Kahve Alışkanlığınızı Faydalı Hale Getirin!

Kahve ile değişik bir bağımız var. Uyandığımızda ayılmak için, enerjik hissetmek için bazen de sohbetlerimize eşlik etmesi için sık sık kahveye başvuruyoruz. Bu haliyle kahve yaşantımızın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Hatta Uluslararası Kahve Örgütü'ne göre dünya genelinde 1,4 milyar bardak kahve tüketiliyor. Bu oldukça yüksek bir rakam.

Kahve ve beyin

Kahve Alışkanlığınızı Faydalı Hale Getirin!

Kahvenin ana uyarıcısı olan kafein, kimyasal düzeyde vücut üzerinde enerji artışı sağlar. Çünkü kafeinin yapısı yorgun hissetmeye neden olan adesonin adlı kimyasal maddeyi etkisiz hale getirir ve beyni uyararak kendinizi dinç hissetmenize olanak sağlar.

Beyin karmaşık bir yapıya sahiptir. Ne kadar çok kahve içerseniz kahvenin bu etkilerine daha fazla ihtiyaç duyarak daha fazla tüketmeye yöbelebilirsiniz.

Kahve alışkanlığının faydaları nelerdir?

Kahve Alışkanlığınızı Faydalı Hale Getirin!

Kahvenin sağlığınıza yararları şunlardır;

- Metabolizmayı hızlandırır.

- Fiziksel performansı artırır.

- B2, B3, B5, manganez ve potasyum içermesinden dolayı vitamin oranlarına katkıda bulunur.

- Diyabet riskini azaltır, kendinizi mutlu hissetmenizi sağlayarak depresyon belirtilerini azaltır.

- Antioksidan kaynağıdır.

Aşırı kahve tüketiminin kaygı, kalp çarpıntısı ve uyku sorunlarına neden olabileceğini özellikle vurgulamak isterim. Kahveyi bilinçli bir şekilde tüketmek sadece enerji seviyenizi artırmakla kalmaz, aynı zamanda beyninizin maksimum seviyede çalışmasına olanak sağlar.

Kahvenin vücuttaki yolculuğu

Kahve Alışkanlığınızı Faydalı Hale Getirin!

Yapılan araştırmalar kafeinin yaklaşık olarak 6 saatlik bir yarı ömre sahip olduğunu ortaya koyuyor.

"Ilk 10 dakikada kafein kan dolaşımına girer ve vücudunuza pompalanır, kan basıncında ve kalp atışında bir artışa neden olur".

"20 dakikadan sonra yorgunluk hissini azaltır ve mutluluğu artırır".

"30 dakika sonra vücut daha fazla hormon üretmeye başlar ve göz bebeklerinin genişlemesi nedeniyle görüş daha iyi bir hale gelir".

"40 dakikadan sonra koordinasyon ve kas gücünün artmasına neden olur".

"4 saat sonra metabolizma hızını artırır ve vücütta depolanmış yağları parçalamaya başlar"

"6 saat sonra etkisini yarı yarıya kaybeden kafein vücuttan idrar yoluyla dışarı atılır".

Peki kahve içmek için en uygun zaman ne?

Kahve Alışkanlığınızı Faydalı Hale Getirin!

Ve unutmayın herşeyin fazlası zarardır!

Kahvenin etkileri düşünüldüğünde kahve içmek için en uygun zaman sabah 10 ile öğlen 12 ve öğlen 2 ile akşam 5 arasıdır. Bu saatlerde içilen kahveler, beyninizin kafeinden daha etkili bir biçimde etkilenmesine olanak sağlayacaktır.

Kahve Alışkanlığınızı Faydalı Hale Getirin!
1
1
Görüşünü yaz

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
  • joeblack18
    Sabahın daha erken saatlerinde, ve daha sonra verdiğin saatler en ideal kahve içilme zamanı. İnsan sağlığı içinde ayrıca filtre kahvenin etkisi diğer kahve çeşitlerine göre çok daha olumlu bir vaziyette.. Ben daha çok ayılmak için kahve içiyorum. Keyfi içenler, bu ipin ucunu kaçıranlar ve çok kahve tüketenler oluyor. En sağlıklı insan da bile eğer çok yorgunsa, uykusunu alamamış ise ya da hiç uyumadığı zaman bile kahve içse evet biraz açılmasına sebep olsa da kaygı, dikkat eksikliği ve çarpıntı sebepli yan etkileri ile kendini kesinlikle gösterir. Adesonin adlı kimyasal maddeyi biz yine de çok rahatsız etmeyelim. İnsan vücudu bir piramit gibi. Her şeyin bir kodu, bir amacı mevcut.. Özellikle sabahları içilen sek kahve ders çalışırken cidden odaklanma sorununun önüne geçerek, beynin maksimum seviyede çalışmasını sağlıyor.. Tabi işleyen demir ışıldayacağı için sürekli kahve içmesinler aman! Beyin rölantide ;) En çok da spora gitmeden önce preworkout ürünü olarak çok kahve içtim. Gerçekten daha iyi verim alıyor, metabolizmam hızlandığı için çok terliyordum. Tabi sürekli tüketmezdim..

    Herşeyin fazlası zarar mottosunu aklımızdan çıkarmamamız gerek.. Kahvenin vücuttaki yolculuğuna bakarak, organlarda oluşan maksimum çalışma insanlara bu konunun zararı ve yararı konusunda bir çok bilgi verecektir. Eline, emeğine sağlık. Çok güzel bir konu..
    Görüş hala geçerli mi?

En İyi Kız Görüşü

  • Kalvyene sağlık. Bir kahve sever olarak teşekkür ederim Kahve Alışkanlığınızı Faydalı Hale Getirin!
    Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

00

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...