Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!

0samettt00

Zaman zaman endişeli hissetmek tamamen normaldir, ancak biraz daha iyi hissetmek için yapabileceğin pek çok şey var. Unutmayın: Arada sırada stresli hissetmek ile sürekli kaygıyı yaşamak arasında bir fark vardır. Anksiyete ağırlaşmaya başlıyorsa ve bununla başa çıkmanın yollarını arıyorsanız, bir akıl sağlığı uzmanıyla konuşmayı düşünün. Başlayın ve stres ve kaygı ile nasıl başa çıkılacağını öğrenin.

Stres ve endişeye yardımcı olacak hızlı ipuçları

Ara sıra anksiyete yaşıyorsanız veya beklenmedik bir şekilde endişeli hissediyorsanız, bu teknikler gerçekten yardımcı olabilir.

Nefes alma tekniklerini uygulayın

Anksiyetenin fiziksel semptomları, hiperventilasyon ile tetiklenebilir. Bu, nefes alıp vermenizin hızlandığı ve vücudunuzun çok fazla oksijen aldığı ve kanınızdaki karbondioksiti azalttığı zamandır. Anksiyete ve paniğe tepkinizi düzenlemek için vücudunuzda belirli bir miktarda karbondioksite ihtiyacınız var.

Sizi sakinleştirmeye ve endişeli hissettiğinizde nefesinizi yavaşlatmaya yardımcı olması için bu nefes egzersizlerinden birini yapmayı deneyin:

 • 4–7–8 tekniği: Dört saniye nefes alın. Nefesinizi yedi saniye tutun ve sekiz saniye nefes verin.
Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!
 • Uzun nefes verme : Nefesinizi solumaktan biraz daha uzun süre verin . Tamamen nefes verin ve ardından dört saniye boyunca büyük, derin bir nefes alın. Ardından altı saniye nefes verin.

Kas gevşetme tekniklerini uygulayın

'Vücut taraması' olarak da adlandırılan bu teknik, kendinize odaklanmanıza ve vücudunuzda tuttuğunuz gerilimi serbest bırakmanıza yardımcı olur.

Nefes alın ve gözlerinizi sıkarak yüzünüzdeki kasları gerin. Çenenizi sıkın ve yüzünüzü beş saniye gergin tutun. 10'a kadar saymak için geçen süre içinde kaslarınızı yavaş yavaş gevşetin, ardından derin bir nefes alın. Rahatlarken 'rahatla' diyebilirsin. Sonra boynunuza ve omuzlarınıza gidin ve yavaş yavaş vücudunuzdan aşağı doğru hareket edin. Sahip olduğunuz herhangi bir yaralanma veya ağrıya dikkat edin.

Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!

Şimdiye odaklanın

Stresli ya da endişeli hissetmenin çoğu zaman geçmişe odaklanmakla ya da gelecek için endişelenmekle çakıştığını fark ettiniz mi? Zihninizi şimdiki ana odaklamak, biraz daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!

Ara ver

Gününüze düzenli molalar ayarlayın. Kendinize beş ila on dakika izin verin, farklı bir odaya gidin veya dolaşmak için yaptığınız şeyi bir kenara bırakın, biraz nefes alma egzersizleri yapın, biraz temiz hava alın veya rahatlamanıza yardımcı olmak için biraz uzanma yapın.

Güvendiğin biriyle nasıl hissettiğin hakkında konuş

Birisiyle nasıl hissettiğini konuşmak bile omuzlarından bir yük alabilir. Kişiye güvendiğinizden emin olun, ona ne söylemek istediğinizi belirleyin ve sonra bunun için gidin.

Stres ve kaygı ile başa çıkmak için uzun vadeli stratejiler

Anksiyeteyi daha sık yaşıyorsanız veya bir anksiyete bozukluğu teşhisi konduysa, hızlı başa çıkma yöntemleri, bir zor durumda olduğunuzda yine de yardımcı olabilir, ancak kullandığınız tek şey bunlar olmamalıdır. Günlük yaşamınızı yönetmeniz için işe yarayan tedavi bulmak önemlidir. Bir plan bulmak için doktorunuzla veya akıl sağlığı uzmanınızla sohbet etmeniz faydalı olabilir.

Bir 'düşünce günlüğü' tutun ve herhangi bir olumsuz düşünceye meydan okuyun

Endişelendiğin şeyi yazmak kafanı boşaltmana ve stresi ve kaygıyı azaltmana yardımcı olabilir. Telefonunuzda bir günlük tutabilir veya not dosyası tutabilir ve endişeli hissettiğinizde düşüncelerinizi yazabilirsiniz. Neredeyse onları kafanızdan çıkarıp günlüğünüze aktarıyor gibisiniz.

Bunu yapmak, ne düşündüğünüzü daha net görmenize ve olumsuz düşünceye meydan okumanıza da yardımcı olabilir . Düşüncenize meydan okumakta güçlük çekiyorsanız, güvendiğiniz birinden (arkadaş, aile üyesi veya akıl hocası gibi) veya bir terapistten size yardım etmesini isteyebilirsiniz.

Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!

