#KIZGİBİ

Orkid

İlk Regl Ne Zaman Olur? Korkma, Hepimiz Geçirdik!

AngelKiss

İlk adet anı kızlar için ürkütücü, stresli ve kaygı verici olabilir. Korkmayın kızlar, sizinle birlikte dünyada aynı duyguları yaşayan o kadar çok insan, pardon kadın var ki... Ergenlikle birlikte vücudunda birçok değişiklik olacak ve adet görmek de bunlar arasında. Bu senin büyümeye başladığının bir işareti, çocukluk çağından yavaş yavaş çıkıp genç kız olmaya başlıyorsun. Tedirginliğini üzerinden at ve gelecekte eğlenerek geçireceğin günlerin hayalini kurmaya başla. Ailelerin de bu süreçte kızlarının yanında olması, onları hazırlaması önemli. Hadi ilk regl belirtileri nelermiş, neler yapman gerekiyormuş, telaşa kapılmadan birlikte bakalım!

Regl olmadan ne gibi değişiklikler yaşayacaksın?

İlk Regl Ne Zaman Olur? Korkma, Hepimiz Geçirdik!

Regl olmaya birdenbire başlamayacaksın. İlk regl dönemi öncesinde vücudunda birtakım değişiklikler olacak. Bunlar senin yavaş yavaş ergenliğe girmeye başladığının işareti. Göğüslerin belirginleşmeye başlayacak, genital bölgende tüyler artacak ve bunların bir süre sonrasında da regl başlayacak.

Bütün bunlar yavaş yavaş gerçekleşecek, ruh halinde de gelgitler olacak. İlk regl öncesi bir süre akıntıların olması da normaldir. Akıntıların seni rahatsız etmesini istemiyorsan günlük ped kullanmanı tavsiye ederim. Bez gibi ıslaklığı tutan, peçete gibi dağılan malzemeler sağlığın açısından risklidir, günlük pedlerin üst yüzeyi narin cildine zarar vermez, nemli kalmadıkları için de enfeksiyon oluşmasını engeller.

Ne zaman regl olursun?

İlk Regl Ne Zaman Olur? Korkma, Hepimiz Geçirdik!

İlk adet kaç yaşında olur diye merak ediyorsan bu sorunun cevabının tamamen gelişimine bağlı olduğunu söyleyebilirim, hatta adet görme yaşı ülkeden ülkeye bile değişiklik gösterir. Uzmanlar 10-14 yaş aralığında ilk adetin görülebileceğini söylüyorlar. Sana bu konuda küçük bir sır vereyim genç kızların ilk adet görme yaşı genellikle annelerin ilk adet gördüğü yaşa yakın oluyor. Bu yaştan sonra regl olmadıysan korkma, 16 yaşına kadar ilk adetini görmen beklenir. Genç kızların gördüğü ilk adet tıp dilinde menarş olarak adlandırılıyor ve ülkemiz için ortalama adet görme yaşı 12,5.

Adet olduğunu nasıl anlarsın?

İlk Regl Ne Zaman Olur? Korkma, Hepimiz Geçirdik!

Adet olmakla ilgili büyüklerinden epey bir bilgi aldığını düşünüyorum, hem artık bilgi elinin altında, derin araştırmalar da yapabilirsin. İlk adet nasıl anlaşılır diye soruyorsan; bundan sonraki bütün adetlerinde olacağı gibi kanaman başladığında adet de görmüş olursun. Adet olmadan hemen önce göğüslerde gerginlik, karın bölgesinde şişlik, ödem toplama, sancı gibi hafif sıkıntılar yaşayabilirsin. Kendini biraz gergin hissedebilirsin. Ekstra olarak canın bol miktarda tatlı çekebilir. Adet sırasında ağrıların çok şiddetli ise bir doktordan destek almanı öneririm.

İlk regl nasıl olur, onu da biraz açıklayayım. Adet kanaması rahim içinde oluşan dokuların kan ile vücuttan uzaklaştırılmasıdır. Vücudunun salgıladığı östrojen hormonunun etkisiyle rahmin iç tabakası kalınlaşır. İki adet kanamasının ortasında yumurtlama meydana gelir. Bir sonraki aşamada progesteron hormonu azalarak rahim iç tabakasında oluşan kalınlaşma dökülür ve adet kanaması denilen olay meydana gelir. Adet sırasında oluşan kanama sanılanın aksine kesinlikle pis değildir.

Adet döngüsü nedir?

İlk Regl Ne Zaman Olur? Korkma, Hepimiz Geçirdik!

İki adet arasında geçen süre ortalama 28 gündür. 28 günde bir tekrar eden bu sürece adet döngüsü adı verilir. Adet görme süresi de kadından kadına değişir; kimileri 3, kimileri 7 gün regl olabilir.

