Kendini Sevmeden Yaşamı Sevemezsin, İşe Kendini Sevmek İle Başla!

FelFire

Günümüz kadının problemlerini liste haline getirin desem, hangi problem ile başlardı listeniz?

Şiddet mi? Eşitsizlikler mi? Yoksa kilo mu?

Benim ilk sıraya koyacağım şey üçüncüsü olurdu. Yani kilo. Neden mi?

Danika Brysha
Danika Brysha

Şiddet ve eşitsizlik kişinin kendi çemberinin dışından kaynaklanır, üçüncü kişilerdir bunların sebebi. Kilo sorununu olduğu noktaya getiren ise kadının kendisidir. Bir diğer insana ihtiyacı olmaksızın sorun eder, sonra bu sorunu büyütür, büyütür ve psikolojisini bozacak seviyelere getirir.

Bu yüzden de en büyük tehdit yine kadının kendisidir.

Bir Hobbes değiliz belki ama şunu diyebiliriz "FEMINA MULIERIS LUPUS EST!"

Peki neden bu kadar dert eder bunu? Gelin maddeler halinde inceleyelim, çürütelim saçmalıkları ve o kendi kendine işkence eden kadınların da burnunu sıkalım! (bu bizde aile geleneğidir, burun sıkarız, son burun bükücüler bizleriz.)

İstediğim Kıyafetleri Giyemiyorum!

Ne alaka? Neden giyemeyesin? Senin bedenin için de üretilmiyor mu bu meret? Üretiliyor.

Aslında sorun ne biliyor musun, sorun herşeyin farklı şekilde dayatılıyor olması. Örnek vereyim, bu dayatmalar sonucunda Victoria's Secret mankenlerine veda ettik ya, o mesele. Bu incecik kızların her yerden inatla gözüne sokulması işte böyle düşünmeni sağlayan.

Sevdiğin bir renk varsa o rengi giymelisin, bir etek mi çarptı gözüne vakit kaybetmeden seslen mağaza görevlisine, "Bundan istiyorum ben." de. İstediğini, al!

İzledin mi videoyu? "Aslında ne kadar da güzel görünecekmiş eğer giyseymişim." dediğin bir şeyler olmadı mı? Bir sır vereyim mi sana? Videoyu annem ve ablam ile beraber izledik, tahmin et bakalım, sence biz hangi kızı daha çok beğendik?

Ben Giymek İstiyorum Ama Benim İçin Düzgün Bir Şey Üretilmiyor!

Tabria Majors / Iskra Lawrence / Ashley Graham
Tabria Majors / Iskra Lawrence / Ashley Graham

Bahane uydurma, gayet üretiliyor, yeni bir tabir tamam, ama yıllardır söylenen bir şey, büyük beden. Çok da güzeller, hiç gördün mü bu büyük beden mankenleri? Bak görsele de üç model bıraktım.

Hepsinin sebebini biliyorum ben, içten içe sen de biliyorsun, sadece kendine itiraf edemiyorsun. "İnsanların eleştirileri" seni bu noktaya sürükleyen.

Biliyoruz ki senin kalbin kocaman, ne kalçaların, ne de basenlerin kalbin kadar büyük değil. Bu kadar yüce bir kalbin incinmesi de kolay oluyor. Bir kendini bilmezin, aynaya bakmaktan aciz bir insan müsveddesinin, ki bahsettiğim fiziksel bir ayna değil, ağzından çıkanları kulağı duymayan, en güzel duygulardan yoksun bir yaratığın seni yine, yeniden incitmesinden korkuyorsun.

Çok örneği var aslında biliyor musun? Ama seni yormak istemiyorum, sadece bu korkuların yersiz, bunu bil yeter.

Çünkü o seni eleştirmiyor, sadece sana zarar vermek için yapıyor bunu, zira o küçük dünyasında sadece kendisi için yer var, senin büyük kalbin ağır geliyor ona, mutluluğun, hayat sevincin onda yok, kıskanıyor ve her kötü varoluş gibi seni yıpratarak geri çekilmeye, odana hapsolmaya zorluyor.

