REGL DÖNGÜNÜ KOLAYCA TAKİP ET!

Orkid

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

Vitaminler vücudumuzun hayati reaksiyonları için gerekli temel besinlerdir. Onlarsız biz nasıl yaşarız. Onlar hayatımızı yaşamamız için çabalıyorken, vitaminlere üvey evlat muamelesi yaparsak vitaminsiz kalır ve güçsüz düşeriz.

Vitaminler suda ve yağda çözümlenmek üzere 2 gruba ayrılırlar. Yağda çözülen vitaminler; A, D, E ve K yağ dokuda depolanırlar. Bu depolama işlemi depo müdürü tarafından kontrol edilir. Daha çok enerji kullamında destekleyici rolleri vardır. Bu roller yardımcı oyuncu rolleridir.

Suda eriyen vitaminler ise; C vitamini, Riboflavin (B2), Niasin ( Nikotinik asit, vitamin pp), Folik asit ve B 12 vitaminleridir. Şimdi hepsinin iç dünyasına yolculuğa başlıyoruz. Kemerlerinizi sıkı bağlayın.

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

A vitamini

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

Anlatmaya gerek yok resimde görüyorsunuz deyip bu satırlarıma son vereceğimi sanıyorsanız hayır yanıldınız. Daha yeni başlıyoruz.

A vitamini yağda eriyen vitamin grubunda bulunur ve vücutta depo edilirler. Eksikliği kolay kolay görülmez çok azla A vitamini eksikliğine maruz kalmanız gerekir.

Karaciğer, balık yağı, süt, tereyağı, yumurta ve en çok sarı turuncu (havuç, kış kabağı vb.) besinlerde koyu yeşil sebzelerde, sarı turuncu meyvelerde (kayısı, şeftali) gibi besinlerde bolca bulunmaktadır.

B vitamini

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

B vitamini kas ve sinir sistemi için gerekli olan bir vitamindir. B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B10, B11, B12 vitaminleri vardır. Bir düzine B vitamini alan insanın sırtı güreşte yere gelmez arkadaşlar. Hepsinin kendine has özellikleri vardır. Vücuda faydaları say say bitmez. Eksiklikleri görüldüğü zaman ciddi hasarlara maruz kalırsınız. Bunlar; bunaklık, unutkanlık, iştahsızlık, ciltte solgunluk, halsizlik gibi belirtilerle gösterirler. Ayrı ayrı bulundukları mekanların tespitini hemen yazıyoruz ve besinleri açıklıyoruz.

B1 vitamini; buğday, kırmızı et, balık, yumurta ve sütte bulunur.

B2 vitamini; patates, havuç, peynir, fındık-fıstık ve mercimekte bulunur.

B3 vitamini; sakatatlar, baklagiller, incir, limon, portakal ve kabakta bulunur.

B5 vitamini; yumurta, kuruyemiş, mısır, bezelye, karnıbaharda bulunur.

B6 vitamini; et, balık, muz, ıspanak, havuç ve yumurtada bulunur.

B7 vitamini; pirinç, mantar, havuç, et, süt, yumurta, balık ve brokolide bulunur.

B8 vitamini; brokoli, taze soğan,, kivi, nane, marul gibi tüm yeşil sebzelerde bulunur.

B12 vitamini; karaciğer, balık, karides, süt ve yumurtada bulunur.

Saldırın B vitaminine 10 yıl hayat uzatıyor. Tüm alfabeyi b harfinde bitirdim yahu.

C vitamini

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

C vitamini suda çözünür. Suyu çok sever. Su ve c vitamini su kardeşidir. Su akar c vitaminin yolunu bulur. C vitamini susuz ve kurak bir yıl geçirdiği zaman başınıza iş açar. C vitaminini kesinlikle vücudunuza eklemelisiniz ki eklemleriniz sorun çıkarmasın.

C vitamini vücutta depolanmaz çünkü soğuk hava depomuz doludur. Vücutta bulunması gerekenden fazla alınan vitamin vücutta tutulmaz idrar yoluyla dışarı fırlatılır. Haydi sana yallah denilir. Bu nedenle düzenli olarak c vitamini ağırlıklı beslenmeniz gerekiyor ki vücudunuz gerekli olanı alsın ve eksikliğini çekmesin.

C vitamini bulunan besinler; portakal evdekal (sosyal mesajımızı da verelim) çilek, kivi, biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

D vitamini

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

D vitamini hayırlı bir evlattır. Yağda erimesini bilir. En değerli görevi kalsiyum ve kemik metabolizmasını dengede tutmasıdır. Bu dengeyi tahterevalliye binince anlarsınız.

Vücutta üretilebilmesi için güneş ışığına maruz kalınması gerekir. Akdeniz ve Ege sahillerinde şezlonga uzanmış güneşlendiğinizi hayal edin. Ettiniz mi? Şimdi bunu unutun. Çünkü corona gün yüzü göstermiyor. İçimizi bu virüsün karartmasına ve D vitaminimizi elimizden almasına izin vereceğiz arkadaşlar? Tabi ki hayır. Güneşi bile gülüşüne sığdıran sevdiceklerimiz varken D vitaminimizin enerji kaynağı asla tükenmez.

