Hindistan Cevizi Yağı: Yoksa Siz Hala Kullanmıyor musunuz?

Süper gıda olarak biliniyor. Yapılan araştırmalar ile hem içeriden, hem dışarıdan vücuda sağladığı yararlar ispatlanıyor. Kilo kaybından, beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye kadar farklı etkileri var.

Hindistan Cevizi Yağı: Yoksa Siz Hala Kullanmıyor musunuz?

Yağ asitlerinin tıbbi yararları ve yemeklerde kullanmak

Hindistan Cevizi Yağı: Yoksa Siz Hala Kullanmıyor musunuz?

Hindistan cevizi yağında sağlıklı doymuş yağların oranı yüksektir. Bunlar yağ yakımını artırır, vücuda ve beyne çok hızlı bir şekilde enerji sağlar. Kandaki iyi HDL kolesterolünü yükseltir ki bu kalp hastalığı oranını azaltmak demektir. Bu yağlar direkt karaciğere gider ve hızlıca enerjiye dönüşür.

Bizim için egzotik bir gıda olabilir ancak sıklıkla diyetlerinde hindistan cevizi yağı kullanan toplumlarda kalp sağlığı araştırmaları yapıldığında, sonucun neredeyse mükemmel olduğu görülmüş. Kızartma yağı olarak, kek, kurabiye gibi atıştırmalıklarda, kahvaltıda krep, omlet yapımında, mısır patlattığınızda, kahve veya çayı tatlandırmak için krema yerine ve neredeyse tüm yemeklerde diğer yağlara ikame olarak kullanabilirsiniz.

Yağ yakımı, saç diş ve cilt sağlığı üzerine etkileri

Hindistan Cevizi Yağı: Yoksa Siz Hala Kullanmıyor musunuz?

Obezite, dünyanın en büyük sağlık sorunlarından biridir. Hindistan cevizi yağı içindeki orta zincirli trigliseritler, daha uzun zincirli yağlardaki aynı kalori miktarına kıyasla kaç kalori yaktığınızı artırır. Orta zincirli trigliserit sadece ve sadece hindistan cevizi yağında bulunur.
Günde 15-30 gram ozt kullanımı 24 saatlik enerji harcamasını% 5 artırıyor.

Hindistan cevizi yağının, yemekle ilgisi olmayan birçok kullanımı vardır. Kuru ciltleri yüksek oranda nemlendirir, egzama semptomlarını azaltır, saçın zarar görmesini engeller, Güneş ışınlarının % 20 kadarını bloke edebilir. Ayrıca ağız bakterilerini öldürür, ağız kokusunu önler.

Alzheimer hastalarında kullanımı

Hindistan Cevizi Yağı: Yoksa Siz Hala Kullanmıyor musunuz?

Alzheimer hastalığı dünya çapında en sık bunama nedenidir ve temel olarak yaşlı bireylerde görülür. Bu hastalıkta, beynin bazı bölgelerinde enerji için glikoz kullanma becerisinin azalmaktadır. Hindistan cevizi yağı içindeki ketonların (Karaciğerden geçtikten sonra yağın aldığı isim) beyine enerji sağladığı için Alzheimer semptomlarını azalttığı görülmüştür. Hatta Alzheimer'ın hafif formlarında beyin fonksiyonlarında iyileşme tespit edilmiştir.

Daha ne olsun?

Açlık hissini bastırır, daha az yemenizi sağlar, vücuttaki bazı zararlı mikroorganizmaları öldürür, iç organlardaki yağlanmayı ciddi oranda azaltır. Saç ve tırnak uzamasını hızlandırır. Aknelerin iyileşmesini sağlar (Direkt akne üzerine sürebilirsiniz). Eğer hassas, yağlı, siyah noktaya sahip bir cildiniz var ise kullanmamanız doğru olacaktır. Etkilerden yararlanmak için mümkünse %100 saf hindistan cevizi yağı kullanmaya çalışın.

Hindistan Cevizi Yağı: Yoksa Siz Hala Kullanmıyor musunuz?
6
5
Görüşünü yaz

Senin görüşün nedir?

En İyi Erkek Görüşleri

 • rrevolutionn

  Saçımda kullanıyorum ben, faydaları dışında mis gibi kokması da cabası. 🙂

  Görüş hala geçerli mi?
 • Bakımda çok kullanılıyot artık

  Görüş hala geçerli mi?
  • Araştırınca şaşırdım beyin sağlığı için bu kadar yararlı olmasına.

  • Aynen baya faydalıymış

  • teşekkürler

En İyi Kız Görüşü

 • Bir kavanoz aldım duruyor, nereme sürsem bilemedim :))

  Görüş hala geçerli mi?

Kızlar & Erkekler Ne Diyor

44
 • Berkan25

  Malesef öyle okadar saglikli degil,, alzheimere etkisi saglikli bilimsel bir kaniti yok.

  KAN YAĞLARINI OLUMSUZ ETKİLİYOR: Kan lipid profili, sağlık açısından büyük önem taşır ve tükettiğimiz yağ çeşidinden etkilenir. Beş ila sekiz hafta süren sekiz farklı klinik çalışmada Hindistan cevizi yağının, doymuş yağ kaynağı olan tereyağı ve doymamış yağ kaynağı olan zeytinyağı ve aspir yağı ile karşılaştırıldığında toplam kolesterolü artırdığı saptanmış. Tereyağı ile karşılaştırıldığında ise kan kolesterol düzeyini daha az artırdığı görülmüş. Yapılan bazı araştırmalarda ise karşıt bir sonuç elde edilmiş, yüksek miktarda Hindistan cevizi yağı tüketen bireylerin iyi huylu kolesterol olarak isimlendirilen HDL kolesterol seviyelerinin arttığı ispatlanmış. Ancak araştırmalar bu etkinin sadece Hindistan cevizi yağına özgü olmadığını, diğer doymuş yağların da HDL'yi artırma etkisinin olduğunu göstermekte. Bu nedenle Amerikan Kalp Birliği doymamış yağlardan zengin soya ve zeytinyağının hem LDL'yi düşürücü hem de HDL'yi yükseltici etkiye sahip olması nedeniyle Hindistan cevizi yağından daha iyi bir seçenek olduğunu savunmakta.

  • Evet sabah gazetesinde okudum bu makaleyi

 • MasörVolkan

  Eline emeğine sağlık..
  Iyi ama gerçek, saf hindistan ceviz yağını da nerden bulabilcez?

 • _LiFe__

  Diğer durumları bilmem ama boyalı saçların Hindistan cevizi yağı kullanmasını önermem saçı soldurup matlaştırıyor

 • Ankaragücümegidiyor

  Kokusundan anlamalıydım... cennetten gelmiş gibi kokuyor Hindistan cevizi..

 • polat_mazlum

  Hindistan cevizi nı yağı yan etki yapıyor dikkat edin

 • bnnnm

  Çok işe yarıyor

 • Maşallahı var

 • Handesonmez35

  saçımda kullanıyorum ben

YÜKLENİYOR...