Biliyor ki senin kadar mutlu olamayacak, hiçbir vasfı olmayan benliği, senin o güzel yüreğinle saçtığın sıcaklığı saçamayacak ve 20 yıllık bir raf ömrüne sahip güzellikleri senin zamana diz çöktüren samimiyetin karşısında silinip gidecek.

Anlıyor musun beni? Bence gayet iyi anlıyorsun.

İnsanlar Görüntü Kirliliği Olduğumu Düşünüyor, Utanıyorum.

Gülmek sizin de hakkınız, gülüşünüzü çalmalarına izin vermeyin.
Gülmek sizin de hakkınız, gülüşünüzü çalmalarına izin vermeyin.

Tanrı insanı yarattı, yaratırken de bir çok görev ile donattı, neydi onlar? Hatta neydi o? Temelini tanrıdan almayan inançlarda dahi aynı görev var. Sence nedir o görev ki tüm insanlığı ortak bir paydada bağlar?

Söyleyeyim, İyi Bir İnsan Olmak!

İyi bir insan olmanın belli şartları var. Genel olarak çok kolay şartlar. Mesela diğer insanları kırmamak, üzmemek bu şartlardan biri. Onların yaşadıkları hayatı, onların tercihlerini kendine pay çıkararak eleştirmemek ise bir diğeri.

Özet mi? Bu insanlar kötü insanlar. Peki sen? Bu iğrenç insanlar karşısında pes mi edeceksin? Bu içi küf bağlamış varlıkların sana nasıl yaşayacağını söylemelerine izin mi vereceksin? Onların ellerinde şekillenen parmaklıkların arkasından mı izleyeceksin hayatı? Öyle mi?

Çok sık dile getirilen bir düşünceyi eleştirelim o zaman ve bunu birlikte yapalım, otur bakayım yanıma.

Nedir o düşünce? Görüntü kirliliği, görselliğin bozulması. Neyden bahsettiğimi anladın, değil mi?

Hadi başlayalım.

Bir insanın deniz kenarında ilgilenmesi gereken denizin güzelliğidir, koşup oynayan çocukların neşe dolu sesleridir, martıların simit yiyenleri taciz edişidir, bazen kıyıya yaklaşan yaşlı balıkçının sesidir, rüzgardır. Asla ve asla bikini giyen bir kadın değildir. Bu sağlıklı bir insanın hareketi değildir. Peki neden değildir?

Zira sadece deniz ile buluşarak serinlemek ve güneşin tadını çıkarmak isteyen bir kadını incelemek, vaktini onu eleştirmeye çalışarak harcamak akli dengesi yerinde olan bir insanın yapacağı iş değildir. Normal bir insan yaşadığı anın büyüsünü hissetmek ister, denizi, içinde bulunduğu yerin atmosferini özümsemek ister çünkü. Peki sen bu akli yaşantısında bir takım eksiklikler bulunan insanı ciddiye mi alacaksın? Almamalısın. Bu kadar basit, AL-MA-MA-LI-SIN!

Onlar kendilerine insan denilmesini hak etmiyorlar, çünkü insan bu kadar basite indirgenemeyecek kadar büyülü bir canlı.

Beni değil, onu değil, bunu değil, kendini sev!
Beni değil, onu değil, bunu değil, kendini sev!

İşte böyle arkadaşım, sevilmek mi istiyorsun? Önce sen sevmelisin kendini, bize seni nasıl seveceğimizi sen öğretmelisin. Gerekiyorsa gözümüze soka soka defalarca göstermelisin ki biz, güzellikleri görmek konusunda doğanın en başarısız türü olan insanlar, görebilelim güzelliğini.

Umarım beni klavyem ile buluşmaya zorlayan düşüncelerimi, layıkı ile dökebilmişimdir yazıma. Bir kusurum oldu ise, affola. Okuyan yüreklerinize sağlık, sağlıcakla ve sevgiyle kalın!

