceri kişinin yaşamı üzerinden şekillendiği için dağcı, bu konuda zaman geçtikçe profesyonelliğe doğru evrilir. Bu, vahşi doğadaki hayvanların mükemmel yaşam becerisine evrilmesinin altında yatan beceri ile aynıdır.

Dağcının bu becerisi, kendini günlük yaşamda da gösterir. Şehirdeki güvenlik algısı, iş yaşamındaki performansı, olayları değerlendirme anlayışı istemsizce şekil alır. Günlük yaşamında iğneden ipliğe her konuda profesyonellik arar. Onun hayatında amatörlüğün yeri yoktur.

Tehlikeli olan dağcılık mı?

Amatörlük ve profesyonellik sadece teknikle ilgili bir konu değildir. Yüksek tekniğe sahip ama amatör ruhlu olan dağcılar, tehlikeyi, kendileri çağırır. Dağcıların kaza raporlarının büyük bölümünde aşırı özgüvenden kaynaklı tedbirsizlik yer alır. Bu durum, şehir yaşamından getirilen anlayıştan kaynaklanır. Ego, hırs ve maceracılık…

“Dağdaki ruhunu şehre taşıyan dağcı, şehirdeki ruhunu dağa taşıyan dağcı… Dağ, her zamanki gibi yerinde öylece durur.”


0|1
22

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 1

  • emeğine sağlık panpa

    0|0
    0|0
Yükleniyor...