Tertemiz Çamaşırların Sırrı Çözüldü! Öğrenmek İçin Bize Katıl!
Kapat

Antidepresan İlaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Hüzün_Kovan_Kuşu

Depresyona giren insanlar için önerilen ve çeşitli hormonları düzeltmesiyle hekimler tarafından tavsiye edilen antidepresan ilaçlar, Türkiye'de her 7 insandan 1'i tarafından kullanılıyor. İlaçların bu etkileri sebebiyle hekim kontrolü dışında ilaç kullananlar ve kullananların yanlış tavsiyeleri, başkalarının antidepresan ilaçlara olan bakış açılarını değiştiriyor.

Antidepresan ilaçlar kişiye mutluluk katar.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Antidepresan ilaçlarla ilgili bilinen en büyük yanlışlardan biri de bu olsa gerek. Bu yüzden depresyonda olmayan, sadece ufak bir üzüntü için hekim tavsiyesi dışında kullanan insanlar, antidepresan ilaç kullanarak her gününün mutlu ve neşeli geçeceğini zanneder. Oysa antidepresan ilaçlar, noradrenalin, dopamin ve seratonin gibi hormonların düzene girmesini sağlar. Kişiyi eski hâline çevirir, ekstra bir mutluluk katmaz.

Antidepresan ilaçlar bağımlılık yapar.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Bilinenin aksine antidepresan ilaçlar bağımlılık yapmaz. Hastalar, ilaç tedavisi bittiği zaman ilacın yokluğunu hissetmez ve tekrar kullanmak için arayış içerisine girmezler.

Antidepresan ilaçlar etkisini kısa sürede gösterir.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Antidepresan ilaçlar, etkisini ortalama 4-6 hafta arasında gösterir. Yani ilaç kullanmaya başladıktan hemen sonra etkisini göstermez. Bu sebeple tedavi olan bazı bireyler, ilacın etki etmediğini düşünerek ilacı kullanmayı bırakır ya da doktoruna gidip kendisine başka ilaç vermesi gerektiğini söyler.

Antidepresan ilaçlar, şahısların kişilik özelliklerinin değişmesine neden olur.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Antidepresan ilaç kullanan kimselerde kişilikte değişim yaşandığı söylense de bu doğru değildir. Depresyona giren insanların kişiliklerinde zaten değişimler olur. Antidepresan ilaçlar, hormonları eski hâline çevirip depresyon altında hapsolmuş kişilik özelliklerini tekrar açığa çıkarır. Yani bireylerin kişiliğini kaybetmesi ya da değiştirmesi yönünde bir etkisi yoktur.

Doktor tavsiyesi dışında kullanılmaya elverişli ilaçlardır.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Öncelikle hiçbir ilacın doktor tavsiyesi ve kontrolü dışında kullanılması tavsiye edilmez. Bunda antidepresan ilaçlar da dahil. Antidepresan ilaç kullanan kimseler, ilacın faydalarını gördükleri zaman yakınlarına söylüyor ve yakınları da kendilerini mutsuz hissettiği zamanlarda doktor tavsiyesi ve kontrolü dışında ilacı kullanmaya başlıyor. Ki bu özellikle antidepresan ilaçlarda oldukça yaygın. Fakat her antidepresan ilacın gösterdiği etki ve oluşturduğu yan etki aynı değildir. Antidepresan ilaçlar, klasik antidepresan ve yeni kuşak antidepresan olmak üzere ikiye ayrılır. Yeni kuşak antidepresan ilaçların yan etkileri, klasik antidepresan ilaçların yan etkilerine nazaran daha hafiftir. Antidepresan kullanan hastaların kalp hastalığının olup olmadığı kontrol edilir ve ortalama 1-1,5 yıl arayla kullanılmak üzere hastalara reçete olarak yazılır.

Antidepresan İlaçlar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar
58
81
Görüşünü yaz

En İyi Erkek Görüşü

 • Şekergibiçocuk
  Eline saglik knk dikkat daginikligim var bir ise uzun sure odaklanamiyorum sıkılıyorum bu egitim hayatima engel oluyor sence psikiyatriste gitmelimiyim bana da antidepresan yazip gecmesin simdi 😂
  Görüş hala geçerli mi?
  • Dikkat bozukluğu için antidepresan yazılmaz knk :D
   Ama sıkıntı için yazabilri.

