Alzheimer, Bu Korkunç Hastalığın En Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Sinirrr
Alzheimer hastalığı..
Alzheimer hastalığı..

~ Alzheimer hastalığının en yaygın belirtilerinden biri, son zamanlarda öğrenilen bilgileri unutmak da dahil olmak üzere hafıza kaybıdır. Ayrıca, önemli tarihleri veya olayları unutmayı, aynı bilgileri tekrar tekrar istemeyi, kontrol listelerini (örneğin, hatırlatma notları veya elektronik cihazlar) giderek daha fazla kullanmayı da içerebilir.

~ Bazı insanlar bir planı geliştirme ve takip etme veya sayıları kullanma yeteneklerinde değişiklikler yaşayabilir. Kendilerine tanıdık gelen bir tarifi takip etmeyi veya aylık faturaları takip etmeyi zor bulabilirler. Konsantre olmakta zorluk çekebilirler ve bazı şeyleri yapmak eskisinden çok daha uzun sürebilir.

~ Alzheimer hastalığı olan insanlar genellikle günlük görevleri yerine getirmekte zorlanırlar. Bazen iyi bildikleri bir yere gitmek, işte bir bütçeyi yönetmek veya en sevdikleri oyunun kurallarını hatırlamakta zorlanabilirler.

~ Alzheimer hastalığı olan insanlar tarihlerin, mevsimlerin ve zamanın geçişinin izini kaybedebilir. Hemen gerçekleşmeyen bir şeyi anlamakta zorlanabilirler. Bazen nerede olduklarını ve oraya nasıl geldiklerini unutabilirler.

~ Bazı insanlar için görme problemlerine sahip olmak Alzheimer hastalığının bir işareti olabilir. Okumada, mesafeleri değerlendirmede ve renkleri veya kontrastları belirlemede zorluk çekebilirler. Algı açısından, bir aynanın yanından geçip odada başka birinin olduğunu düşünebilirler. Aynada kendilerini tanımayabilirler.

~ Alzheimer hastalığı olan kişiler bir konuşmayı takip etmekte veya bir sohbete katılmakta zorluk çekebilirler. Bir konuşmanın ortasında durabilirler ve nasıl devam edecekleri veya kendilerini nasıl tekrarlayacakları hakkında hiçbir fikirleri olmayabilir. Kelime dağarcığı konusunda zorluk çekebilir, doğru kelimeyi bulmakta zorlanabilir veya bir şeyleri yanlış adla çağırabilirler (örneğin; bir "saat" i "tutamak saati" olarak adlandırmak).

~ Alzheimer hastalığı olan insanlar nesneleri alışılmadık yerlerde saklayabilirler. Bir şeyleri kaybedebilir ve onları bulmak için adımlarını geri çekemeyebilirler. Bazen başkalarını onları çalmakla suçlayabilirler. Bu zaman içinde daha sık olabilir.

~ Alzheimer hastalığı olan insanlar yargılarında veya karar vermelerinde değişiklikler yaşayabilirler. Örneğin, parayla olan ilişkilerinde azalmış yargı uygulayabilir ve telepazarlamacılara astronomik meblağlar verebilirler. Tuvalete daha az dikkat edebilir veya kişisel hijyeni koruyabilirler.

~ Alzheimer hastalığı olan insanlar belirli boş zaman, sosyal, spor veya iş projelerinden çekilmeye başlayabilir. En sevdikleri spor takımını takip etmeyi veya en sevdikleri hobilerini nasıl uygulayacaklarını hatırlamakta zorlanabilirler. Ayrıca, geçirdikleri değişiklikler nedeniyle sosyal temastan kaçınabilirler.

~ Alzheimer hastalığı olan kişilerin zihniyeti ve kişiliği değişebilir. Kafaları karışmış, şüpheli, depresif, korkmuş veya endişeli olabilirler. Evde, işte, arkadaşlarının evlerinde veya konfor alanlarının dışındaki yerlerde kolayca üzülebilirler.

Alzheimer, Bu Korkunç Hastalığın En Yaygın Belirtileri Nelerdir?
7 Görüş