Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!

_betz_

Herkese merhaba,

Bugün açık kalp ameliyatının ne olduğunu, kısa ve basitçe nasıl yapıldığını ve hangi durumlarda gerekli olabileceği hakkında sizi bilgilendireceğim. Soru cevap şeklinde yazdığım bu bence kalp ameliyatlarını merak edenler için tatmin edici olacaktır diye düşünüyorum.

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!

Açık kalp ameliyatı zorlu ve ameliyat sonrası zorlu geçebilen ameliyatlardan biridir.

Açık kalp ameliyatı gerektiren bazı durumlar ise;

  • Koroner damar yetmezliği, yani bypass-cabg ameliyatları,
  • Doğumsal kalp anomalileri,
  • Asd ve Vsd dediğimiz kalbin delik olması,
  • Kalp kapat yetmezlikleri ve darlıkları,
  • Aort damarı yırtılmaları ve anevrizmaları,
  • Ve diğer anomalilerde açık kalp cerrahisine başvurulabilir.

Peki açık kalp ameliyatları nasıl oluyor? Ne demek?

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!

İlk önce sternotomi dediğimiz, göğüs kemiğinin kesilerek açılması ile ameliyata başlanıyor. Göğüs kemiği açılarak, pericard dediğimiz kalbi saran zarın da açılması ile yapılan ameliyatlardır.

Bu ameliyatlar çoğu zaman mikrocerrahi gerektiren ve kalbin geçici olarak ve bir süre durdurulması esasına dayanır.

Peki kalbi neden ve nasıl durduruyoruz? Kalp durduğu zaman organlara kan nasıl gidiyor?Kalbe giren ve kalpten çıkan büyük damarlara (aort ve vena cava inf/sup) kalp cerrahi birer klemp koyuyor, kalbe gelen ve kalpten çıkan kan akımı bu klempler sayesinde duruyor. Fakat klempleri koymadan önce hem aorta hem de bu damarlara veya tercihen bu damarların kanını döktüğü sağ atriuma birer kanül takıyor ve buradaki kanı tahliye etmeye, bu damarlara kan vermeye imkan sağlıyor.

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!

Klemlenen damarlar nedeni ile kalbe kan giriş ve çıkışı olmadığı için kalp boşalıyor ve pompalayacak bir kan olmadığı için duruyor.

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!

Peki kalbin durduğu sırada ne oluyor?

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!


Hemen cerrahın hemen arkasında bulunan Perfüzyonist yapay bir kalp akciğer makinasını kullanarak devreye giriyor. Kalbe gelen kirli kan Perfüzyonistin kullandığı kalp akciğer makinesinin rezervuarına dökülüyor. Sonrasında cerrahın ve diğer ameliyat ekibin kontrollü iletişimi ile Perfüzyonist akciğer görevi gören oksijenatörden kanı geçirerek aorta takılmış olan kanül ile vücuda pompalıyor. Böylelikle kalp durmuş olsa bile vücut yapay bir kalp akciğer makinesi ile besleniyor, oksijenlendirilmiş oluyor.

Kalp bu sürede nasıl besleniyor, kalbin oksijene ihtiyacı yok mu? Dediğinizi duyar gibiyim.

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!

kalbi beslemek de yine bu süre zarfında kalp akciğer makinesini kullanan Perfüzyonist kişiye düşünüyor, 20dk ara ile özel olarak hazırlanmış bir solüsyon vererek kalbi besliyor, kalbi ve diğer organları soğutarak oksijen ve besin ihtiyacını düşürerek cerrahi ekibe zaman sağlıyor.

Peki neden kalp durduruluyor? Durdurmadan olmaz mi diye de sorabilirsiniz. Ben olsam sorardım;
Kalp hareket eden bir organ, mikrocerrahi ise çok ince ve hassas işlemler gerektiren bir durum. Hareket eden bir organa mikrocerrahi uygulamak maalesef ki çok zor. Aynı zamanda kalpte bir basınç var, yüksek basınca sahip bu organın içini açıp kapaklara ulaşmak için kanı boşaltmak gerek; yoksa hastanın tüm kanı fışkırarak boşalır ve kan kaybından ölebilir.. istenmeyen bir durum. Bunun yanında cerraha kansız bir cerrahi alan oluşturmak, güzel bir görüş sağlamak da bunun nedenlerinden biri.

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!


Peki nasıl cihazdan ayrılıyor?

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!


Cerrah işini bitirip kontrollerini yaptıktan sonra Perfüzyonist rezarvuarundaki kanı, hastadan gelen kanın olduğu hatta bir klemp atarak hastayı doldurmaya başlar. Hastanın kanını yavaş yavaş hastaya doldurup kendi volümünü düşürür ve istediği tansiyon değerine ulaştığında cerrahın da onayı ile tüm yükü kalbe verir ve cerrahın taktığı kanülleri çıkartması ile tüm yük tekrar kalbe verilmiş olur.

Tüm bu süreç yazıldığı kadar kolay ve basit olmayan, stres ve kaygı verici olsa da uyumlu bir ekip çalışması ile basitçe yapılan işlemler.

Umarım açık kalp ameliyatı hakkında verdiğim bu kısa ve basite indirgenmiş açıklamalar merakı olanların merakını gidermiştir.

Sormak istediğiniz başka bir soru, merak ettiğiniz başka bir şey varsa da çekinmeden sorabilirsiniz.


Yazımı okduğunuz için teşekkür eder ve kalbininizin saat gibi çalıştığı sağlıklı günler dilerim 🙃

Açık Kalp Ameliyatı Hakkında Bilgilenelim!
35 Görüş