  • Bende oyle tahmin ediyorum ama cesitli rivayetlere gore psikiyatristler daha leb demeden antidepresan yazabiliyormus sgdf 😂

  • Doctorinarius

   Dikkat bozukluğu için concerta ritalin ve strattera yazılır buda bilinen bir yanlış

En İyi Kız Görüşü

 • Gizli Üye
  Emegine saglik
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

5780
 • ohmygodd00
  Ben bu yazını kınıyorum neden dersen doktorların tavsiye etmediği bir ilaç kullanılmamalı bilinçsiz ilaç kullanımı öldürebilir
  Ve halam kullanıyo bağımlılık yapıyo bu ilaç mutluluk bir ilaçta, sigarada, alkolde, ... aranmamalı
  • Dikkatli okuyun lutfen iyi geceler...

  • @Şekergibiçocuk Sadece başlıkları okuduğu ne de belli :D

  • Reveal

   Sadece başlığı okuduysa onuda yanlış anlamış 😀

 • Antidepresanlara karsiyim... bir insan mutsuzsa mutsuzlugunu dibine kadar yasamalidir cok sey katar bu... mesela mutlulugun degerini daha iyi anlarsin... eger bir kisi mutsuzsa cevresindeki insanlar yuzundendir... hangi ilac bunu degistirebilir ki...
  • Ta-ka-ma-su

   Kullanan biri olarak ben de karşıyım ama gel doktoruma anlat

  • @Ta-ka-ma-su doktorlara saygim sonsuz ama tarihte bir cok ilac sonradan zararli oldugu soylenmis...

  • Ta-ka-ma-su

   anladım haklısın

  • Hepsini Göster
 • kripton94
  Ellerinize sağlık.
  İlaçlarda insanı bağımlı yapan kimyasal katkılar değil o insanın kendi rahatsızlığına verdiği tepkidir. Örnek sosyal fobili bir hasta ilaç ile rahatsızlığı geriye giden bir hasta ilacı bıraktığında tekrar başlangıç seviyesine gelmekten korkar.
  Korku da bağımlılığı tetikler
 • Üçnokta-SoğukNevale
  İlaca karşıyım. Ve düzenli ilaç hiç kullanmadım. Antidepresan kullansa idim sanırım her 3 günde bir kriz geçirirdim düzensiz kullandığımdan. Antideprasanı halkımız artık leblebi niyetine almaya başladı... Okulla da kriz anında neler yapılmalı ve çevresindeki insanların nasıl davranması gerektiği öğretilmeli.
 • Erotaa5
  Psikolojik olarak bağımlılık yapabilir. Kişi ben bu ilaçsız iyi hissetmiyorum, iyi olamıyorum diyerek sürekli kullanıma ihtiyaç duyabilir. Tabii bu diğer ilaçlar için de geçerli. İlaç kullanımını aza indirmek en doğrusu. Çok gerekmedikçe kullanmamak gerek. Ellerine sağlık.
 • Yenibirask
  Bir süre kullandım. Dikkat dağınıklığı yapıyor. Bence öğrenciler kullanmasın çok gerekmedikçe. Derslere falan odaklanmakta zorlanabilirsiniz. Özellikle ilk ay
  • Doctorinarius

   Dikkat dağınıklığı yapmaz. Dikkat bozukluğu için ilaçlar mevcut. Ama duyguların körelir hiç bir şeyden zevk alamazsın korkusuz olursun her şeyi sen yaparsın olur

 • Night_and-Me
  Panik atak nedeniyle kulandim. Uzuncaaaa bir sure. 4 sene kadar. Duygu tamamen yok oldu. Aglayamiyor sinirlenemiyordum. Ilac kullanirken iyiydim. Dr ilaclari birak diyince azalttiktan sonra icime bir korku geldi bu ilaca bagimlilik degildi. Ama ya tekrar ayni olursam korkusuydu. Aslinda buda panikatak dusuncesiydi. Biraktiktan 6 ay sonra tekrar ufak bir sikinti aninda yine ayni ataklar geldi yine ilaca basladim. Ama insallah artik olmaz.
  • Doctorinarius

   İlaçlar ataklarını tetikliyor şöyle ki vücuda artık yetmiyor o mg vücüd daha da istiyor ondan korku oluşuyor ben çok zor bıraktım milletin kullandığı ilaç mı sanki

  • Night_and-Me

   @Doctorinarius haklısın

  • Doctorinarius

   Ne ilacı kullanıyorsun kardeşim

  • Hepsini Göster
 • Felek-i_Eflak
  Ilac sektorunde uzun yillar calismis biri olarak bir kismina katiliyorum ki katildiklarim tum ilaclar icin gecerli. Bir kismina da katilmiyorum cunku uzmanlik disi bir yer referans alinarak yazilmis.

