Appaloosa Atı'nı Gördünüz mü?

Appaloosa Atı'nı Gördünüz mü?
#CumanızıKutlarEsenliklerDilerim.

Nez perce kızılderilileri tarafından geliştirilen at ırkıdır. ekim 1877’de reis joseph ve nez perce kabilesi abd ordusuna teslim olunca yanlarındaki özenle yetiştirdikleri 1100 kadar appaloosa’yla oklahoma’ya sürüldüler. bu benekli atlar aşağı yukarı bütünüyle yok oldularsa da az sayıda örnek (özellikle de sirklerde ve "vahşi batı" gösterilerinde kullanılırlar) günümüze kadar gelmiştir.

Claude Thompson adında bir çiftçi 1938 de bu atı çiftliğinde üretmeye başlamış ve yine onun tarafından Appaloosa Horse Club adıyla resmen bir organizasyon kurulmuştur. Böylece bu atın yok olması önlenebilmiştir.

Appaloosa lar öncelikle donlarıyla dikkat çekseler de bunun yanında üç önemli kriter daha vardır; beyaz göz akı çizgili toynak ve benekli deri). Yine kulüp tarafından kabul edilmiş 13 ana don mevcuttur. Tayların ekserisi ilk başta açık renkli olup giderek ırka özgü bir hal alır. Sadece demir kırı (gri) donda tay başlangıçta koyu renklidir ama hızla rengi normale kayar.

Appaloosa ların donlarında çok sayıda leke ve bu lekelerin değişik kombinasyonları görülür. Tanımlamanın kolay olması açısından bu kombinasyonlar yedi ana başlık altında toplanmıştır.

Deri değişik derecede pigmentlidir. Pembe (ya da renksiz) ana zemin üzerine değişik oranlarda koyu renkli alanlar içerir. Sonuçta yamalı veya geniş lekeli bir görünüm arz eder. Sclera (göz akı) kesinlikle beyaz dışında renk içermez.

Appaloosa ların pek çoğunun toynakları açık biçimde dikine (açık veya koyu) renkli çizgilidir. Aslında bu tip çizgilenmeler toynak taç kısmının hastalıklarına işaret sayılsa da sonuçta bu özellik bir atın Appaloosa olup olmadığını belirlemeye yarayan önemli bir kriterdir.

yüksekliği 142-152 cm ağırlığı 431-533 kg dır.

#Referans: TRT Avaz

#SerKan1923

@HalidBinVelid @Hüzün_Kovan_Kuşu @нейтральны @kaptanpırays @NeOlsun55insonu @_Öcüü_ @Sonra_danGurme @TheKerim54

@adıyook @AsetonAşkına @Asmalı-mescit @benaslındayoğumm @ismiyook @Kızılcıkk @vuslat_vakti @чαğмυяeятešı


0|1
36

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 2

  • Daha önce görmemiştim

    0|1
    0|0
  • Eneee ne güzel =) benekli at 😅

    0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

Yükleniyor...