#KIZGİBİ

Orkid

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

_DenizTuzu_

Çok az kadın adet döneminin gelmesini dört gözle bekler. Çünkü genel olarak her 28 günde bir adet oluruz. Bazı zamanlarda adet gecikmesiyle karşılaşabiliriz ve bu durum hayatımızı kabusa çevirebilir. Her kadının hayatının bazı zamanlarında adet gecikmesi yaşadığının da altını çizmek istiyorum. Özellikle stres ve kötü yeme alışkanlıkları, adet gecikmesi yaşamana yol açmış olabilir. Karalar bağlamana lüzum yok. Bunun normal ve doğal bir durum olduğunu hatırlatırım. Birkaç yöntemle bu problemden kurtulabilir, normal döngüne kavuşabilirsin! Adet gecikmesi kaç gün olur diye merak ediyorsan şunu söyleyebilirim; normal döngü başlangıç vaktinin üzerinden 7-10 gün geçmesine rağmen hala yeni döngü başlamadıysa ortada bir düzensizlik olabilir. Bu bilgiyi de verdiğime göre adet düzensizliğiyle ilgili bilmen gerekenleri açıklıyorum.

Adet gecikmesinin nedenleri

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Mevsim geçişleri veya stres adet düzensizliğine yol açabileceği gibi, bazı hastalıklar da buna neden olabilir. Adet düzensizliğinin kaynağını tespit edebilirsen her şeyi yoluna koyman daha da kolaylaşabilir. Adet düzensizliğinin olası nedenleri:

Stres

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Stres, hormonlarını altüst edebilir ve hatta regl dönemini düzenleyen beynin hipotalamus merkezini bile etkileyebilir. Stresin adet gecikmesine neden olduğunu düşünüyorsan rahatlama teknikleri uygulayabilir ve yaşam tarzı değişikliklerini deneyebilirsin. Örneğin, stresle başa çıkmak için daha fazla egzersiz yapabilirsin.

Obezite

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Aşırı kiloluysan adet düzensizliği ile karşılaşman yüksek ihtimal. Çünkü fazla kilo da hormonal dengesizliklere neden olur. Bu nedenle yeme alışkanlıklarını değiştirmeli ve düzenli spor yapmalısın.

Polikistik over sendromu

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Polikistik over sendromunda, vücut erkeklik hormonu olan androjeni daha fazla üretir. Hormon dengesizliğinin bir sonucu olarak yumurtalıklarda kistler meydana gelir. Bu durum yumurtlamayı düzensiz hale getirebileceği gibi adet düzensizliğine de yol açabilir.

Kronik hastalıklar

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Çölyak veya diyabet gibi kronik hastalıklar adet döngüsünü etkileyebilir. Kan şekerindeki değişiklikler diyabetle, ince bağırsak deformasyonları ise çölyak hastalığı ile ilişkilidir. Tüm bunlar hormonal değişikliklerle de bağlantılı olduğundan, adet düzensizliği ile karşı karşıya kalabilirsin.

Tiroit problemleri

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Aşırı aktif olan veya çok az çalışan tiroit hormonları bazen adet gecikmesi yaşamana neden olabilir. Tiroit, vücudunun metabolizmasını düzenler, anormal çalıştığı zamanlarda ise hormon seviyeleri de bu durumdan etkilenir. İyi haber şu ki; tiroit sorunları ilaçlarla tedavi altına alınabilir. Bunun için bir doktordan yardım almanı tavsiye ederim. Tedaviden sonra adet döngün normale dönecektir.

Adet belirtileri

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Adet düzensizliği için doğal yöntemler uygulamış veya bir hekimden yardım almış olabilirsin. Bir süre sonra karşılaştığın bazı ipuçları, adet olamama sorunundan kurtulduğuna işaret edebilir. Eğer vücudunda aşağıdaki belirtileri hissedersen, adet olman yakındır diyebilirim. Yaşadığım için biliyorum ve şunu da hatırlatmak istiyorum; böyle durumlarda hazırlıksız yakalanmaman için Orkid Platinum ürünlerini elinin altında bulundurmanı öneririm. Çünkü gecikme döneminden sonra ne zaman ve nerede adet olacağını bilemiyorsun.