  Herhangi bir bence ya da makaleye duzeltme, ekleme, cikarma yapmak benim isim degil. Lakin saglik ve ilaclar hakkinda yaziyorsak hele ki etkileri psikolojik olan aclar hakkinda yaziyorsak cok daha dikkatli olmali iyi bilmiyorsak konuyu yazmamaliyiz.
 • Peutz_jeghers
  Dünya yı umursamamana yol açar. O yüzden bence mutluluk katar :D
  4-6 hafta sonra etkisini göstermesi de çok doğru. BDNF diye bir faktör var bunun etki gösterebilmesi için en az 21 gün gerekli :)
  Tebrikler :)
 • MorumsuMor
  Benim bir arkadaşım ilaçlarını aldığı zaman çok konuşurdu. Normalde hiç anlatmayacağı şeyleri anlatırdı. Sarhoş gibiydi, yavaş hareket ediyordu. İlaçlarını bırakmak istemiyordu. 10 senedir kullanıyor bırakmadı yani ilginç gerçekten.
 • _Wonderfull_
  Emeğine sağlık. Sıkılmadan sonuna kadar okudum, bitmesin istedim hatta ☺
  Bende antidepresan ilaç kullanıyorum. Gerçekten çok rahatlatıyor. Bence çok başarılı
  Tebrik ederim.. :)
 • Mert34034
  Daha çok antipsikotik kullanırım ama aralıklı olarak antidepresanda kullanıyorum. Bence psikolojik ilaçlar kadar saçma birşey yok. "EN İYİ İLAÇ SEVGİ VE ANLAYIŞTIR" Bana birisi gerçekten içten sarıldığın da, kendimi çok iyi bir şema terapiden çıkmış gibi hissediyorum. Yıllarca borderline tedavisi gördüm ve hala görüyorum, bana saçma ilaçlar vermeyin artık sarılın. Daha çok sarılın ve anlayış gösterin.
 • buyurgardas
  Evet etrafta kullanan kimi görsem onlar da aynı bu şekilde övüyorlar. Sanarsın ki bu ilaçlar kanseri bile bir günde bitiriyor.
 • Senandreas
  birçok antidepresan kullandım, çok defa psikiyatıra gittim. sonuç: boşuna param gitti.
 • BlindSniper
  Bir dönem bende kullandım ve dediğin gibi bıraktıktan sonra yokluğunu hissetmedim.
 • experienced16
  .

  Çok derli toplu ve güz<el olmuş.

  Emeğine ağlık.

  Teşekkür ederim.

  .
 • Blackgirll_1453
  Emeğinize sağlık, bende hemen hemen aynı şeyleri düşünüyordum :)
 • bilginüye
  Doktorum tam tersini söylemişti bana bu ilaçlarla ilgili hatta ilk başlarken bütün sisteminizi alt üst ediyor ve her ilaçta olduğu gibi karaciğer tahribatına neden oluyor o yüzden dikkatli ve doktor gözetiminde kullanılmalı.
  Bu ve diğer antibiyotik ilaçları en fazla tüketen ülkelerden biriyiz sonra genç yaşta bıçak altına yatan birçok hasta diğer ülkelerdeki halk doğal olmayan hiçbir şeye el sürmüyor kullanırken bile bin kere nedir ne değildir araştırıyor bizde o yok ne bulursak ağrı kesici niyetine yutuyoruz. Bilinçli olmak gerekir sonuçta hepsi kimyasal bunların ellerine sağlık.
 • TehlikeliEsmer
  Antidepresan bağımlılık yapar. Zaten birden bırakamaz kimse
  • Doctorinarius

