Borsadan Nasıl Kazanılır, Bu Kağıt Nasıl Okunur?

KIZILİNKA

Bu yazıda; Yatırım sepetini nasıl örüp doldurmalı, temettü muhabbeti nedir, ne değildir? Borsa arenasında nasıl takılmalı, neleri gözden kaçırmamalı? Gibi soruların cevaplarını bulacağız.

Bing image creator
Bing image creator

İşte Üç Benceden Oluşacak Borsa Serisinin Genel Hatları

Bu Bencemde görecekleriniz daha çok piyasaları nasıl okuyacağınız ve kazanacağınız ile alakalı. Yatırım tavsiyesi değil.

Devamlı otlayan ve süt üreten bir inekten süt sağım modellerini inceleyeceğiz.

Kazanan yatırımcı, Bing image creator.
Kazanan yatırımcı, Bing image creator.

Sütü içtikten sonra kaseyi de yemeyi düşünmeyin. Amacımız kasede içilmedik bir damla süt bırakmamak. Sektörlerin yükseliş trendlerini yakalarsanız, cebinizde güzel paralar olur.

Akıllı Yatırımcılar Kumar Oynamaz!

Öncelikle teknik analizlerle, kısa vadeli al-sat olayını borsacılık olarak görmüyorum, o trader'lık işi. Sosyal medyada gördüğünüz çoğu trader da spekülatördür. Teknik analiz bilmeyenler zaten hepten zararda.

Tüm yatırımınızı bir hisseye bağlamak, kumardır, borsada intihardır. Eğer borsaya yeni girdiysen ve bu konuda bir bilgiye sahip değilsen, bankaların ve yatırım şirketlerinin hisse senedi şemsiye fonları tam sana göre.

Eğer yatırım size zevkli geliyorsa, eğer eğleniyorsanız; muhtemelen hiç para kazanmıyosunuz demektir. İyi yatırım sıkıcıdır. Sabır ister...

İyi Analiz Yapamıyorsanız Bunu Sizin Yerinize Yapmalarına İzin Verin!

Fonları yöneten kurumlar, akıl edemediğiniz analiz yöntemlerini 7/24 çalışarak, yorumlayarak seçtikleri birkaç hisse senedinden sepet yapıp, sizlere sunuyorlar.

Ayrıca yatırım şirketleri arenasında rekabet kızıştığı için, kârlılık oranlarını hep ideal seviyenin üstünde tutmak zorundalar tabii ki.

Piyasa analistleri, Bing image creator.
Piyasa analistleri, Bing image creator.

Geçmiş yatırımlarınıza bir bakın. Borsa %18 kâra çıkarken sizin sepetiniz %8'de sallanıyorsa, siz bu işin insanı değilsiniz. Yatırım fonlarına göz atarsanız, ya borsanın üstünde ya da çok az altında kâr yaparlar.

TEFAS adındaki web sayfası, fonların ne kadar kâr getirdiğini inceleyebileceğiniz yer. Ben kullanmanızı öneririm. Bir de bu fonların günlük yatırımcı sayısını takip et, mesela 10 gün boyunca her gün 300-400 kişi eklenen bir fon varsa, ben affetmem onu ve hemen yatırım yaparım. Biraz da hisse incelemeyi biliyorsan, fonun içindeki hisselere bir göz atabilirsin.

Sıra Geldi Temettü Frekansına

Temettü hisseleri dediğimizde, temettü dağıttıkları anda genellikle düşüş yaşarlar.

Mesela, 150 TL olan bir hisse %10 temettü dağıttıysa, bir gün sonra 135 TL ile açılış yapar. Ama bu sizi aldatmasın. Kısa sürede bu hissenin eski rakamına gelmesi beklenir, böylece aldığınız temettü size bir nevi hediye gibi kalır.

Temettü dağıtan bir patron, Bing image creator.
Temettü dağıtan bir patron, Bing image creator.

Temettü dağıtan şirketlerin son 5 senesini inceleyin derim. Kaç yıldır BIST Temettü 25 piyasasındalar, kaç senedir temettü veriyorlar, devamlılıkları var mı, her sene kâr vermişler mi gibi soruların cevaplarını araştırın.

Gelişmeleri İyi Yorumlayın, Kazanmaya Biraz Daha Yaklaşın

Menkul kıymet piyasalarının genel konjonktürleri vardır. Enflasyon çıldırdığı zaman sanki hisse senetleri partiden geri mi kalıyor?

Faiz düştüğünde ise, yatırımcılar parayı mevduata değil, daha kârlı olacak farklı farklı noktalara yatırıyor. Borsa da bu arayışın ilk durağı tabii ki. Ek olarak, ülkelerin kredi risk notları düşerse, borsa yükselişe geçmiş demektir.

Borsa simsarları, Bing image creator.
Borsa simsarları, Bing image creator.

Piyasaların bir de yerel konjonktürleri vardır. Mevsimsel durumlar, şirket gelirleri, olaylar, resmi gazete ilanları falan derken, her şeyin içinden olumlu veya olumsuza yorumlanabilir şeyler çıkıyor.

Örneğin, yaz gelince turizm ve inşaat şirketlerinin hisseleri yükselişe geçer. Çünkü turizm yazın yaşanır, beton bu mevsimde daha çok kullanılır, daha iyi kurur. Arz ve talep de bunların fiyatını yükseltir.

At yarışı gibi tüyo bekleyen adamdan borsacı olmaz.

Bir şirket ihracat konusunda yeni bir anlaşma yaptığını açıklarsa veya KAP'a yeni yatırımlarını ilan ederse, o hisseleri kaçırmayın derim. Uçak biletlerinin fiyatlarını takip ettiyseniz, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası bilet fiyatlarının nasıl uçtuğunu görebilir ve havayolu şirketlerinin hisselerini gözünüzden kaçırmazdınız.

Yeni gelişmeleri inceleyen kadın, Bing image creator.
Yeni gelişmeleri inceleyen kadın, Bing image creator.

Yerel konjonktürleri takip etmek aslında sandığınız kadar karmaşık değil. Olayları, gelişmeleri ve bunların piyasalar üzerindeki etkilerini görebilmelisiniz.

Teşekkürüm tamamını okuyanlara. 🙂❤️

Bir sonraki yazıda borsanın kaymağını yiyen tahtacı ve spekin kim olduğuna değineceğim. Daha ayrıntılı ve konuyla ilgili kavramlara, jargonlara bakacağız. Keriz silkeleme, ayı/boğa piyasası nedir ve daha bir çok şeyi göreceğiz.

Diğer bencelerime göz atabilirsiniz.

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

Yaramaz Çocuk Kapitalizmi Sevmek İçin 5 Neden Sayıyorum

Kapitalizm Neden Daha İyidir? Bu Sistemin En Önemli Yönleri Nelerdir?

Ekonomik Kriz Nasıl Oluşur?

#borsa #temettü #bist #yatırım #hissesenedi #hisse #tefas #yatırımfonu #piyasalar

Borsadan Nasıl Kazanılır, Bu Kağıt Nasıl Okunur?
106 Cevap