D vitamini bulunan besinler; güneşe kafa atmak, güneş tam dik açıdan geldiğinde vücudumuzu siper edip süper vücut sahibi olmak, Balık, balık yağı, karaciger, yumurta sarısı ve tereyağı gibi besinlerde bolca bulunmaktadır.

E vitamini

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

E vitamini başka vitaminler yağda erir de ben erimem mi deyip o da güneşi gören dondurma gibi eriyor. Güzel kız görmüş erkeğin eriyip zift olması gibi de eridiği görülmüştür. Günlük tükettiğmiz besinlerde sıkça bulunduğu için tüketim sıkıntısı çekmeyiz. Kıtlığı en az hissedilen vitamindir. Zengin vitamindir ve veresiyesi yoktur.

E vitamini harika bir antioksidandır. Damar tıkanıklıklarını önler, an pıhtılaşmasında yardımcı proteinlerin yapımında rolü büyüktür.

E vitamini bulunduran besinler; tahıl taneleri, bitkisel yağlar, yağlı tohumlar, soya, yeşil yapraklı sebzeler baklagiller ve jetgillerdir. E vitamini alın jet gibi olursunuz. Hareketiniz artar ve zinde hissedersiniz.

K vitamini

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

Kendisi de yağ görünce dayanamaz erir, biter. bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin sentezlenmesi ve kolayca besinlerden alınabilmesi nedeniyle eksikliği nadiren görülür.

K vitamini K1 ve K2 vitamini olmak üzeri 2 gruba ayrılır. K1 sebzelerden gücünü alırken, K2 vitamini hayvansal gıdalardan alınır. Temel kan akışını kontrol etmede yardımcı vitamindir.

K vitamini bulunan besinler; ıspanak, kuşkonmaz, kırmızı ve beyaz et, yumurta ve süt ürünleri, bezelye, taze fasulye, ciğer, maydanoz gibi besinlerde bulunur.

Folik asit

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz

Folik asit suda çözünürler. Suyu pek severler. Yüzmeye heveslidirler. Yunus balıkları en iyi dostlarıdır. Vücudumuzda depolanmazlar. Bağırsak florasında sentezlenirler ve mutlaka yeterli miktarda alınmaları gerekmektedir. Gebelerde ve alkol alan bireylerde eksikliği sıkça görülür. Kan hücre yapımında, sinir sistemi kontrolünde, kalp krizini önlemede büyük rolü vardır.

Folik asit barındıran besinler; baklagiller, Brüksel lahanası, brokoli, pancar, yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, turunçgillerin içinde bolca bulunmaktadırlar.

Vitaminsiz bir gün geçirmek Azrail ile gün yapıp kısır yemenizi sağlar. Vitaminlerinizi kesinlikle alın ve hayata bağlanın. Yağlarınız ve sularınız etkinleşsin, vücut harekete geçsin. Okuduğunuz için teşekkürler. Kendinize cicilili bicilili bakın. Güzel geceler dilerim.

Vitaminlerin Tanıtım Fragmanına Hoş Geldiniz
4
7
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

47
 • Çok yararlı ve bilgilendirici bir bence olmuş ellerine sağlık hocam 🌷
 • __AnKaKuŞu__
  Tüm çocukluğum zorla karaciğer yedirilmeye çalışılarak geçti. Yaramı deştin resmen 😂
  Emeğine sağlık çok faydalı bence oldu bu.
 • ѵαℓεɳƭเɳσ
  Hepsi bende tam hocam. Az az alırım depolarim. 😀 dipçik gibiyim. 😂😂
  Bu yazını devamlı okurum.
 • harika olmuş esprili anlatımın ile sıkılmadan okudum emeğine sağlık maviş 💙
 • _ΛqresiF_
  B2 kesin bolca vardır bende :d
  B12 ve D nın eksikliğini çekiyorum jsjs
 • vitaminler için bol sebze meyve tüketmeli
  kaldı ki hepimiz bir zamanlar vitamindik :)
 • Leading_Leader
  D Vitamini önemli. Yaz mevsiminde çok önemli. Buna eğilmek lazım.
  • Güneş almak lazım hocam bu yıl iyi sıcak oluyor alırız

  • Evet o da önemli. D vitaminine neden değindim. Sonbahar'da Corona gene tetiklenebilir. Sıcakken havalar bir anda soğuduğunda insanlar zaten grip salgınına maruz kalıyor ve salgın da belki de hortlayacak. İşte bu salgından kurtulacak olanlar D vitaminine sahip olanlar olacak.

 • Ellerine sağlık reis
 • PolyannaElisa
  D vitaminim hep eksik yahu. 😄Eline sağlık.
 • Béérk98
  Afiyet olsun
 • Gizli Üye
  Vitamin eksiklikleri, vücutta kalıcı hasarlar bırakabiliyor. Bu yüzden düzenli olarak beslenmek çok önemli.
YÜKLENİYOR...