   Ben bir anda risperdal lanetini bıraktım. İrade meselesi

 • oksuzyay
  Annemde 10 yıldır kullanıyor bir gün içmeyi unutsa onu tanıyamıyorum, çok farklı bir kişiliğe bürünmüş görüyorum adeta ve beni korkutuyor.
 • emmah
  Antideprasanlar sanal mutluluk sağlayıcılardır. Kesinlikle ve kesinlikle uzak durun. Doğal yollarla kafa dağıtmaya bakın.
 • Ligerlion
  ağrı kesici dahi içmedim Allah nasip etmesin ilaç kullanmayı
 • MehmetOzyalcin
  antidepresan kullananların değişik havada olmaları?
 • SniperAssistGirl
  Bağımlılık değil ama içmeyi bıraktığınız vakit baş ağrıları dönmeleri falan insanı bezdiriyor.
 • poyraz3003
  asla düşünmedim hatta bir ara doktor yadı ama ne aldım nede kullandım
 • Hewho
  Uyku ilacı diye bilinen ilaclarda bu grupdadir.
  Malumunuz uyku ilacı diye bir ilaç yoktur. bayiltan ilaç diye de bir şey yoktur. (BKZ NURİ ALÇO)
 • novorin
  Kullanmadım ama o kadar güzel anlatmışsın ki kullanmayı düşünür olmaya başladım 😄
 • İsimsiz_isimsiz123
  Antidepresan kullanımı benim okul başarımın yok olmasına sebep oldu. Etkisi zor geçen ilaçlardır.
 • Эрай_Демир
  diğerlerini biliyordum ama bağımlılık konusunu farklı biliyormuşum.
 • MskRun
  antidepresanlar antidepresif yan etkiler yapabilir!
 • The_Ark
  Zayıflamak için kullandım ve zayıfladım 40 kilo verdim
 • _-Öcüü-_
  ilaç kullanmaya karşıyım uzak durmak lazım ilaçlar bir yeri yaparken diğer yeride yıkıyor
 • Madamros
  Bu ilaçları şeker niyetine satmalarina karsiyim güzel bilgiler
 • lovelygirl3
  En iyisi ilaç kullanmamak normallestirin hayatınızı herseyi abartmayin biti köpek ettiniz
 • Ahir-Zaman
  Bir ara kullandım sonra bıraktım kötü ilaçlar bunlar
 • _MELATONİN_
  kesinlikle gerekli olmadığı sürece kulanmamalıyız
 • Yengenizgeldikızlar
  Ben risperdal icmiştim o antidepresana giriyomu?
  • Doctorinarius

   O antipsikotik o şizofren ilacı kullanmayın o ilacı

 • Demirperde
  Kullanmaya gerek yok fuzuli
 • RobertDeNiro1991
  Emeğine Sağlık.
 • rüzgar_sız
  İlac kullaayi sevmiyorum
 • EnesAcar__-
  Ellerine sağlık..
 • Dengesizgirll
  Çok haklısın emeğine sağlık
 • taner22
  ben kullanmıyorum
 • erosunkizi33
  guzel bence
 • DonukPrenses
  Su siralar cok cok kullanmak istediğim ilac turu.
  • Doctorinarius

   Al bir yeşil reçete bağomlısı ol. Kullanma derim bence

 • SaudadeAlma
  Eline sağlık
 • SolBakış
  Bilgilendirici bir paylaşım, teşekkürler. :)
 • Duygusalgenc22
  Ne olursa olsun kullanmam ya
 • Chuiris
  Çok güzel paylaşım olmuş eline sağlık :)
 • KötülüğüNYükselişi
  İlaç sektöründe çok firildaklar dönüyor
 • GençBerk
  ilaç kullanmayı sevmiyorum aşırı zora kalmadıkça
 • sevdalısınındelisin
  Ilaç kullanımona karşıyım
 • Thelifedark
  Hemen yarın başlıyalım modundayız :D
 • umutsuzuykucu
  Emeğine sağlık
  Allah gerek etmesin diyelim. :)
 • Prettyghost
  Hic ihtiyac duymadim
 • sonikaz
  Güzel paylaşım emeğine sağlık
 • NerdeAşk
  pertletiyor
 • Pandora20
  Sonunda doğruları söyleyen biri 😊
 • fangoria
  Tesekkurler
 • Beyzaa2001
  cok güzel bilgiiler sağolun
 • Daha Fazla (77)
YÜKLENİYOR...