Sadece okuyanlar için soruyorum: En sevdiğiniz Stefan Zweig kitabı hangisi?

Stefan Zweig
ile olan tanışma sürecim çok saydığım ve sevdiğim bir arkadaşımın vasıtasıyla oldu. Halen kendisine bu müthiş adamın kitaplarını ne zaman bitirsem yazar teşekkür ederim.
Sadece okuyanlar için soruyorum: En sevdiğiniz Stefan Zweig kitabı hangisi?Avusturyalı bu yazarın kitaplarındaki güzellik ve etkileyicilik her ne kadar göz alıcı olsa da ne yazık ki, hayat hikayesinin son buluşu bir hayli dramatik ve üzücüdür.
Yazdığı ve hayata hediye ettiği onlarca eşsiz eserin yanı sıra yaşadığı dönemde Adolf Hitler'in dünyaya hakim olacağını sanması, Nazi Almanya'sının gaddarlığı ve acımasızlığı altında ezilen Avrupa'nın hüznü bu değerli yazarı psikolojik olarak derinden etkilemiş ve sonunda ikinci eşi ile birlikte intihar etmişler.
İşte bu dramatik final ile birlikte geriye çok değerli eser bırakan bir isim kaldı. Özellikle Satranç kitabı, yazarın o döneme dair hislerinin çok güzel bir yansıması.
Ben şimdilik Satranç, Amok Koşucusu, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Olağan Üstü Bir Gece ve Korku kitaplarını okudum. Şimdi ise Bir Kadının Yaşamından 24 Saat isimli eserini okuyorum. O biter bitmez diğer kitaplarını da alıp okumayı planlıyorum.
Peki, siz en çok hangi kitabını seviyorsunuz?
Ve bu yazarı nasıl keşfettiniz?

0|0
228

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 22

• stefan çok iyi roman ve öykücü olabilir bunun yanı sıra çokta iyi biyografi yazarıdır. ben kendisini biyografi yazilariyla tanıdım ufak çaplı araştırmalarim sonucu intihar etmeden önce arkasında bıraktığı mektubu ona olan ilgi alakami artirip hayranlık beslemeye başlamıştim. edit:

kendi isteğimle ve bilinçli olarak hayattan ayrılmadan önce, son bir görevi yerine getirmeğe kendimi mecbur hissediyorum: bana ve çalışmalarıma, böyle iyi ve konuksever şekilde kucak açan harikulade ülke brezilya'ya içtenlikle teşekkür etmeliyim. her geçen gün, bu ülkeyi daha çok sevmeyi öğrendim ve benim lisanım konuşulduğu dünya, bana göre mahvolduktan, ve manevi yurdumavrupa'nınkendi kendisini yoketmesinden sonra, hayatımı yeni baştan kurmayıdaha fazla isteyebileceğim bir yer daha yoktu.
    ama 60 yaşından sonra, yeni baştan başlamak için özel güçlere ihtiyacım vardı. benim gücüm ise, uzun yıllar süren yurtsuz gücüm sırasında tükendi. böylece, ruhsal çalışması, her zaman en büyük sevinci ve bireysel özgürlüğü bu dünyanın en büyük nimeti olan bu hayatı, zamanında ve dimdik sona erdirmek bana daha doğru görünüyor.
    bütün dostlarımı selamlarım! umarım, uzun gecenin ardındangelecek olan sabahınkızıllığını hala görebilirler! ben, çok sabırsız olan ben, onların önünden gidiyorum.

iki kitabi elimde mevcut birisi olağanüstü bir gece (kaybolmuş benliğini kaybetmiş adamın ansızın kendini değiştirmesi) ni anlatıyo. bi' diğeri 24 saat de eşi vefat etmis kadının yaşam mücadelesini anlatan kitap. başta sıkıcı gelebilir ortalarına gelince tutkusuna kapılıyosun. sana olağanüstü bir geceyi tavsiye ediyorum. sevicegine eminim.

0|1
    0|0
  • Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu beni çok etkilemişti... Satranç benim okuduğum ilk Stefan Zweig kitabı o yüzden yeri bambaşkadır.
    Seçmek gerçekten oldukça zor...
    Sıkılmanın verdiği huzursuzluk bir insanı nelere sürükleyebilir sorusuna verilen en güzel cevap Olağan Üstü Bir Gece.
    Ayrıca İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, çeşitli biyografi yazıları da insanı farklı dünyalara sürüklüyor...

0|1
    0|0
  • İki kitabını okudum, Bir Kadının Yaşamından 24 Saat (içinde birden fazla öykü vardı, her yayınevi bu şekilde mi çıkarıyor bilmiyorum) ve Satranç. Satranç daha akıcıydı ve daha sürükleyiciydi.

0|1
    0|0
    • Farklı olacağını sanmıyorum. Muhtemelen aynıdır. Satranç aniden bittiğinde ben acaba kitapta mı bir eksiklik var diye sormadan yapamadım. Akıcıydı gerçekten de...

