Koronavirüsü Yenen KScan "luluşka" Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

canselcanım

Selam canlar :)

Koronavirüs'ün adını duyduğumuzdan beri hepimiz endişeliyiz. Maske ve elviden bizim bir parçamış olmuşken, sosyal mesafeyi de korumaya çalışıyoruz. Virüs her an her yerden bulaşabilir endişesi taşıdığımız şu günlerde, sevgili @luluşka nın Covid-19'u yendim! Bana sormak istediğiniz sorular var mı? sorusuyla bir umut ışığı gördük. Evet, bir KScan Koronavirüs'ü yendi! 👏

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

Değerli KScan @luluşka koronavirüs sürecinde neler yaşadı, nasıl hissetti ve bizlere vereceği tavsiyelere dair merak ettiğiniz her şey Bence'nin devamında!

Öncelikle çok geçmiş olsun. Ülkece koronavirüse karşı sıkı önlemler alınmasına rağmen her gün vaka sayıları açıklanıyor ve bu da bize hala riskin var olduğunu gösteriyor. Peki sen koronavirüse nasıl yakalandın? Koronavirüsle savaşmadan önce hangi önlemleri alıyordun?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

Yüksek ihtimalle marketten alıp getirdim. Çünkü etkileşimde olduklarımın hepsinin testi negatifti. Biz kadınların ve özellikle benim sürekli bir yüze dokunma durumumuz var. Sanırım fark etmeden temasta bulundum. Öncesinde marketten gelir gelmez dezenfektan kullanıp poşetleri balkona atıp ellerimi yıkıyordum. İşe yaramamış demek ki 🙂

Koronavirüse yakalandığını ilk nasıl anladın, sendeki belirtileri neydi ve koronavirüs olup olmadığını öğrenmek için neler yaptın?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

Hastaneye başvurmadan 2-3 gün önce halsizlik, yorgunluk hissediyordum. 28 Nisan akşamı etkisi artan bir nefes darlığı çekmeye başladım. 1 saat ne olduğunu anlayana kadar "ölüyorum" dedim, hemen 112'yi aradım.

Hepimizin korkulu rüyası olan koronavirüsün teşhisi ve sonrasında neler yaşadın, nasıl hissettin?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

Hastanede hemen röntgen, tomografi, tahlil koşturmacasına başladılar. Oksijen seviyem ölçülünce %81 çıktı ilk başta ve kötü bir şey olduğunu suratlarından anlıyorsunuz. Ateşim 37.5 derecenin üstüne çıkmadı ama hastanede kusmaya başladım. Çok fazla kalp çarpıntım vardı, bir an ciğerden değil de kalpten öleceğimi sandım. Hastaneye girdiğimin 10. dakikasında her yerim kablo içindeydi.

Entübe edilmedim ama sürekli solunum cihazında tutuldum, tat ve koku tamamen gitti. İlk hafta oral beslenmeye kapattılar ciğerime yiyecek kaçabilir diye ve sonrasında yavaş yavaş çorba ile başladılar. Sersemleten bir ilaç veriyorlar ve genelde uykulu oluyorsun, çünkü soluk alman sıkıntıya girdikçe kalbini zorluyor sen de panik olup kendini zorluyorsun, vücut septik şoka girebilirmiş böyle bir durumda.

Ne hissettin o süreçte dersen; hani derin bir nefes alırsın ya, işte onu unutuyorsun, şu an hala yapamıyorum 🙂

Ciğerlerine 100 tane iğne batıyormuş gibi hissediyorsun her nefes alışında, göğüs kafesin acıyor 🙁

Koronavirüs tedavin 2 hafta boyunca sürdü. Peki bu süreçte en çok neye ihtiyacın oldu, her ihtiyacını karşılayabildin mi? Tedavin nasıl bir ortamda gerçekleşti?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

2 gün haricinde serviste yattım. Servislerde yatak aralarında kalın plastik korumalar var. Diğer hastalarla temasınız yok. Kılık kıyafet her şeyiniz paketlenip kaldırılıyor o an, kişisel hiçbir şeye izin verilmiyor. Telefonunuzu yanınızda götürmediyseniz geçmiş olsun 🙂 Dışarıyla temas kesinlikle yasak. Aileme haber verebilmek için 3 kez hemşire yalvar yakar telefonu hoparlöre alıp uzaktan konuşmama izin verdi. En çok ihtiyacım olan ise moraldi ve doktorların enerjileri sıfırken bile size bunu vermeye çalışması, gülümsemesi, ne kadar muhteşem insan olduklarını fark ettirdi. Her gün bayan personel tarafından siliniyorsunuz ama duş falan hayal. Yaşı ileri ve kronik hastalığı olanlar ya yoğun bakıma ya da morga gidiyor.