#felfire

#stylenotsize

*Umarım Latince çeviri doğru olmuştur :)

Kendini Sevmeden Yaşamı Sevemezsin, İşe Kendini Sevmek İle Başla!
11
22
Görüşünü yaz
11Kız Görüşü
22Erkek Görüşü
Kapat

Bi’Bot Seçimi

Çok Süper Görüş
 • Andromedadanbirkız
  Ciao🦇🍀

  Neden inceler , normal kiloda olanlar yok sadece kilolular var?

  Kendini çatlakları, göz rengini, tenini, yaralarını, seversin ama tutup kilolarını sevmezsin bu beden olumlama değildir.
  Kilolu olmak sağlıklı bir durum değildir! Normalde okuyup yorum yaparım ancak bunu okumaya değer dahi görmedim. Göz atmam yetti.
  Büyük beden olup kilo verirken motivasyon amaçlı şeyler yapılabilir. Kendini kısıtlamadan bu ayrıdır. Kilonla beraber sev ayrı.
  Kendini sevmelisin kilolarını değil onlar fazlalık. Kendini sevin yazıp sadece kilolu insanları koymanızda ayrı saçma. Bunu yapınca onlara iyilik olduğunu felan sanmıyorsunuzdur umarım çünkü bu kötülük.

  • Kilo birçok hastalığa davetiye veriyor.
  Koroner arter hastalığı
  Hiperlipidemi – Hipertrigliseridemi (Kan Yağlarının Yükselmesi)
  Osteoartrit
  Felç
  Tip 2 Diabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı)
  Hipertansiyon ( yüksek tansiyon)
  Astım
  Menstruasyon düzensizlikleri
  Aşırı kıllanma
  Uyku apnesi
  Karaciğer yağlanması
  Solunum zorluğu
  Gebelik komplikasyonları
  Dizlerde/ eklem bölgelerinde rahatsızlık.
  İnsülin direnci – Hiperinsülinemi.
  Metabolik sendrom.
  Omurga ağrıları
  Safra kesesi hastalıkları
  Sevdim 1 Kişi
  Görüş hala geçerli mi?
  • FelFire

   "Okumaya deger bulmadim" fazla iddiali ve kirici bir cumle degil mi sence de?

  • Sizin bu yaptığınız daha kırıcı bir bence hem sağlık olarak hemde sadece kilolu olanları ön plana çıkararak. İnsanlara bir şeyler tavsiye ederken belirli bir bilgiye dayanılmalı gerekse daha fazla araştırılmalı. Kilon kendini sevmene engel değil, zayıflık kendini sevmene engel değil bunlar vb. Cümleler kullanılsa bu yorumu bu şekil yapmazdım ancak ben bir sağlıkcı olarak bu içeriğe harika mükemmel eline sağlık diyerek geçemem. Ki sırf bu nedenlede değil yorumda değindim zaten yeterince. Kusura bakma ama bu olmamış. Sadece sağlık açısından da değil tek bir kitleye hitap edip konuyu tek açıdan ele almışsın. Bu konu "kendini sevmek" her kitleye hitap ediyor olmalı. Beğendiğim içeriklerin var ancak buna gerçekten anlam veremedim.

  • Kırıcı geldiyse kusura bakmayın bu tarz konularda oldukça katıyım.

Diğer Görüşler İçin Aşağı Kaydır

Kızlar & Erkekler Ne Diyor?

1022
 • sedefcnn
  Kesinlikle çok haklı bir bence👏kimse için değil kendimiz ve sağlığımız için beden ölcülerimize dikkat etmeliyiz. Kimse "0" beden olmak zorunda değil. Abartmadan kilomuza dikkat edersek kendimizi seversek kimsenin ne düşündüğünün önemi yok. Öncelik kendimiz.
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   O kadar haklısın ki :) 🤗

  • sedefcnn

   Emeğinize sağlık 👏

  • FelFire

   Çok teşekkür ederim :) 🙏

 • wiosnna
  Kendimi sevmeyi biraz geç olsa da öğrendim ve şu an diyebilirim ki bu sevgi gibisi yok. İnsan içini ve dışını bir bütün olarak sevmeli. İkisi birbirini etkiliyor. Çok güzel bir bence olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Teşekkür ederim, sevmeye devam edin kendinizi :)

