MHRS sistemi muayene süresini 5 dakika ile sınırlandırdı. Ne düşünüyorsunuz?

aimPediatrician
Merhaba!
Mhrs randevuları 5 dk’ya düşmüş. Evet sadece beş dakikada doktor hastayı görecek, ayrıntılı anamnez alacak, fizik muayene yapacak ve tedavisini düzenleyecek. Evet sadece beş dakikada yanlış duymadınız. 😂
Dahiliye asistanıyken polikliniğe 21 yaşında bir erkek hasta geldi, göğüs ağrısı şikayetiyle. Tariflemesini istediğim zaman elini, halk arasında iman tahtası denen kemiğe bastırarak, işte burası acıyor dedi. Kalp ile ilgili patolojiler için uyumlu bir durum değildi. Muayene ederken iman tahtası üzerine bastırdığım her noktada hassasiyet gösterdi hasta. Bunun üzerine bu durumun romatolojik hastalıklardan özellikle ankilozan spondilitte görülen entezit denen klinik tabloyla ilişkili olduğunu düşünerek hikayeyi derinleştirme kararı aldım.
Sabah uyandığında kalça kısmında yarım saati aşan tutulma oluyor ve hareket ettikçe rahatlıyor mu dedim, evet dedi. Tabanlarının üstüne basmakta ilk etapta zorlanıyor musun, evet. Gece uykudan kalça ağrısıyla uyanıyor musun, evet...
Bunun üzerine kalça eklem kısıtlılığını en iyi gösterecek fizik muayene testlerinden biri olan schoeber testini yaparak ciddi bir kısıtlılığı olduğunu saptadım ve hastadan kalça röntgeni istedim. Yanında ablası vardı, çıkıştı bana, biz göğüs ağrısı için geldik, kalça diyosunuz dedi.
Velhasıl şüphelendiğim durumu anlattım ve hastanın kalça grafisinde sakroiliak eklemlerde ciddi skleroz bulunduğu ortaya çıktı, hasta ankilozan spondilit tanısı aldı, tedavi başladık, rahatladı.
Şimdi gelelim sözün özüne; Hocalarımız bizi eğitirken, her daim, anamnezin önemine vurgu yaptılar. İyi bir anamnez ile, herhangi bir test istemeden bile hastalıkların en az yarısına tanı koyulabileceğini öğrettiler. Gelin görün ki, iyi bir hikaye için gereken en önemli şey zaman. Muayene aralıklarını 5 dk'ye çekerseniz ben hastanın suratına dahi bakamam, ancak tetkik isterim, ki muhtemelen hatalı olur, hasta belki 5 kez gidip gelmek zorunda kalır ve bu 5 kez geldiği zamanki 5 dk'lerin toplam faydası da inanın 25 dk etmez. Hasta mutsuz, hekim mutsuz. Hekimler olarak biz sizin emrinizde falan değiliz, sıhhatinizin derdindeyiz. Bizi sizin emrinizde göstermeye çalışanlar da sizin sıhhatinizi düşünmedikleri için size 5dk'lık bir görüşmeyi reva görüyor.
Biz, insan hayatının değerine inanan hekimler bunu reddediyoruz, siz de edin!
Güncellemeler:
1 ay
Yeni rehbere göre en az 2 doz Kovid-19 aşısı yaptırmış veya son 6 ay içerisinde Kovid-19 geçirmiş kişilerin HES kodu, pozitif biriyle temas ettiğinde riskli görünmeyecek...
23
12
Görüşünü yaz