Koronavirüs testi pozitif çıkan bireyin aile üyelerine de test yapıldığını biliyoruz. Peki ailen bu sürece dahil oldu mu, neler yaşandı?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

1,5 ay yalnızdım, annemle çocuklar geleli 3-4 gün olmuştu. Ben her ihtimale karşı kendi odamda bir karantina durumu yaratmıştım ve işe yaradı. Benim hastanede olduğum dönem boyunca eve gelip onlara 3 kez test yaptılar aralıklarla, hepsi negatifti. Şu anda da çok sıcak davranamıyoruz birbirimize korkudan 🙂

Tedavinin ardından koronavirüse karşı aldığın önlemlerde bir değişim oldu mu? Hangi önlemlerin yeterli olmadığını deneyimledin?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

Tekrar geçirir miyim, bağışıklık mı kazandım belli değil. Vücutta bir tahribat yapıp yapmadığı da belli değil, zamanla ortaya çıkacak maalesef. Şu an annem dış işlere bakıyor ve getirdiği torbalara içinde bomba varmış gibi davranıyoruz. Tedbirler yüksek seviyeye çıkartıldı 🙂 Hiçbir önlem yeterli değil arkadaşlar, çünkü biz aslında çok önlem almıyoruz; maskeyi, eldiveni takıp dolaşıyoruz. Şu anki aklım olsa, dışarıya öcü muamelesi yapardım. Çünkü koronavirüs, aşırı sinsi ve zeki bir hastalık.

Koronavirüsü atlatmak adına yoğun bir tedavi süresinden geçmişsin. Peki şu anda nasılsın, kendini nasıl hissediyorsun?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

Halsizlik ve yorgunluk hala var. Dün kalp çarpıntım çok yüksek olduğu için bir hastaneye uğramam gerekti, antibiyotik ve vitaminlerin yanına bir ilaç daha eklenmiş oldu. Sürekli uyumak istiyorum ve yorgunum, resmen her yerim ağrıyor.
Ayrıca hastaneden çıkarken donör olmak isteyip istemediğim soruldu, seve seve kabul ettim. Sanırım bunun içinde bir süre geçirmem lazım. 10 gün sonra kontrole çağırdılar, tekrar test ve röntgen çekmek için.

Şahsi karantinasında olan biz KScanlar için gerek önlem, gerekse motivasyon açısından neler tavsiye edersin?

Koronavirüsü Yenen KScan luluşka Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?

Önlem adına işi daha ciddiye almakla başlayabiliriz. Gerçekten şakaya gelmiyor. Oldu da virüs bulaştı, doktorlara güvenin! Sizin için gerçekten en iyisini yapmaya çalışıyorlar. Ve hastaneye alınmayıp evde tedaviye yönlendiriliyorsanız daha şanslı hissedin, çünkü ölenleri ya da entübe edilenleri görmüyorsunuz.

Sevgili @luluşka , koronavirüs sürecinde yaşadıklarını tüm şeffaflığı ile KScanlarla paylaştığın için çok teşekkür ederim. Daha sağlıklı ve mutlu bir hayat yaşamanı diliyorum <3

Evet arkadaşlar, @luluşka ile röportajımızın sonuna geldik. Kendisinden bu sürece dair pek çok şey öğrendik. Aldığımız önlemleri bu Benceyi okuduktan sonra tekrar gözden geçirip, sağlıklı kalmak için elimizden geleni yapacağız, değil mi? ;)

Kendinize iyi bakın, görüşürüz <3

#ccsoruyor

Koronavirüsü Yenen KScan "luluşka" Anlatıyor! Koronavirüs Sürecinde Neler Yaşadı ve Nasıl Yendi?
166
79
Görüşünü yaz
79Kız Görüşü
166Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