 • 27esmerim
  Biz kendimizi sevmezsek kimse sevmez öncelik kendimiz 🤗
  Sevdim 1 Kişi
 • cloudfy
  Duygularıma tercüman olmuşsunuz o kadar zor ki anlatamam
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Umarım doğru şekilde yapabilmişimdir bunu 🙏

 • Coiffeur34
  "Kendini sevmeden yaşamı sevemessin"
  Harika bir konuya değinmişsin eline sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • biradetmehmet
  Kendini sevmekle egoist olmak arasındaki çizgi çok ince bunu başarmak zor
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Egonun zulmünü tatmış bir insanın aynı zulmü uygulamayacağına inancım var :)

 • uomoitaliano
  önce hem cinslerine sahip çıksınlar sonra sorunlarını listeleriz daha kendi cinslerine saygı duyamıyorlar
  • FelFire

   Konumuz saygısızlar değilki, saygısızlar yüzünden hayatı kaçıranlar..

 • alarachan
  kilo aldığımda kendimi sevemem çünkü fastfoodlar böyle önce seni uçurur sonra yere çakılırsın
 • bulut3478
  kendimi seviyorum ☺
  Sevdim 1 Kişi
 • ωιтcнєя
  Harika bir içerik olmuş.
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Çok teşekkürler abi :)

 • yemek10tarifleri
  tatlı
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   3 su bardağı şeker konulmuş kek gibi :)

 • doanylmz
  Olur başlıyoruz.
  Sevdim 1 Kişi
 • Ramo404
  Harika bir paylaşım emeğinize sağlık !
  Sevdim 1 Kişi
 • Devilcrafty
  Çok başarılı olmuş ellerine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • SwordOfDemocles
  Çok doğru görüşler
  Sevdim 1 Kişi
 • OverNow
  Çok beğendim, ellerine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
 • postmodernpokemon
  Kilo çok abartılan bir problem.
  Sevdim 1 Kişi
 • Triggerr
  Motive edici pozitif.
  Sevdim 1 Kişi
 • SevimliHayalet007
  insan kendiyle barışık olmalı
 • EmirAdakul
  Kendimi seviyom da başkası beni sevmiyo :D
 • Görüncekadamlar
  Çok güzel kadınlar ya
 • Emrecan3334
  Emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
 • mertt0660
  Ortadaki ask ya
 • Gizli Üye
  eline sağlık çok güzel anlatmışsın
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Teşekkür ederim hocam 🙏

 • Gizli Üye
  Evet güzel yazı
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Güzel yazı
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Kendimizi nasıl seveceğiz onu da söyleseniz?
  • FelFire

   Açıkladığımı sanıyorum?

  • Gizli Üye

   Dediklerinin hepsi saçma. Para varsa herkes seni sever sende haliyle kendini değerli hissedip seversin ama yoksa değersizsindir

  • FelFire

   Evet hayatın sırrını çözdün şu an, paran yoksa köpeksin, kimse de sevmez. Tanrının inşa ettiği düzen bu kadar basit. Aferin sana.

 • Gizli Üye
  evet tskler.
  Sevdim 1 Kişi
 • Gizli Üye
  Çok doğru kendini sevmeyen insan yaşamı sevemez bir başkasını sevemez. Hayatı kendine zindan etmekle geçer. Eline emeğine sağlık
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Çok teşekkür ederim 🤗

 • Gizli Üye
  Bende de var o, bende kendimi sevmiyorum. Kendime barışık değilim ve geçmiyor.
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Geçmeli ama sevmelisin kendini..

 • Gizli Üye
  Emeğine sağlık.
  Sevdim 1 Kişi
  • FelFire

   Çok teşekkürler 🙏

 • Gizli Üye
  Guzel olmus emegine saglik
  Sevdim 1 Kişi
YÜKLENİYOR...