11 gü

Rutin Hayatından Sıkıldın Mı? Enduro Dağ Bisikleti Tam Sana Göre!

Epoch

Bisiklet ne için kullanılır? Kimisi ulaşım amaçlı kullanır kiminin spor. Peki aslında dağ bisiklet nedir? Enduro nedir?

Enduro Dağ bisikleti %100 özgürlüktür

Rutin Hayatından Sıkıldın Mı? Enduro Dağ Bisikleti Tam Sana Göre!

Uygun lastik ve giyimle yılın her mevsimi her yere gidebilmeniz demektir. Bunu uygun bir araçla yapmanız çok pahalıya patlayabilir. Dağ bisikleti; yaptığı ve sunduğu imkanlara göre asla pahalı değildir. Ayrıca bunu yaparken size terapi sunar.

Enduro = Endurance'dan gelir. Yani dayanıklılıktır. Çok dik tırmanmayabilirsiniz ama çok dik yerlerden inecek ve adrenalin seviyenizin nirvanasına çıkacaksınız. İnerken hiç bir dert düşünmeyeceğiniz içinde adeta terapi olacak. İnerken aklınıza ne borcunuz, ne sevgiliniz ne de acınız aklınıza gelecek.

Nasıl başlanır? Ne kadar tehlikelidir?

İlk bisikletinizi aldığınızda mutluluğunuz aynı böyle olacaktır. Hep devam edecektir...
İlk bisikletinizi aldığınızda mutluluğunuz aynı böyle olacaktır. Hep devam edecektir...

Nasıl başlanır?

Dağ bisikletine başlamak istiyorsunuz ama bu bisikleti evden işe işten eve kullanmaktan ziyade "ben dağ bayır gezeceğim boş zamanlarımı şehrin betonlarında artık heba etmeyeceğim" dediğinizi varsayarak yazıyorum.

Çok borca girmeden alabildiğiniz en iyi bisikletle başlayın.

Bu bisikletler parasına göre farklı donanımlar sunar. Daha iyi bir vites sizi çok daha az yorar, daha iyi fren daha iyi kontrol sunar, daha iyi bir kadro mükemmel bir sürüş hissiyatı ve dayanıklılığı da kadronun geometrisi sağlar. En kötü ihtimal zarar etmeden satabilirsiniz.

Ne kadar tehlikeli?

Kaza yapacaksınız. Zevk almaya bakın.
Kaza yapacaksınız. Zevk almaya bakın.

Sürmeye gitmeden önce kesinlikle nasıl bir yer olduğunu araştırır öğreniriz ve yeteneklerimizin üstündeyse bazı yolları izleriz.

Önce güvenlik: Yaptığınız şey toprakta bisiklet sürmek ve lastiği kaydıran pek çok etken olabilir. Kökler, yerdeki dal, zeminden dolayı da düşebilirsiniz. Öncelikle nerede süreceğinizi karar verin eğer bilmediğiniz ve tehlikeli olabilecek şeyler fazlaysa muhakkak full-face (motosiklet kaskı gibi ama motosiklet kaskından hafif tam baş korumalı kask) eldiven dizlik ve gövde koruması şart. Bildiğiniz yerse ve çok fazla risk yoksa gövde koruması da takmayabilirsiniz.

Deneyimimize göre yola çıkarız

Dağ bisikletinde hatalar kişiseldir o yüzden önlem alınırsa gayet güvenlidir. Düşmeniz önemli değildir, düşebilme ihtimaliniz vardır önlem almak zorundasınız. Düştüğünüzde bir yeriniz kırılırsa hiç ağlamayın.

Türkiye'de bu sporu yapan herkes birbirini tanır. Gerçekten öyle. Gruplarımızda yeri sorarız varsa videolar izleriz ve kendi kendimize o zaman işte karar veririz. Nasıl bir yer ? Taşlık mı, orman içi mi tırmanışı nasıl inişi nasıl bunlar hep sürücünün değerlendirmesi gereken konular.

E yorucu değil mi?

Alışana kadar yorucu.
Alışana kadar yorucu.

Alışana kadar yorucu. İnmek için tırmanmak zorundasınız. İlk zamanlarda beliniz karnınız bacaklarınız aklınıza gelecek her yeriniz ağrıyacak bunlara rağmen tırmanacak ve ineceksiniz. Alıştığınız zaman emin olun hiç sorun olmuyor. Bisikletle inmek tam bir terapidir. Güzel bir iniş varsa buna değer...

Bisikletle inmek

Bin çeşit eziyetle tırmandınız, e haydi inişe geçiyoruz.
Bin çeşit eziyetle tırmandınız, e haydi inişe geçiyoruz.

Enduro Dağ Bisikleti teknik ve sert inişler içerebilir. Biliyor musunuz tırmanırken yorulacaksınız demiştik, inerken de yorulacaksınız :D Sürekli bisikletiniz engellere maruz kalacak, dizleriniz ve kollarınızla bunların üstesinden gelirken beyninizin tamamını kullanıp acaba nereden geçsem diye sürekli bir yol arayışında olacaksınız.

Bütün bedeniniz ve zihniniz bisikletin üstünde kalmaya çalışacaksınız.

Topluluk nasıl bulacağım? Türkiye'de bu spor dalı nasıl yapılır?

Sadece bu kadar değiliz...
Sadece bu kadar değiliz...

Türkiye'de herkes birbirini tanır demiştik. Buluşuluyor zaman zaman bazı yerlerde ya da yarışlarda güzel zaman geçiriliyor. Siz sürmeye gelirsiniz, biz de geliriz. Muhakkak her şehirde bisikletçi bulunuyor zaten. Bulursunuz ve sürersiniz. Bu sporu yapan 100 150 kadar kişiyiz.

Bisikletçi kadın fotoğrafı koydum enduro dağ bisikleti kategorisinde 4 veya 5 kadın var. İsteriz ki kadınlarımız da böyle sporlar yapsın. Ortam kafe ortamlarından çok daha güvenli, daha eğlenceli.

Ayrıca 4-5 kişi içinden birinci olmak kolay, bakarsınız en iyi kadın sürücü olup sponsorlar alıp hayatınıza çok daha farklı bir şekilde de devam edersiniz... Kim bilir ?

Rutin Hayatından Sıkıldın Mı? Enduro Dağ Bisikleti Tam Sana Göre!

Bugünlük Bencemizin sonuna geldik. Sağlıklı günler :)

Rutin Hayatından Sıkıldın Mı? Enduro Dağ Bisikleti Tam Sana Göre!
19 Cevap