 • luluşka

  Herkese tek tek teşekkür ederim arkadaşlar 🙏 şu an avm kuyruğundaki, kuaför sırasındaki, markette dipdibe insanlar tüylerimi ürpertiyor. Sigara kullanmadığım için şükürler olsun çünkü sigara kullanan çoğu insana sırtından delik açılıp toraks tüpü denen bir cihaz takıldığını gördüm, cidden acı verici. Nefes almak çok büyük bir nimetmiş, günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek çok büyük bir mucize. Evet daha çok kıymet biliyorum şimdi yalan değil, ölümden korkmuyorum sanırdım ama o raddeye gelince durum baya yusuf yusuf arkadaşlar 🤭

  Sevdim 8 Kişi
  Yorumla
  Görüş hala geçerli mi?

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

78166
 • Dengesizzmiymiş

  Çok geçmiş olsun @luluşka 🌸
  İyileşen sayısındaki artış ve vefat sayısındaki düşük bizlere ışık oluyor, umarım en kısa zamanda rahat bir nefes alırız.
  Önlemlerimizi almalı ve sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Bence için teşekkürler. @canselcanım 🐞

  Sevdim 4 Kişi
  Yorumla
 • joeblack18

  Çok geçmiş olsun her şeyden önce Allah korumuş, ve bu hayata seni bağışlamış gerçekten çok dikkat etmek gerek. Bazen istediğin önlemi alsan da seni buluyor bu illet.

  İnşallah her geçen gün daha iyi olacaksın @luluşka kimler normale dönüyor. Bu güzel bilgileri bizlere verdiğin için teşekkür ederiz. @canselcanım röportaj harika olmuş, eline sağlık.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • luluşka

   en önemlisi orada psikolojiyi ayakta tutmak, ben tutamadım o ayrı 🤭🤭

  • joeblack18

   @luluşka olsun hepimizin başına gelebilir di ama bu. Ya buradan bir şey sorucam sana neden her günü akciğer röntgeni çekildiler?

  • luluşka

   Emboli riskine bile bakıyolar, hergün tıkanma var mı diye kontrol ediyolar. İlk bikaç gün oral beslenmeyi bile durduruyolar :(

  • Hepsini Göster
 • süperbenn

  Sürece dair hayati bilgiler veren ve bu illetten kurtulan arkadaşa çok geçmiş olsun diliyorum.. Muazzam bir röportaj olmuş

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • biradetmehmet

  Gecmis olsun diyorum zor seyler

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • ponçikmom

  Yeni normale geçmeye hazırlandığımız bu dönemde herkesin bu süreci geçmiş gibi algılaması beni dehşete düşürüyor.
  Yaşadıklarını hayal bile edemiyorum @luluşka Allah tekrarından korusun, çevrene geçmemesi konusunda aldığın tedbirler için de ayrıca tebrik ediyorum. Dilerim toplum olarak hayırlısıyla bu kötü günleri bir an önce atlatırız 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  Sevdim 5 Kişi
  Yorumla
 • Tekrardan büyük geçmiş olsun. Gerçekten zor ve fedakarlık gereken bir süreçteyiz. Herkesin kurallara uymasını ve ellerinden gelen tedbiri almasını temenni ediyorum. Mevlam bu zor günleri bir an önce atlatmamızı nasip etsin inşallah. Çok faydalı bir paylaşım oldu. Emeğinize sağlık. Tekrardan geçmiş olsun değerli KScan.

  SevdimKatılmıyorum 5 Kişi
  Yorumla
 • Lolipoooopp

  çok geçmiş olsun bu konuda merak ettiğim bir durum var sormak istiyorum sakıncası yoksa tedavi olup taburcu olduktan sonra tekrar bulaşma değilde virüsün kalma yani tekrar tedavi görmenizi gerektirecek bir durum oluyor mu bir bilgi veriyorlar mı size?