⚡️ Pelvik bölgesinde veya karında kramplar
⚡️ Bel ağrısı
⚡️ Göğüslerde hassasiyet
⚡️ Aşırı yeme isteği
⚡️ Duygusal dalgalanmalar
⚡️ Aşırı sinirlilik
⚡️ Baş ağrısı
⚡️ Yorgunluk


Adet gecikmesinin çözümleri

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

Adet düzensizliğinden kurtulman için birçok doğal yöntem var. Bunlar:

🌹 C vitamini alımına özen göstermelisin. Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini, östrojen seviyesini yükselterek, adet olmanı tetikleyebilir.
🌹 Ananas tüketebilirsin. Ananas, östrojen ve diğer hormonları etkilediği için adet düzensizliği yaşadığın dönemlerde yiyebileceğin lezzetli meyvelerden biridir.
🌹 Zencefil, uterusun kasılmasını sağladığından adet gecikmesi yaşayanlar için mucizevi bir besindir. Zencefili çiğ tüketebileceğin gibi çayını da içebilirsin. Kısa sürede etkisini hissedeceğinden emin olabilirsin.
🌹 Maydanoz da adet olmayı tetikleyen muhteşem yiyeceklerden biri. Rahim kasılmalarını uyarmaya yardım eder, yüksek miktarda C vitamini içerir. Maydanozun çayını yapabilirsin veya sade olarak yiyebilirsin.
🌹 Zerdeçal, kadın hastalıklarında kullanılan geleneksel ilaçlardan biri. Özellikle Çin tıbbında önemli bir yeri olan zerdeçalı, adet düzensizliği yaşadığın zamanlarda da tercih edebilirsin.
🌹 Karayılan otu, adet döngüsünü düzenlemeye yardımcı olan bitkisel takviyeler arasında yer alır. Uterusu uyaran ve adet olmayı teşvik eden karayılan otunu düzenli kullanmaya dikkat etmelisin. Bu bitkiyi aktarlarda kolayca bulabilirsin.
🌹 Sıcak kompres uygulamaları veya ılık duş sayesinde adet ağrılarını dindirebilir, kısa sürede adetinin gelmesini sağlayabilirsin. Sıcak bir banyo, kaslarını gevşetir ve duygusal stresini azaltmaya yardım eder.


Adet gecikmesinden kurtulmak için diğer yöntemler

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!

🌷 Stresin adet gecikmesine neden olduğunu belirtmiştim. Strese karşı panzehir olan gevşeme hareketlerini, egzersiz yöntemlerini deneyebilirsin.
🌷 Arkadaşlarınla veya ailenle daha fazla zaman geçirebilirsin.
🌷 Meditasyon yapabilirsin.
🌷 Keyifli bir hobi ile uğraşabilirsin.
Adet gecikmesiyle ilgili benim söyleyeceklerim bunlar. Peki, sen adet düzensizliğinden kurtulmak için neler yapıyorsun, hangi yöntemleri deniyorsun?

Adetin Gecikmesi: Şaşıran Döngüyü Kendine Getirme Yolları!
16
Görüşünü yaz

Orkid Ne Diyor

 • Orkid
  Güzel yorumların için çok mutlu olduk.💙

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (15)

 • Birçok sebebi olacağı için doktor kontrolünde ilerlemek daha sağlıklı olacaktır. Bunun dışında bitkisel çözümler ya da egzersizler, hobiler iyi gelebilir 🌺
 • StarLena90
  Stress yapıyorum günüm gecikiyor, günüm gecikince daha da strees yapıyorum daha da gecikiyor. Strees stress stress..
  • Canım gelmiyorsa kekik çayı iç kekiği demle benim 2 hafta gecikmişti kekik çayı içtim 2 bardak adetimi getirdi denemelisin ise yarıyor :)

  • StarLena90

   Denerim canım

 • Böyle sorunlar yaşayanlar görmezden gelmesin. Düzenli regly çok önemli. Yazıdaki tavsiyeler çok iyi.
 • Islaklolipop
  Güzel ve faydalı bir bence olmuş. Tabiki bu gibi durumlarda doktora başvurmak en iyisi
 • Çok teşekkürler baya faydalı bilgiler
 • Dilekde
  Çok iyi
 • kesşovu
  Spor yapmak çok iyi gelir
 • üşütülemesi bence en önemli kural
 • KaraAyna
  Olsamda kurtulsam
 • MİLESYA
  Aynen önemli bunlar dikkat etsinler.
 • Stres kötü etkiliyor
 • darkleyl96
  Ben de stresten dolayı gecikme oluyor
 • AmanYaav
  Doktor tavsiyesi almalısın neden olduğuna bağlı
 • mrv_x
  Stres veya ilaçlardan dolayı gecikme olabiliyor
 • Gizli Üye
  Bazı dönemler oluyor önüne geçilmiyor
YÜKLENİYOR...