İlk regl kaç gün sürer sorusuna da cevap vereyim; muhtemelen 3 ile 7 gün aralığında devam eder. Bu döngü menopoza kadar devam eder. Adetlerinin düzenli bir hale gelmesi için bir süre geçmesi gerekebilir, unutma hala büyüyorsun.

Gelelim bundan sonrasına

İlk Regl Ne Zaman Olur? Korkma, Hepimiz Geçirdik!

İlk reglinin ardından senin de yaşamında bazı değişiklikler olacak. Periyot hesaplayarak o güne hazırlıksız yakalanmamak isteyeceksin. Çantanda, okul dolabında pedini her zaman hazır tutabilirsin. Regl boyunca kendini güvende hissetmen önemli. Sana Orkid Essential'ı tavsiye edebilirim. Boya ve parfüm içermeyen bu pedler sağladığı koruma ile de konforunu artıracak. Gündüzleri normal, geceleri ise gece boyunu tercih edebilirsin. Hijyenin ve sağlığın için pedini sık sık değiştirmeyi unutma. Sana bir sır vereyim, doğru pedi seçersen spor yapmaya bile devam edebilirsin.

Genç arkadaşlarımız! Aranızda ilk adet deneyimlerini, kazalarını paylaşmak isteyen var mı?

İlk Regl Ne Zaman Olur? Korkma, Hepimiz Geçirdik!
17
Görüşünü yaz

Orkid Ne Diyor

 • Orkid
  Güzel yorumların için çok mutlu olduk.😍 Orkid ile konfor keyfi hep seninle!💙

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (16)

 • AllenRena
  Ben 13 yaşında olmuştum. 7. sınıfın yazındaydık. Daha doğrusu Eylül'e birkaç gün var. Pembe küçücük bir benek geldi. Sonra bir ay olmadı. Ondan sonraki ayda düzenli olmaya başladı. Böyle ailecek parti tarzında yemekler falan yapılmıştı. Güzeldi.
 • gökyüzüiçimde
  Rengi sadece kırmızı değil-dir
  Regl (adet) renkleri vardır. Pembe, toprak rengi, siyah, sarı, kırmızı bunlardan herhangi biri adet rengi olarak kabul edilir. Adetin en azı 72 saat 3 gün, en çoğu 10 gündür. 3 günden az veya 10 günden çok kanama görmek özür kanı olarak kabul edilir. Özür kanı; burundan gelen kan veya elimizden gelen kan gibidir.
 • tokumcınımbn
  Regl olacağımı biliyordum ama kan görünce korkmustum. Annemi çağırdım falan hallettik sonra 10 yıldır oluyorum😄
 • KasiyerBüşüü_
  Regli konusunda bilinçliydim. Hatta ağrılarımın olduğu hafta galiba olacağım dedim 13 yasinda hafta sonu ders çalışırken hissettim ve ben hiç tuhaf karşılamadım hep yaşadığım bisey gibiydi. :)
 • sibelsibel1
  13 kanama konusunda eğitimliydim , ama sonrasında yaşayacağım stres ve asabiyet hakkında hiç bir fikrim yoktu , çok zorlandım iki abimle yaşıyordum ve iletişim sorunumuz oluşuyordu bu süreçte
 • Melekhisleri
  Ben lise 1 yazı olmuştum
  Ama çevremdekilere gore baya geç oldu
 • pekipekiabladıj
  Kanser oldum da iç organlarım dökülüyor sanmıştım. Yaş 12
 • balikkadin56
  13 😊bilincliydim cunki benden buyuk bir ablam var bu yonden şanslıydım hic sasirmadim
 • BenVeKişiliklerim
  Ben orta sonra olmuştum
 • Dilekde
  Orta okul ama
 • Aşkkuşu07
  15 tam zamanında olduğumu düşünüyorum
 • Gökuşağı75365432
  ben 12 yaşımdaydım ve normal bir gündü
 • Gizli Üye
  Ben 11 yaşımda olmuştum iki gün aglamstm kanserim diye sağolsun ebevrynler pek bilgilendirdi bizi neyse sonra okulda hocam farketti ona anlatinca kadın hemen bilgi verdi de öyle rahatladım
 • Gizli Üye
  15 yaşındayken külotumda kan gördüm tuvalette hemen yıkayıp tekrar giydim külotumu, herkes çok kötü kokuyorsun diyordu bende keşke yıkamasaydım dedim içimden
 • Gizli Üye
  15 yaşımda oldum gelince çok tedirgin olmuştım
 • Gizli Üye
  Orta okul ama kaç bilmiyorum
YÜKLENİYOR...