Sadece okuyanlar için soruyorum: En sevdiğiniz Stefan Zweig kitabı hangisi?

Mandarinia

Stefan Zweig
ile olan tanışma sürecim çok saydığım ve sevdiğim bir arkadaşımın vasıtasıyla oldu. Halen kendisine bu müthiş adamın kitaplarını ne zaman bitirsem yazar teşekkür ederim.
Sadece okuyanlar için soruyorum: En sevdiğiniz Stefan Zweig kitabı hangisi?
Avusturyalı bu yazarın kitaplarındaki güzellik ve etkileyicilik her ne kadar göz alıcı olsa da ne yazık ki, hayat hikayesinin son buluşu bir hayli dramatik ve üzücüdür.
Sadece okuyanlar için soruyorum: En sevdiğiniz Stefan Zweig kitabı hangisi?
Yazdığı ve hayata hediye ettiği onlarca eşsiz eserin yanı sıra yaşadığı dönemde Adolf Hitler'in dünyaya hakim olacağını sanması, Nazi Almanya'sının gaddarlığı ve acımasızlığı altında ezilen Avrupa'nın hüznü bu değerli yazarı psikolojik olarak derinden etkilemiş ve sonunda ikinci eşi ile birlikte intihar etmişler.
Sadece okuyanlar için soruyorum: En sevdiğiniz Stefan Zweig kitabı hangisi?
İşte bu dramatik final ile birlikte geriye çok değerli eser bırakan bir isim kaldı. Özellikle Satranç kitabı, yazarın o döneme dair hislerinin çok güzel bir yansıması.
Ben şimdilik Satranç, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Olağan Üstü Bir Gece ve Korku kitaplarını okudum. Şimdi ise Bir Kadının Yaşamından 24 Saat isimli eserini okuyorum. O biter bitmez diğer kitaplarını da alıp okumayı planlıyorum.
Peki, siz en çok hangi kitabını seviyorsunuz?
Ve bu yazarı nasıl keşfettiniz?
Sadece okuyanlar için soruyorum: En sevdiğiniz Stefan Zweig kitabı hangisi?