Yeni yıla formda girmenin sırlarını biliyor muyuz?

Birinci basamak hedef belirle!
Montaigne'nin şöyle bir sözü var: ''Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgâr yardım etmez.'' Önümüze gerçekçi bir hedef koymalı tüm yıl boyunca aldığımız kiloları on günde almadığımız gibi on günde de veremeyeceğinizin farkında olmalıyız. Hedefimizi belirlediysek sırtımıza rüzgarımızı alalım yelkenler fora!

Hızlıca ödemden kurtulalım!

Günün ilk öğününden son öğününe kadar basit karbonhidratlara yer vermeyelim çünkü hep söylediğim gibi basit karbonhidratlar 3 katı kadar vücudumuzda su tutar. Çay, kahve, soda, ayran ve asitli içecekleri içmeyip sadece su ve bitki çaylarına yönelelim. Yeşil çay ve beyaz çayın antioksidan özelliklerinin yanı sıra vücudumuzun sıvı dengesini yeniden kurarak ödem atımına yardımcı olduğunu düşünürsek gün içerisinde 2-3 fincan tüketimi kulağa hoş geliyor. Tuz tüketimini sınırlandıralım. Günlük su ihtiyacımıza göre (kadınlarda yaklaşık 2 litre, erkeklerde yaklaşık 3 litre) sıvı ihtiyacımızı karşılayalım. Gerekli önlemlerimizi de aldıysak neler yiyebileceğimize kahvaltımızla başlayalım. Kahvaltımıza ihtiyacımıza göre haşlanmış yumurta, zeytin, peynir, mevsim yeşilliklerinin yanı sıra 1 dilim ananası da ekleyelim. Unutmayalım ananas ödem için etkili bir silah...

Şimdi metabolizmamızı hızlandıralım!

Metabolizmamızı ve beslenmemizi birbirinden bağımsız düşünmememiz gerekiyor. Metabolizma hızı yetersiz beslenme durumunda düşer bu sebeple yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Mutlaka en erken vakitte öğünler atlatılmadan tüketilmelidir. Öğle yemeğimizde 150 ile 250 g arasında tüketeceğiniz bir balığı roka salatası eşliğinde tercih edebilirsiniz. Roka salatamızı hazırlarken içerisine bolca limon sıkmak metabolizmamız için oldukça faydalı olacaktır çünkü limon Krebs döngüsünün hızını dolayısıyla metabolizma hızını artırır. Öğle yemeğinden sonra 45 dakika tempolu bir yürüyüşte yaparsak yeni yıla formda girmek için çift dikiş ilerleriz.

2023 yılına girmeden formunuzu toparlamak için yapacağınız etkili bir diyet sonucu fazla kilolarınızdan kurtulmak isterseniz önerilerime kulak verebilirsiniz. Yeni yılda kalıcı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız öncelikle sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmeniz gerektiğini unutmayın. Geleceğinizi oluşturacak her yeni bir yıl önceki yıldan daha güzel, tüm dileklerinizin gerçekleştiği ve sizi hep mutlu edecek şekilde olsun!
Sağlıklı yıllar dilerim...

Yeni yıla formda girmenin sırlarını biliyor muyuz?