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • _Passionate-Love_

  Geçtiğimiz şu zor dönemden bir çok insan bu virüs anlamında zorlayıcı ve acı bir durumla yüz yüze geldi.. atlatan ya da atlatamayan insanlar oldu.. çok şükür ki bugünlerde daha iyi haberler alıyoruz ve bizi daha da mutlu umutlu ediyor.. rabbim herkesi bu amansız virus belasından korusun.. ve luluşka çok geçmiş olsun.. sağlıklı günler dilerim.🥀❤

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • Kimikio

  Geçmiş olsun @luluşka !

  Hazırladığınız Bence paylaşımı ile bizlere bu süreç hakkında detaylı bilgi almamız konusunda gösterdiğiniz hassasiyet için teşekkürler! 😊 @canselcanım

  Sevdim 5 Kişi
  Yorumla
 • Karanlıklarİçinden

  Öncelikle @luluşka arkadaşıma çok geçmiş olsun diyorum. Umarım ek kısa sürede kendini iyice toparlarsın. Sonrasında @canselcanım 'a teşekkür ediyorum bu güzel bence için. Resmen yaşamış gibi oldum ve kendi adıma bazı dersler çıkardım. Bu süreçi en hafif şekilde atlatabilmemizi diliyorum..

  Sevdim 3 Kişi
  Yorumla
 • bayansinirli06

  Çok geçmiş olsun sevgili @luluska 🌸 Ne kadar güçlü olduğunu bizlere gösterdin. Allah kimseye yaşatmasın 🙏 Sağlığın ne kadar önemli olduğunu bir kere daha anlamış olduk. Sağlık çalışanlarına güvenmen ve hakkında düşüncelerin ne kadar hoş, çok güzel bir kalbin var. Her şeyin yoluna girdiği, sağlıklı bir hayat diliyorum.

  Böyle güzel ve yararlı röportaj için tehşekkürler @canselcanım 👏 Bu zor günleri de atlatacağız.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • luluşka

   Ben hastanede açıkçası vebalı muamelesi göreceğimi sandım ama 13 günde ailem oldu kimisi :) çok yorgunlar, çok bitik durumdalar ama yine de gülümsemeye çalışıyolar. Hastalanmadan önce hep aman bana bişey olmaz derdim, sigara kullanmayan, kolay kolay hastalanmayan ben hastanelik oldum :) Lütfen işi ciddiye alsınlar ki bunu benim gibi umursamaz biri aöylüyor 🤭🤭

 • NaaaaaaaaaaK

  Waow. Harika bir açıklama olmuş 😱😍
  Ürkmedim değil Ahahhaha😂😂😂 her gün dışarda ve milletle iç içeyken sadece eşyalara değil kendime bir bomba gibi muamele yapıyorum. Rahat rahat prensesimi öpmeyi özledim veya anneme sarılmayı 😊 kendime başlı başına ölüm makinesi gibi bakıyorum. Uzak durun fiyu fiyuuu 😂😂😂 ahahha. Dikkat etmiyorlar yahu 😏 daha detay mı verilmeli zaten böyle mi yaşanmalıydı.. Artık sorgulayın bakiim. Neyseki benim için pek garipsenen bir durum değil fakat arttı tabiiki.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Luucie

  öncelikle geçmiş olsun. bu kadar ağır atlatmak çoğunlukla yaşlılara mahsus zannediyordum ama öyle değilmiş. dışarı çıkmama rağmen korku saldı anlatılanlar. umarım en kısa zamanda bu durumdan kurtuluruz

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • nomorebets35

  @luluşka cok cok cok gecmiş olsun :)
  müthis bir röportaj olmuş cok begendim okurken hem endiseleniyor insan hem yaptiklarini dusunuyor gercekden yasayan a gecmis olsun yazana tesekkurler ediyorum :)

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • _Aѕiмєℓєк_

  Çok geçmiş olsun gerçekten dışarda bile korkarak geziyorum desem yeridir. Bu hastalık her an bulaşabilir tedbirsizlik, ihmalkârlık hayatınızı zindan edebilir. Ancak doktorlar bizim için çabalıyor onlara gerçekten güvenin iyi ki varlar.🎈🌸🌹

