Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

KIZILİNKA

Borsa Herkes İçin İyi Bir Seçenek Değildir

Savaşlar, doğal afetler, ekonomik çekişmeler ve salgın hastalıklar – son kırk yılda yatırıma yönelik tutumlara meydan okudu beyin tutulmaları gerçekleştirdi.

İşte borsaya yatırım yapılmaması gerektiğini görmemin en önemli beş nedeni:

1. Finansal Olarak Yatırım Yapmaya Hazır Değilsiniz

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

Hisse senedi piyasasının, işletmelere yatırım yaptığınız için diğer birçok Yatırım türünden biraz daha yüksek riskli olduğu bilinmektedir. Borcunuz varsa, özellikle kredi kartı borcunuz veya gerçekten yüksek faizli başka borcunuz varsa yatırım yapmamalısınız, çünkü ödediğiniz faiz miktarından dolayı sadece borcunuzu ödeyerek daha iyi bir getiri elde edeceksiniz. Bir kredi kartına %10'dan fazla faiz ödüyorsanız, borsada tutarlı bir şekilde bundan daha fazlasını kazanma olasılığınız oldukça düşüktür. Bu nedenle, sahip olduğunuz parayı büyütmeye çalışmak yerine, daha iyi bir finansal karar, birikmiş borcunuzu ödemek olacaktır.

2. Çok Fazla Riskli Yatırım

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

Herkesin risk iştahının biraz farklı olacağını bilecek kadar uzun süredir finans sektöründeyim. Bazıları kayıplara dayanabilirken, bazıları ise az miktarda kayıplara bile tahammül edemez. Borsaya yatırım yaparken aslında yaptığınız şey halka açık şirketlere yatırım yapmaktır. İşin içindeyseniz, işlerin her zaman planlandığı gibi gitmediğini anlarsınız. Büyük şirketlerde bile sürprizler olur. Muhtemelen harika bir şirkete yatırım yaptığınıza inansanız bile, her zaman ortaya çıkabilecek bir şey vardır.

3. Diğer Yaşam Olayları İçin Paraya İhtiyacınız Var

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

Paraya ihtiyacınız varsa veya önümüzdeki birkaç yıl içinde bu paraya ihtiyacınız olacağını öngörüyorsanız, kaybetme riskini alacağınız bir yere koymanın bir anlamı yok. Borsaya uzun vadeli yatırım yapmanın faydaları yaygın olarak bilinmektedir. Uzun vadede iyi çalışmasının birkaç nedeni vardır. Kısa vadede ihtiyaç duyabileceğiniz para için genel borsadan biraz daha iyi korumaya ihtiyaç duyan para için başka seçenekler de vardır.

4. Hisse Senedi Piyasası Hakkında Bilgi Eksikliği

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

Beş madde arasında en önemlisine geldik. Hisse senedi piyasasının ne olduğu ve borsanın nasıl çalıştığı hakkında bilgi eksikliğiniz varsa, paranızı bu şekilde yatırmaktan uzak durmanızı tavsiye ederim. En azından dışarı çıkıp piyasanın nasıl çalıştığını öğrenmenizi öneririm. Sizin için mükemmel bir yatırım olsa bile neye yatırım yaptığınızı anlamıyorsanız uzak durmanızı tavsiye ederim. Piyasanın son on yılda verdiği büyük getirilere kapılmak kolaydır, ancak ben her zaman paranızı anladığınız yatırımlara yatırmanızı tavsiye edeceğim.

5. Borsada Strateji Eksikliği

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

Strateji eksikliği, bir bilgi sahibi olmak isteyeceğiniz ve aynı zamanda borsada neye yatırım yapacağınıza dair bu bilgiyle bir plan isteyeceğinizden dolayı, dört numara ile yakından ilişkilidir.

Para dünyasındaki en önemli kelime nakit akışıdır. İkinci en önemli kelime kaldıraçtır.

Borsa bir bütün olarak, farklı amaçları, hedefleri ve gelecekleri için planları olan çok sayıda farklı şirket ve işletmeye sahiptir. Ne tür bir şirkete veya işe yatırım yapmak isterdiniz ve hangi nedenlerle bu şirketlere yatırım yapmak isterdiniz? Daha pasif bir yaklaşım benimseyecek ve endeks yatırımı veya yatırım fonları veya ETF'ler kullanarak tüm borsa yatırımı ile her şeyden biraz mı alacaksınız? Herhangi birinin borsaya para yatırmaya başlamasını tavsiye etmeden önce, bazı strateji veya planların akılda tutulması çok önemlidir. Aynı yatırımı ne zaman veya neden satacağınıza dair bir amacınız veya planınız da olmalı. Sağda solda gördüğünüz "ben şu kadar hisse aldım" diye hava atanlar emin olun hep zarar edenlerdir.

İşler ters gitmeye başlamadan önce bir fikriniz olduğunda, eğer böyle bir şey olursa ne yapacağınızı önceden düşündüğünüzde, duygudan ziyade mantığınızla karar vermek çok daha kolaydır. Bazı stratejilere sahip olan ya da akılda tutulması gereken bir planı olan kimsenin borsaya para koymaya başlamasını tavsiye ederim.

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden

Al ve sat stratejisi, borsaya girmek için bir strateji ve borsadan çıkmak için bir strateji öneriyorum. Karmaşık olması gerekmez, ancak önceden düşünülmelidir.

Borsa ve Hisselere Yatırım Yapmamanız İçin Beş Neden
66 Cevap