Tetikleyicilerinizi belirleyin

Tetikleyicilerinizi bir psikologla veya kendi başınıza tanımlayabilirsiniz. Kaygınıza neyin sebep olduğunu bilmek, neler olup bittiğini daha iyi anlamanıza ve yüzleşmenize yardımcı olabilir. Bazı yaygın tetikleyiciler şunlardır:

 • alkol, kafein veya uyuşturucu
 • stresli bir iş, ev veya okul ortamı
 • sürüş veya seyahat
 • bazı ilaçlardan çekilme veya yan etkiler
  fobiler
 • sağlık sorunları veya endişeleri
 • düzensiz yeme düzenleri - bir öğünü atlarsanız kan şekeriniz düşebilir ve bu da gergin ve endişeli hissetmenize neden olabilir.

Tetikleyicilerinizi bilmek, onlardan kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez. İşiniz gibi devam eden bazı stres faktörleri, parçalanmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyar - kaygınızı tetikleyen bir iş son tarihi veya belirli bir kişi veya proje var mı? Stresli bir ev ortamı gibi bazı potansiyel tetikleyicilerin yönetilmesi zordur. Bu durumlarda, diğer stratejileri kullanmak, daha dirençli olmanıza ve kaygınızla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Uyuşturucu, alkol ve uyarıcılardan kaçının

Uyarıcılar, sinir sisteminizi "heyecanlandıran", daha hızlı ve daha sıkı çalışmasını sağlayan kimyasallardır. Uyarıcı kullanmak anksiyete belirtilerinizi kötüleştirebilir, bu nedenle bunları kesmek kaygınızı yönetmenize yardımcı olabilir. En yaygın uyarıcılardan bazıları şunlardır:

 • kahve ve çayda bulunan kafein
 • sigara, çiğneme ve vape kalemleri gibi tütün ürünlerinde bulunan nikotin
 • kokain gibi ilaçlar.

Anksiyete yaşarken genel olarak alkol ve uyuşturucudan kaçınmak idealdir. Daha iyi hissetmek veya rahatlamak için maddeler kullanıyorsanız, onlara bağımlı hale gelebilir ve uzun vadede daha kötü hissetmenize neden olabilir.

Rahatlama ve öz bakımı rutininize ekleyin

Tamamen paketlenmiş bir program birçok insanı stresli hissettirir. Her gün yapmaktan zevk aldığınız en az bir şey için zaman ayırdığınızdan emin olun - ister bir hobi için zaman harcamak, ister bir Netflix bölümü izlemek veya bir arkadaşınızla sohbet etmek olsun. Ayrıca, başka bir şey yapmadığınız için kendinizi suçlu hissetmemeniz için aktiviteyi gününüze planlamanız da yardımcı olabilir.

Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!

Daha fazla hareket et, iyi ye, kızak

Egzersizin stresi azalttığı, kaygıyı azalttığı ve ruh halini iyileştirdiği oldukça iyi bilinmektedir. Ve iyi haber şu: Avantajlardan yararlanmak için maraton koşmanıza gerek yok. Fark yaratmak için günde sadece 30 dakika egzersiz yapmanız yeterli.

Diyet ve uyku da sağlığınız için gerçekten önemlidir. Bir sağlıklı bir diyet yaparken, daha sağlıklı ve daha güçlü ve sap strese daha iyi mümkün hissettirecek yeterli uyku olumlu ruh hali ve stres seviyelerini etkiler.

Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!

Korkularınla ​​yüzleş

Sizi her zaman endişelendiren durumlardan kaçınırsanız, bu, istediğiniz veya yapmanız gereken şeyleri yapmanıza engel olabilir. Garip gelebilir ama sizi endişelendiren şeylerle yüzleşmek endişenizi azaltabilir.

Durumun beklediğiniz kadar kötü olup olmadığını test etmek ve korkularınızı yönetmeyi öğrenmek için küçük adımlarla başlayın - bunları 'cesaret eylemleri' olarak düşünün -. Bunu bir profesyonelin (bir danışman veya psikolog gibi) yardımıyla yapmak en iyisidir, böylece sizin için fazla doyurulmaz.

Kaygı ve Stresi Yönetmenin İpuçları!
6
3
Görüşünü yaz
Kapat

En İyi Kız Görüşü

 • biricik12
  nefes egzersizi benimde bu zamanlarda uyguladığım yöntemlerden biri ve çok etkili hiçbirşey yapmıyorsanız bile bunu mutlaka deneyin
  Görüş hala geçerli mi?
  • 0samettt00

   Değerli görüşünüz için teşekkürler :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

53
 • MrMyopıc
  Kaygı ve stres bitiriyor insanı maalesef dikkat etmek lazım
 • fangoria
  iş okul stresi aile stresi bir çok hastalığı bu stres tetikliyor
 • ElfidaDuru
  He he. Kesin işe yarar bunlar. 5 senedir ilaç kullanıyorum her yolu denedim kaygı stres vs gitmiyor. Aile akraba eş sevgili vs hepsini değiştirmek gerek bence
  • 0samettt00

   Belki de sen hep başkalarını değiştirmek istemişsindir.

 • harterkicker
  Zor ama yönetilebilir tabiki
  • 0samettt00

   Kaygı ve stresi yok edemeyiz ancak kontrol altına alabiliriz.

 • Yaseminjj
  bence cok zor bu ya
  • 0samettt00

   Eğer isterseniz pozitif dusunurseniz basarirsiniz

 • enfectiondesease
  Kotu insanlardan uzak durmak
 • GadınBella
  Çok güzel bir yazı. Yazmaya devam et sen. <3
 • Gizli Üye
  Zor ya benim icin
YÜKLENİYOR...