  Sevdim 2 Kişi
  Yorumla
 • realsanalvefa

  Allah'ın izni ve sağlık çalışanlarımızın gayreti ile iyileşmenize sevindim '' @luluşka ''.
  Her hangi bir ''kronik''rahatsızlığınız olup olmadığını bilmiyorum'ki kronik rahatsızlığın olması, rahatsızlığın önem ve risk derecesine göre tedavi içeriği ve sürecini etkiliyor diye biliyorum. Bu rahatsızlığın tekrar bulaşıp bulaşmama ihtimali üzeri, doktor sizi arar ise durumunuzu sorma adına vb. isterseniz bir sorun kendisine derim.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
  • luluşka

   kronik bir rahatsızlığım yok ama verilen ilaçların kesilmesinden ötürü ilk 3 4 gün sıkıntı yaşadım ama şu an iyiyim allaha şükür 🙏

  • realsanalvefa

   @luluşka : Cevap nezaketin için teşekkür ederim. İnşeAllah tekrar covıd-19 bulaşma riskin olmaz vede çabucak Allahın izni ile eski sağlığına kavuşursun Amin. Allaha şükür her namaz kılışımda ''Covıd-19 hastalarımız ve onları tedavi eden sağlık görevlilerimiz için dua ediyorum'', Cami müezzinlerinin'de pandemi dualarına'da katılıp Amin diyorum. Bu arada mubarek kadir gecenizi kutlar geri kalan ömrünüzde tüm hayır ve güzelliklerin başlangıcı olmasını Rabbimiz'den dua ile temenni ederim.

 • ToxiCs

  Öncelikle geçmiş olsun @luluşka... İnsanlar halen daha bu durumu hafife alıyorlar. 2 aydır evden çıkmadım fakat ne zaman dışarıya bakıyor olsam insanlar yanyana kol kola :( Tekrar sağlığına kavuştuğuna sevindim.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • asil39

  Çok geçmiş olsun Allah bir daha göstermesin. Bu bence için de ayriyeten Teşekkür ederim. Umarım Okuyup ders alanlar olmuştur. Lütfen Dikkat edelim Sosyal Mesafeyi Koruyalım Maske Eldiven takmadan dışarı çıkmayalım. Hastane odasında Ölümü beklemektense Evde kalıp Sağlıklı Kalmak daha güzel.
  SAĞLIKLI YAŞA TÜRKİYEM 💓🌹💓

  Yorumla
 • canerozkum

  @luluşka Çok geçmiş olsun. Ne kadar zor bir süreç olduğunu okuyarak bile düşündüğüm zaman, yaşamak kim bilir ne kadar zordur.. Umarım artık sevdiklerinizle beraber çok sağlıklı bir hayat sürersiniz.

  Haberler olumlu oldukça insanların bu illeti umursamaması beni sinirlendiriyor. Bugün biraz dışarıyı izlerken ne kadar çok insanın dışarıda olduğunu fark ettim. Bugünden sonra yasak var diye herkes bir şeyler alma derdine düşmüş, sanarsın evde yiyecek bir gram şeyleri yok.. Marketlerde kuyruk, pazarlar tıklım tıklım.. Ben sırf risk olmasın diye ailemi görmeye gitmiyorum. İşine gücüne, geçim derdine düşenlere hiçbir lafım yok ama umarım böyle tutumsuzca dışarı çıkanlar yüzünden vaka sayısı giderek artmaz.

  Çok güzel bir röportaj olmuş, teşekkürler. 😇

  Sevdim 5 Kişi
  Yorumla
  • luluşka

   Ya ben avm önünde bekleyip içine giren insanları gıptayla seyrediyorum 😳 Nasıl intihar meraklısı bir toplumuz biz. Ya sigara içenlerin çoğu entübe! Boğazınızdan kocaman bir hortum iniyo aşşağıya, yutkunma, konuşma yok. Bağzılarına o boru boğazda kesi açılarak sokuluyor. Tercihlerini gözden geçirsinler 🤗

 • aerolite

  Geçmiş olsun.. Lakin sağlık, komple bir yaklaşım gerektirir. Koronadan kacacagiz diye de akıl sagligindan olmamak gerekir. Tedbir tabii ki şart ama korku ve endiselerimizi de denetleyebilmeli, aşırı hijyen ve kimyasal kullanimindan kendimizi sakinmaliyiz.

  Sevdim 1 Kişi
  Yorumla
 • Daha Fazla (224)
YÜKLENİYOR...