Mutluluk Hormonu Serotonini Artırmanın Doğal Yolları

LieDünyam

Yaşadığımız son zamanlarda belki de ihtiyacımız olduğunu düşünerek yazdım bu Bence'yi. Umarım işinize yarayacaktır. İlk önce size serotonin ne olduğunu anlatmakla başlayacağım.

Serotonin ruh halinizi düzenlemeye yardımcı olan ve kendinizi kötü ya da depresif hissetmekten koruyan önemli hormonlardan bir tanesidir. Serotonin seviyesini kimyasal yollarla artırabileceğimiz gibi birçok doğal yolla da artırabiliriz. Tekrar mutlu ve enerji dolu hissetmek için Bence'me göz atabilirsiniz.

1. Serotonin İçeren Besinler Tüketin!

Mutluluk Hormonu Serotonini Artırmanın Doğal Yolları

İşe basit karbonhidratları bırakarak ve hayatınıza karmaşık karbonhidratları katarak başlayın. Neden mi? Çünkü kompleks karbonhidratlar vücut tarafından basit karbonhidratlardan tamamen farklı şekilde emilir. Beyaz pirinç ve beyaz ekmek gibi basit karbonhidratlar kan şekeri seviyelerinin çok hızlı yükselmesine neden olarak, insülin seviyelerinin yükselmesine neden olur ve insülin de bir süre sonra düşer. Karmaşık karbonhidratlar vücut tarafından çok daha yavaş emilir, böylece basit karbonhidratların neden olduğu keskin iniş ve çıkışlardan kurtarabilirsiniz.

Karmaşık karbonhidratlar şunlardır:

  • Bezelye ve mercimek gibi baklagiller
  • Kepekli ekmek
  • Kepekli makarna
  • Esmer pirinç
  • Tatlı patates

Kafeinli içeceklerden, özellikle enerji içeceklerinden uzak durun: Kafein serotoninin artmasını engeller. Enerji içecekleri, vücut tarafından çok hızlı emilir. İçinde bulunan şeker miktarından dolayı insülin düşmeye başlar başlamaz enerjide düşmeye neden olacaktır.

Omega-3 içeren sağlıklı besinler tüketmeye başlayın : Omega-3'leri şurada bulacaksınız:
somon ve balık yağları, fındık, tohum ve keten tohumu yağı gibi tohum bazlı yağlardan.

2. Spor yapmaya başlayın!

Mutluluk Hormonu Serotonini Artırmanın Doğal Yolları

Aktif olmak, serotonin seviyenizi artırmanın iyi bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? Düzenli fiziksel aktivite için zamanınız yoksa, günde 30 dakika ila bir saat yürümeyi deneyin. En azından, bu aktivite kalori yakmanıza ve triptofan seviyelerini artırmanıza yardımcı olacak, bu da serotonin de bir artışa neden olacaktır.

Dipnot: Triptofan amino asitlerin vücuttaki en düşük konsantrasyonuna sahip olan triptofan, davranışları ve ruh halini etkiler.

Triptofan nedir

3. Güneşin nimetinden faydalanın!

Mutluluk Hormonu Serotonini Artırmanın Doğal Yolları

Otopsilerde yaz aylarında serotonin seviyesinin kış aylarına göre daha yüksek olduğu fark edilmiştir. 1.

4. Masaj mutluluğunuza mutluluk katsın!

Mutluluk Hormonu Serotonini Artırmanın Doğal Yolları

Çeşitli araştırmalar, masajların stres hormonu olan kortizolün düşürülmesine yardımcı olduğunu ve serotonin artırdığını göstermektedir. 2.

Unutmayın sağlıklı beslenmek, hareket etmek ve hayatı olumlu bir şekilde görmek, serotonin seviyenizi yükseltmek için harikalar yaratabilir. Mutlu olmak için veya depresyondan çıkmak için illa ilaca ihtiyacınız yok!

🌸🌸🌸

Mutluluk Hormonu Serotonini Artırmanın Doğal Yolları
57 Cevap