Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!

muhteremzat61

Merhabalar arkadaşlar! Yeni bir Bence'm ile tekrar karşınızdayım. "Aslında durum böyle değilmiş, şöyleymiş" "haberi çok kesin kaynaktan aldım" gibi cümleler ile başlayan ve kulaktan kulağa yayılan felaket senaryolarının her tarafta uçuştuğu şu günlerde müthiş bir hızla hayatımıza giren yeni nesil bir fobi türedi. Kendileriyle tanışınız lütfen. Ve karşınızda korona fobi!

Korona fobi 'tedbirli olmak' ile ‘hayatını kontrolsüzce kısıtlamak' arasındaki sınırları kaybeden kişide psikolojik sorunlara yol açıp, hayatında kalıcı izler bırakabilir.

Buna göre, kaygılarımızı kontrolümüz altına alarak, bu virüsün psikolojik olarak açabileceği zararlardan kendimizi nasıl koruyabiliriz gelin hep beraber inceleyelim.

Resmi kaynaklar dışında hiç bir habere itibar etmeyin!

Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!

Asılsız, hiç bir dayanağı olmayan haberler korkuyu tetikler. Sizden tek ricam bu süreçte sadece güvenilir haber kaynaklarını takip edin. Örneğin Sağlık Bakanlığı resmi sayfası gibi.

Unutmayın! Panik virüsten daha çabuk yayılır

Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!

Öncelikle bu süreçte sakin kalmaya ve sizi endişelendirecek, korkuya sevk edecek konuşma, haber ve kişilerden uzak durun. Gerektiğinde bu tarz kişiler ile bu hassas süreçte aranıza bir mesafe koymaktan hiç bir zarar gelmez.

Alacağınız tedbirlerde ölçülü olmaya özen gösterin!

Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!

Yetkili birimlerce bildirilen tedbir kararlarının yeterli olacağını lütfen unutmayın. Kendiniz de bir takım önlemler alıyorsanız her şeyin ölçülü olmasına gayret gösterin. Çünkü aşırı korku ile yapılan tüm tedbirler sadece size ve çevrenizde ki kişilere psikolojik olarak zarar vermekten başka bir şeye yaramaz. Güvenilirliği ispatlanmamış şeyleri kendinizde deneme baskısı hissetmek sadece korkunuzu artırır. Örneğin herhangi bir kaynakta bu virüse şu besin iyi geliyor gibi şeyler görebilirsiniz, bunları tüketmeye çalışmanız muhtemel olarak sizi korumak yerine başka hastalıklara da sebep olacaktır.

Kafanızda hiç bir soru işareti kalmasın!

Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!

Cevabı belli olmayan şeyler korkuyu tetikleyecektir. Kafanızda ki soruları sağlık çalışanlarına ve yetkili birimlere sormaktan çekinmeyin. En sağlıklı cevabı sadece yetkili makamlar ve sağlık çalışanları verebilir ve bunların dışında hiç bir şeye itibar etmemeniz sizin açınızdan çok daha sağlıklı olacaktır. Burada ki tek amaç, arkadaş whatsap grupları ya da sosyal medya da yer alan bilgilere değil, sadece tıp bilgisi olan ve konuyla alakalı kişilere itibar ediniz!

Felaket senaryoları, asılsız haberden başka hiçbir şey değildir!

Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!

Covid - 19 fobisini diğerlerinden ayıran en büyük etken sosyal medya araçlarının kontrolsüzce kullanıldığı gerçeğidir. Mesajlarda bahsi geçen hususlar, ses kayıtları ve benzeri içerikler kesinlikle şehir efsanelerinden ibarettir ve itibar edilmemelidir. Bu tarz kişileri takipten çıkmak en doğru harekettir.

Korona virüs fobisinin belirtileri nelerdir?

Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!

Korona fobi ile ilgili olarak sağlıklı kaygının sağlıksız korkuya dönüşmeye başlama sınırımız, normal şartlar altında devam eden rutinlerimizin veya uzmanlar tarafından yapılan önerilerin sayıca ve sıklık olarak günlük hayat işleyişimizi ve ilişkilerimizi aksatmaya başladığında tehlikeli bir hal alır.

Tüm dünyayı kasıp kavuran bu virüs, size veya sevdiklerinize bulaşacağı endişesi taşımanız elbette çok normal ve sağlıklı bir durumdur. Fakat bu endişeniz sadece yetkili makamların aldığı tedbir kararlarını uygulamak konusu olmalıdır. Bu endişeler sizi fobiye yöneltebilir. Sağlıklı bir kaygıyı fobiden ayıran husus gerçekte hissetmeniz gereken endişe biçimi iken, gerçek dışı bir takım davranış biçimine yöneliyor olmanızdır.

Bazı zamanlar kişinin kendini rahat hissetmek için uyguladığı bir takım davranışlara, fobi eşlik eder ve kişinin hayatı daha da çekilmez bir hal almaya başlar. Örneğin dışarı da bir alışveriş merkezinde, herhangi bir toplu alanda çoğu yere temas ediyoruz. Eve döndüğümüz de ellerimizi sabunla yıkayıp hijyen sağlamak normal bir davranış iken, evden dışarıya adım atılmasa bile abartılı bir biçimde uzun süren temizlik işleri, dezenfekte işlemleri takıntılı bir fobi davranışıdır, sağlıksız ve kişiye zarar verecek derecede korkuya yol açar. Bana virüs bulaştı endişesi ile her 10 dakika da bir ellerini yıkamak, yıkayamayınca derin bir endişe hissetmek, fobi derecesinde takıntılı olmaya başladığınızın göstergesi olabilir.

Sağlıcakla kalın! #Koronavirüs #EvdeKal

Yeni Nesil Fobi: Koronavirüs!
1
2
Görüşünü yaz

En İyi Kız Görüşü

 • Şehveş_hatun
  Bilindik şeyler. Yeni bir bilgiye rastlamadım.
  Yine de farkındalık yaratma adına faydalı olabilir.
  Emeğine sağlık.
  Görüş hala geçerli mi?
  • muhteremzat61

   Teşekkür ederim, fakat bunlara uyulmadığı için panik yayılıyor zaten :) farkındalık yaratılması şart

En İyi Erkek Görüşü

 • Gizli Üye
  Virüs çok fazla can aldı, normaldir.
  Görüş hala geçerli mi?
  • muhteremzat61

   Virüs, tedbirlere uyulmadığı ve gereksiz korkuya kapıldığı için ölüme sebebiyet verdi maalesef. Sadece yetkili ve bilgili makamların uyarılarına itibar edilmiş olunca, ülkemiz için söylüyorum bunu belki böyle üzücü hadiseler yaşanmayacaktı. Yine de yorum için teşekkürler :)

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

01
 • doğru fobi oldu bu!

Kızlardan En İyi Görüş seçilmiş, ancak hala görüşünü paylaşarak katkıda bulunabilirsin.

YÜKLENİYOR...