Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?

CurvyAndSexy

Her ay yaşanan adet döngüsünün belli bir düzeni var. Bu düzende olan regl, sağlıklı ve normal kabul edilirken, düzenin bozulması farklı durumlara işaret ediyor. Bu yüzden adet hesaplama önemli. Peki adet nasıl hesaplanır diyorsanız, basit şekilde açıklayalım.

Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir ay döngüsü 28 günde bir olarak kabul edilir.

Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Her sağlıklı genç kadının adet döngüsü 28 günde bir kabul edilir. Ancak herkesin vücudu farklı ve adet tarihi hesaplama da kişiye özel. Şöyle ki, aslında her kadın ilk regl olduğu aydan itibaren her ay tarihi not almalı. Böylece kendi normalini bulabilir.

Bazı kadınlar erken, bazıları geç adet olur ve bu durum sürekliyse normal kabul edilir.

Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?

21-28 gün arası normal ve sağlıklı kabul edilir. Bazı kadınlar sürekli 22-23 günde bir olur ve bu durum düzenliyse normal kabul edilir. 21 günden önce ve 30. güne doğru geciken adet normal kabul edilmiyor ve tekrarlaması durumunda bir doktora görünmek gerekebiliyor.

Regl günü hesaplama için telefonunuza uygulama yükleyebilir veya telefonunuza not alabilirsiniz.

Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bir takvim bile kullanabilirsiniz. Böylece her ay döngünüzün normal olup olmadığını görebileceksiniz. Ne zaman adet olurum diye düşündüğünüzde de gün sayarak gelecek regl döneminizi hesaplayabilirsiniz.

Düzensiz adet çeşitli sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Erken adet olmak hormon problemleri veya adet sanılan başka bir kanama olabilir. Adet gecikmesi de başta gebelik olmak üzere yine hormonal bozukluklar, kistler ve başka sağlık sorunlarının habercisidir. Regl dönemi hesaplama bu yüzden önemlidir. Adet tarihi hesaplama ile özel döneminizin düzenini ve gelecek ay planlarınızı daha rahat oluşturabilirsiniz.

Siz adet hesaplama yapıyor musunuz?

Adet Hesaplama Nasıl Yapılır?
11 Görüş