#KIZGİBİ

Orkid

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!

AngelKiss

Selam canlar! Kağıt kalemler, hesap makineleri ve takvimler hazır mı? Bugün kendimizi matematiğin kollarına atıyoruz, derin hesaplara girişiyoruz! Çünkü bugünün konusu havuz ve işçi problemlerini insana mumla aratan, türevleri integralleri kıskandıran bir matematik işi; regl hesaplama!

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!

Erkekler anlamaz tabii, biz aslında doğuştan matematikçiyiz, değil mi kızlar? Daha ocak ayından temmuzdaki adet gününü hesaplarız ki tatillerde rahat edelim. Düğün dernek veya mezuniyet varsa önce açar bir takvime bakarız, alışverişleri ona göre yaparız. Veya hayatta önemli adımlar atmak için yumurtlama dönemi hesaplama ihtiyacı duyarız. Sebebi ne olursa olsun hepimize bir adet takvimi lazım. O yüzden de adet dönemi nasıl hesaplanır diye beraber bakalım istiyorum!

Önce adet döngüsünü tanıyalım

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!

Başlangıçta adet döneminden ve 2 regl arasında geçen zamanda vücutta olanlardan bahsedelim ki döngü kavramı üzerine bir fikrimiz olsun.

- Hepimizin bildiği gibi, regl ergenlik çağından itibaren görülen bir kanama sürecidir.
- Aslında kadın bedeni her ay kendini hamile kalmaya hazırlar. Rahim duvarı kalınlaşır, tutunacak embriyoyu beslemek için damarlanır. Fakat sonra rahme gelen yumurtanın döllenmemiş olduğunu gören vücut, o yumurtayla beraber fazladan ürettiği dokuyu da dışarıya atar ve bu da adet kanamasına sebep olur.
- Sağlıklı bir kadında (hamilelik dönemi haricinde) menopoza girene kadar bu döngü devam eder.


Kaç günde bir adet olunur?

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!

- Menstrual döngü iki adet kanamasının ilk günleri arasındaki zaman zarfını ifade eden bir tanım. Örneğin kanaman her ayın birinci gününe geliyorsa, yaklaşık 30 günde bir adet oluyorsun demektir.
- Uzmanlar tarafından belirtilen ortalama adet döngüsü 28 gün olarak kabul edilir. Kişiden kişiye değişmekle beraber bir adet dönemi yaklaşık 4-7 gün sürer.
- Düzenli regl olmak kadın sağlıyla ilgili ipuçları veren önemli bir parametredir. Elbette tarihler 3-7 güne kadar değişebilir. Ama eğer adet döngün 21 günden kısa veya 35 günden uzun sürüyorsa, bir doktora görünmekte fayda var.
- Regl gerçekten çok hassas bir dönem ve her şeyden etkilenebiliyor. Yorgunluk, stres, o dönem kullanılan ilaçlar, sınavlar, mesai, sıcak, hava değişimi ve daha neler neler... O yüzden geç kalan adetin veya diğerlerinden daha uzun süren kanamaların için endişelenmeden önce derin bir nefes al ve bu duruma nelerin sebep olabileceğini düşün.


Pratiğe geçelim: Adet tarihi hesaplama

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!

- Bana sorarsanız her kadın kendi regl takvimine hakim olmalı derim. Beklenmedik kazalar yaşamamak, hoş olmayan sürprizlerle karşılaşmamak ve hayatının kontrolünü elinde tutmak için önemli olduğunu düşünüyorum.
- Ayrıca düzeninin ne olduğunu bilirsen yaşadığın düzensizliklere de daha çok hakim olabilir, nerede müdahaleye ihtiyaç duyduğunu, ne zaman bir uzmana danışman gerektiğini daha rahat kestirebilirsin, benden söylemesi.
- Adet takvimi oluşturmak için bedenini takip etmelisin. Eğer adet günü hesaplama için takvim tutmaya yeni başlıyorsan önce birkaç ay vücudunu gözlemlemen gerekiyor.
- Bunun için bir sürü uygulama var. Adet olduğun günü telefonuna kaydedebilir ya da evindeki takvimde o günü işaretleyebilirsin.
- İlerleyen zamanlar için net tarih hesaplamak istiyorsan önce yaklaşık 4-5 ay boyunca verilerini kaydetmeye devam etmelisin. Ancak o zaman kendi döngünün kaç günde bir olduğunu ve kaç gün sürdüğünü öğrenebilirsin.
- Ben ortalama 28-30 günde bir oluyorum. Zaten regl yaklaşırken kendini belli ediyor ve ben her zaman çantamda bir Orkid bulunduruyorum ama gene de tarihi öncesinden bilmek istiyorum. Bu yüzden de çok uzun süredir adet tarihlerimi telefonuma kaydediyorum. Sana da tavsiye ederim!


Peki yumurtlama dönemi hesaplama nasıl oluyor?

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!

- Adet döngüsü 4 evreden oluşuyor. Yumurtanın vücuttaki yolculuğunu simgeleyen bu evrelerin en önemlisi; yumurtalama dönemi elbette.
- Özellikle çocuk sahibi olmak isteyen kadınların yumurtlama tarihlerinden haberdar olması gerekiyor. Çünkü biyolojik olarak hamile kalmaya en uygun zaman menstrual döngünün ovülasyon evresi.
- Uzmanlar 28 günlük menstrual döngünün 12-16. günlerinin yumurtlama dönemine denk geldiğini söylüyor. Daha basit olarak ifade etmek gerekirse yumurtlama döneminin adet olmadan 2 hafta öncesine denk geldiğini söyleyebiliriz. Neredeyse iki adet kanamasının tam ortasındaki zaman dilimi oluyor yani.

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!

İşte, okul bitse de bitmeyen hesaplarımızdan biri de bu. Neyse ki kadın olmak çok güzel, bunlar da ufak tefek cilveleri.

Peki, senin adet döngün nasıl? Hesaplama yaparken kullandığın farklı yöntemler varsa bizimle paylaşır mısın?

Adet Dönemi Nasıl Hesaplanır? 4 İşlem Aşkına!
13
Görüşünü yaz

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar Ne Diyor (13)

 • Benim kullandığım bir uygulama var. Her adet dönemimde tarihi yazıyorum. O bana bir dahaki dönemde ne zaman olacağımı hesaplıyor. Bu tür uygulamaları kullancak çok pratik oluyor.
 • E-Y-Ş-A-N
  Emeğine sağlık ne güzel bir yazı olmuş🌸
  Bende bir app var ona regl olduğum tarihi yazınca bir daha ne zaman olacağım döneme kadat gösteriyor.
 • lady_agresif
  Adet döngüm 30 gün. Herhangi bir uygulama veya takvim kullanmıyorum. Yaklaşınca hazırlıyorum zaten kendimi. Severek okudum bu benceyi 💞
 • Barbieeekiz
  Pepapp programı sağolsun her zaman doğru hesaplıyor ordan takip ediyorum
 • ekinekin
  yazı için çok teşekkür ederiz çok başarılı bir yazı olmuş
 • Biliyorum
 • ʞnpnɟod
  Uygulama kullanırım
 • Ben takvim kullanıyorum anca öyle takıp ediyorum.
 • buluttkız
  Uygulama kullanıyorum
 • Loli2345
  En gerekli sey hazir olmak icin
 • Gizli Üye
  Program indir uğraşma
 • Gizli Üye
  bence on gün geriye gider
YÜKLENİYOR...