• Sanırım farklı, çünkü başka yayınevinde 80 sayfa iken benimki 216 imiş :)

Adamla beraber o beynindeki oyunu sen de yaşıyorsun. İlginç bir kitaptı Satranç.

• Şimdi şüpheye düştüm. Tekrar araştırıp bir bakayım.:)

• 73 kitabından sadece bu 5ini okumuş olmak, üzücü. Bilinmeyen bir kadının mektubu. Şuraya favori alıntımı bırakayım.

"Dairene girmeden önce fırlatıp attığın bir puro izmaritini çaldım ve onu dudakların değmiş olduğu için, kutsal bir nesne saydım."
    https://i.hizliresim.com/RO07Aj.jpg

0|1
    0|0
    • Dediğim gibi yeni başladım ve diğer kalanları da sırayla alıp okuyacağım. Bu arada o alıntı gayet güzel. Teşekkür ederim

• Saydığınız dışındaki kitaplarını ben de henüz okuyamadım, bir arkadaşım sayesinde keşfetmiştim.

0|1
    0|0
  • Satranç en sevdiğim kitabıdır. Clarissa da güzel. Göz atmalisin mutlaka 😄

0|1
    0|0
  • Okuma alışkanlığımı bu güzel yazar tarafından kazanmıştım. Acımak kitabını okumuştum ilk... O yüzden yeri hep ayrıdır bende.

0|1
    0|0
  • Satranç hariç diğer eserlerinden bihaber olusumu farkettim sizin sayenizde... Bakalım önümüzdeki ay Tüyap'da kitap fuarı başlayacak belki ordan bulurum, şu saydıklarınızı.

0|1
    0|0
  • Çok başarılı ve herkesin okumasını tavsiye ettiğim bir yazar. Şimdiye kadar okuduğum kitaplarının hepsini sevdim. Tek bir kitap ismi söylemek çok zor ama sanırım Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu diyeceğim. Erkek bir yazarın, bir kadının duygularını bu kadar iyi anlatmasına ve okuyucuya da bir o kadar iyi hissettirmesine hayran kaldım.

0|1
    0|0
    • Ben de o kitabı çok beğendim ve cidden bir erkeğin bir kadını bu kadar iyi anlatması muazzam.

• En son "Olağanüstü Bir Gece"yi okudum.
    Bir kitap bu kadar kısa olup nasıl ekstra lezzetli olabilir, bunu kesinlikle kanıtlıyor.
    Zaten Zweig bu konuda usta.

0|1
    0|0
  • Bilinmeyen bir kadının mektubu

0|1
    0|0
  • Satranç, freud mutluluğun mimarı

0|1
    0|0
  • Bütün eserlerini bitirmek üzereyim

0|1
    0|0
  • satranc
    zaten bir saatte filan okumustum
    sanirim intihar etmeden onceki son kitabiydi, etkilendim

0|1
    0|0
  • Sadece satrançı okudum ve çok güzeldi👍🏻👍🏻

0|1
    0|0
  • Satrancın ben de yeri çok ayrı

0|1
    0|0
  • Satranç'ı çok beğenmiştim

0|1
    0|1
  • Okumadım

0|0
    0|0
  • İlk defa duydum güzel mi tavsiye eder misin

0|1
    0|0
  • satranc

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    2

Erkekler Ne Diyor 8

• D&R da gezinirken kadının biri Stefan Zweig'in bilinmeyen bir kadının mektubunu istedi ondan öncede bir kaç kişiden daha duydum kitaplarının güzel olduğunu dedim neden olmasın al oku bir şey kaybetmezsin aldım okudum şimdi diğer kitaplarını okumaya başlıyorum😊

0|1
    0|0
  • ungeduld des herzens yani ''acımak'' veya ''tehlikeli merhamet'' olarak çevirilen eseri ve ayışığı sokağı cinayeti. tuhaflığın ötesinde tuhaf bir adamdı. yazdıkları yaşadığı beyin fırtınasında karaya vuranlardır.

0|1
    0|0
  • Bilinmeyen bir kadinin mektubu kitabini okumustum. Ilgimi cekmisti ve 2 kitabini daha aldim ama okumadim nedense. Simdilik duruyoe kitapligimda.

0|1
    0|0
  • Adını methini çok duydum lakin kitapları ne türde ona göre okurum veya okumam

0|1
    0|0
    • Ben de öyle adını çok duymuştum. Arkadaşımın tavsiyesi üzerine ilk önce Satranç ile başladım ve sonra devamı geldi.

• Satranç.

0|0
    0|0
  • Tarih öğretmenimin tavsiyesi ile Satranç kitabını okumuş ve çok beğenmiştim.

2 gün önce Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Olağanüstü Bir Gece kitaplarının siparişini de verdim şimdi görünce heyecanlandım gelselerde okusak :)

0|1
    0|0
  • Bir çöküşün öyküsü ve amok koşucusu

0|0
    0|0
  • Santranç

0|0
    0|0
Yükleniyor... ;