Üslup Kalbin İzdüşümüdür!

Merhaba..

Bugün kalemimin satırlarda oynama sebebi, yüreğimi dağlayan şahit olduğum bir olay.. Aslında bakarsanız basit görünen, fakat hassas düşünüldüğü zaman aslında insanımızın, insan ilişkilerinin en büyük ve kalpleri yıkan problemlerinden bir tanesi.

Yolculuk yapıyorum.. Sağ çaprazımda temiz yüzlü bir abla çocuğu ve eşiyle beraber yolculuk yapıyor. Neyse inme vakti geldi benim için, onlar ise devam edecek Antalya'ya.. bir an gözüm onlara takıldı, kadın lokum istiyor sanırım ama çok mahçup bir ifadeyle ezilerek istiyor eşinden(!)
Ve eşi, sert bir tavırla ellerinide kullanarak pahalı, pahalı diyor!

Olaya şahit olmam saniyelik, hissettiklerimi ise dünyaya sığdıramam. O an boğazım düğümlendi ve göğüs kafesimden boğazıma bir sıcaklık yükseldi, göz kapaklarımı tonlarca ağır hissederek kapattım göz yaşlarımı engellemek için.
Keşke, keşke dedim tüm insanları mutlu edebilsem!

Güzel üslup sıcak bir dokunuştur kalbe..

Üslüp Kalbin İzdüşümüdür!

Arkadaşlar, üslüp ifade edilecek olan mananın güzel bir dille en uygun yolla ifade edilmesi, aktarılmasıdır karşı tarafa.
Size demiyorum ki, totonuza polyanna kaçmış gibi davranın. Sadece elimizden, dilimizden, gönlümüzden geldiğince uygun bir dille anlatmaktır istediklerimizi. İnsanların kalplerini kırmaya, üzmeye ne gerek var? Şunun şurasında ölümlü bir dünyayı yaşıyoruz.

Peygamber efendimiz, mübârek elleri ile Kâbe'yi göstererek;

Ey Kâbe, sen Allah'ın evisin. Sen mübâreksin fakat bir müslüman, bir mü'minin kalbini kırsa 70 defa seni yıkmaktan daha büyük günaha girer..

buyuruyor..

Düşünün birşeye kestirip atarak hayır demek var, sebebini güzelce kırmadan anlatarak hayır demek var. Hangisi akla, vicdana hizmet ediyor?
Tabularınızı yıkmak adına islami perspektifi bir kenara koyun ve vicdanınızla düşünün sadece, insanlık bunu gerektirir..

Her kim olursa olsun, elimizden geldiğince insanların kalplerini kırmamaya dikkat ederek, üslübumuzu en güzel şekilde yansıtalım. Bu en ufak bir mimik hareketi, güleryüz, tatlı söz herşey ile süslendirilebilir.

Sağlıcakla kalın..

#StravberryRED


0|0
12
StravberryRED KizlarSoruyor'da Editör
Editör kimdir?

Senin görüşün nedir?

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 2

 • Dedin ya "üslub, kalbden katarattır veya tecellidir". Madem güzel üslüb için güzel bir kalbe sahib olmalı öyleyse üslub ve muameleleri güzelleştirmek için kalbe yoğunlaşıp onu eğitmeli, öyle mi? Yoksa başka türlü çabalar geçici olur. Mesela insan yeni bir ortama girdiğinde rol yapar, ciddileşir filan velakin nefsine ve damarına dokunsan, nefisperest ve mağrur insanların birden canavar olan kalbini görürsün çünkü birden çirkinleşir.

  Allaha hakiki abd ve kul olmayan ya kendi nefsine veyahut başkalarının nefsine kul ve köledir. Halbuki ma'budiyete layık yalnız odur. Ve kalb yalnız Samed ayinesidir. Ve yine kalb, Samed'den başkasıyla nutmain olmamaktadır. Ve yine kalb, ancak Rabbini tanımakla güzelleşir; üslub da güzel olur.

  Allah Davud peygambere buyurmuş:
  "Kullarıma söyle, kalblerini temizlesinler. Ben mü'min kullarımın kaşbine misafir olacağım."

  Kalb temizliği ve terbiyesi esastır diye kanaatteyim. Başka türlü üslub düzelmesi hakiki olmaz; mecazi olur ve rol makamında kalır.

  0|0
  0|0
  • Ene ve zerre risalesinden kesitler sundun sanki abi.. :) yanlız burada herhangi rahatsız olduğum bir konuyu yazarken, tüm manaları sebebleri olması gerekenleriyle birlikte yazsam uzun oluyor hem okumuyorlar sıkıcı buluyorlar. Ki bunu bile kaç kişi okudu süper bence olmasına rağmen.
   Ağzına sağlık abi.

 • aynen öledeir

  0|0
  0|0
Yükleniyor...